PDA

Zobacz pełną wersję : kostka granitowa-samodzielne ukladanie



platform
14-07-2006, 08:14
Witam

nudze sie troche w wakacje, a ze mam jeszcze ich praktycznie 3 miesiace wpadlem na pomysl , ze moze by zrobic wreszcie podjazd do garazu, znalazlem tanio nieregulana kostke granitowa po 2000zl za 28ton, co starczyloby mi na mniej wiecej 170m kw mojego podjazdu, dol o glebokosci ok 40cm jest juz wykopany, teraz z czego zrobic dobra podbudowe? jakie pokoleji klasc warstwy? i najwazniejsze czy dam rade sam ulozyc nie majac zadnego doswiadczenia kostke granitowa i to w dodatku nieregularna? niestety regularna jest dosc duzo drozsza, a mnie zalezy rowniez na kosztach. Czas operacji to tak jak mowilem 3 miesiace.

Chcialbym to zrobic dobrze, zapalu mi nie brakuje

jak sie za to wszystko zabrac co robic zeby nie spieprz.. ?

Czy trzeba na sam wierzch dac mieszanke sucha z piasku i cementu??

Prosze o cenne porady

BobTrebor
14-07-2006, 17:01
poszukaj o tym w działach typowo budowlanych, sporo tam było

Japer
03-08-2006, 13:59
Witam,
Mam do sprzedania ok. 6 ton kostki 6/8 szarej, szaro zółtej. Małopolska Zachodnia.

hanka55
03-08-2006, 16:58
Wspomnień czar...
czyli rekonstrukcja kamiennego podjazdu.
Podłożem był piach ( ok. 40cm ale na gruncie gliniastym). Ostatnie 10 cm przed położeniem wyjętego kamienia to mieszanka piachu z cementem w stosunku 1:3. Powstała zaprawa samoutwardzalna była o tyle konieczna, że kamień jest nieregularny, a koła samochodu potrafią luźno osadzone w piasku kamienie, poprostu - powyrywać. Po wstępnym dobiciu kamieni w " łatanych dziurach" zwilżyliśmy wszystko natryskiem z węża ( mgła wodną) aby ładnie osiadło. Młotek gumowy i wielkie młot 10kg były niezbędne do mocnego osadzenia głazów . Oczywiście przy układaniu kamieni korzystaliśmy z 2 metrowej łaty, by te nowe, faktycznie pasowały poziomem i kątem nachylenia podjazdu, do łatanej reszty. Po zwilżeniu, jeszcze przez parę dni "dobijało" sie te nieco wystające obuchem 10 kg młotka, traktując go jak kafar :)
Podjazd wrócił do świetności błyskając kolorami żółci, czerwieni, pomarańczu i grafitu, a kałuże przestały być dolegliwe, bo lekkie nachylenie nawierzchni wykonane przed 100 laty, pięknie odprowadzało deszczówkę ))

cisza1
03-08-2006, 18:39
a mnie ciekawi jak mozna ulozyc kraweznik z kostki 8/10.

mam juz 3t kostki i teraz sie zastanawiam jak to zrobic.

swiezka ma byc zwirowa, tzn w sumie jakies 30cm zwiru w warstwach... od gory:
od 0 do -5 kliniec frakcji 3-8 jako warstwa wierzchnia
od -5 do -30 kliniec frakcji 20-35 jako warstwa nosna
-30 dobrze zagaszczona ziemia/piach

boki maja byc ograniczone kraweznikiem z kostki.
sciezka szerokosci 120cm.

jak waszym zdaniem najlepiej to zrobic?

jedni mowia zaby na calej szerokosci zagescic ziemie a nastepnie bokami ulozyc kostke na fundamencie betonowym. fundament od -30 do okolo 0 szerokosci 15cm, stozkiem schodzacy do gory. kostka ma gora siegac poziomu +5cm.

