PDA

Zobacz pełną wersję : Stopa pod brame przesuwną



Kulin
16-07-2006, 17:10
Przymierzam się do wykopania fundamentu pod bramę przesuwną. Światło wjazdu ma 4 m. Jaki wykopać duży fundament, aby nic się nie działo złego z bramą podczas użytkowania.

bezele
16-07-2006, 17:52
U mnie wyglada to tak ...

http://img233.imageshack.us/img233/7663/obraz297ay7.jpg (http://imageshack.us)

Fundament wkopałem na okało 1 metra i zazbroiłem , brama ma 5 m w swietle

Kulin
16-07-2006, 19:04
bezele, widzę że wypuściłeś sobie śruby do przymocowania szyny czy wózków pod bramę, a ten pionowy czarny słup masz zatopiony metr w betonie ? Rozmawiałem z gościem co układa bruk i powiedział mi, że minimum wykopać na głębokość 1,4 m, szerokość 0,4 m i długość 1,8m. Mówi że często podczas układania bruku widzi jak brama albo się nie domyka, albo są inne problemy. Prawdopodobnie stopa była za płytko wkopana i podczas mrozów ruszyło nią. Dlatego ja planuję wykopać minimum na 1,5 metra głębokie. Zastanawiam się czy zatopić w betonie szpile, czy lepiej od razy jakiś kątownik, do którego później przykręce wózki od bramy.

jabko
16-07-2006, 20:31
...Mówi że często podczas układania bruku widzi jak brama albo się nie domyka, albo są inne problemy...
Moze konstrukcja bramy odchudzona i ugina się za bardzo a mocowanie jest OK.
Któż to wie czy to wina fundamentu

lonly
17-07-2006, 07:23
Tez przymierzam się do tego tematu i fachowcy twierdzą, że wykop min 1,4 m i 40 cm szerokości i jako obowiązek - monolit zawieszenia ze słupkiem łapacza bramy w przeciwnym wypadku po jakimś czasie będzie problem z domykaniem

Krzysiek_3miasto
17-07-2006, 07:40
moj fachowiec powiedział ze stopa ma byc ponizej przemarzania i najlepiej jak jest miejsce to powinna miec 50% dluchosci bramy (to zapewnia lekkosc ruchu i zswieksza zywotnosc rolek i napedu) i szerokosc 35...45 cm zeby dowolny naped sie zmiescil...jest to okolo 1m^3 betonu wiec wazy to okolo 2,5 tony wiec jest solidna przeciwwaga dla 400 kg bramy...dobrze jest pamietac o wlaniu rurek peszla w odpowiednich miejscach do napedu i fotokomorek

zlu
17-07-2006, 08:06
i jako obowiązek - monolit zawieszenia ze słupkiem łapacza bramy w przeciwnym wypadku po jakimś czasie będzie problem z domykaniem

Czy dobrzę rozumiem, że przez całe światło bramy musi się ciągnąć fundament, który zwiąże stopę z przeciwległym słupkiem?

zlu

lonly
17-07-2006, 09:35
i jako obowiązek - monolit zawieszenia ze słupkiem łapacza bramy w przeciwnym wypadku po jakimś czasie będzie problem z domykaniem

Czy dobrzę rozumiem, że przez całe światło bramy musi się ciągnąć fundament, który zwiąże stopę z przeciwległym słupkiem?

zlu

Tak! Przynajmniej tak mi polecają zrobić gdyż np. ruchy wysadzinowe, ciężar bramy mogą spowodować nawet minimalne skrzywienie lub obniżenie to przy długości np. 4,5 m będzie problem z pełnym domykaniem

Kulin
17-07-2006, 16:53
a czy zatopić w stopie gotowy element do przykręcenia rolek przesuwnych, czy lepiej wypuścić śruby i do nich potem przykręcić uchwyt. Dzięki za te peszle, pewnie zapomniał bym je zatopić, a tak to przynajmniej nie będą się poniewierać.

