PDA

Zobacz pełną wersję : proszę o pomoc w doborze pompy



MirosławG
16-07-2006, 17:00
Witam serdecznie. Mam kłopot ponieważ odcięto nam wodę na działkach i pilnie muszę doprowadzić wodę. Chcę ją pociągnąć z jeziora. Działka stoi na skarpie tuż nad jeziorem. Od ogrodzenia do brzegu jeziora jest jakieś 20 mertów i różnica wysokości ok. 5 mertów. Wodę muszę pociągnąć jeszcze od ogrodzenia do altanki na wysokość 3 metrów i na długość 20 metrów. Nie wiem jakie parametry musiałaby mieć pompa, która miałaby wystarczyć do podlewania działki. Chciałbym umieścić pompę przy ogrodzeniu lub w altance. Chodzi mi o w miarę lekką pompę, bo ze względu na złodzieji nie mogę jej zamontować na stałe. Pytałem w sklepach, ale tam nie bardzo się na tym znają. Np. czy pompa, która ma moc 800W, wysokość ssania 8 metrów i podawania na 40 metrów wystarczyłaby w tym przypadku, żeby zamontować ją w altance lub przy ogrodzeniu.
Dziękuję serdecznie za podpowiedź.
Mirosław G.

tres34
20-07-2006, 13:02
Z tego co widze i wlasnego doswiadczenia, wystarczy ci zwykly badziewiasty hydrofor z supermarketu, ktory ssie z 8m i na wys. <40m. Kosztuje ponizej 300PLN. Musisz do zalac woda i heyah. Szukaj o mozliwie duzej wydajnosci, 40l/min jest niewystarczajacy jak na potrzeby dzialki.

sebo8877
20-07-2006, 13:44
Panowie - producenci hydroforów troszeczke naciągaja swoje wydajności.
Wyobrażcie sobie sytuacje pompa podnosi wode na 8m i podaje na 40 m . Z twierdzenia pitagorasa mozna obliczyć ile ona wyda nam na odległosci - wychodzi jakies 40m. Sprawa ma sie jjak powiedziałem hipotetycznie gdyż ze wzrostem wysokości malej wydajnośc na odległość.

Czyli to co proponuje tres34 powinno sie sprawdzić. Uczulam jednak by zwracać szczegolną uwage na wys podnoszenia - to jest ważne gdyż od niej zalezy w sporym stopniu odległośc na jaka pompa poda nam wodę.

Ja w swojej studni (20mgłeb) + 30 m odlełości zastosowałem głebinową gardene 4400 INOX z wysokością podnoszenia 60m. Cena ustrojstwa 1100 zł. Daje ciśnienie = z wodociągowym :D

Sebo8877