inni proponuja zeby wysypac gruby zwir od -30 do -5 i zagescic pozadnie. na tak zageszczonym kamieniu ulozyc krawezniki na podkladzie betonowym od wyskosci -5 do 0, szerokosci 15cm, stozkiem schodzacy do gory. gora kostki takze na wysokosci 5cm.

zastanawia mnie jeden problem... w przypadku rozwiazania pierwszego zageszczajac zwir po ulozeniu kostki, czy nie uszkodze dopiero co ulozonych kraweznikow. przeciez sily jakie dzialaja na zageszczana powiezchnie sa olbrzymie... bede zageszczal 100kg zageszczarka.

z gory dzieki za porade

03-08-2006, 21:12
ale czy z nieregularnej kostli da się ułożyć podjazd?? tak zeby było ładnie

Czy w zimie mróz nie porozwala bruku??

może ktoś ma zdjęcia

elvis
17-04-2007, 20:47
a mnie ciekawi jak mozna ulozyc kraweznik z kostki 8/10.

mam juz 3t kostki i teraz sie zastanawiam jak to zrobic.

swiezka ma byc zwirowa, tzn w sumie jakies 30cm zwiru w warstwach... od gory:
od 0 do -5 kliniec frakcji 3-8 jako warstwa wierzchnia
od -5 do -30 kliniec frakcji 20-35 jako warstwa nosna
-30 dobrze zagaszczona ziemia/piach

boki maja byc ograniczone kraweznikiem z kostki.
sciezka szerokosci 120cm.

jak waszym zdaniem najlepiej to zrobic?

jedni mowia zaby na calej szerokosci zagescic ziemie a nastepnie bokami ulozyc kostke na fundamencie betonowym. fundament od -30 do okolo 0 szerokosci 15cm, stozkiem schodzacy do gory. kostka ma gora siegac poziomu +5cm.

inni proponuja zeby wysypac gruby zwir od -30 do -5 i zagescic pozadnie. na tak zageszczonym kamieniu ulozyc krawezniki na podkladzie betonowym od wyskosci -5 do 0, szerokosci 15cm, stozkiem schodzacy do gory. gora kostki takze na wysokosci 5cm.

zastanawia mnie jeden problem... w przypadku rozwiazania pierwszego zageszczajac zwir po ulozeniu kostki, czy nie uszkodze dopiero co ulozonych kraweznikow. przeciez sily jakie dzialaja na zageszczana powiezchnie sa olbrzymie... bede zageszczal 100kg zageszczarka.

z gory dzieki za porade

Przyłączam się do pytania bo mam taki sam problem, może ktoś zna strone www gdzie jest to rozrysowane lub może coś jest w którymś Muratorze?

NOTO
26-06-2007, 14:22
Myslę, ze przed zagęszczeniem wewnątrz gruba kostak granitowa będzie opierała się na gruncie z boku co złagodzi siły.
A siła ta głównie będzie działąć w dół.
Mnie martwi coś innego ... gdy taka kostka będzie układana na fundamencie na glinie to zrobi się nam basen. Gdzie i w jaki sposób ma tam odpłynąc woda opadowa ?

hanka55
26-06-2007, 15:22
Przyłączam się do pytania bo mam taki sam problem, może ktoś zna strone www gdzie jest to rozrysowane lub może coś jest w którymś Muratorze?

Wszystkie sposoby układania bruku/kostki/ itp. są w
MURATOR - MÓJ OGRÓD - Numer Specjalny Extra 1/2007
Już w kioskach, wczoraj nabyłam :D
Kompedium o zakładaniu i pielęgnacji trawników, budowie kaskady, oczka, grilla, altanki, czyli - zrób to sam, ale POMYŚL wcześniej!

hanka55
26-06-2007, 15:24
Myslę, ze przed zagęszczeniem wewnątrz gruba kostak granitowa będzie opierała się na gruncie z boku co złagodzi siły.
A siła ta głównie będzie działąć w dół.
Mnie martwi coś innego ... gdy taka kostka będzie układana na fundamencie na glinie to zrobi się nam basen. Gdzie i w jaki sposób ma tam odpłynąc woda opadowa ?

