PDA

Zobacz pełną wersję : Będe miała w ogrodzieniu i szkrzynke i ..szafę!



AAgnieszk@
15-07-2006, 08:02
Poradżcie, co zrobic w sytuacji, kiedy ZE zamierza oprócz skrzynki zmontowac u mnie także szafę (fachowych nazw nie pamiętam) :o

Wcześniej martwiłam się, że prąd będzie za jakies dwa lata i myślałam o agregacie, teraz okazuje sie, że mam zrobić projekt przyłącza kablowego i Ze wykona na włany koszt przyłącze i da skrzynki, jedna normalna (taka jaką mają wszyscy) a druga to szafa, która musi byc w granicy mojej posesji, poniewaz ja pierwsza z całego dowobudowanego osiedla zaczęłam działać w tym kierunku by mieć prąd.
Jak ta szafa wygląda? Czy to ucążliwe rozwiązanie? :roll:

geguś
15-07-2006, 08:09
Witam :)
ZE zamontuje złącze kablowe (ZK) i szafkę licznikową (SL). Nic nie bój, wszystko jest dobrze. Jak będą uzbrajać SL to zapytaj, kto daje zabezpieczenie przedlicznikowe i jak ZE to powiedz, że ma to być wyłącznik instalacyjny selektywny lub bezpieczniki. Inne nie wchodzi w grę.

Co do projektu, to za jego wykonanie opuszczą Ci 10% na opłacie przyłączeniowej. Ale to musi być kompletny projekt, z wszystkimi uzgodnieniami, a ZE tylko zgłasza w starostwie budowę i robota leci :D.

marcin714
15-07-2006, 08:41
Witam.

Z pewnością nie chdzi tu o szafkę licznikową gdy ktoś mówi o dodatkowej szafie. Przypuszczam, żechodzi o SK czyli szafkę kablową zasilaną magistralą od której później dokonuje się odgałęzień na poszczególne przyłącza. Stosuje się coś takiego w LUBZEL u , ZKE i pwenie także podkarpackiej energetyce. Są to wtedy dwie szafki na osobnych fundamentach tak jakby mieć dwa złącza. Być może chodzi o węzeł kablowy aby wyprowadzić nowy ciąg kablowy.
Może też chodzić o SO czyli o szafę sterowania oświetleniem zewnętrznym terenu . Są jeszcze inne szafy ale z braku szczegółów nie ma co pisać.

Zabezpieczenia dostanie takie jakie będą zaprojektowane i zgodne z warunkami technicznymi przyłączenia.

Taki to już los ,że jak ktoś nie chce skrzynki to mu dają dwie ,jak ktoś bardzo czeka na przyłączenie to czeka 2 lata. Obecnie w fazie projejtowania usilnie przekonuję pewnego pana na wyrażenie zgody na wybudowanie sieci do jego działki ,która jest następną po tej która stara się o przyłączenie a on nie chce i już .

AAgnieszk@
15-07-2006, 14:32
Tak, maja być dwie szafki, jedna "dla nas", druga po to by dokonac przyłaczenia dla ewentualnych sąsiadów. Podobno ma byc wielkości podobnej do tej pierwszej. Czy ktoś ma dwie szafy? Czy nie mam wyjścia i muszę sie na nie zgodzic by mieć prąd?

marcin714
15-07-2006, 14:43
Zawsze możesz ich molestować o zmianę lokalizacji SK . Generalnie to nic ci ona nie przeszkadzała by z tym ,że kilka razy przyłączając do niej nowy kabel troszeczkę będzie rozkopane wokól.

jacekj
15-07-2006, 14:47
witaj :)
Geguś dokładnie to opisał. Przy sieciach i przyłączach kablowych zawsze występuje szafka dolna czyli złącze kablowe. Na niej lub nad niż montuje się safkę z układem pomiarowym.
Wielkość złącza może być różna, zależy od tego jaki układ zasilania przyjmie energetyka. Najmniejszym a zarazem najprostszym jest złącze kablowe Z-1. Złącza te daje się jako końcowe w sieciach lub przy małej ilości odbiorców przyłączanych do niego (w ZE Tarnów 3 odbiorców)
Złącza większe typu Z-3 montowane są w sieciach osiedlowych gdzie stosuje sie grubsze kable zasilające pracujące w pętlach. Złącze Z-3 jest dwa razy szersze od Z-1.
Co do zabezpieczenia, nalezy zacząć od warunków przyłączenia. Tam jest napisane jakie ma być.
PS
Dziwię się bardzo, że pchają się ze złączami w ogrodzenia czyli na prywatną działkę. W ENIONIE jest zasada, że złącza kablowe montowane są w pasach drogowych. W ten sposób odpada problem na przyszłość z wyrażeniem zgody/zezwoleniem na wejście w teren w związu z budową następnego odcinka sieci.

