PDA

Zobacz pełną wersję : z czego zbudowac najekonomicznej sciany?



Marcin27Wroc
21-07-2006, 00:50
z czego zbudowac najekonomicznej sciany?

nie znam sie za duzo, przeczytalem zestawienie z muratora odnosnie scian
i wyszlo ze najekonomicznej i rzekomo tez cieplo
to 1 warstwa ytong 36,5cm przenilanosc 0.29

na razie tego sie trzymam, bo szybko, za robobicne tez tanio

no i wspomnial ktos slusznie ze widac czy robotnicy czegos nie spartolili bo nie ukryja tego pod steropianem

no i latwo wykonuje sie bruzdy np pod elektryke w takim betonie komorkowym


ma ktos cos za przeciw i inne alternatywy?

jabko
21-07-2006, 05:59
Tiaaa

Ytong najekonomiczniejszy

Tiaaa :roll:

popi
21-07-2006, 08:48
z cegły

Geno
21-07-2006, 08:49
z cegły

ciekawa opinia :)

popi
21-07-2006, 08:51
A tak prawdę mówiąc. Można zapłacić więcej za materiał na ściany, by potem mieć lepszą izolację termiczną i mniej płacić za ogrzewanie czy chłodzenie. Proponuję ścianę trójwarstwową

Duży Boban
21-07-2006, 09:18
z czego zbudowac najekonomicznej sciany?

nie znam sie za duzo, przeczytalem zestawienie z muratora odnosnie scian
i wyszlo ze najekonomicznej i rzekomo tez cieplo
to 1 warstwa ytong 36,5cm przenilanosc 0.29


Wg mnie najtaniej z silikatów lub betonu komórkowego co nie przeszkadza temu, ze ja się zdecydowałem na ceramkę + ocieplenie. Różnice nie są duże a w2 skali całej budowy wręcz znikome.
Odnośnie Ytonga - musisz mieć szersze ściany fundamentowe aby oprzeć na nich te 36 czy 40 cm bloczki a to podraża koszt stanu 0. Silikaty lub BK 24 cm opierasza na ścianie fundamentowej 25 cm więc fundamenty wychodzą taniej. W Ytongu musisz stosować drogie nadproża systemowe - ciekawe czy w zestawieniu muratora to uwzględnili. A ocieplenie wieńca w Ytogu to dpiero ekwilibrystyka. Na papierze można tak przedstawić dane, żeby dowolny mur wyszedł najkorzystniej, zależy kto się najintensywniej reklamuje.
W ścianie dwuwarstwowej korzystasz z z najbrdziej popularnych rozwiązań. Pełno jest lokalnych producetów prefabrykowanycvh nadproży więc cena jest konkurencyjna a nadproża do Ytonga ile firm produkuje? Tylko jedna, więc cenę sobie ustalają dowolnie.
Tak a'propos tego zestawienie Muratora - uwzględnili w nim te droższe fundamenty, nadproża i wieńce czy nie? Tak tylko pytem
:wink:

Duży Boban
21-07-2006, 09:21
Proponuję ścianę trójwarstwową

Nie mam nic przeciwko ale najekonomiczniejsza to raczej nie jest.

Marcin27Wroc
21-07-2006, 14:03
aha, czyli taniej jednak z komorkowego lokalnej firmy + ocieplenie

jaki typ takiego bloczka w takim wypadku jest najpopularniejszy, tzn rozmiar?