Spływ wód opadowych umożliwia spadek fundamentu/ zagęszczonego piachu, a zarazem ułożonej na nim kostki, w zależności od fachowca od 2-5% w jedną stronę lub w obie strony od centrum.

NOTO
26-06-2007, 15:52
Myslę, ze przed zagęszczeniem wewnątrz gruba kostak granitowa będzie opierała się na gruncie z boku co złagodzi siły.
A siła ta głównie będzie działąć w dół.
Mnie martwi coś innego ... gdy taka kostka będzie układana na fundamencie na glinie to zrobi się nam basen. Gdzie i w jaki sposób ma tam odpłynąc woda opadowa ?

Spływ wód opadowych umożliwia spadek fundamentu/ zagęszczonego piachu, a zarazem ułożonej na nim kostki, w zależności od fachowca od 2-5% w jedną stronę lub w obie strony od centrum.

Powiedzmy że jest to taras taki na 30m2 (4x7,5m). Instensywny deszcz nie spłynie po takiej dziurawej powierzchni kostki + piasek tylko w niego wsiąknie. A wtedy mróż i .....

Albo inaczej mamy na kostce 20cm śniegu. Odwilź wzystko się topi i powoli wsiąka. z zewnątrz beton , pod spodem glina. Przychodzi mróż .... :( brrr
te boki z betonu to bariera nie do przejścia ... a mają mieć ze 30cm wysokości.

hanka55
26-06-2007, 16:04
http://images1.fotosik.pl/180/1fa12741d312f59e.jpg
To poniemiecki kamień rzeczny i polny, ułożony bezpośrednio( bez podsypki!!!!) na gruncie gliniasto-ilastym.
Ja widać przetrwał prawie 200 lat, pomimo,że stanowił dojazd do stodoły i pomieszczeń gospodarczych. Równane kamienie ( wydłubywane, były poziomowane podsypką piaskową).

http://images2.fotosik.pl/171/d8ea85de9979ba29.jpg
Przed furtką było klepisko i gdy sąsiad załatwił nam kostkę rozbiórkową, dorobliśmy pas przy wjeżdzie.Reszta, poniemiecka została tylko oczyszczona z góry, z wieloletniego błota, ziemi i trawy.

Tu jest kostaka granitowa robiona przez nas, tylko na podbudowie z rzecznego, grubego piachu - 30-50cm. Spoiny zasypane piachem, zagęszczone wodą.
Co miesiąc kilkutonowy szambowóz i 2 auta osobowe, a raz do roku kilka ton drewna opałowego.
I pomimo gliniastego podłoża - nie ma odkształceń.
Spadki są zachowane, wypiętrzeń mrozowych nie ma, a i krawężniki nie były potrzebne ( bo i po co?).
http://images1.fotosik.pl/179/ffeb6bb4a387863bmed.jpg

NOTO
26-06-2007, 16:13
Dzięki za zdjęcia ... szczeólnie te ostatnie ... ma się wrążenie , że widzi się ten spadek :)

Może tu tkwi cały szkopuł. Do wypełnienia przestrzeni między kostami chce wykorzystać mączkę granitową.

asia.malczewska
08-07-2007, 19:28
Przyłączam się do pytania bo mam taki sam problem, może ktoś zna strone www gdzie jest to rozrysowane lub może coś jest w którymś Muratorze?

