PDA

Zobacz pełną wersję : Czym pokryć basen w środku?



maximdoradca
19-07-2006, 20:34
Mam proste pytanie: Czym pokryć basen w środku Czyli dno iściany są podobno jakieś farby ale jakie i jak je nakładać i czy wymagają podkładu... :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

mynia_pynia
19-07-2006, 21:29
A co ty sam ten basen budujesz???
Bo wydaje mi się że takie rzeczy to w projekcie powinny być.

Apropo basenów to podobają mi się takie z prądem wodnym, są małe a nawet kajakiem popływasz ;)

maximdoradca
20-07-2006, 06:55
No pewnie że sam ......

Nie święci garnki lepią... :D

Majka
20-07-2006, 08:52
opowiedz coś więcej, o wielkości, materiałach i kosztach.
:D

Geno
20-07-2006, 08:58
No pewnie że sam ......

Nie święci garnki lepią... :D

Niestety więszość z tych basenó wykonaywanych samemu, które widziałem są "awaryjne" - przeciekająca woda itd. - głównie dotyczy to tych murowanych z bloczków, z żelbetowymi jest troche lepiej.

Majka
20-07-2006, 08:59
No pewnie że sam ......

Nie święci garnki lepią... :D

Niestety więszość z tych basenó wykonaywanych samemu, które widziałem są "awaryjne" - przeciekająca woda itd. - głównie dotyczy to tych murowanych z bloczków, z żelbetowymi jest troche lepiej.

a co sądzisz o betonie wodoszczelnym?

Geno
20-07-2006, 09:03
Tzn. w jakim sensie? :wink: Przy basenie żelbetowym jak najbardziej ok z tym,że w przypadku basenu przy betonie należy się liczyć korozją chlorkową (nawet mimo powłok) więc klasa betonu powinna być odpowiednio wysoka. Wodoszczelny pod względem szczelnści powinien spełnić jak najbardziej swoje zadanie - nie musi być specjalnie wysoka klasa wodoszczelności.

Majka
20-07-2006, 09:08
w sensie - nie murować z bloczków, tylko oszalować, zazbroić i wylać z takiego betonu, potem pokryć jakąś powloką żywiczną?
Ustoi?

np.
http://www.tbw.com.pl/technika.php

Geno
20-07-2006, 09:16
w sensie - nie murować z bloczków, tylko oszalować, zazbroić i wylać z takiego betonu, potem pokryć jakąś powloką żywiczną?
Ustoi?

Ustoi :) Znajomy najpierw wymurował z bloczków (mimo moich uśmiechów) po roku zburzył i wylał "żelbetowy" z tym ,że ten żelbet to było różnego rodzju ustrjstwo w tym np. siatki stalowe od ogrodzeń :) i beton mieszany na budowie - ale jakoś 5 lat stoi już :wink:

JANK
20-07-2006, 09:33
Ceresit ma coś takiego jakCR 65 :-?

maximdoradca
20-07-2006, 13:07
Wszystkie renomowane firmy mają w ofercie oprócz gotowych wkładów baseny z bloczków ......
Chodzi o to aby była dobra izolacja jeżeli płytę odizoluję folią a boki z zewnątrz izolbetem to mogę być spokojny........ Woda z basenu nie ucieknie bo będzie pokryta powłoką żywiczą która sama też się ni odklei bo izolbet nie dopuści wody więc myślę że moje rozumowanie jest jaknajbardziej poprawne


A propo czy w swojej praktyce nie zauważyliście, że niektóre roboty można by wykonąć samemu lepiej niż jakaś firma nawet profesionalna??? Pomijam już kwestie finansową..... :D

rafgam
21-07-2006, 01:00
Tzn. w jakim sensie? :wink: Przy basenie żelbetowym jak najbardziej ok z tym,że w przypadku basenu przy betonie należy się liczyć korozją chlorkową (nawet mimo powłok) więc klasa betonu powinna być odpowiednio wysoka. Wodoszczelny pod względem szczelnści powinien spełnić jak najbardziej swoje zadanie - nie musi być specjalnie wysoka klasa wodoszczelności.

