PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian czy welna?



Jola_K
17-07-2006, 22:58
Witam.
Prosze o rade w sprawie ocieplenia domu.
W projekcie mam sciane 2-warstwowa - Ytong 24cm + styropian.
Spotkalam sie z opinia ze warto zainwestowac i zamiast styropianu dac welne.

Prosze o opinie.

Czy juz ten temat byl juz gdzies na forum maglowany? :oops:

Dziekuje.
Pozdrawiam.
Jola

Pawson
18-07-2006, 08:10
byl maglowany 1000 razy :evil: :wink:

i oczywiscie nic z tego maglowania nie wynikło dajesz to co uważasz ... nikt decyzji nie podejmie.

jedno jest pewne wełna jest droższa.

ja daje wełne bo .... :lol: :lol: :lol:

Heimnar
18-07-2006, 08:19
O rany! To jeden z tematów w stylu: BK, czy ceramika, Wielkanoc, czy Boże Narodzenie.

Ile ludzi tyle opinii. Ja chyba się zdecyduję na wełnę.
Ale nie dlatego, że droższa. W zasadzie to nie wiem dlaczego :D

Pawson
18-07-2006, 08:24
O rany! To jeden z tematów w stylu: BK, czy ceramika, Wielkanoc, czy Boże Narodzenie.

Ile ludzi tyle opinii. Ja chyba się zdecyduję na wełnę.
Ale nie dlatego, że droższa. W zasadzie to nie wiem dlaczego :D

welne dodatkowo zajeb.. trudno teraz kupic a ja lubie wyzwania 8)

ESKIMOS
18-07-2006, 09:14
Ja chyba się zdecyduję na wełnę.
Ale nie dlatego, że droższa. W zasadzie to nie wiem dlaczego :D

Może dlatego że lepiej chłonie wodę z powietrza?

Pawson
18-07-2006, 09:21
no co ty ...
wełna oddycha :o :o :o

jade wzoraj na budowe a tam takie slychac uuuuu-hhhhhh uuuuuu-hhhhhhh aż się początkowo przestraszylem a pozniej patrze a to welna oddycha ...

Heimnar
18-07-2006, 11:22
Ja chyba się zdecyduję na wełnę.
Ale nie dlatego, że droższa. W zasadzie to nie wiem dlaczego :D

Może dlatego że lepiej chłonie wodę z powietrza?

Może :D

izat
18-07-2006, 11:28
no co ty ...
wełna oddycha :o :o :o

jade wzoraj na budowe a tam takie slychac uuuuu-hhhhhh uuuuuu-hhhhhhh aż się początkowo przestraszylem a pozniej patrze a to welna oddycha ...

moja też oddycha pełną gębą :D

ja jak nie wiem na co się zdecydowac to wybieram ;) jedno i drugie :D
np które jeansy .... no nie wiem .... więc kupuję 2 pary

tak też było z ociepleniem
mam i wełnę i styropian :D

ESKIMOS
18-07-2006, 12:04
no co ty ...
wełna oddycha :o :o :o

jade wzoraj na budowe a tam takie slychac uuuuu-hhhhhh uuuuuu-hhhhhhh aż się początkowo przestraszylem a pozniej patrze a to welna oddycha ...

To tylko dobrze świadczy o Twoich magikach którzy stworzyli jej (tej wełnie) dobry system oddychania.
Wiec możesz spać spokojnie.
Ale nie wszyscy to potrafią i ja sie bałem że mi tę wełnę zaduszą i bedzie kłopot.
Więc ociepliłem dom od góry i od dołu pianką poliuretanową (w płytach 100x200 cm. która jest "martwa" i nie potrzebuje dla zdrowia powietrza.
Nie polecam jednak, bo jest znaaacznie droższa.
Ja kupiłam okazyjnie (z resztek w likwidowanej firmie)

Pozdrawiam.

