PDA

Zobacz pełną wersję : Co sądzicie o stropie betonowym z gotowych płyt?



androzek
13-07-2006, 17:42
Pierwotnie mam oczywiście Terrivę I ale niepokój wniósł jeden z fachowców.Powiedział,że wygodniej i szybciej będzie można wykonać strop z gotowych płyt betonowych, nota bene wykonywanych na wymiar przez pobliskie przedsiębiorstwo z dobrą renomą.Pozwala to na skrócenie budowy stropu.Wiem że ten typ stropu kojarzy się nam z komuną ale...
czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym względzie i może mi pomóc w wyborze?

gibzwein
13-07-2006, 17:46
Czy to ma być filigran czy płyta żerańska? Do jednej i drugiej będziesz potrzebował żurawia a terive zrobisz ręcznie.

androzek
13-07-2006, 18:21
Filigran chyba nie ale jesli płyta żerańska to "taka płyta z dziurami" to chyyba to.Wiem że trzeba dźwig a terivę można ręcznie ale szybkość i "suchość" robót oraz brak konieczność podpierania stropu jest chyba zaletą.Jescze nie wiem jak z ceną.

AldonkaS
13-07-2006, 18:30
Płyta żerańska lubi klawiszować. Natomiast strop K-2 to wg mnie rewelka (tylko ta cena :o :o :o ).

tomasz1974
13-07-2006, 18:54
z tego co wiem to jak dobrze się to wykona to nie klawiszuje. ja stawiam na żerań. cenowo umiarkowanie i stropik w trzy godzinki zero podlewania i innych pierdół. odrazu można obciążać itp itd

AldonkaS
13-07-2006, 19:03
tomasz1974 - pewnie masz rację, ale 2 przypadki jakie znam - niestety klawiszują :evil: :evil: :evil: .

aru
14-07-2006, 07:15
w większości przypadkow zapomina się o tzw "agrafkach" (o ile dobrze pamiętam tak to się potocznie nazywa) czyli zbrojeniu w strefie podporowej przypominającym właśnie agrafkę lub spinacz :D

jeżeli się zachowa reżim technologiczy - każdy strop będzie dobry
najsłabszym ogniwem ( :D ) jest czynnik ludzki

kroyena
14-07-2006, 09:21
Jak zrobisz sufity z płyt g-k to klawiszowanie cięobchodzi tyle o ile.

rafałek
14-07-2006, 10:11
1. Pod płyty wylewasz bardzo równa poduszkę
2. Przed nałożeniem płyt na poduszkę kładziesz cienką warstwę zaprawy (do 0,5 cm)
3. Szczeliny miedzy płytami zalewasz dobrym betonem i pielegnujesz jak normalne betony.
4. Tynkujesz połaczenia dając na spód siatkę.

Powinno byc OK. U mnie mimo wszystko w kilku miejscach sklawiszowało... ale jak się tego nie pokaże to nikt tego nie zauważa. Ważne jest by płyty były proste - jesli poducha wylana jest głądko to pkt. 2 powinien wyeliminować drobne nierówności - jeśli sa krzywe to i tak z czasem będa pracować = klawiszowanie.
Wydaje mi się, ze wylanie poduch jest bardziej efektywne niż podmurowanie warstwy z cegły pełnej - przy starannym wykonaniu łatwiej uzywkać płaską powierzchnie a to przy płytach podstawa.

Fakt, ze dochodzi koszt dźwigu, ale nie jest to jakiś straszny koszt. Zyskujesz sużo mniejsze zużycie betonu niż przy terivie wiec jesli wynajmiesz pompę do zalewania to moze ona zrównać się z kosztem dźwigu. Kolejnym zyskiem jest wyeliminowanie stemplowania oraz to, że mozesz od ręki prowadzić większość prac na stropie. W kanałach łatwo prowadzi się przewody.
Pamietaj by przed tynkowaniem i kładzeniem instalacji a w jakiś czas po zalaniu i zadaszeniu poprzewiercać kanały w celu spuszczenia wody jaka moze sie w nich nagromadzić. Ta woda może tam zalegać długi czas dając mokre plamy na suficie.