W basaenach robionych zgodnie ze sztuką dawanie betonu wodoszczelnego to wyrzucanie niepotrzebne pieniędzy - szczelność ma zapewnić wyłożenie niecki - folia lub odpowiednie podłoże pod ceramikę
pozdrawiam
rafgam

Geno
21-07-2006, 07:33
Tzn. w jakim sensie? :wink: Przy basenie żelbetowym jak najbardziej ok z tym,że w przypadku basenu przy betonie należy się liczyć korozją chlorkową (nawet mimo powłok) więc klasa betonu powinna być odpowiednio wysoka. Wodoszczelny pod względem szczelnści powinien spełnić jak najbardziej swoje zadanie - nie musi być specjalnie wysoka klasa wodoszczelności.

W basaenach robionych zgodnie ze sztuką dawanie betonu wodoszczelnego to wyrzucanie niepotrzebne pieniędzy - szczelność ma zapewnić wyłożenie niecki - folia lub odpowiednie podłoże pod ceramikę
pozdrawiam
rafgam
Ma zapewnić ale często niestety nie zapewnia - chyba,że wykonuje firma ,która zajmuje się tym na co dzień - w razie nieszczelności przy korozji chlorkowej zwykł beton ma nikłe szanse - beton W6 aż tak drogi nie jest i odpada izolacja zewnętrzna.

Majka
21-07-2006, 08:28
Tzn. w jakim sensie? :wink: Przy basenie żelbetowym jak najbardziej ok z tym,że w przypadku basenu przy betonie należy się liczyć korozją chlorkową (nawet mimo powłok) więc klasa betonu powinna być odpowiednio wysoka. Wodoszczelny pod względem szczelnści powinien spełnić jak najbardziej swoje zadanie - nie musi być specjalnie wysoka klasa wodoszczelności.

W basaenach robionych zgodnie ze sztuką dawanie betonu wodoszczelnego to wyrzucanie niepotrzebne pieniędzy - szczelność ma zapewnić wyłożenie niecki - folia lub odpowiednie podłoże pod ceramikę
pozdrawiam
rafgam
Ma zapewnić ale często niestety nie zapewnia - chyba,że wykonuje firma ,która zajmuje się tym na co dzień - w razie nieszczelności przy korozji chlorkowej zwykł beton ma nikłe szanse - beton W6 aż tak drogi nie jest i odpada izolacja zewnętrzna.

A co z naporem wód gruntowych? Musiałabym dawać izolacje z dwóch stron. Wole beton wodoszczelny 8)

am00
21-07-2006, 10:13
Dorzucę parę swoich przemyśleń.

1. Niecka powinna być ocieplona. Już jeden-dwa stopnie są wyczuwalne przez pływaka.
2. Należy konstrukcyjnie zapobiec efektowi chaotycznych fal. To duży dyskomfort przy pływaniu, w niczym nie przypominajacy kąpieli w morzu, czy pomarszczonym falami jeziorze.

Moim zdaniem najlepszy byłby więc basen przelewowe, z korytkiem obwiedniowym zbierajacym przelewajacą się wodę, która następnie spływa grawitacyjnie do studzienki z piaskiem, gdzie się filtruje i z dna jest przepompowywana do basenu. Innym rozwiązaniem może być rozchylenie brzegów basenu jak w talerzu do zupy.

Na wylewce z keramzyto-betonu postawiłbym podwójne ścianki z bloczków keramzytowych i przestrzeń pomiędzy wypełniłbym betonem, modelując na górze korytko przelewowe. Obok basenu (niżej) komorę filtracyjną z piaskiem.

Tak wykonaną nieckę, można:
a) pomalować odpowiednią farbą
b) wyłożyć folią
c) okafelkować.

Geno
21-07-2006, 10:17
Basen murowany ma stosunkowo małą nośność na zginanie ścian co w sytuacji gdy np. nie zostawiono (częsci) wody w basenie i czesto spotykana na zewnątrz zasypka z gruntu spoistego powoduje duże parcia gruntu na ścianę, zginanie i spękania - żelbet w tym względzie jest dużo lepszy :wink:

Majka
21-07-2006, 10:42
ile może kosztować wybudowanie takiego basenu /6x12m/ 8)

am00
21-07-2006, 10:57
Myślałem o raczej płytkim basenie tak do 100cm, z czego część wyniesiona byłaby ponad grunt, inaczej zrobiłaby się szybko piaskownica.
Nie wiem też czy konstrukcja żelbetowa ma sens przy większych rozpiętościach niż kilka metrów. Trzeba by dodatkowo w połowie ścian robić jakieś zaparcia. Łatwiej chyba zrobić grubszy murek.