Wszystkie sposoby układania bruku/kostki/ itp. są w
MURATOR - MÓJ OGRÓD - Numer Specjalny Extra 1/2007
Już w kioskach, wczoraj nabyłam :D
Kompedium o zakładaniu i pielęgnacji trawników, budowie kaskady, oczka, grilla, altanki, czyli - zrób to sam, ale POMYŚL wcześniej!

a ja szukam tego już od tygodnia i nie mogę znaleźć :evil:
czy ktoś wie, jak poprosić Muratora żeby wysłał go do mnie za zaliczeniem? proszę o pomoc, dzięki z góry

hanka55
08-07-2007, 20:48
Biuro Obsługi Klienta i zamawianie publikacji
szef - Monika Kowalska
tel. 022 59 05 555 0-801 322 555 g. 9-17
mail: [email protected]

http://www.wydawnictwo.murator.pl/26_615_PLK_htm.htm


a osobiście polecam także te numery :
http://www.wydawnictwo.murator.pl/26_631_PLK_htm.htm
http://www.wydawnictwo.murator.pl/26_1358_PLK_htm.htm
http://www.wydawnictwo.murator.pl/26_113_PLK_htm.htm

hanka55
08-07-2007, 21:21
Dzięki za zdjęcia ... szczeólnie te ostatnie ... ma się wrążenie , że widzi się ten spadek :)

Może tu tkwi cały szkopuł. Do wypełnienia przestrzeni między kostami chce wykorzystać mączkę granitową.

a tu są koncepcje wzorków :
http://www.muratordom.pl/ogrod-i-otoczenie/nawierzchnie_-ogrodzenia/kostka-na-bruk,6464_5074.htm

monia.ztk
15-09-2007, 08:39
Witam!
Mam do sprzedania kostkę grantową 8/11 szarą. TANIO!!! Strzegom

monia.ztk
15-09-2007, 08:42
Mojw gg: 9057982 ;)

Blechert
07-07-2011, 11:00
Ułożenie samemu 170 mkw kostki to dużo. Proponuję ułożyć na poczatek 1 mkw. Zrobienie dobrej podbudowy na bazie wskazówek z literatury to nie problem. Schody zaczynają się, gdy trzeba ustalić przełamania powierzchni i spadki. Ale i to można wykombinować. Prawdziwym wyzwaniem jest wyklepanie dużej powierzchni żeby była równa. Tu można w pojedynkę nie dać rady. Ale życzę powodzenia. Fotki materiałów granitowych plus wizualizacje na mojej stronce: http://www.blechert.pl

Elfir
07-07-2011, 12:54
blechert - to watek z 2006 roku :)

Blechert
07-07-2011, 15:02
Grzebałem w necie szukając czegoś zupełnie innego, ale trafiłem na ten wątek. Samotnie lewitował. I odruchowo dopisałem się:) W necie można spotkać się przypadkiem, jak z kolegą z wojska 20 lat później, na ulicy w centrum miasta przy wysiadaniu z auta :)

martadela
21-06-2012, 13:02
To ja też odświeżę :)
Czy piasek rzeczny płukany nadaje się na podsypkę pod kostkę granitową???
Sprzedawca oczywiście twierdzi że jak najbardziej, mi się jednak wydaje że on się nigdy nie zagęści i kostki mogą się ruszać.

Myślałam raczej o mączce granitowej lub piasku kopanym

jamles
22-06-2012, 09:17
Myślałam raczej o mączce granitowej lub piasku kopanym

dobrze myślisz

Blechert
28-06-2012, 21:57
Każdy piasek jest dobry. Byle nie glina lub czarna ziemia.

andrzej83x
09-07-2012, 10:19
Terenu nie masz podmokłego ? Sposobów kładzenia jest sporo. Jeśli teren nie jest w miarę utwardzony i mały to można zrobić wylewkę i na to kłaść kostkę przyklejając klejem, ale w Twoim przypadku to zbędne. Myślę, że wystarczy układać na piasku. Dodatkowo, kostka kostce nie równa, co sprawia, że nie musisz się martwić o to aby aż bardzo równo wszystko ułożyć. Można potem posypać piaskiem z cementem. Jest jeszcze jeden sposób. Tak mniej więcej to połowy kostki podsypać piaskiem z cementem, a od połowy takim pyłkiem (nie wiem jak to określić), który powstaje podczas szlifowania kamieni, też można to kupić w składach, gdzie sprzedają kamienie ogrodowe.