marcin714
15-07-2006, 15:15
Witam. Niestety jacku jestem prawie pewny ,że nie chodzi o zestaw ZZP.
Będzie tam stał SK (słupek kablowy) i obok ZPP z kablem wprost wchodzącym na LZ kę. Dlatego tak sądzę iż koleżanka pisze nam ,że powiedzieli jej iż jest jako pierwsza to tylko ona będzie miała dwie skrzynki. Następni będą mieli tylko ZPP czy jak tam to się unich nazywa.

jacekj
15-07-2006, 15:25
witam :)

........ a druga to szafa, która musi byc w granicy mojej posesji, poniewaz ja pierwsza z całego dowobudowanego osiedla zaczęłam działać w tym kierunku by mieć prąd.
Jak ta szafa wygląda? Czy to ucążliwe rozwiązanie? :roll:
Chyba jednak będzie to wyglądało jak ja napisałem. Aga pisze o nowobudowany osiedlu i o tym, że Ona jest pierwsza.
Na mojego czuja zdecydowanie będzie to złącze kablowe minimum Z-3 a kable 120 lub 240 mm2.
Nie zmienia to jednak postaci rzeczy. Złącza kablowe muszą być.
Nie wyobrażam sobie osiedla pracującego na złączach Z-1.

marcin714
15-07-2006, 16:08
Apel do agnieszki o udostępnienie wszystkich danych bo inaczej jeszcze się pokłócimy z jackiem :D :D :D
A może i masz rację. Zależy też co to za osiedle. W krakowie osiedla domków są na ZK1b.

geguś
15-07-2006, 16:26
Witam :)

Najmniejszym a zarazem najprostszym jest złącze kablowe Z-1. Złącza te daje się jako końcowe w sieciach lub przy małej ilości odbiorców przyłączanych do niego (w ZE Tarnów 3 odbiorców)


U mnie to nie przechodzi :(. Dla jednego i tylko jednego, końcowego odbiorcy ZK-1, jako przelotowe zawsze ZK-3. Jak za ZK-1 w przyszłości ktoś się podłączy to wymiana na ZK-3.

jacekj
15-07-2006, 17:12
witam :)

Apel do agnieszki o udostępnienie wszystkich danych bo inaczej jeszcze się pokłócimy z jackiem :D :D :D

Aga, potraktuj poważnie apel Marcina i szybko udostępnij swoje dane i nie tylko bo wojna wisi w powietrzu!! ;)

Zbigniew Rudnicki
15-07-2006, 17:16
Trzeba w Zakł. Energet. dowiedzieć się jaka będzie szerokość, wysokość i głębokość tego zestawu szaf.
Należy wymagać aby obie szafy miały jednakową wysokość i aby nie były w przyszłości domontowywane nadstawki (n.p. szafki licznikowe dla następnych abonentów), bo nie dobiorą koloru, wyglądu i szerokości.
Jeżeli nie ma jeszcze trwałego, murowanego ogrodzenia to trzeba się dobrze zastanowić nad usytuowaniem tych szaf.
Praktyczne trzeba sobie zaprojektować to ogrodzenie wraz z szafami.
Uwzględnić wymiary murowanych słupków, być może usytuowanie furtki, bramy, kącika na odpadki wraz z furtką, skrzynki gazowej.
Oraz trasy prowadzenia przyłączy do budynku.
Najlepiej z obu stron takiego zestawu szaf przewidzieć słupki murowane, lub w przypadku usytuowania przy granicy z sąsiednią działką, po prostu odsunąć pierwszy słupek o szerokość zestawu + 5cm.
Raczej niech cały zestaw zmieści się na Twojej działce.
Masz wtedy kontrolę nad tym kto będzie się przyłączał, bo będzie potrzebował Twojej zgody na usytuowanie licznika i zabezpieczeń na Twoim terenie.
Do takiego zestawu szaf nie będzie potrzebny dostęp od tyłu.