Budowanie domowych głębokich basenów wiąże się z dodatkowymi zabezpieczeniami przed przypadkowym wpadnięciem dzieci nie umiejących pływać. 90cm już wystarcza nawet do sportowego - wyczynowego pływania.

am00
21-07-2006, 11:13
ile może kosztować wybudowanie takiego basenu /6x12m/ 8)

Kalkulowałem materiały na basen 12.5x3.2x1m i oszczędna konstrukcja wyszła mi coś około 6 tysięcy, przy zerowych kosztach robocizny i bez wykończenia (pomalowania, pompki, rurek, zaworów, kratek, drabinki itp). Żeby to działało trzeba by pomnożyć przez x???.

Firma specjalistyczna za basen 16.6x4.5x1.4 podaje w cenniku o ile dobrze pamiętam - 80 tys czyli niewiele mniej niż wydałem na mój domek.

Idę więc przeprosić się z jeziorem do którego mam raptem 700m.

Majka
21-07-2006, 11:34
jeziora nie mam, trzeba bedzie zadbać o staw /który mam, ale woda wyschła :roll: /.
czyli do 15tyś sie nie zmieszczę :(

rafgam
21-07-2006, 12:35
jeziora nie mam, trzeba bedzie zadbać o staw /który mam, ale woda wyschła :roll: /.
czyli do 15tyś sie nie zmieszczę :(
6x12 m hohoho... :) Koszty basenu i jego utrzymania rosną zdecydowanie nieliniowo ze wzrostem wielkości. 15tys. - nieładnie... W Polsce powinniśmy jak na razie podawać ceny w złotych.. :D


am00
Co do "chaotycznych fal" :) hm.... - czy Ty kiedykolwiek pływałes w basenie powiedzmy 8x4 czy trochę większym. I czy wiesz jaka jest różnica kosztów wykonania między basenem skimerowym a takim z rynną przelewową? Lepiej rady (szczególnie dla kogoś szukającego tanich rozwiązań) opierać nie na przemyśleniach ale na własnym
doświadczeniu zawodowym lub jako użytkownika

pzdr
rafgam

Majka
21-07-2006, 12:56
jeziora nie mam, trzeba bedzie zadbać o staw /który mam, ale woda wyschła :roll: /.
czyli do 15tyś sie nie zmieszczę :(
6x12 m hohoho... :) Koszty basenu i jego utrzymania rosną zdecydowanie nieliniowo ze wzrostem wielkości. 15tys. - nieładnie... W Polsce powinniśmy jak na razie podawać ceny w złotych.. :D


am00
Co do "chaotycznych fal" :) hm.... - czy Ty kiedykolwiek pływałes w basenie powiedzmy 8x4 czy trochę większym. I czy wiesz jaka jest różnica kosztów wykonania między basenem skimerowym a takim z rynną przelewową? Lepiej rady (szczególnie dla kogoś szukającego tanich rozwiązań) opierać nie na przemyśleniach ale na własnym
doświadczeniu zawodowym lub jako użytkownika

pzdr
rafgam

dowcipniś :lol: Basen nie może być za mały, bo w głowie sie zakręci :wink:

rafgam
21-07-2006, 13:04
dowcipniś :lol: Basen nie może być za mały, bo w głowie sie zakręci :wink:


Rozwiązaniem jest tzw. przeciwprąd dzięki któremu możesz płynąć w jedną stronę, bez nawracania, aż do utopienia 8) tfu... - upojenia :D

Majka
21-07-2006, 13:13
dowcipniś :lol: Basen nie może być za mały, bo w głowie sie zakręci :wink:


Rozwiązaniem jest tzw. przeciwprąd dzięki któremu możesz płynąć w jedną stronę, bez nawracania, aż do utopienia 8) tfu... - upojenia :D

no, niby tak :D ale jak ja wtedy powiem "zrobiłam dzisiaj 50 basenów" 8)

rafgam
21-07-2006, 14:46
dowcipniś :lol: Basen nie może być za mały, bo w głowie sie zakręci :wink:


Rozwiązaniem jest tzw. przeciwprąd dzięki któremu możesz płynąć w jedną stronę, bez nawracania, aż do utopienia 8) tfu... - upojenia :D

no, niby tak :D ale jak ja wtedy powiem "zrobiłam dzisiaj 50 basenów" 8)

