PDA

Zobacz pełną wersję : Zapach szamba w domu



Żelka
20-07-2006, 11:53
Tyle razy czytałam tutaj na Forum, ze zdarzają się przypadki, ze zapach z szamba dostaje się do domu, do łazienki albo do kibelka... :-? Boje się czy u mnie w domku tez tak będzie... :( Najgorzej jeśli trzeba skuwać jak już wszystko jest wykończone na cacy... :x
Czy może ktoś z naszych specjalistów od hydrauliki powiedzieć o co tutaj chodzi?
Co zrobić aby tego zapachu nie było? Jak dopilnować aby zrobili nam dobrze instalacje jeśli samemu nie ma się pojęcia o takich rzeczach?
Co zrobić jeśli ten zapach już jest? Gdzie szukać przyczyny i jak się tego pozbyć?
Mądre głowy pomagajcie!!! Ratunku!!! :D

MURMAN
20-07-2006, 12:01
poprostu

Należy wykonać tzw. odpowietrzenie kanalizy jako oddzielne tzn. nie podłączać do instalacji wentylacyjnej ponieważ w przypadku -a to się zdarza , powstania odwrotnego ciągu będziesz miała piękny bukiet zapachowy w pomieszczeniach

Magdzia
20-07-2006, 12:16
My mamy dwie łazienki. W jednej śmierdziało od początku, nie wiedzieliśmy, co się dzieje. Zrobiliśmy odpowietrzenie (tzw. kominek), testy ze świecą dymną w szambie (coby sprawdzić którędy zaciąga do domu aromaty). W końcu zdesperowani zamienilismy sedesy w łazienkach - zaczęło śmierdzieć w drugiej. Znaczy - wada konstrukcyjna sedesu. Po wawaleniu sedesu wadliwego i założeniu nowego przestało śmierdzieć.

Mały
20-07-2006, 12:56
poprostu

Należy wykonać tzw. odpowietrzenie kanalizy jako oddzielne tzn. nie podłączać do instalacji wentylacyjnej ponieważ w przypadku -a to się zdarza , powstania odwrotnego ciągu będziesz miała piękny bukiet zapachowy w pomieszczeniach
To jest jedno - tak robia tzw "oszczędzacze"...dodatkowo może po prostu zamiast wywiewki masz zamontowany mały napowietrzacz? To go lepiej od razu wywal i zamontuj wywiewkę na dachu. Trochę zabawy z przebijaniem, ale warto.
Mam sam podobny kłopot, a właœciwie miałem - wczeœniej już o tym pisałem. Przy wycišganiu szamba przemieszczajšca się woda w rurach działa jak tłok i wysysa wode z syfonów.
Aha miałem przypadek, że hydraulik zapomniał założyć napowietrzacza...cap był niezły.

kroyena
20-07-2006, 13:45
A może po prostu wyparowała ci woda z gulika w jakieść kratce podłogowej. Przy tych upaąłch należy ją uzupełniać. :wink:

Żelka
20-07-2006, 14:33
Dzięki wszystkim, czekam na dalsze podpowiedzi... :wink:
U mnie jeszcze nie działa kanalizacja (kibelek na razie tylko polny), bo jestem dopiero na etapie wysychania wylewek, nie długo zaczną glazurnicy swoje robić i martwię się, co jeśli jak już wszystko zrobię okaże się, ze cos jest nie tak... :oops:
Często czytałam o takich przypadkach i chce w miarę wcześniej zareagować... Stad moje pytanie.
Lepiej od razu poczytać co z tym fantem robić.., a może ten watek przyda się tez i innym forumowiczom... :wink: :P

Senser
20-07-2006, 14:38
Moim zdaniem do tego wszystkiego wystarczy mieć nosa :lol:

Żelka
20-07-2006, 14:43
Moim zdaniem do tego wszystkiego wystarczy mieć nosa :lol:
Dobre! :lol:

Majka
20-07-2006, 15:05
Moim zdaniem do tego wszystkiego wystarczy mieć nosa :lol:
Dobre! :lol:

chyba nie mieć, wtedy nic nie czuć 8)

Peterek
20-07-2006, 21:37
Mi też wcześniej śmierdziało, a przyczyną było zatkany szczelnie właz (folią). Po rozszczelnieniu włazu jest ok.

pozdro

nurni
20-07-2006, 21:42
Mimo wywiewek na dachu sugerowałbym zrobienie odpowietrzenia szamba. Sprawa niedroga a skuteczna.

Pozdrawiam

Andrzej_D
20-07-2006, 22:13
Tylko wywiewka na dachu (jako jedyna od lat skuteczna) i wentylacja szamba - tuż nad ziemią żeby nie psuć krajobrazu ;-).
Miałem taki problem i po tych działaniach zniknęło na zawsze...

