PDA

Zobacz pełną wersję : kiedy przesadzać



ankalenka
12-07-2006, 09:03
zeszłą jesienią posadziliśmy trochę krzaczorów (żywotniki, perukowce, trzmieliny, berberysy i różne jałowce) w kącie ogrodu, żeby rosły podczas kończącej się budowy. Teraz juz wiem gdzie docelowo powinny "zamieszkać". Kiedy można je przesadzić ryzykując jak najmniejsze straty?

hanka55
12-07-2006, 09:56
Gdy zelżeją upały, ziemia będzie jeszcze ogrzana, noc chłodna, a deszcze częste. Najczęściej jest to pora jesienna, czyli - sierpień- wrzesień.
Choć nie o porę roku chodzi, tylko o warunki klimatyczne :D
Aby przesadzane rośliny miały możliwość dobrego zaaklimatyzowania się w nowym miejscu i "zakotwiczenia" przed zimą.
Tu, w górach " sadzonkowa wiosna" była aż do czerwca !!!
Teraz też dziwaczna pogoda - w dzień lato i 25C, a w nocy późna jesień i 8-10C !!! Ciężko znoszą te wahania temperatury ciepłolubne rośliny...
Mam nadzieję, że u Ciebie jest mniej extremalny klimat i krzaczki pieknie sie przyjmą w nowych miejscach :D

ankalenka
12-07-2006, 10:03
Dzięki za odpowiedź! u mnie klimat warszawski.... Obecnie upały.... Czyli kluczem do sukcesu jest podlewanie?

Mirek_Lewandowski
12-07-2006, 11:34
Iglaste VIII/IX, ale tylko jeśli nie będzie upałów i popada (oczywiście po dobrym podlaniu, z bryłą i podlewać). Liściaste jak liście oblecą - X.

hanka55
12-07-2006, 13:30
Brak wilgoci w glebie, to najczęstszy powód " wypadania" nowo posadzonych roślin.
Jak niedawno napisał forumowicz, jałowce zimowały w doniczkach, bez podlewania i...wyschły na wiór.
A przecież korzenie i wilgoć dla rośliny, to tak jak nasz aparat gębowy...
Nie je- nie żyje. Prosta zasada :D
Podlewaj, podlewaj po przesadzeniu, tak by gleba była lekko wilgotna, a korzenie zdążyły przed zimą " naciągnąć" wilgoci ile się da. Potem jak ziemię skują mrozy, to wilgoć zgromadzona w korzeniach, pozwoli dobrze przeżyć mroźny i suchy okres.

zygmor
18-07-2006, 13:07
ankalenka,
jak masz glebę piaszczystą to na tydzień przed przesadzaniem czegokolwiek podlewam taką roślinkę regularnie codziennie. Podczas przesadzania należy zachować jak najwięcej ziemi z korzeniami. W ten sposób można przesadzać nawet kwitnące róże. Oczywiście po przesadzeniu przez conajmniej miesiąc regularnie podlewamy.