marcy
15-07-2006, 18:29
O takie skrzynki chodzi?
http://img62.imageshack.us/img62/337/hpim1165ie5.jpg
Chyba jednak nie, bo ta nie nasza jest przed ogrodzeniem, a nasza i owszem :)

maciej747
15-07-2006, 20:24
Czesc: tez mam w ogrodzeniu szafke i skrzynke. Nie ma wiekszych problemow, i szafke i skrzynke wkomponowalem w ogrodzenie klinkierowe. Szafka jest wspolna dla mnie i sasiada, sa tam duze bezpieczniki topikowe, chyba 63A dla kazdego z nas. Z szafki wychodzi kabel do skrzynki (mojej, i osobny do sasiada), juz mniejszej, w ktorej jest licznik i do ktorej ja mam kluczyk. Do duzej szafki teoretycznie nie mam kluczyka. Jedna uwaga: trzeba pilnowac, zeby szafke postawili rowno i prosto.
Maciej

AAgnieszk@
16-07-2006, 10:12
Witajcie!
w warunkach technicznych przyłącza jest napisabe:
- odcinek przyłącza kablowewgo niskiego napięcia YAKY 4x o przekroju wg.obliczeń min.120mm2 ,odcinek zakończyć wolnostojącym słupkiem kablowym z tworzywa termoutwardzalnego SK-2xSL2 + 4x L00 w granicy działki.
- odcinek przyłącza kablowego niskiego napiecia YAKY 4x o przekroju wg.obliczeń min. 35mm2 o długosci ok.5m jako nawiazanie do odcinka j.w
Kabel wprowadzic do wolostojacego złącza zintegrowabegoz układem pomiarowym (część złączowa +część pomiarowa z wziernikiem) z tworzywa termoutwardzalnego w granicy parceli przy bramie wjazdowej, obok słupka SK. Budynek zasilic linią zalicznikową.

Napisałam to, co wydaje mi sie tu istotne, byc może teraz łatwiej okreslicie jakie to będą szafki i czy powinnam iść na ten układ z ZE.

Ale czy ja mam inne wyjście?

marcin714
17-07-2006, 12:38
Witam.

No jacku i w B. Białej jeśli się wybierasz stawiasz browca .

marcin714
17-07-2006, 12:41
Witam.

Szafki będą takie jak na zdjęciu chyba ,że wolisz pokolorowane :D :D

mmmad
17-07-2006, 14:10
Sugeruje pokolorowac (sprejem, moze byc artystycznie:) ), bo moja szara zniknela w Wielkanoc razem z licznikiem.

jacekj
17-07-2006, 14:47
witam :)
RZE swoją drogą ma dziwne rozwiązania. Mój ZE pomiary montuje bezpośrednio na złączach kablowych. Mniej rupieci, estetyczniej.
Co do piwa nie ma sprawy, jeżeli tylko będę a pewnie tak to spotkanie może być ciekawe ;).

AAgnieszk@
17-07-2006, 16:54
I co dalej, poradżcie, czy mam zgadzac się na te warunki postawione wprzez ZE, czy nie mam innego wyjścia? Czy w umowie zastrzec, że nie moga rozbudowywac tych szaf i nie przekopywac mi działki w przypadku dalszych przyłaczen dla sąsiadów? :-?

geguś
17-07-2006, 21:08
Witam :)
Aby Ciebie podłączyli to musisz się na coś zgodzić. Inaczej się nie da, ale w umowie jest punkt, który mówi o wolnym wstępie na nieruchomość aby modernizować i rozbudować sieć na czas nieograniczony. Z tym spokojnie możesz powalczyć. Mi ten zapis zmienili na czasowy do momentu wybudowania mojego przyłącza. Później muszą pytać o zgodę.

rafałek
18-07-2006, 06:47
Mam szaflę SPP (przyłaczeniowo pomiarową) w płocie. Jest to co prawda jedna szafka (taka 3w1) (przyłacze, pomiar i plac budowy). Pisałem o niej i pokazywałem ją tu: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=624928#624928

AAgnieszk@
19-07-2006, 08:21
No i radość z mozliwości rychłego podłączenia prądu znikneła, bo mam wiele watpliwości po przeczytaniu Waszych postów, które mnie nieco oświeciły.. :o

Na pewno nie chce by istniała mozliwość rozbudowy tej szafy, wchodzenia na moja działkę by rozbudowywac sieć..... chce miec prąd ... i spokój :evil:

Podpowiedzcie, na co szczególnie zwrócic uwagę, jakie punkty w umowie (ewntualnej, bo na razie mam tylko warunki) sa dla mnie wazne by póżniej nie płakac i nie przklinac tej szafy...???

geguś
19-07-2006, 08:32
Witam :)
Jak dostaniesz umowę, to zobaczysz co napisane i wtedy się pomyśli. Gdybać nie ma sensu.

