PDA

Zobacz pełną wersję : Ile czasu na cyklinowanie i lakierowanie?



barbies
12-07-2006, 14:16
Przychodzą do nas parkieciarze. Mam pytanie: jak prawidłowo ma wyglądać proces cyklinowania i lakierowania? Chodzi o czas potrzbny na te czynności. Gość twierdzi, że uda mu się w dwa dni zrobić 50 metrów merbau. Ale przecież to jest cyklinowanie, szpachlowanie, lakierowanie. lakier ma wyschnąć. Zatem jakie są wymogi praktyczne w tym zakresie? Parkiet leży już miesiąc,dla jasności

rafallogi
12-07-2006, 14:27
Jeśli ma wprawę i dobry sprzęt, to czemu nie, ale musi go wstępnie zacyklinować, uzupelnić szpary jeśli takowe są (po 2h już szpachlowanie jest suche) i można dalej cyklinować na gotowo. To trzeba teraz zagruntować gruntem pod lakier i po odczekaniu (ile?-pisze na opakowaniu) należy położyć lakier w 2-ch lub 3-ch warstwach. Odstępy czasowe między kolejnymi warstwami też sa wykazane na opakowaniu lakieru (trudno tu pisać o odstępach czasowych kiedy nie wiemy co to za środki).
Raczej trudno będzie mu sie zmieścić w ciągu 2-ch dni zwłaszcza jeśli bedzie sam, ale fachowcy zawsze tak mówią, że 2 a później okazuje się że 3 lub 4 dni sie z tego robi :wink:
Mam nadzieję, że fachowiec nie przeszkodzi Wam w wyjeździe wakacyjnym. Pozdrawiam.

zxl
12-07-2006, 18:26
Witam
50m to dla wprawnego fachowca to powierzchnia do spokojnej roboty. Lepiej zwrócić uwagę a najlepiej wybrać samemu lakier żeby fachowiec goniony przez czas nie zapaprał parkietu szybkoschnącym badziewiem. W każdym większym składzie potrafią doradzić i polecić lakier i nie warto w tym wypadku się śpieszyć bo następne cyklinowanie dopiero za parę ładnych lat.
Pozdrawiam

boorg
16-07-2006, 19:06
...Mam pytanie: jak prawidłowo ma wyglądać proces cyklinowania i lakierowania? Chodzi o czas potrzbny na te czynności. Gość twierdzi, że uda mu się w dwa dni zrobić 50 metrów merbau. Ale przecież to jest cyklinowanie, szpachlowanie, lakierowanie. lakier ma wyschnąć. Zatem jakie są wymogi praktyczne w tym zakresie?...
Jeżeli podłoga nie jest ekstremalnie nierówna, to cały proces wygląda następująco:
Pierwszy dzień:
1. Cyklinowanie podłogi:
papier o ziarnie 36
papier o ziarnie 60
2. Obrabianie krawędzi:
papier o ziarnie 36/40

ewentualnie jak czas pozwoli dojdzie jeszcze,
3. Szpachlowanie podłogi.

Drugi dzień:
Jeżeli pierwszego dnia nie było szpachlowania, to na początek
1. Szpachlowanie podłogi.

A w dalszej kolejności,
2. Cyklinowanie podłogi:
papier o ziarnie 80/100/120;
3. Obrabianie krawędzi:
papier o ziarnie 80/100/120;
4. Polerowanie podłogi:
siatka o ziarnie 80/100/120;
5. Lakierowanie:
lakier podkładowy;
lakier właściwy pierwsza warstwa.

Trzeci dzień:
1. Szlif międzywarstwowy:
siatka o ziarnie 120/150;
2. Lakierowanie:
lakier właściwy druga warstwa.

