PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacje WOD-KAN, jak wykonać? Pomocy!!!



Gryfpc
16-07-2006, 07:26
Stoi przede mną problem układania kanalizy w domu. Niestety ze względów oszczędnościowych, całą instalację wod-kan muszę wykonać sam. Nie bardzo mam pojecie o tym, ale cóż... :oops: :lol:
Na początek chciałbym zapytać, na jakich wysokościach od podłogi montować mam np. spust do kanalizacji przy Gebericie, umywalkach. Na jakiej wysokości powinienem też zamocować wodę do poszczególnych urządzeń?!
Całość mam zamiar wykonać w PEXie, aby uniknąć łączeń. Dopiero przed zaworami i w miejscach newralgicznych (np. trójniki), mam zamiar stosować łączenia. Nie wiem też jakiej średnicy rurę do wody mam zastosować do następujących urządzeń:
Parter:
- kotłownio-pralnia (piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem, umywalka, pralka),
- łazienka (kabina, Geberit i umywalka),
- kuchnia (zlewozmywak, zmywarka, lodówka i expres).
Poddasze:
- łazienka mała (Geberit, umywalka, wanna)
- łazienka duża (Geberit, 2 umywalki, kabina, wanna).
Jeśli możecie, POMÓżCIE!!!

Z góry dziękuję!

:D :D :D

invx
16-07-2006, 09:08
do tego wszystkiego co podales 1/2", tylko do 1/2 schodzisz stopniowo, zaczynasz grubasza np. 3/4 albo i wiecej, i kolejne rozgalezienia zmniejszasz.
wys. przylaczenia wodnego pog Geberita to cos w granicach 100 cm (bo na 112 standartowo jest góra stelaza). A podejscie kanalizacyjne przy samej podlodze wyprowadzasz, i potem po przykreceniu stelaza sobie kolankami polaczysz. (bo jak wyprowadzisz za wysoko to bedzie potem powazny problem)

Gryfpc
16-07-2006, 13:17
Czyli, jeśli dobrze Cię zrozumiałem:
doprowadzenie wody na konkretne poziomy (parter, poddasze) robię przykładowo rurą 3/4", a dopiero przed konkretnym odbiornikiem (kran, wc...) redukuję do 1/2" ? Ja bardziej skłaniałem się do tego, aby każdy poziom zaopatrzyć w doprowadzenie np. 5/4", a dopiero przed każdym z pomieszczeń (kuchnia, łazienki) na konkretnym poziomie zredukować do 3/4" i w kranach zredukować na 1/2", a w Geberitach zostawić 3/4". Albo zastosować niezależne i osobne obwody 3/4" do każdego z pomieszczeń z osobna?!
Co do kanalizy przy Gebericie, to rozumiem, że zostawić mam wyjście w podłodze blisko ściany?!

:lol: :oops: :lol:

Jak sam widzisz, jestem zupełnie zielony i nie wiem, czy czasem nie porywam się z motyką na słońce... :-? :lol: :roll:

Lharhard
16-07-2006, 13:45
mi pomogło to : http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=67310&highlight=rury+%B6rednica

Gryfpc
16-07-2006, 13:59
mi pomogło to : http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=67310&highlight=rury+%B6rednica

No faktycznie sporo to wyjaśnia :D :D :D
DZIĘKI!!!

Niestety pozostała jeszcze kwestia kanalizy. Aby sobie jeszcze bardziej "ułatwić" ;) :lol: :oops: postanowiłem zrezygnować z tradycyjnego odpowietrzenia pionów i zamiast kominków wentylacyjnych na dachu (już mam ich 5 szt. od każdej wentyl. grawit.), chciałbym zastosować tzw. zawory napowietrzające (tak sie to chyba nazywa :lol: ) w przestrzeni między dachem, a poddaszem (ma tam być taki mini stryszek). Tylko jak to zorganizować i wykonać?! :-? :roll: :lol:

invx
16-07-2006, 15:45
do geberitu nie ma sensu pchac 3/4. Tak jak do normalnego kranu 1/2.
Odpływ jak najniżej w ścianie :), jesli masz taka mozliwosc to moze i wychodzic z podlogi.