bezele
17-07-2006, 20:35
bezele, widzę że wypuściłeś sobie śruby do przymocowania szyny czy wózków pod bramę, a ten pionowy czarny słup masz zatopiony metr w betonie ? Rozmawiałem z gościem co układa bruk i powiedział mi, że minimum wykopać na głębokość 1,4 m, szerokość 0,4 m i długość 1,8m. Mówi że często podczas układania bruku widzi jak brama albo się nie domyka, albo są inne problemy. Prawdopodobnie stopa była za płytko wkopana i podczas mrozów ruszyło nią. Dlatego ja planuję wykopać minimum na 1,5 metra głębokie. Zastanawiam się czy zatopić w betonie szpile, czy lepiej od razy jakiś kątownik, do którego później przykręce wózki od bramy.
...śróby wypuściłem na wózki , a fundament powinien byc na dł. przynajmniej taki jaka jest przeciwaga do bramy w moim wypadku to 2, 5 m

http://img372.imageshack.us/img372/5444/obraz377gz7.jpg (http://imageshack.us)

bezele
17-07-2006, 20:40
..a i jeszcze jedno moim zdaniem 1,5 m fundament w ziemi to przesada wystarczy 1,10 , a co do tego słupka to jest on zabetonowany około 80 cm jak narazie jest ok , brama przesuwa sie po dotknieciu palcem :)
Jak bedziesz kupował wózki to kup z możliwosci regulacji bo pózniej mozna jeszcze brame na tych wózkach wyregulowac , za takie wózki zapłaciłem 100 za szt na giełdzie
pozdro...

nurni
17-07-2006, 20:53
.. Jak bedziesz kupował wózki to kup z możliwosci regulacji bo pózniej mozna jeszcze brame na tych wózkach wyregulowac , za takie wózki zapłaciłem 100 za szt na giełdzie
pozdro...
...tylko przy takich wózkach trzeba pamiętać, że jak się chce mieć prześwit pod bramą 5 cm to trzeba poziom fundamentu opuścić w stosunku do przyszłej nawierzchni o ok. 5 cm. Właśnie to przerabiam.

Pozdrawiam

bezele
17-07-2006, 21:04
.. Jak bedziesz kupował wózki to kup z możliwosci regulacji bo pózniej mozna jeszcze brame na tych wózkach wyregulowac , za takie wózki zapłaciłem 100 za szt na giełdzie
pozdro...
...tylko przy takich wózkach trzeba pamiętać, że jak się chce mieć prześwit pod bramą 5 cm to trzeba poziom fundamentu opuścić w stosunku do przyszłej nawierzchni o ok. 5 cm. Właśnie to przerabiam.

Pozdrawiam
... zgadza sie , a przy okazji nawierzchnia przykryje nam wózki ale tak zeby zostawić swobodny dostep do śrób regulujacych wózka..

Kulin
19-07-2006, 07:36
a te śruby masz tak po prostu w zalane w betonie, czy masz z dołu coś przykręconego, aby ich nie wyrwać ? Masz wypuszczone mocowanie na napęd, czy do napędu nie trzeba ?. Ja spotkałem się z zatopionym ceownikem, tak jakby lezacym C i do niego dospawany taki sam (przekrój kwadratu się zrobił), a do niego już przykręcone wózki. Boję się tylko przy laniu betonu, że źle wymierzę zalanie tych śrub i tego słupka metalowego, nie wiem od czego się wziąść. Śruby mógłbym zespawać w taką całą konstrukcję, aby wszystkie trzymały się razem, taka konstrukcja nie pozwoli na ich przestawienie się podczas zatapiania betonie, tylko jak to wszystko wymierzyć, aby po zamontowaniu wózków i bramy wszystko chodziło OK no i brama, przy zamykaniu "celowała" w przeciwny słupek. Mam rozumieć że wózki do środek bramy, a ten słupek pionowy obok wózka, jak daleko odsunięty od wózka ?