Żelka
20-07-2006, 22:31
Tylko wywiewka na dachu (jako jedyna od lat skuteczna) i wentylacja szamba - tuż nad ziemią żeby nie psuć krajobrazu ;-).
Miałem taki problem i po tych działaniach zniknęło na zawsze...
Mamy! :D Moze bedzie dobrze!

geguś
20-07-2006, 22:39
Witam :)

Mam trzy odpowietrzenia, wyciągnięte nad dach. A niestety jeden muszę puścić po zewnętrznej stronie ściany w warstwie ocieplenia. Szwagier ma napowietrznik w kiblu. Fuj, nigdy tego badziewia nie założę.

TomaszK
20-07-2006, 23:03
Gęguś co z tym napowietrznikiem?
Czy wszystko czuć wewnątrz łazienki?

Mis Uszatek
21-07-2006, 01:13
Prowadzę właśnie dokładne badania na ten temat, więc się podzielę, chociaż uprzedzam, że na razie nie poparte praktyką. Wentylacja kanalizacji z szambem musi spełniać dwie role, a tej bez szamba - tylko jedną. W obu przypadkach trzeba wpuszczać powietrze do pionu wtedy, gdy "ładunek" frunie z góry na dół. Inaczej na skutek podciśnienia pofrunie także woda z syfonu i kanaliza zacznie ziać smrodem. Do tego wystarczy rurka fi 5. Natomiast gdy jest szambo, wentylacja musi także wysysać zapachy z szamba. Stąd wniosek, że powinna mieć ciąg, podobnie jak komin! A stąd wniosek, że powinna mieś większą średnicę - np. fi 11. Zasysanie powietrza odbywa się przy szambie - w kominku napowietrzającym. Jeśli właśnie z niego śmierdzi, to znaczy, że zapachy nie mają jak wylecieć ponad dach.

kroyena
21-07-2006, 09:32
Zeljuś, a komuś tak nawymyślała, że się wkurzył i ci do betonu na wylewki gufna namieszał. No bo skoro śmierdzi.... :roll: :lol:

katja
21-07-2006, 09:40
... a gdy jest kanalizacja / nie szambo/, to napowietrzacz nie spełni swojej roli?

Żelka
21-07-2006, 12:07
Zeljuś, a komuś tak nawymyślała, że się wkurzył i ci do betonu na wylewki gufna namieszał. No bo skoro śmierdzi.... :roll: :lol:
Jeszcze nie smierdzi!!! :lol: Ale w razie by kiedys smierdzialo, to chce juz teraz co nieco sie dowiedziec na ten temat... :wink:
Gdzies Ty sie doczytal, ze smierdzi? :D :wink: :lol:

Mały
21-07-2006, 17:11
... a gdy jest kanalizacja / nie szambo/, to napowietrzacz nie spełni swojej roli?
Spełnić spełni, ale zależy jaki i gdzie - jak w np bloku może to spowodować problem, ale w domku na jeden pion z reguły nie przypada aż taka iloœć zasysanego powietrza. Tu raczej kwestia jakoœci napowietrzacza i jego œrednicy (czy na 100 czy na 50). Słabszej jakoœci mogš się zawieszać (w końcu toi urzšdzenie-bardzo proste ale urzšdzenie).

Andrzej_D
21-07-2006, 22:06
Należy wykonać tzw. odpowietrzenie kanalizy jako oddzielne tzn. nie podłączać do instalacji wentylacyjnej ponieważ w przypadku -a to się zdarza , powstania odwrotnego ciągu będziesz miała piękny bukiet zapachowy w pomieszczeniach
I właśnie jak w cytacie powyżej nasi fachowcy często dla uproszczenia sobie roboty wypuszczają wentylację pionu kanalizy do instalacji wentylacyjnej.
Często nawet tego nieswiadomi inwestorzy zachwycają sie pomysłem i przebiegłością fachowca, min. dlatego że nie trzeba nic robić na dachu lub na kominie. A zapaszek da znać o sobie w odpowiednim czasie - czyli po napełnieniu się szamba tzn. zazwyczaj po wprowadzeniu się inwestorów do noego pachącego domu.
Nie bez przyczyny tenże zapaszek nazwany został "zemstą hydraulika" - działa jak bomba z opóźnionym zapłonem :-)

Mis Uszatek
22-07-2006, 01:29
... a gdy jest kanalizacja / nie szambo/, to napowietrzacz nie spełni swojej roli?
Spełni zadanie nr.1 - wpuszczanie powietrza, żeby się nie opróżniły syfony.