AAgnieszk@
19-07-2006, 08:44
Tak, ale wcześniej mam zrobić projekt (500 zł w zwyż) i dopiero póżniej umowa...szkoda kasy, jesli nie podpiszę :-?

geguś
19-07-2006, 08:50
Witam :)
Jaki projekt?

AAgnieszk@
19-07-2006, 17:27
Witam :P

Mam wynająć projektanta-elektryka, który wykona projekt przyłącza kablowego, nastepnie wraz z pozwoleniem na budowę składam tę dokumentację w ZE i wówczac zawieram z nimi umowę, oni ogłaszaja przetarg i wykonuja na własny koszt przyłącz do mojej posesji...

marcin714
19-07-2006, 17:46
Witam.

Radzę poddać sie od razu i zrobic jak sobie umyślili bo inaczej musisz stracić trochę czasu i jeszcze więcej zdrówka.
A swoją drogą to nie jest nic strasznego. tych skrzynek nikt nie będzie powiększał z czasem , chodzi jedynie o wprowadzanie nowych kabli do SK . Zapewne podejścia te będą wykonywane od strony ulicy więc praktycznie za płotem nikt nie będzie ci kopał.

geguś
20-07-2006, 07:45
Witam :)


Mam wynająć projektanta-elektryka, który wykona projekt przyłącza kablowego,
Dlaczego ZE nie chce ogłosić przetargu na wykonanie projektu?



nastepnie wraz z pozwoleniem na budowę składam tę dokumentację w ZE i wówczac zawieram z nimi umowę, oni ogłaszaja przetarg i wykonuja na własny koszt przyłącz do mojej posesji...
A to już jakaś dziwna kolejność.

Podstawą jest umowa. Po jej podpisaniu zaczynają się prace związane z projektem i budową czy rozbudową sieci.

A jaką masz pewność, że po wykonaniu projektu, za Twoje pieniądze ZE zdecyduje się na budowę przyłącza? A jak powiedzą, że ekonomicznie to im się nie opłaca i możesz wykonać przyłącze na swój koszt? Co wtedy?

Popłyniesz :(.

marcin714
20-07-2006, 08:08
witam.

AAgnieszka poprostu skorzystała z opcji samodzielnego opracowania dokumentacji techniczno prawnej w zamian za 10% rabat i pewnie krótszy okres oczekiwania na przyłączenie.

AAgnieszk@
20-07-2006, 19:44
O rabacie nikt w ZE nawet nie wspomniał... :-? :-?

tigermoth
23-07-2006, 13:16
Witam wszystkich


Właœnie niedawno przeszedłem całš drogę zwišzanš z przygotowaniem dokumentacji na rozbudowę sieci do nowego domu.

Potwierdzam to co napisała AAgnieszk@ Odbiorca ma zlecić projektantowi z uprawnieniami przygotowanie dokumentacji na rozbudowę sieci:
1. warunki rozbudowy (decyzja o lokalizacji inwestycji)
2. mapa do celów projektowych
3. ZUD
4. projekt
5. pozwolenie

Całoœć dokumentacji z uprawomocnionym pozwoleniem składaliœmy w RZE, tam podpisywaliœmy wtedy umowę.
Opłata za przyłšczenie (za moc) została automatycznie obniżona o 10%.

Koszty przygotowania dokumentacji o której pisałem wyżej zostanš zwrócone przez RZE (sam zapłaciłem projektantowi).
Projektant ustala (negocjuje) z RZE ile będzie kosztować przygotowanie tej dokumentacji i tyle zwraca RZE.

Po oddaniu dokumentacji do RZE oni ogłaszajš przetarg na wykonawstwo. wchodzi firma i robi. Nie powinno trwać to dłużej niż 3-4 miesišce (to zapewnienie słowne w RZE).

My złożyliœmy dokumentację 1 czerwca i do 1 grudnia mamy mieć pršd. Czy będzie to się okaże - jeden wykonawca zrezygnował z pracy - na trasie budowy sieci jest trochę skał piaskowca.