Xena z Xsary
18-07-2006, 12:17
a tak z ciekawosci - silkę sie ociepla styro czy wełną?bo ze ceramikę mozna i tym i tym to juz wiem,ale nigdzi eni ewidzialam wersji silka plus welna (uduszona lub zywa)

izat
18-07-2006, 12:32
a tak z ciekawosci - silkę sie ociepla styro czy wełną?bo ze ceramikę mozna i tym i tym to juz wiem,ale nigdzi eni ewidzialam wersji silka plus welna (uduszona lub zywa)

jeśli chcesz zadusić to styropian ;)

Pawson
18-07-2006, 12:57
a tak z ciekawosci - silkę sie ociepla styro czy wełną?bo ze ceramikę mozna i tym i tym to juz wiem,ale nigdzi eni ewidzialam wersji silka plus welna (uduszona lub zywa)

jeśli chcesz zadusić to styropian ;)

chyba zeby dusić ręcznie po jednej sztuce przed położeniem ... np w reklamówce ... a później wełna ...

Heimnar
18-07-2006, 13:00
Pawson -> Tak przy okazji. Jak układali Ci tę wełnę?
Jaki tynk, siatka, jak to wszystko pomocowane do ścian.
Z ciekawości pytam. Przyda się niedługo =)

grazia111
18-07-2006, 14:14
to jeszcze dodam taką opinię, którą słyszałam od jednych specjalistów:

jeśli buduje się dom z BK, to ocieplać styropianem,
jeśli buduje się z ceramiki, to ocieplać wełną, żeby ceramika spełniała swoje funkcje.

pozdrawiam
G.

Xena z Xsary
18-07-2006, 14:31
to jeszcze dodam taką opinię, którą słyszałam od jednych specjalistów:

jeśli buduje się dom z BK, to ocieplać styropianem,
jeśli buduje się z ceramiki, to ocieplać wełną, żeby ceramika spełniała swoje funkcje.

pozdrawiam
G.
no wlasnie a silka

Heimnar
18-07-2006, 14:57
to jeszcze dodam taką opinię, którą słyszałam od jednych specjalistów:

jeśli buduje się dom z BK, to ocieplać styropianem,
jeśli buduje się z ceramiki, to ocieplać wełną, żeby ceramika spełniała swoje funkcje.

pozdrawiam
G.

Też to słyszałem - do tego odpowiedni tynk (mineralny podobno odpada).
A ile w tym jest prawdy a ile ściemy. Kto wie?

Jezier
18-07-2006, 15:32
Tylko, że ta opinia którą przytacza grazia111 nie ma sensu. Miałoby to ewentualnie jakiś sens gdyby opinia była odwrotna. To bk bardziej potrzebowałby wełny niż ceramika.
Tak naprawdę ceramikę, bk, silikaty, keramzyty można ocieplać i wełną i styropianem.

18-07-2006, 16:07
Ja bym na twoim miejscu policzyła sobie całość robót elewacyjnych. Materiał ociepleniowy to małe piwo, kosztuje tzw chemia - kleje, podkłady, siatki itp. Jest tu kupe wariantów w różnych cenach. pozwoli ci to zdecydować, na ile możesz sobie pozwolić przy elewacji i jakie właściwości użytkowe są dla ciebie ważniejsze - "oddychanie" czy np lepszy tynk czy farba...
Moim zdaniem z punktu widzenia użytkowania jest bez znaczenia, który z materiałów zastosujesz. Wełna na pewno jest droższa (materiał i układanie), ogranicza też pozostałe materiały, które możesz zastosować

18-07-2006, 20:29
...To bk bardziej potrzebowałby wełny niż ceramika...
.

czemu ?

pzdr

radomik
18-07-2006, 20:35
no co ty ...
wełna oddycha :o :o :o

jade wzoraj na budowe a tam takie slychac uuuuu-hhhhhh uuuuuu-hhhhhhh aż się początkowo przestraszylem a pozniej patrze a to welna oddycha ...


ludzie, ile Wy macie lat????

n.c.

18-07-2006, 20:38
ludzie, ile Wy macie lat????

n.c.