I jak pokazuje rozkład prac, 50 m2 dla jednej osoby to 3 dni intensywnej pracy. Wystarczy trochę opóźnień a praca potrwa 4 jak nie 5 dni. :P

P.S.
Obecność 2 parkieciarza nic nie zmieni: dla dwóch, to też jest robota na minimum 3 dni (tylko mniej intensywna :wink: )... .

barbies
17-07-2006, 23:01
Boorg i reszta, dziękuję za odpowiedź. Przyszli, zobaczyli i niestety, chyba troszkę polegli. Dziś, w trzecim, a właściwie czwartym, dniu pracy położyli ostatnią warstwę lakieru, która sobie schła od południa aż do późnego wieczora. No i owym wieczorem masakra ukazał się oczom naszym: podłoga była źle posprzątana przed lakierowaniem i jest mnóstwo grudek, paprochów, nawet włosów i to moich, czyli długich. Panowie mieli do dyspozycji całe piętro, nikt ich nie popędzał a zrobili z podłogi tarkę. po prostu pod ręką czuć a i okiem widać piasek, śmiotki i inne podobne ustroje. Nie są tani, z powodu wysokiej jakości, jak zapewniał właściciel. I mam tego dowód. Co dziwne, na górze, gdzie robili dąb w trzecieh klasie nie ma żadnych problemów tego typu. Podłoga jest czysta. Robił to jednak inny pracownik.

Co zatem robić? W wynalazki tej ekipy już nie wierzę. Po poprzedniej warstwie położonej w sobotę takich problemów nie było, była bez zarzutu, czy wystarczy zatem zrobić polerkę i jeszcze raz lakierować, czy też zrobić coś więcej? Czy może dać sobie spokój i zapomnieć, w końcu po tym się tylko chodzi i i tak się zniszczy. Sama nie wiem, niby trzeba wierzyć fachowcom, a na budowie coraz bardziej się przekonuję, że prawdziwych fachowców to ze świeczką szukać. Proszę o radę

B

boorg
17-07-2006, 23:09
Wystarczy zmatowić (siatką 100 lub 120) i położyć nową warstwę. Oczywiście dokładnie odkurzyć a nawet przetrzeć mokrą szmatką i ... ... znowu odkurzyć. Wszystkich paproszków nie zbierzesz nigdy :( ale chociaż podłoga po tej poprawce będzie gładziutka. :D

barbies
18-07-2006, 08:15
Wystarczy zmatowić (siatką 100 lub 120) i położyć nową warstwę. Oczywiście dokładnie odkurzyć a nawet przetrzeć mokrą szmatką i ... ... znowu odkurzyć. Wszystkich paproszków nie zbierzesz nigdy :( ale chociaż podłoga po tej poprawce będzie gładziutka. :D

wiesz, ale nie chodzi o to, żeby była nieskazitelna. po prostu po tym teraz to się nieprzyjemnie chodzi. widać nawet włosiska, piasek, czyli nieposprzątane było. kontrastem dla tego stanu jest piętro. Dzięki za radę poproszę speca jeszcze raz.

Pozdrawiam,
B

mumin_001
12-02-2008, 21:25
...Mam pytanie: jak prawidłowo ma wyglądać proces cyklinowania i lakierowania?
Jeżeli podłoga nie jest ekstremalnie nierówna, to (... ciach)
Witam,

Mam już położoną przemysłówkę z merbau (15x20x250 na 40m2) i teraz czeka mnie cyklinowanie, szpachlowanie i olejowanie. Chemia firmy ICA. Olej Oil Plus.
Chcę być pewny, że wykonawca zrobi to fachowo, wiec prosze o rady:
1. opinię, czy wymieniony olej to jest dobry olej?
2. opis procesu postępowania (ile razy cyklinować/szpachlować/olejować, jakie papiery, pył z którego cyklinowania użyc do szpachlowania, jakimi narzędziami nanosić olej)
3. parkiet jest nierówny - tzn ma różną wysokość klepek - czy pierwsze cyklinowanie nie powinno być wykonane tylko i wyłącznie wzdłuż klepek?
4. co z listwą z korka technicznego (17mm wysokości) - wystaje ponad powierzchnie parkietu i płytek ... jak ją przyciąć? nóż?
5. na parkiecie, po położeniu pozostała taśma bezbarwna łącząca paletki klepek (nie wiem jak się to fachowo nazywa) - czy weźmie to cykliniarka przy
pierwszym, najgrubszym (80?) papierze?

Liczę na podpowiedzi fachowców, w sobotę sprzęt pójdzie w ruch i bedzie po sprawie

mumin_001
14-02-2008, 11:25
nie ma tu żadnego fachowca z doświadczeniem? boorg? prosze o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na dreczace mnie pytania