PDA

Zobacz pełną wersję : Przewód napowietrzny 15kV



mlody1979
12-07-2006, 10:21
Witam,

Mam następujący dylemat. Mogę kupić dzialkę bardzo ładną i niedrogą. Jedyny feler jest taki jak w temacie. Przez działkę biegnie przewód napowietrzny 15 kV. Działka jest w ksztalcie prostokąta 25x40 m. Przewód leci mniej więcej z narożnika do środka dłuższego boku, także zostaje dużo miejsca na dom. Czy ktoś może mi powiedzieć czy w okolicach takiego napięcia można się budować? Jak tak to w jakiej odległości? I najważniejsze, czy ten przewód może mieć jakiś wpływ na zdrowie, czy bezpiecznie jest mieszkać w okolicy takiego przewodu.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

Pozdrawiam,

Piotrek

jabko
12-07-2006, 10:54
O zdrowie się nie martw.
Bardziej popatrz na wysokość bo ostatnio ktoś tu pisał że dom w połowie i kapnęli się że nie moga stawiać wieźby bo kabel przeszkadza.

A najlepiej przesunąć linię, niestety na Twój koszt.

Didi
12-07-2006, 10:59
Dodam jeszcze że enegretyka umywa od tego ręce. My kupiliśmy taką działkę i na niej stawiany pomieszczenia gospodarcze (144mkw). Prosliliśmy ENEĘ i pomoc, aby:
1. sciąć drzewa - odmówili
2. Zakopać linię - odmówlili
potrafią tylko straszyć, że jak cos się tanie to nie ich sprawa

mlody1979
12-07-2006, 11:23
Jabko,

Martwię się tylko o zdrowie.

Nie rozumiem. Czy Oni budowali dom pod przewodem? Dowiedzialem się, że w prawie budowlanym jest, że dom musi być 3,5 m od takiego przewodu (w linii prostej). Nie mogę się dowiedzieć jak jest z elektrownią. Dzwonilem ale gość powiedział mi, że nie może mi powiedzieć ile metrów od przewodu można się budować, bo to trzeba policzyć. Powiedział tylko, że jak jest więcej niż połowa wysokości na jakiej jest przewód to nie będzie problemów.

Możesz mi napisać na jakiej podstawie twierdzisz, że takie napięcie nie szkodzi. Bo spotkałem się z opinią, że jednak jest to szkodliwe. A z drugiej strony widziałem dom 1 m od takiego kabla w którym mieszka lekarz!!! Niestety nie mialem okazji z nim pogadać. Jestem trochę skołowany i szukam jakiegoś argumentu na tak albo na nie.

Możesz mi dać namiary na ten post o którym wspomnialeś?

Z góry dziękuję,

Pozdrawiam,

Piotrek

jabko
12-07-2006, 11:38
łaaaa

Wielokrotnie tu widziełem jak ktoś powoływał się na przepisy.
Ale teraz na szybko nie moge znaleźć.
Poszukaj dobrze "przewód blisko domu" itp.

Jakas tam odległość minimalna jest.
A przypadek z forum jest w kogoś dzienniku. Po prostu był wisiał przewód na który nikt nie zwrócił uwagi dopuki nie doszli do dachu.
nie wiem jak to sie skończyło.

nigger
12-07-2006, 12:01
Taki przewód wytwarza pole elektromagnetyczne ktore jest szkodliwe dla człowieka. Wiadomo, im mniejsze napiecie, im wieksza odleglosc tym oddzialywanie pola mniejsze. Z drugiej jednak strony wiekszosc urzadzen powszechnego uzytku wytwarza takie pole wiec chcąc nie chcąc jestesmy na nie narażeni. Poza tym wiele osob mieszka calymi rodzinami nawet pod liniami rzedu 100-200 i 400kV. Osobiscie tez kupilem dzialke z z kablem 20kV biegnącym wzdłuż lini granicy dzialki.

marcin714
12-07-2006, 12:18
Witam.

Nie zaczynajcie znowu wątkówz tymi polami.
Co do odległości to co innego jest budować linię obok lub nad domem , a co innego budować dom obok lub pod linią. Poprostu te odległości wyjdą całkiem inne. Na początek sprawdź w gminie jak ustalili warunki zabudowy w stosunku do linii elektroenergetycznych.

irreality
12-07-2006, 14:56
mlody1979 Sprawdź dokładnie w tym prawie budowlanym - bo ja też śliniłem się na działkę z linią i słupem i w końcu wyczytałem , że 3,5 to owszem ale od WYŁĄCZONEJ linii.
Zgadnij ile kosztuje wyłączenie linii Ś/N na godzinę :lol: .

A przy włączonej to było jakieś 5 m (może bredzę - bo sklerozę mam) i to liczone od skrajnych przewodów z każdej strony (bo jeśli 15 kV to chyba idą ich 3 szt?). Ponadto gminy mogą dodatkowo narzucać większe odległości (nawet 6 m i więcej).

Na tej działce co oglądałem oznaczało to "nieczynny" pas 13 m. A to już sporo - zwłaszcza przy małej działce. Możesz mieć problemy ze wygodnym zmieszczeniem domu z zachowaniem odstępów od granic i linii zabudowy.

Najlepiej weź od sprzedającego mapkę z tą linią - i przerysuj sobie w skali wraz ze strefą tych min. 5 m z każdej strony przewodu - potem narysuj 4 m od każdej granicy, 6 m od drogi i zobacz czy na pozostałym placyku da się w ogóle ustawić jakikolwiek dom. A później zastanów się czy jest to warte swej ceny czy lepiej szukać czegoś innego.

Ja szukałem dalej i, po drodze była jeszcze jedna "zelektryfikowana" działka aż w końcu znalazłem bez słupów :)

jacekj
12-07-2006, 15:19
witam :)
W skrócie,
Linia 15 kV nie oddziaływuje negatywnie na organizmy żywe (do tej pory nikt nie udokumentował takowego).
Co do odległości, jak już było napisane sprawdź w Gminie. Żeby spać spokojnie zapytaj pisemnie o odległość w lokalnym ZE.

zxl
12-07-2006, 16:26
Witam
Poszukaj w PN-75/E-05 100 ; PN-E-05 100-1. Odległości zależą od tego do jakiego miejsca w budynku są liczone ( trudnodostępnę, łatwodostępne, okno, taras, balkon , dach, itp.) Jeżeli ZE nie ma swoich widzimisię uniwersalny wzór na odległość to --> 5+U/150 <-- wychodzi odległóść w metrach dla części łatwodostępnych.

Co do bezpieczeństwa - nie uciekniesz od pola elektromagnetycznego i moim zdaniem bardziej szkodliwy jest sen na przedłużaczu pod łóżkiem lub gniazdko przy głowie w sypialni niż 15kV na drugim końcu działki.
Dla spokojności :D - na allegro sprzedają mierniki smogu elektromagnetycznego po parę złotych - wychodzą ciekawe wyniki zwłaszcza dla mikrofali i tv..

premiumpremium
12-07-2006, 16:33
Ja mam działkę, nad którą poprowadzone są linie wysokiego napiecia. Tzw "strefa bezpieczeństwa" w naszym przypadku wynosi 25m, więc nasz dom będzie oddalony od linii 30m.