bezele
19-07-2006, 20:09
a te śruby masz tak po prostu w zalane w betonie, czy masz z dołu coś przykręconego, aby ich nie wyrwać ? Masz wypuszczone mocowanie na napęd, czy do napędu nie trzeba ?. Ja spotkałem się z zatopionym ceownikem, tak jakby lezacym C i do niego dospawany taki sam (przekrój kwadratu się zrobił), a do niego już przykręcone wózki. Boję się tylko przy laniu betonu, że źle wymierzę zalanie tych śrub i tego słupka metalowego, nie wiem od czego się wziąść. Śruby mógłbym zespawać w taką całą konstrukcję, aby wszystkie trzymały się razem, taka konstrukcja nie pozwoli na ich przestawienie się podczas zatapiania betonie, tylko jak to wszystko wymierzyć, aby po zamontowaniu wózków i bramy wszystko chodziło OK no i brama, przy zamykaniu "celowała" w przeciwny słupek. Mam rozumieć że wózki do środek bramy, a ten słupek pionowy obok wózka, jak daleko odsunięty od wózka ?

Tak sruby mam zalane w betonie,kupiłem prety gwintowane fi 14 metrowe przeciełem na pół a do nich dospawałem drut zebrowany wygiety , wyszła taka fajna laseczka :) na dł około 40 cm .Sruby te wsadziłem do betonu jak troszkie juz zwiazał ale nie za mocno tak żeby je mozna było wsadzic , najlepiej jak bedziesz miał juz wózek przyłozysz sobie do betonu i bedziesz wiedział jaki jest rozstaw i sobie wyregulujesz te sróby wzgledem rozstawu w wózkach. Najwazniejsze oby wylac w miare prosto fondamencik czyli trzymac poziom , ale jak by cos nie wyszło zawsze bedzie mozna podłozyć jakąs podkładke pod śrube i wypoziomowac wózki . Srodek wózka to jest środek bramy, nie wiem z czego masz słupek od ogrodzenie czy to jest klinkier ale nie ważne musisz od tego słupka cofnac wózki na 5 cm w swietle naj mniej. Ten słupek co wspominasz pionowy słuzy do przytrzymania bramy do niego dospawywuje sie regulowany dystans i mocuje taki mały walec najlepiej jak zobaczysz to na zdjeciu..

http://img365.imageshack.us/img365/7218/obrazdc0.jpg (http://imageshack.us)
Ja ten słupek mam cofniety około 14 cm od srodka wózka , soorki za jakosc zdjecia robiony tel ...
..i to by chyba było na tyle pozdro ...

Kulin
19-07-2006, 21:10
bezele dzięki za pomoc i fotki, super.

Grzegorz1975
20-07-2006, 08:03
Jak tak czytam to wydaje mi się że strasznie komplikujecie sprawy. Na szczęscie sprawa jest bardzo prosta i nie trzeba wylewać jakiś cudacznie głebokich stóp. Ja mam metrową, uzytkuję od 3 lat i nic się nie działo, nie popękało, szpilki wbetonowujesz i się niczego nie bój, tylko wymierz po prostu porządnie. Moja brama jest od wisniowskiego i tam metalowy słupek jest zespawany z dolną szyną, rolkami a nie wbetonowywany.

rafallogi
20-07-2006, 08:35
Pamiętajcie aby zostawić odpowiednią szczelinę pod bramą. Jeśli będzie np kostka brukowa, to potrafi się ona podnieść pod wpływem podnoszenia gruntu podczas mrozów o kilka dobrych centymetrów i brama będzie ocierać.

tres34
20-07-2006, 11:16
Kurde, jak sie czyta dany post od gory do dolu, to wlos zaczyna sie jezyc co tez ludzie potrafia wybzdurzyc. Wystarczy wykopac 2 doly 0,5x0,5 m o glebokosci 1,5m (chyba, ze dolny slask, to 1,2m, albo suwalskie, to 1,8m). Doly w miejscach gdzie beda rolki, a rolki - jedna na koncu, druga do ustawienia (zalezy gdzie bedzie slupek). Zrobic mocny beton i zalac. Potem podlewac przez 5-7 dni. I to wyszystko. Wasi "fachowcy" naciagaja was na koszta materialowe i robocizny, bo przedluzaja czas wykonania. Normalnie 4-5h i po sprawie. Ja dodatkowo nie moglem znalezc chetnego do wyspawania bramy (odtad nie wierze, ze jest bezrobocie), chociaz mowielem, ze jest kasa do wziecie. Po prostu nikomu sie nie chcialo. Nie, to nie, ojciec zrobil ladniej i kosztowalo 3 razy mniej. Teraz kazdy pozal sie Boze wykonawca ma u mnie przesrane, zwlaszcza ci z okolic W-wy .I tak juz zostanie do konca budowy :)