Powiesz: spaliłam dzisiaj na basenie 10kWh.... prądu :)

am00
21-07-2006, 15:14
No nie pływałem w małym basenie, bo nie lubię kąpieli w wannie. Robiłem test w basenie 12.5m i dało się przepłynąć 1km bez zawrotów głowy. Lepszym byłby 16.6, na takim już można pływać. Niby niewielka różnica, ale trzeba odjąć 5m na nawrót i dopiero porównać.
Co do pływania w miejscu, to nie mogę się przekonać. Mój kolega pływa na uwięzi w basenie 4m. Przypina się linką do palika i miesza wodę. Ale to tak jakbysmy zamiast jeżdzić na nartach jeździli na symulatorze w salonie gier.

rafgam
21-07-2006, 15:40
...

rafgam
21-07-2006, 15:50
No nie pływałem w małym basenie, bo nie lubię kąpieli w wannie. Robiłem test w basenie 12.5m i dało się przepłynąć 1km bez zawrotów głowy. Lepszym byłby 16.6, na takim już można pływać. Niby niewielka różnica, ale trzeba odjąć 5m na nawrót i dopiero porównać.
Co do pływania w miejscu, to nie mogę się przekonać. Mój kolega pływa na uwięzi w basenie 4m. Przypina się linką do palika i miesza wodę. Ale to tak jakbysmy zamiast jeżdzić na nartach jeździli na symulatorze w salonie gier.
Chyba czujesz różnicę w pływaniu na uwięzi a płynięciu tak jak rzeką pod prąd. Oczywiście nie twierdzę, że jest to system dobry do przygotowywania się na olimpiadę, ale zaręczam, że dla komfortowego amatorskiego pływania zupełnie wystarczy. Zgodzę się, że jeśli kogoś stać na basen 16 czy 25 m to jest to lepsze... ale dużo droższe (a rozumiem, ze dla forumowiczów w tym watku koszty są raczej istotne). Poza tym jeszcze raz powtórzę, że lepiej się wypowiadać o czymś co się wypróbowało a przynajmniej widziało a nie o swoich wyobrażeniach (jak np. w przypadku przeciwprądu).

am00
21-07-2006, 16:34
No właśnie nie za bardzo czuję i chyba wolę płynąć z prądem niż pod prąd. :lol:

maximdoradca
21-07-2006, 16:40
A ja robie 7X5 i nie daje przeciwprądu tylko zastanawiam się ile wydam na to
keszu.....

dryblasy
21-07-2006, 20:41
No własnie ile by trzeba wydać na taki basenik 7x5 powiedzmy na 1,2 głęboki??
Gotowiec kosztuje około 6 koła z osprzętem, pływałem w takim u znajomych bardziej do zabawy w wodzie niz pływania zawodowego ale na takie upały jak znalazł :-).

Kazimierz55
26-03-2012, 20:14
Kalkulowałem materiały na basen 12.5x3.2x1m i oszczędna konstrukcja wyszła mi coś około 6 tysięcy, przy zerowych kosztach robocizny i bez wykończenia (pomalowania, pompki, rurek, zaworów, kratek, drabinki itp). Żeby to działało trzeba by pomnożyć przez x???.

Firma specjalistyczna za basen 16.6x4.5x1.4 podaje w cenniku o ile dobrze pamiętam - 80 tys czyli niewiele mniej niż wydałem na mój domek.

Idę więc przeprosić się z jeziorem do którego mam raptem 700m.

