PDA

Zobacz pełną wersję : Ulga odsetkowa a korzystanie ze starej ulgi



przemekk74
20-07-2006, 23:47
Witam
Wyczytalem chyba w paru miejscach ze jezeli ktorych z malzonkow korzystla juz z ulgi budowlanej to nie ma sie prawa do korzystania z ulgi odsetkowej.. jednka artykul w Rzeczpospolitej temu przeczyl bo:

Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350
USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych
prawnie skutecznej umowy,

Art. 26b.
2. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:
7) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od
dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele
mieszkaniowe...


No i problem bo albo to lenistwo dziennikarzy ktorzy znalezli jakis durny artykul blednie interpretujacy ustawe albo ja czegos nie rozumiem...
Przeciez tu jak byk stoi ze wystarczy ze jedno z 2ga nie korzystalo i mozna odliczac!!!
U nas zarabiam tylko ja, kiedys przed malzenswem korzystalem z ulgi, rozliczamy sie obecnie razem

tak czy siak dom jest jeszcze w budowie (w tym roku ukonczymy) wiec odliczenia ewentulanie w nastepnym toku (a wlasnie... ulga zostanie?)
Dodatkowo z godnie z trescia umowy kredytowej fortis banku umowa jest na zakup i wykonczenie kredytowanje nieruchomosci oraz dowolny cel hipoteczny!!! .. snie bardzoe wiem jak mialbym obliczac ile wydalismz na cel dowolny a ile na domek..ktos zglebial moze ta ulge dokldaniej?
Przemek
Przemek

barbies
21-07-2006, 08:19
Art. 26b.
2. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:
7) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od
dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele
mieszkaniowe...


No i problem bo albo to lenistwo dziennikarzy ktorzy znalezli jakis durny artykul blednie interpretujacy ustawe albo ja czegos nie rozumiem...
Przeciez tu jak byk stoi ze wystarczy ze jedno z 2ga nie korzystalo i mozna odliczac!!!
Przemek

No raczej to jestTwoja interpretacja, dla mnie jak byk stoi że jeśli przynajmniej jeden z małżonków korzystał ze starej ulgi (od dochodu lub podatku) to o uldze odsetkowej może zapomnieć......

Tak jest też oficjalna interpretacja.

Radzę tez upewnić się we własnym Urzędzie Skarbowym bo czasami co Urząd to interpretacja

przemekk74
21-07-2006, 21:24
No raczej to jestTwoja interpretacja, dla mnie jak byk stoi że jeśli przynajmniej jeden z małżonków korzystał ze starej ulgi (od dochodu lub podatku) to o uldze odsetkowej może zapomnieć......

Pomijajac interpretacje US....skupmy sie na logice zdanie

Zdanie brzmi...
2. Odliczenie ..., stosuje się, jeżeli:
....podatnik LUB jego małżonek nie korzystał


gdzie Ty tu widzisz "i"?

Przemek