Antoi Zamojda
14-07-2006, 14:37
Stropy kanałowe (żerańskie) nie klawiszują.
Boki przylegających do siebie płyt tworzą przestrzeń do której wkłada się zbrojenie i wlewa beton. Powstają w ten sposób zamki wykluczające klawiszowanie. Najlepiej użyć do tego celu beton bezskórczowy lub nawet lekko ekspansywny.
Strop kanałowy w brew pozorom jest tani, no chyba, że dźwig jest bardzo daleko.
Poza dźwigiem same zalety.

rafałek
14-07-2006, 15:46
Stropy kanałowe (żerańskie) nie klawiszują.

Jesteś pewny... mogę pokazać takie które klawiszują.

Antoi Zamojda
14-07-2006, 16:46
No pomyśl, gdyby zmek był szczelnie wypełniny betonem to jak płyty mogłyby klawiszować.

Oceniając jakiekolwiek nieprawidłowości w budynku, należy mieć na uwadze, że zwykle są one efektem złego wykonania a znacznie rzadziej złej technologii czy złego materiału.

rafałek
16-07-2006, 09:12
No pomyśl, gdyby zmek był szczelnie wypełniny betonem to jak płyty mogłyby klawiszować.

Oceniając jakiekolwiek nieprawidłowości w budynku, należy mieć na uwadze, że zwykle są one efektem złego wykonania a znacznie rzadziej złej technologii czy złego materiału.

Zamki są szczelnie wypełnione betonem...

Ja mówię o klawiszowaniu na podstawie praktyki Ty upierając się, że to niemożliwe sprawiasz wrażenie osoby znającej temat wyłącznie z teorii. Oczywiście wiem, że jak by wszystko wykonać idealnie to problem raczej nie powinien wystapić, ale... iel domów jest wykonanych w tym kraju idealnie a ile w stopniu dobrym tylko, że błedy są w zakresie tolerancji inwestora?

Marcin_Łódź
16-07-2006, 12:11
A czy ktoś mógłby powiedzieć coś na temat płyt kanałowych sprężonych?

Czym one się różnią od zwykłych płyt kanałowych?
Czy przy takim stropie z takich płyt jest mniejsze prawdopodobieństwo klawiszowania?

A jak z pękaniem łączeń pomiędzy płytami??

16-07-2006, 14:15
A czy ktoś mógłby powiedzieć coś na temat płyt kanałowych sprężonych?

Czym one się różnią od zwykłych płyt kanałowych?
zbrojeniem
w betonie sprężonym drut jest napręzony jak struna dzięki temu beton ma mniejsza podatnośc na spekanie


Czy przy takim stropie z takich płyt jest mniejsze prawdopodobieństwo klawiszowania?

A jak z pękaniem łączeń pomiędzy płytami??
klawiszowanie a pekanie łaczeń miedzy płytami to to samo
teoretycznie dobrze wykonany strop nie powinien klawiszować
a w praktyce bywa różnie ...

pzdr

Antoi Zamojda
16-07-2006, 16:23
rafałek

Jeżeli wykonawca wykaże minimum dobrej woli i ułoży płyty zgodnie z prostą instrukcją to praktycznie nie będą one klawiszować a teoria wyjasni dlaczego.

Napisałem minimum, bo w jak żadnym innym stropie niewiele trzeba aby wszysko było dobrze.

Pęknięcia na granicy płyt, jak w żadnym innym przypadku, są znamienne dla złego wykonania.
Pewnie wszyscy mieliśmy okazję przebywać w mieszkaniach z epoki wielkiej płyty z ogromną ilością róznych nieprawidłowości. W wielu z nich
płyty klawiszowały ale i w wielu nie klawiszowały. Różnica między nimi polegała na - ekipie je montującej.

Każdy inny strop wymaga wiecej wiedzy, praktyki, uwagi, czasu i pracy.

Pozdrawiam.

wartownik
16-07-2006, 16:28
Kto wie cos na temat plyt z naprezonymi linami ?

Antoi Zamojda
16-07-2006, 17:08
W betonie spreżonym inaczej "działa" stal.

Przez wprowadzenie siły sprężającej eliminuje się naprężenia rozciągające. Tak dobiera się wartości siły spreżającej aby żadne z planowanych obciążeń płyty, czy belki jej nie przewyższyło.

Siłę sprężającą uzyskuje się wieloma sposobami, ale zawsze jest to odpowiednie napięcie elementów stalowych strun, kabli itp.
W praktyce cechą charakterystycznna betonu sprężonego jest wyeliminowanie zarysowań elemntów.
Nie działają na beton siły rozciągające jak w normalnym żelbecie.