Razem pewnie całkiem dużo :lol:

Pawson
18-07-2006, 20:44
no co ty ...
wełna oddycha :o :o :o

jade wzoraj na budowe a tam takie slychac uuuuu-hhhhhh uuuuuu-hhhhhhh aż się początkowo przestraszylem a pozniej patrze a to welna oddycha ...


ludzie, ile Wy macie lat????

n.c.

csy :lol: :lol:

Pawson
18-07-2006, 20:49
Pawson -> Tak przy okazji. Jak układali Ci tę wełnę?
Jaki tynk, siatka, jak to wszystko pomocowane do ścian.
Z ciekawości pytam. Przyda się niedługo =)

wlasnie ja ukladaja

welne mam rockwoola (zamawiałem isovera a dojechal rockwool :o niestety teraz sa STRASZNE problemyz kupieniem welny wiec trzeba bylo brac co daja ..

na sciane klej na to welna pozniej klej siatka i tynk. klej i tynk sa webera terranova .. rozsadna jakosc za rozsadna cene ... tynk biore silikatowo silikonowy (podobno troche lepszy niz zwykly silikatowy)

szczegoly techniczne to moge opisac jak sam zobacze na budowie

Heimnar
19-07-2006, 08:13
Dzięki. Wiedzy nigdy dość =)

sebo8877
19-07-2006, 09:27
Zasada w budowlance na studiach i w praktyce jest następująca wełna na konstrukcje palne i niepalne; styropian tylko na niepalne

A moj styrodur na fundamentach udusiłem - gada - zasypalem go ziemią wczoraj patrzylem nie dycha :o :o :wink:

sebo8877

Jezier
20-07-2006, 17:20
...To bk bardziej potrzebowałby wełny niż ceramika...
.

czemu ?

pzdr
Gdyby decydująca była fizyka to znam dwa powody dla których to bk zasługuje bardziej na doklejenie do niego wełny niż ceramika.
Po pierwsze współczynnik przepuszczalności pary wodnej bk ma ok. dwukrotnie wyższy niż ceramika. Do tego współczynnik przenikania ciepła bk ma sporo niższy od cegieł, maxów itp.
Niski wpółczynnik przenikania powoduje, że temp. ściany w miejscu połączenia z ociepleniem jest niższa niż wtedy gdy lambda konstrukcji jest wysoka. Przy ociepleniu styropianem mogłaby wystąpić sytuacja, że duża ilość wilgoci która nie mając gdzie uciec, bo współczynnik przepuszczalności styropianu jest niski, osiąga stan nasycenia i wykraplając się zawilgaca ścianę.
Po drugie ściany z bk są mokre po wymurowaniu bo bk zawiera dużo wilgoci tzw. technologicznej. Ceramika nie zawiera tej wilgoci wcale bo jest wypalana w temp. prawie 1000 stopni. Jedyna wilgoć w murze z cegieł to ta z zaprawy, a tego jest bardzo niewiele w porównaniu z bk nawet 20 razy więcej wilgoci może być w takim murze z betonu.
Ta wilgoć odparowuje w czasie eksploatacji w domu. W przypadku ścian ocieplonych styropianem ściana wysycha praktycznie tylko do wewnątrz. Przy dobrych warunkach do wysychania do wewn. (tynk gipsowy, farba przepuszczajŕca parę) ściana ze styropianem schnie dwa razy dłużej niż ta ocieplona wełną.

Heimnar
21-07-2006, 08:22
O licho. Lubię takie wyjaśnienia. Bo są rzeczowe i konkretne.
Szczerze mówiąc miałem trochę dość tego szafowania "oddychaniem" wełny i ceramiki. Trochę mnie ...konfundowało.
A tu proszę - pierwsze porządne inżynierskie wytłumacznie zjawiska.
Piątka dla Jeziera.

21-07-2006, 08:41
Gdyby decydująca była fizyka to znam dwa powody dla których to bk zasługuje bardziej na doklejenie do niego wełny niż ceramika.
a nie uważasz, ze z tych samych powodów wełna nie zasługuje aby byc doklejana do BK ... bo zmoknie ?

O licho. Lubię takie wyjaśnienia. Bo są rzeczowe i konkretne.
...Piątka dla Jeziera.
zgadzam sie z Toba Heimnar - mozna dyskutowac spokojnie i rzeczowo - Jezier to potrafi

pzdr

pzw
21-07-2006, 09:59
...To bk bardziej potrzebowałby wełny niż ceramika...
.

czemu ?