Geno
20-07-2006, 11:31
Teraz kazdy pozal sie Boze wykonawca ma u mnie przesrane, zwlaszcza ci z okolic W-wy .I tak juz zostanie do konca budowy :)

Na pewno są tym wstrząśnieci, nie wychodzą z domów i szykuję się na pielgrzymkę do Jasnej Góry z prośbą o przebaczenie.

czupurek
20-07-2006, 13:01
ja bym jednak tak nie bagatelizowała i nie płyciła tych fundamentów.
też mam od wiśniowskiego i problem w tym, że na tych 4 m po zimie lekko się nie zegrało i nie chciała się brama zamykać.
fundamenty mam na bodaj 1m. musiałam od nowa ustawiać na śrubach bramę.
ma jeszcze inny problem z bramą wiśniowskiego:
nie kopał i nie montował mi bramy dystrybutor, więc jak zgłosiłam problem, że się nie domyka to, po pierwsze powiedział, że NAPEWNO RUSZYŁO ŁAWĘ, po drugie, że nie jego sprawa bo nie montował. dodatkowo wykrzywiła mi się na blasze rolka górna i dowiedziałam się, że przedstawiciel wiśniowskiego też nie przyjedzie bo, lokalny dystrybutor nie montował. ha

bwojtek
20-07-2006, 13:06
Pewnie zaraz dostanę od kogoś po głowie, że ameryki nie odkrywam ale co tam. Przecież przy każdej gotowej bramie jest podane jaki fundament zalać. Po prostu radzę trzymać się wytycznych producenta a wiele kłopotów odpadnie. Oczywiście wersja tres24 z "oddzielnymi dołkami" gwarantuje praktycznie obieszenie się bramy...

--
Kiedy wszystkie chwyty zawiodą sięgnij po instrukcję...

qwazar
01-06-2011, 20:49
Odświeżę temat.

Czy jeśli wyleję ławę, ale nie wstawię od razu gwintowanych prętów to będzie z tym jakiś problem przy mocowaniu bramy ?
Czy fundament trzeba uzbrajać prętami czy wystarczy samo zalanie betonem ?

antech
01-06-2011, 20:53
problem nie, tylko koszty trochę, bo musisz kotwy wklejane zrobić

qwazar
01-06-2011, 21:21
Pytam bo dół mam dopiero w trakcie kopania.
Zamierzam wykopać na ok.1,10-1,20 głębokości, długość 1,2m , szerokość 30cm, brama 4,5m lekka konstrukcja z profili stalowych prostokątnych + deski, ale gość od bramy nic nie wspomniał o prętach ?
A kopać drugi raz nie będę.

A co ze zbrojeniem ?

edomek
02-06-2011, 06:28
U mnie fundament pod bramę przesuwną to dół wykopany 200x40x160 wsadzona stopa stalowa i zalana.
Cała stopa to zespawane różne elementy stalowe w prostokąt i dodatkowo na krzyż w środku.
Od góru dospawane dwie blachy 20x30x4 mm pod rolki.
Całość wypoziomowana i zalana. W czasie zimy, tak jak przed i po wszystko chodzi elegancko.
Brama 4,5m. Słupek z drugiej strony zabetonowany ( 1,6 w głąb). Wszystko spasowane przed zima. Jak do tej pory nie było problemów ze spasowaniem.

Hal
29-04-2013, 12:58
polecam ten artykuł:http://www.plast-met.pl/admin/dbFiles/articleFileTable/103_.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.plast-met.pl%2Fadmin%2FdbFiles%2FarticleFileTable%2F103_ .pdf)

majki877
31-07-2013, 12:11
witam.Najlepiej nie wtapiac zadnych pretów.Ja wózki mocuje na dyblach pierscieniowych 16x200 juz kilka lat!!!Te dyble są nie do wydarcia....ulac fundament, zrobic zbrojenie i tyle.Brame montowac jak beton dobrze zwiaze.min po 2 tyg.pozdro