Trochę żałuję że zbyt póŸno zabrałem się za przygowanie tej dokumentacji - miałbym już pršd na budowie a tak muszę jeszcze czekać.

W granicy działki od strony drogi będziemy mieli złšcze kablowe oraz pomiarowe.

AAgnieszk@
23-07-2006, 18:44
tigermoth czy to znaczy, że Ty również będziesz miał w ogrodzeniu dwie szafki?

Czy dobrze zrozumiałam...dostaniesz zwrot kosztów poniesionych na przygotowanie projektu przez projektanta?
Prosze podaj namiary na swojego i podaj cene usługi.

Ja mam składac dokumentację w Sanoku, ale tutaj nic o 10% rabacie nikt nie spomniał.. :-?

jacekj
23-07-2006, 19:26
witam :)
Coś tutaj ktoś namieszał.
Inwestycję do granicy eksploatacji wykonuje Dostawca energii czyli ZE.
W tym opracowuje dokumentację i fizycznie wykonuje zasialnie.

Odbiorca MOŻE ALE NIE MUSI wykonać dokumentację za co przysługuje mu rabat w wysokości do 10% wartości opłaty przyłączeniowej.

Szczegóły w taryfie lokalnego ZE.

tigermoth
24-07-2006, 06:49
jacekj napisał

Coś tutaj ktoś namieszał.
Inwestycję do granicy eksploatacji wykonuje Dostawca energii czyli ZE.
W tym opracowuje dokumentację i fizycznie wykonuje zasialnie.

Odbiorca MOŻE ALE NIE MUSI wykonać dokumentację za co przysługuje mu rabat w wysokości do 10% wartości opłaty przyłączeniowej.

Szczegóły w taryfie lokalnego ZE.

Nic tutaj nie jest namieszane.
Masz rację że ZE powinien opracować dokumentację oraz dokonać rozbudowy sieci. Tak przynajmniej jest w każdym cywilizowanym ZE.
Niestety ale nie na terenie Sanoka i okolic.

W warunkach zasilania napisali: zasilanie zostanie zrealizowane po wykonaniu rozbudowy sieci, w chwili obecnej brak technicznych warunków do zasilania. Termin rozbudowy sieci 2008 rok.

Niestety to zbyt długi czas na czekanie. Lepiej jest samemu (przez projektanta) przygotować dokumentację, oddać ją do ZE i przyspieszyc inwestycję o co najmniej rok.

rafałek
24-07-2006, 07:30
Niestety to zbyt długi czas na czekanie. Lepiej jest samemu (przez projektanta) przygotować dokumentację, oddać ją do ZE i przyspieszyc inwestycję o co najmniej rok.

Potem przekazujesz bezpłatnie to co zrobiłeś do ZE a oni wystawiają Ci rachunki za prąd bez żadnego rabatu... Czysty zysk.
Wiem, że sprawa jest ciężka, ale to ciągle zwykłe bandyctwo.

tigermoth
24-07-2006, 07:56
To nie jest tak jak piszesz.

W poście wyżej pisałem
Opłata za przyłączenie (za moc) została automatycznie obniżona o 10% z tytułu przygotowania dokumentacji przeze mnie.

Koszty przygotowania dokumentacji o której pisałem wyżej zostaną mi zwrócone przez RZE (sam zapłaciłem projektantowi).
Projektant ustala (negocjuje) z RZE ile będzie kosztować przygotowanie tej dokumentacji i tyle mi zwraca RZE.



Więc to nie jest aż takie zdzierstwo. Zwracają ci udokumentowane koszty (wynegocjowane przez projektanta) oraz dostajesz jeszcze 10% upustu na opłacie przyłączeniowej.

Wiem że dochodzą jeszcze koszty paliwa, straconego czasu - ale tego już nie policzyłem.

kze
24-07-2006, 08:29
Tak, maja być dwie szafki, jedna "dla nas", druga po to by dokonac przyłaczenia dla ewentualnych sąsiadów. Podobno ma byc wielkości podobnej do tej pierwszej. Czy ktoś ma dwie szafy? Czy nie mam wyjścia i muszę sie na nie zgodzic by mieć prąd?
Koło mnie są 2 szafki. To nic nadzwyczajnego. Po prostu 2 szafki, z tym że jednba ciut szersza. Po prostu juz masz ogodzenie ciut tańsze, bo kawałek go postawił ZE... :wink:

AAgnieszk@
24-07-2006, 20:14
To pocieszające... :P