pzdr
Gdyby decydująca była fizyka to znam dwa powody dla których to bk zasługuje bardziej na doklejenie do niego wełny niż ceramika.
Po pierwsze współczynnik przepuszczalności pary wodnej bk ma ok. dwukrotnie wyższy niż ceramika. Do tego współczynnik przenikania ciepła bk ma sporo niższy od cegieł, maxów itp.
Niski wpółczynnik przenikania powoduje, że temp. ściany w miejscu połączenia z ociepleniem jest niższa niż wtedy gdy lambda konstrukcji jest wysoka. Przy ociepleniu styropianem mogłaby wystąpić sytuacja, że duża ilość wilgoci która nie mając gdzie uciec, bo współczynnik przepuszczalności styropianu jest niski, osiąga stan nasycenia i wykraplając się zawilgaca ścianę.
Po drugie ściany z bk są mokre po wymurowaniu bo bk zawiera dużo wilgoci tzw. technologicznej. Ceramika nie zawiera tej wilgoci wcale bo jest wypalana w temp. prawie 1000 stopni. Jedyna wilgoć w murze z cegieł to ta z zaprawy, a tego jest bardzo niewiele w porównaniu z bk nawet 20 razy więcej wilgoci może być w takim murze z betonu.
Ta wilgoć odparowuje w czasie eksploatacji w domu. W przypadku ścian ocieplonych styropianem ściana wysycha praktycznie tylko do wewnątrz. Przy dobrych warunkach do wysychania do wewn. (tynk gipsowy, farba przepuszczajàca parę) ściana ze styropianem schnie dwa razy dłużej niż ta ocieplona wełną.
Abstrachując od wypowiedzi Pana Jeziera, która nie jest tak " fizyczna" jak powinna była być......powiedziałbym że temat potraktowano nieco na "chłopski rozum" to należy zauważyć, że w opisanym przypadku chodzi o wełnę przyklejanądo ściany, nie zaś mocowaną w ścianie 3W. Fakt ten powoduje, że w dalszej części obróbki takiego ocieplenia, podlega ono takim samym czynnościom, jak ocieplenie ze styropianu.
Czyli klej na wełnę, siatka, wyprawa zewnętrzna. To z kolei powoduje że wełna traci swoje - tak podnoszone tutaj - właściwości paroprzepuszczalne, bo wyprawa zewnętrzna, jak by nie była paroprzepuszczalna, będzie dużo bardziej szczelna od typowego ocieplenia 3W, gdzie robi się specjalne otwory wentylacyjne, aby zapewnić możliwość odparowania wilgoci, która może się w ścianie zgromadzić. Nie może być inaczej, bo będąc bardzo paroprzepuszczalną, musiałaby taka wyprawa być również bardziej parochłonną. Czyli w okresach dużej wilgotności powietrza należałoby założyć zwiększoną absorbcję wilgoci do ściany, co w przypadku wełny obniża właściwości izolacyjne i to dość znacznie.
Po wtóre należy przy okazji takich tematów bezwzględnie pisać, że transport wilgoci przez ściany to w najgorszych możliwych przypadkachdo 3 % ogólnej masy pary wodnej usuwanej z domu.
Te najgorsze warunki, to praktycznie zupełny brak wentylacji wewnątrz domu. Wystarczy, że założymy 0.3X / godz wymiany powietrza i ilość wilgoci transportowanej przez ściany spada do poniżej 1 %. Przy wymianach 0,5X, lub 1X są to już pojedyncze dziesiętne części %.
Oczywiście trudno wymagać, aby każdy inwestor tak głęboko wchodził w szczegóły, ale od czasu do czasu należy taką informację podać, co niniejszym czynię.
Zatem konkluzja z tego wywodu jest taka, że WENTYLACJA jest czynnikiem decydującym, który reguluje nam ilośc wilgoci wewnątrz domu jak i w ścianach.
Co do ocieplania ścian świeżo wymurowanych, to moje osobiste zdanie jest takie, aby się z tym nie spieszyć...........po prostu tak zaplanować proces inwestycyjny, aby dać murom trochę czasu na wyschnięcie.
Tak już jest, że mokre schnie najlepiej całkowicie odkryte.
[/b]