witam wszystkich.
Basen mam 12lat.Kiedyś nie było takich możliwości i technologi jak teraz,ale stoi i nie cieknie.
Najpierw wykopałem ogromny dół 2,5m głęboko.6m szer.i11m dł.bez wody napór ziemi na ściany jest ogromny,więc musiałem wymyślić taki kształt ,który trzymał by ziemię podobnie jak łuki podpór pod mostem.najpierw porządny fundament,
ściany wybudowałem ze zwykłych pustaków bet.12cm.każda fuga dwa druty 6mm.Dno kamienie i 30cm betonu
murowałem czystym betonem z dodatkiem specjalnego płynu który wzmacnia beton o 80% a kiedy beton zwiąże -nie przepuszcza wody.do ścian od strony wody przykręciłem zbrojenie z 6mm drutu kratka 10x10cm i otynkowałęm.I to był największy problem bo sam beton ze ściany spłynie,więc zamiast wapna wykorzystałem dość drogi klej do kafelek atlasu
z dodatkiem tego samego płynu do betonu.Na zbrojenie narzuciłem 6 warstw każdego dnia jedną,ostatnią zatarłem
jak tynk na ścianie.Wygładzłem klejem do styropianu,porządny unigrunt i farba którą odnawiam co dwa lata bo chlor ja wyrzera.Na dług.4m głeb 1,4m i na dług.6m głęb 2,3m można skakać na główkę. Jak wspomniałem stoi 12 lat i nic się nie dzieje.
pozdrawiam budowniczych.

annecy
28-03-2012, 10:35
Witam , jestem bardzo zainteresowany budową basenu murowanego tymi rencami, hehe.... ale...
-jak sie sprawdza w takim wypadku kwestia łączenia dna basenu z ściankami nie rozłażą sie?
-czy izolować termicznie podłoże basenu bo na ścianki boczne to na pewno trza cos dać ..?
-jak z utrzymaniem odp. temperatury ? stosujecie jakieś dodatkowe formy ogrzewania wody aby wydłużyc sezon?
jak wykonać schodki do samego dna? np 5-6 stopni?
jak koszta utrzymania wyglądają?
pozdr

martadela
12-04-2012, 17:20
A ja bym chciała coś takiego:
http://blog.giardino.waw.pl/wp-content/uploads/2011/04/staw-k%C4%85pielowy-pomost-1-300x200.jpg
http://blog.giardino.waw.pl/index.php/2011/04/06/stawy-kapielowe/staw_kapielowy_w_ogrodzie/
http://sklepmuzyczny.4nt.pl/ogrodowespa/templates/img/stawy_kapielowe_2.jpg

Ale na razie nie ma kasy :(

JarekKRK45
15-04-2012, 07:16
Ja wykopałem dziurę 12x6x2 i mam zamiar wyłozyć to folia 1.2 mm zgrzewaną w jedną całość na miejscu .

MagikX
12-07-2020, 15:32
8 Lat i nikt nie budował basenu ?? Czy ten kraj schodzi na psy ? czy tylko społeczeństwo się odmóżdżyło ?

adam_mk
14-07-2020, 07:59
Odmóżdzone było już wtedy, gdy baseny budowali.
Teraz są wydrenowani, bo na to pozwolili.
500+, 13-ta i dalsze emeryturki , wyższy VAT i cena paliw zjadły tę kasę co kiedyś ją w basenie topiono.
Dziś musi starczyć drenaż.
A baseny można sobie w jakim YouTube pooglądać.

Adam M.

Tomasz Mi
14-07-2020, 10:39
Przejdzie im.
Ale dopiero jak zaczyna liczyć ile kosztuje utrzymanie basenu, albo zorientują się ile jet z tym roboty.
Tak jak kiedyś była moda na oczka wodne w ogródkach. Sam miałem ale po roku zasypałem.

Antyspam
14-07-2020, 11:09
8 Lat i nikt nie budował basenu ?? Czy ten kraj schodzi na psy ? czy tylko społeczeństwo się odmóżdżyło ?

A po co ktoś miałby pisać o tym, że buduje albo wybudował basen. A może stać go na to, żeby zlecić całość, nam nic do tego. I jeden i drugi użytkuje go sobie szczęśliwie i nikomu nie opowiada.

Bo zaraz przylazłby do tego wątku Kaizen i wypisywał bzdury o optymalizacji kosztów, zaglądałby do twojego portfela i pouczał. I wklejał wykresy, których sam nie rozumie, twierdząc, że to wiedza ze szkoły (którą sam przed chwilą posiadł w Wikipedii).
Na pewno znalazłby się też taki, który powie, że izolacja basenu za droga, bo przecież ziemia sama grzeje i że wystarczy cośtam cośtam. I jeszcze te komentarze o kosztach utrzymania. Może niech każdy pilnuje swojego portfela?
I tak bez końca...
A wodę to grzej czarnym grzejnikiem z pompką obiegową zamiast po ludzku pompą ciepła, bo tak jest taniej - a że badziewnie wygląda? I co z tego?