I właśnie jak w cytacie powyżej nasi fachowcy często dla uproszczenia sobie roboty wypuszczają wentylację pionu kanalizy do instalacji wentylacyjnej.
Chodzi oczywiście nie o to którędy idzie rura wentylacyjna, ale gdzie się kończy. Powinna mieć samodzielny kominek (są takie gotowe elementy), w pewnej odległości od wlotu powietrza do pionu wentylacyjnego.

katja
24-07-2006, 09:20
... a gdy jest kanalizacja / nie szambo/, to napowietrzacz nie spełni swojej roli?
Spełnić spełni, ale zależy jaki i gdzie - jak w np bloku może to spowodować problem, ale w domku na jeden pion z reguły nie przypada aż taka iloœć zasysanego powietrza. Tu raczej kwestia jakoœci napowietrzacza i jego œrednicy (czy na 100 czy na 50). Słabszej jakoœci mogš się zawieszać (w końcu toi urzšdzenie-bardzo proste ale urzšdzenie).

Nieduży dom letniskowy, łazienka tylko na parterze, jeden pion / umywalka, brodzik, zlew i kibelek/.
Czyli są napowietrzacze lepsze i gorsze, tak zrozumiałam. Które są te lepsze? Wiadomo te szersze, ale jakiej firmy?

Pozdrawiam

Mały
24-07-2006, 09:26
... a gdy jest kanalizacja / nie szambo/, to napowietrzacz nie spełni swojej roli?
Spełnić spełni, ale zależy jaki i gdzie - jak w np bloku może to spowodować problem, ale w domku na jeden pion z reguły nie przypada aż taka iloœć zasysanego powietrza. Tu raczej kwestia jakoœci napowietrzacza i jego œrednicy (czy na 100 czy na 50). Słabszej jakoœci mogš się zawieszać (w końcu toi urzšdzenie-bardzo proste ale urzšdzenie).

Nieduży dom letniskowy, łazienka tylko na parterze, jeden pion / umywalka, brodzik, zlew i kibelek/.
Czyli są napowietrzacze lepsze i gorsze, tak zrozumiałam. Które są te lepsze? Wiadomo te szersze, ale jakiej firmy?

Pozdrawiam
Szersze to raz, ale ociupinkę inaczej wykonane - wal prosto do Wavina, Rehau-a, Magna plastu czy też Mabo. Doœć porzšdne sš też Capricorn (przynajmniej nie miałem z nimi kłopotów).

katja
24-07-2006, 09:37
... a gdy jest kanalizacja / nie szambo/, to napowietrzacz nie spełni swojej roli?
Spełnić spełni, ale zależy jaki i gdzie - jak w np bloku może to spowodować problem, ale w domku na jeden pion z reguły nie przypada aż taka iloœć zasysanego powietrza. Tu raczej kwestia jakoœci napowietrzacza i jego œrednicy (czy na 100 czy na 50). Słabszej jakoœci mogš się zawieszać (w końcu toi urzšdzenie-bardzo proste ale urzšdzenie).

Nieduży dom letniskowy, łazienka tylko na parterze, jeden pion / umywalka, brodzik, zlew i kibelek/.
Czyli są napowietrzacze lepsze i gorsze, tak zrozumiałam. Które są te lepsze? Wiadomo te szersze, ale jakiej firmy?

Pozdrawiam
Szersze to raz, ale ociupinkę inaczej wykonane - wal prosto do Wavina, Rehau-a, Magna plastu czy też Mabo. Doœć porzšdne sš też Capricorn (przynajmniej nie miałem z nimi kłopotów).
Dzięki :D

Mały
24-07-2006, 09:40
Cała przyjemnoœc po mojej stronie.

czarrownica
16-10-2014, 12:27
Witam, a co może powodować w domku jednorodzinnym, że czuć tylko szambo w łazience na piętrze??? w pralni jest w porządku i w łazience na parterze tez nie ma takiego problemu.

dzabij
16-10-2014, 13:58
Witam, a co może powodować w domku jednorodzinnym, że czuć tylko szambo w łazience na piętrze??? w pralni jest w porządku i w łazience na parterze tez nie ma takiego problemu.

1 - nie wysycha przypadkiem woda w którym z syfonów ?
2 - czy aby napewno odpowietrzenie pionu jest wyprowadzone nad dach ?

zbich70
03-01-2017, 17:13
Czegóż to jeszcze ciekawego można dowiedzieć się na forum Muratora... ?
W dziale "Elektryczność - instalacje i oświetlenie" czytam o smrodzie z kanalizy...:rolleyes:
Może ktoś kabelek położył zbyt blisko rury - smród się "indukuje" i wali z "kontaktów" ? ;)