trojwarstwowe odpadaja, nie zrozumielismy sie :)
mi nie chodzi o ekonomie calkowita, na przestrzeni 100 lat
mi chodzi o ekonomie tylko przy samej budowie :)

poza tym czytalem ze jak ktos ogrzewa naprawde czyms tanim, to to sie zwroci po kilkudziesieciu latach, i to naprawde kilkudziesieciu, przy ogrzewaniu pradem bardziej by sie oplacilo, ale to tez conajmniej 30 lat :)

bwojtek
21-07-2006, 15:57
Ytong jest fajny w prospektach... Na budowie zaczynają się schody. Przede wszystkim ciężko znaleźć ekipę, która utrzyma reżim technologiczny (szlifowanie bloczków, żeby spoina była cieniutka itp.)
Poza tym dla mnie dużym "niedopatrzeniem" systemu jest brak konkretnego rozwiązania montażu okien czy drzwi zewnątrznych. Jednynym wyjściem jakie znam jest późniejsze robienie jakby "węgarka" ze styropianu, żeby zakryć część ramy. Do tego zawsze jest problem z mostkami jeżeli trzeba robić różne elementy żelbetowe - choćby wieniec.

Marcin27Wroc
21-07-2006, 16:17
to moze ceramika porotherm? 38 44 lub 50cm? jedna warstwa ?
lub tozsame innej firmy ?

bwojtek
21-07-2006, 16:19
Dokładnie te same problemy co przy ytongu.

Marcin27Wroc
21-07-2006, 16:23
bwojtek , to co proponujesz?

bwojtek
21-07-2006, 16:29
Ja ostatecznie zdecydowałem się na ścianę 2 warstwową. Do wyboru masz beton komórkowy/ceramika/silka + styropian/wełna - wg. uznania czy wyznania...

acca5
21-07-2006, 18:17
Też zdecydowałam o scianie dwuwarstwowej. Wybrałam trzy materiały, porównałam i wybrałam ten środkowy wariant, ocieplenie wełną.

budulec
21-07-2006, 18:40
Najtaniej to chyba ze słomy, a na to tynk z błota.

Marcin27Wroc
21-07-2006, 19:06
Budulec, i po co taka odpowiedz?

wkurzasz sie ze wydales niepotrzebnie majatek na wybudowanie scian i nie zwroci ci sie to w oszczednosciach na cieple przez najblizsze 100 lat?

budulec
21-07-2006, 19:13
Budulec, i po co taka odpowiedz?

wkurzasz sie ze wydales niepotrzebnie majatek na wybudowanie scian i nie zwroci ci sie to w oszczednosciach na cieple przez najblizsze 100 lat?
Nawet jakbym najbardziej się starał to trudno byłoby mi wydać majątek na ściany i to nie ważne z jakiego byłyby materiału. To samo dotyczy ocieplenia wełna czy styropian. Różnice w cenie są tak niewielkie, że szkoda byłoby mi czasu na zastanawianie się nad tym. Każdy powinien wybrać to z czym się najlepiej będzie czuł.
Co do ścian ze słomy to jak najbrdziej takowe się wykonuje

Jola_K
21-07-2006, 21:45
Witam
Mam dylemat.... :oops:
w projekcie mam ytong 24 + 16 cm styropian,

czy to cieple sciany?
czy moge wymienic na welne, jak tak to jaka grubosc?
czy moge zmienic na ceramike, jak zniosa dodatkowe obciazenie fundamenty?

Dziekuje za opinie.
Pozdrawiam
Jola

andre59
21-07-2006, 22:08
Materiał na ściany to raptem 10% wszystkich kosztów budowy.
Nie ma o co kopii kruszyć.
Ytong jednowarstwowo tak u mnie wyszedł.

FREDY
21-07-2006, 22:27
Który to już wątek na ten temat jest na tym forum?
Zrozum nas dobrze , nie złość sie jak ci próbują ludzie wytłumaczyć że oszczędności na ścianach to są najgorsze oszczędności jakie można sobie wymyślić, porównywalne tylko z oszczędzaniem na fundamentach.
Policz sobie jakie zyski przyniesie ci taka oszczędność. Po czasie kiedy dotrwasz do końca budowy i zaczniesz etap wykończenia to się nieżle uśmiejesz. Powiesz jak wszyscy - kurcze kiedyś wybierałem ścianę kierując sie róznicą kilkuset złoty a teraz kupuje np. kabinę prysznicową za kilka tysięcy. Pamiętaj na ścianach nie oszczędzaj. Zrobisz jak uważasz.