Przekroje elementów mogą być znacznie mniejsze, można osiągać zdecydowanie większe rozpiętości.

rafałek
16-07-2006, 17:17
Antoi Zamojda - teraz widzę, że do dobrze wypełnionych zamków dokłądasz "minimum". Czyli poszerzasz możliwość wystąpienia klawiszowania. Prawda jest taka, że jak dobrze wypełnisz zamki, a ułozysz płyty nierówno to też mogą klawiszować. Jeśli poducha będzie równa i zamki dobrze wypałnione a płyty krzywe to też będą klwaiszować (poducha sucha). Najpewniejsze jest ukłądanie na cenkiej warstwie betonu który elininuje wszelkie krzywizny, ale o tym pisałem powyżej. Ogólnie polemizuję tylko z tym stwierdzeniem twojego autorstwa:
Stropy kanałowe (żerańskie) nie klawiszują. Teraz sam dopuszczas taką możliwość... To że jeśli wszystko będzie zrobione idealnie i będzie efekt dobry kazdy wie, ale włąśnie trzeba podać wszystkie możliwe punkty układania które należy kontrolować a nie rzucać ogólnikami lub pobożnymi zyczeniami.

Antoi Zamojda
16-07-2006, 17:44
Powinieneś jescze dodać, że jeżeli nie będzie murów to płyta odpięta z zawiesia spadnie na ziemię.

Jest rzeczą oczywistą, że stropy kanałowe nie klawiszują.

Strop to nie tylko płyta, ale płyty połączone zamkiem, ulożone na podłożu i zwieńczone. Pewnie, że wszystko można zchrzanić.

Idąc Twoim tokiem myslenia to: stropy TERIWA pękają, okna się nie domykają itp.

Przecież autor tego tematu próbuje wybrać strop.

Ja uważam tylko tyle: płyta kanałowa to najłatwiejszy ze stropów, najszybszy, najwygodniejszy itp. itd. i możliwy do dobrego wykonania przy minimum dobrych chęci wykonawcy w przeciwieństwie do innych stropów, gdzie minimum nie wystarczy.

Geno
17-07-2006, 08:29
Antoi Zamojda - teraz widzę, że do dobrze wypełnionych zamków dokłądasz "minimum". Czyli poszerzasz możliwość wystąpienia klawiszowania. Prawda jest taka, że jak dobrze wypełnisz zamki, a ułozysz płyty nierówno to też mogą klawiszować. Jeśli poducha będzie równa i zamki dobrze wypałnione a płyty krzywe to też będą klwaiszować (poducha sucha). Najpewniejsze jest ukłądanie na cenkiej warstwie betonu który elininuje wszelkie krzywizny, ale o tym pisałem powyżej. Ogólnie polemizuję tylko z tym stwierdzeniem twojego autorstwa:
Stropy kanałowe (żerańskie) nie klawiszują. Teraz sam dopuszczas taką możliwość... To że jeśli wszystko będzie zrobione idealnie i będzie efekt dobry kazdy wie, ale włąśnie trzeba podać wszystkie możliwe punkty układania które należy kontrolować a nie rzucać ogólnikami lub pobożnymi zyczeniami.
Rafałek ja stanę po stronie Antoniego - podobnie jak z Terivą - wady wykonawcze głównie powodują różnego rodzaju zarysowania, klawiszowania.

leniwybudowniczy
27-01-2010, 13:41
Szukam dostawcy płyt kanałowych - budować będę się w okolicach warszawy jednak znalazłem tylko 2 firmy ( moim zdaniem drogie ) które dostarczają płyty kanałowe w cenie około 85-90 zł / m2 przy cenie 300 zł brutto za m3 betonu c35 i 1.7 zł brutto za kg stali zbrojeniowej wydaje się ze płyta powinna kosztować znacznie mniej za m2

Rafał_
27-01-2010, 15:28
Ja płaciłem coś około 80zł. Musisz jeszcze policzyć czas, robociznę i dodatkowe materiały (stęple, deski szalunkowe) w swoich wyliczeniach. Tak naprawdę to masz strop w 1 dzień, po którym można od razu chodzić. Zalanie wieńca i zamków i można z budową lecieć dalej.