PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na ekogroszek - zabezpieczenia



Pacman
20-07-2006, 10:09
Witam wszystkich!

oceńcie sami czy jestem przewrażliwiony :)
Kilka dni temu wymieniłem swój piec olejowy na kocioł na ekogroszek z podajnikiem. Drugiego dnia w kotle zawiódł elektroniczny sterownik kontrolujący pracę kotła - przełączył się sam w tryb grzania z maksymalną mocą pomimo, że nie było takiej potrzeby (woda w kotle była dostatecznie gorąca - ponad 10 stopni powyżej nastawionej, piec nie podgrzewał ani wody w zasobniku ani w instalacji c.o.). Woda zaczęła się gotować - byłem w domu i wyłączyłem piec.
Po tym zdarzeniu zacząłem drążyć temat - okazało się, że piec poza programowym zabezpieczeniem wbudowanym w sterownik elektroniczny nie posiada żadnego innego. Gdy zawiedzie sterownik w określonych przypadkach piec może pracować dalej nawet po wygotowaniu wody. Można wyobrazić sobie, że sterownik "zawiesi" się w momencie gdy załączona jest dmuchawa i podajnik, i co wtedy?
Po zdarzeniu dzwoniłem do producenta pieca - zostałem poinformowany, że piec w standardzie posiada jedno zabezpieczenie w postaci sterownika, mogą zamontować drugie - trzeba wtedy dopłacić.
Zastanawiam się teraz co począć dalej, czy są jakieś regulacje prawne określające ilość i rodzaj zabezpieczeń w takich piecach? Zastanawiające jest też to, że w dokumentacji pieca (dostarczonej chyba od poprzedniego modelu) był termostat z wyłącznikiem wyłączający wszystko po przekroczeniu określonej temperatury - jak widać producent zrezygnował z jego stosowania.

Pozdrawiam
Pacman

AldonkaS
20-07-2006, 11:53
A co ty za piec kupiłeś???? i gdzie????

Mały
20-07-2006, 11:58
Każdy kocioł powienien mieć coœ takiego jak STB. To takie ustrojstwo które automatycznie wyłšcza cała automatykę w razie przegrzania. Z reguły jest toto mechaniczne. Czyli po wyłšczeniu trzeba uruchomić ręcznie.

Pacman
20-07-2006, 12:16
Każdy kocioł powienien mieć co� takiego jak STB. To takie ustrojstwo które automatycznie wyłšcza cała automatykę w razie przegrzania. Z reguły jest toto mechaniczne. Czyli po wyłšczeniu trzeba uruchomić ręcznie.

Mój właśnie tego nie ma. Niestety nie zwróciłem uwagi przy zakupie - myślałem, że to standard... Od producenta otrzymałem informację, że muszę za to dopłacić. Czy jest może jakaś podstawa prawna aby wymóc instalację na producencie? Nie zamierzam płacić za zabezpieczenie które powinno być zainstalowane. Poradźcie co robić.

Pozdrawiam
Pacman

Mały
20-07-2006, 12:21
Każdy kocioł powienien mieć co� takiego jak STB. To takie ustrojstwo które automatycznie wyłšcza cała automatykę w razie przegrzania. Z reguły jest toto mechaniczne. Czyli po wyłšczeniu trzeba uruchomić ręcznie.

Mój właśnie tego nie ma. Niestety nie zwróciłem uwagi przy zakupie - myślałem, że to standard... Od producenta otrzymałem informację, że muszę za to dopłacić. Czy jest może jakaś podstawa prawna aby wymóc instalację na producencie? Nie zamierzam płacić za zabezpieczenie które powinno być zainstalowane. Poradźcie co robić.

Pozdrawiam
Pacman
Wal prosto do Janussza w tej kwestii sšdzę że on pomoże , ponieważ dobrze zna przepisy z tym zwišzane.

Janussz
23-07-2006, 08:33
Jutro przeglądnę unijne przepisy na ten temat. Teraz lecę na rybki :lol:

mariobros35
23-07-2006, 09:35
Witam wszystkich!

oceńcie sami czy jestem przewrażliwiony :)
Kilka dni temu wymieniłem swój piec olejowy na kocioł na ekogroszek z podajnikiem. Drugiego dnia w kotle zawiódł elektroniczny sterownik kontrolujący pracę kotła - przełączył się sam w tryb grzania z maksymalną mocą pomimo, że nie było takiej potrzeby (woda w kotle była dostatecznie gorąca - ponad 10 stopni powyżej nastawionej, piec nie podgrzewał ani wody w zasobniku ani w instalacji c.o.). Woda zaczęła się gotować - byłem w domu i wyłączyłem piec.
Po tym zdarzeniu zacząłem drążyć temat - okazało się, że piec poza programowym zabezpieczeniem wbudowanym w sterownik elektroniczny nie posiada żadnego innego. Gdy zawiedzie sterownik w określonych przypadkach piec może pracować dalej nawet po wygotowaniu wody. Można wyobrazić sobie, że sterownik "zawiesi" się w momencie gdy załączona jest dmuchawa i podajnik, i co wtedy?
Po zdarzeniu dzwoniłem do producenta pieca - zostałem poinformowany, że piec w standardzie posiada jedno zabezpieczenie w postaci sterownika, mogą zamontować drugie - trzeba wtedy dopłacić.
Zastanawiam się teraz co począć dalej, czy są jakieś regulacje prawne określające ilość i rodzaj zabezpieczeń w takich piecach? Zastanawiające jest też to, że w dokumentacji pieca (dostarczonej chyba od poprzedniego modelu) był termostat z wyłącznikiem wyłączający wszystko po przekroczeniu określonej temperatury - jak widać producent zrezygnował z jego stosowania.

Pozdrawiam
Pacman
Mam pytanie do jakiego systemu instalacji c.o masz podłonczony piec czy do instalacji otwartej czy do zamkniętej ciśnieniowej jeżeli do zamkniętej ciśnieniowej to masz niebespieczne rozwiązanie możesz to podłonczenie zmodernizować stosując wymiennik ciepła i naczynie układu otwartego wymiennik rozdzieli układ zamknięty c.o z grzejnikami od instalacji c.o otwartej na której znajduje się piec a naczynie wyrównawcze z stali nierdzewnej z zaworem pływakowym ma za zadanie uzupełniać niedobory wody w układzie otwartym spowodowane wygotowanie się wody

Janussz
23-07-2006, 20:07
Punkt 4.1.5.11.1 normy PN-EN 303-5 Kotły grzewczeitd.
Regulator temperatury i ogranicznik temperatury bezpieczeństwa w otwartych układach grzewczych.

Jeśli urządzenie grzewcze jest zabezpieczone otwartym naczyniem wzbiorczym (temperatura jest ograniczona przez ciśnienie panujące w instalacji), to przewiduje się następujące wyposażenie:

1- regulator temperatury;
2- ogranicznik temperatury bezpieczeństwa z automatycznym powrotem do pozycji wyjściowej.

Ogranicznik temperatury bezpieczeństwa nie powinien być instalowany, gdy system spalania może być szybko całkowicie lub częściowo wyłączany (np. w przypadku kotłów bez automatycznego podmuchu i/lub automatycznego doprowadzania paliwa), a nadmiar ciepła w postaci pary wodnej powinien być odprowadzony przez otwarte połączenie do atmosfery.

Tyle mówi norma.