Jezier
21-07-2006, 10:07
Wełna rzeczywiście trochę zmoknie. Tym bardziej im mniej paroprzepuszczalny jest tynk zewnętrzny i im mniejsza jest grubość ocieplenia. Dlatego lepiej nie kombinować jak robić najtaniej tylko warto stosować rozwiązania systemowe do ociepleń wełną. Odpada więc tynk akrylowy.
Robiłem symulacje przy ociepleniu 24 cm bk 12 cm wełny mineralnej. Tynk gipsowy od wewn. i mineralny na zewnątrz. Do symulacji wziąłem zawartość wilgoci technologicznej 200 kg wody na 1m3 bk. Tyle ma po przyjeździe prosto z fabryki. Symulacja rozpoczynała się 1 stycznia a kończyła 31 grudnia. Bk wysychał praktycznie równomiernie do wew. i na zewnątrz. Po roku poziom wilgotności bk zmniejszył się z 200 kg na 1m3 do niecałych 50kg/m3. Wełna najbardziej wilgotna była pod koniec zimy w kwietniu, ale poziom jej zawilgotnienia nie był nigdy na tyle wysoki aby pogorszyć jej własnosci termoizolacyjne o wiecej niż kilka %.

Gdy zmieniłem wełnę na styropian po roku w bk było jeszcze prawie 100 kg wody.
Gdy przy ociepleniu wełną od wewnatrz dałem tynk mineralny pokryty jakąś nieprzepuszczającą powłoką SD=3 to ściana odparowywała praktycznie tylko na zewn. Po roku w bk było trochę ponad 100 kg wody w 1m3.

Ale to tylko teoria i zabawa programem komputerowym. W praktyce nikt nie ociepla i nie tynkuje ścian kilka dni po wymurowaniu. Takie ściany troche stoją i wysychają. W pierwszym sezonie grzewczym wilgoci w ścianie nie będzie aź tyle ile w moich symulacjach.
Polecam program WUFi. Wersja demo jest za darmo ale pobawić się można.

Geno
21-07-2006, 10:14
Jezier z tym rozpoczęciem symulacji w styczniu to dziwna sprawa - dużo realnie byłoby od maja bo kto robi docieplenie i murarkę* w styczniu

*sporadyczne przypadki

geguś
21-07-2006, 10:15
Witam :)

a ja lubie wyzwania 8)

To spróbuj zdjąć gacie przez głowę.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Pawson
21-07-2006, 10:33
Witam :)

a ja lubie wyzwania 8)

To spróbuj zdjąć gacie przez głowę.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

tak w pracy przy wszystkich :o :o :o :wink:

geguś
21-07-2006, 10:50
Witam :)

a ja lubie wyzwania 8)

To spróbuj zdjąć gacie przez głowę.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

tak w pracy przy wszystkich :o :o :o :wink:

Nie zakonieczna. Może być w domu. Druga połowa może być pomocna.

Jezier
21-07-2006, 11:06
Jezier z tym rozpoczęciem symulacji w styczniu to dziwna sprawa - dużo realnie byłoby od maja bo kto robi docieplenie i murarkę* w styczniu

*sporadyczne przypadki
Taka data jest wstawiona domyślnie. Mnie i tak interesowały głównie wyniki końcowe - wtedy kiedy się zaczyna nie ma znaczenia bo i tak przeleci przez wszystkie miesiące.

Geno
21-07-2006, 11:10
Jezier z tym rozpoczęciem symulacji w styczniu to dziwna sprawa - dużo realnie byłoby od maja bo kto robi docieplenie i murarkę* w styczniu

*sporadyczne przypadki
Taka data jest wstawiona domyślnie. Mnie i tak interesowały głównie wyniki końcowe - wtedy kiedy się zaczyna nie ma znaczenia bo i tak przeleci przez wszystkie miesiące.

Ma znaczenie dla szybkości dyfuzji - mogą być różnice pomiędzy tymi 100 kg po roku przy styropianie. Chcoiaż to bardziej w "realu" niż symulacji ze względu na technologię.

Heimnar
21-07-2006, 11:35
Czyli z tych wszystkich mniej lub bardziej złożonych wywodów płynie prosty wniosek, żeby ocieplać ściany styropianem, bo taniej i lepiej. Zupełnie olewając sprawę "paroprzepuszczalności" i takich tam. Czy mam rację?

Pawson
21-07-2006, 11:41
Czyli z tych wszystkich mniej lub bardziej złożonych wywodów płynie prosty wniosek, żeby ocieplać ściany styropianem, bo taniej i lepiej. Zupełnie olewając sprawę "paroprzepuszczalności" i takich tam. Czy mam rację?

tak ...
i własnie dlatego duzo osób daje wełne :lol: :lol: :lol: :wink:

pzw
21-07-2006, 12:56
Czyli z tych wszystkich mniej lub bardziej złożonych wywodów płynie prosty wniosek, żeby ocieplać ściany styropianem, bo taniej i lepiej. Zupełnie olewając sprawę "paroprzepuszczalności" i takich tam. Czy mam rację?

W 100 %-tach , pod warunkiem skutecznej wentylacji domu.
Dyfuzja pary wodnej przez przegrody jest zjawiskiem fizycznym, ale skala tego zjawiska jest tego rzędu, że.............p/w

Heimnar
21-07-2006, 13:22
Mnie się też wydaje, że przenikanie pary wodnej przez ściany wentylacji zbytnio nie wspomoże, ani tym bardziej nie zastąpi.
Ale w takim razie, czemu wełna jest wciąż tak popularnym materiałem izolacyjnym? Mimo że najistotniejszy parametr (opór cieplny) ma gorszy od styropianu?

wicekK
21-07-2006, 22:44
A właściwie dlaczego wszyscy rozpatrują ścianę 2W .
Ja po długim namyśle będę miał ścianę 3W ze styropianem w środku .
Początlowo myślałem o wełnie , ale cena .. a poza tym wydaje mi się że po kilku latach wełna może obsiąść w górnej części ściany bedzie tylko dylatacja .

Ułożenie 2*5cm styro na mijankę zabezpieczy mi mostki termiczne i ewentyalne niedokładności wykonawcy .
I co Wy na to ??

Mis Uszatek
22-07-2006, 01:14
a tak z ciekawosci - silkę sie ociepla styro czy wełną?bo ze ceramikę mozna i tym i tym to juz wiem,ale nigdzi eni ewidzialam wersji silka plus welna (uduszona lub zywa)

U mnie jest wełna w ścianie 3W z silikatu. Nic egzotycznego.


Ułożenie 2*5cm styro na mijankę zabezpieczy mi mostki termiczne i ewentyalne niedokładności wykonawcy.
No właśnie z tym jest kłopot. Izolację układają murarze, a nie ...izolatorzy. A dla prawdziwego murarza ważny jest MUR. A te styropiany, wełny w środku - to Panie wymysły straszne, ale skoro inwertor sobie życzy, to się napcha jakoś. A że szczelinka zostanie tu i ówdzie, albo się ściśnie - kto to zauważy.
P.S Przy robieniu na mijankę musisz wymyślić jak kotwić pierwszą warstwę zanim przyjdzie druga.

jeżyk
22-07-2006, 06:58
Ja osobiście układałem izolację, choć murarze też wiekszych błędów nie popełmiali, ale łatwiej było mi samemu zamocować styropian 8/4 niż po nich poprawiać

wicekK
23-07-2006, 19:02
P.S Przy robieniu na mijankę musisz wymyślić jak kotwić pierwszą warstwę zanim przyjdzie druga.
A ja myślałem że wystarczy "ponadziewać" płyty styropianu na kotwy lączące ścianę zewnętrzną i wewnętrzną .
Jeżeli to nie jest dobra metoda to może mi ktoś podpowie jak to zrobić .

Andrzej Wilhelmi
24-07-2006, 00:36
Jak jest kasa to wełna, wełna i jeszcze raz wełna. Pozdrawiam.

Ewik_1
27-07-2006, 20:54
Powiem Wam ciekawostkę o styropianie, usłyszałam ją od kuzynki, która buduje w Bieszczadach. Jej sąsiad ma dom pod lasem ocieplony styropianem i... od jakiegoś czasu przylatują do niego dzięcioły i wydziobują mu ten styropian, ma podobno już spore dziury :D

Ja na szczęście mam daleko od lasu więc ocieplę styropianem :wink:

m_ch_konto usunięte
27-07-2006, 21:17
Ja też ocieplam styropianem, choc jestem przekonany, że wełna jest lepsza. Zalet wełny nie potrafiłem wyjaœni sobie tak jak np. Pan Jezier wyjaœnia, a w decyzji pomagał mi kalkulator i fakt, że nie jestem jedynym z ocieplajacych styropianem.

A'propos dzięcioła - ten styropian to teraz jak dalmatyńczyk wyglšda

Sp5es
31-07-2006, 08:29
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=44269&highlight=we%B3na+styropian+mity