PDA

Zobacz pełną wersję : nierównomierne grzanie grzejników



sp9wus
20-03-2003, 21:31
Mam problem z grzaniem grzejników w różnych pokojach, mam 16 grzejników i 7 z nich grzeje mocno a pozostałe słabiej. Mam starą instalacje która kiedyś była w układzie otwartym a w tamtym roku ją zamykałem, zamontowali mi odpowietrzniki na pionach. Na grzejnikach są jeszcze stare zawory parowe odkręcone na full, boję się ich ruszać bo zaczną cieknąć. Nie wiem co zrobić, myślę że wyjściem może być montaż nowych zaworów (może termostatyczne) i muszę założyć też zawory na powrotach grzejników i nimi powinienem pewno wyregulować przepływ, tzn. w tych grzejnikach w których mam teraz większą temperaturę muszę przykręcić zawory na powrocie. Nie wiem czy dobrze myślę, poradźcie mi coś.

Rucek
20-03-2003, 21:33
No ja tez nie wiem.
Moze ktos madrzejszy?

21-03-2003, 05:14
sp
Na ilu kondygnacjach masz grzejniki. Jaki masz kocioł lub pompkę obiegową ?

sp9wus
21-03-2003, 08:22
Dom ma 1 piętro i poddasze (wys 7m), kocioł Junkers Eurostar z wbudowaną pompką Wilo. Do kotłowni schodzą się rury o różnej grubości. Podejrzewam że grzejniki które są podpięte do tych najgrubszych grzeją mocniej.

Marek K
21-03-2003, 08:30
Po co Ci ten Junkers, kiedy masz Makroterma?:???:
Może trochę byś o nim napisał.
Marek.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-21 09:30 ]</font>

sp9wus
21-03-2003, 08:48
Nie piszę tutaj nic o makrotermie żeby nie zaciemniać problemu. Spoko napiszę ale w tym drugim wątku. Junkers był pierwszy :smile: , i problem nierównomiernego grzania grzejników występuje niezależnie od wyboru źródła ciepła.

Marek K
21-03-2003, 08:57
Uważam, że nie obejdzie się bez ruszenia zaworów. Najlepiej byłoby wszystkie zawory wymienić na nowe, z głowicami termostatycznymi (lub same zawory, przystosowane do głowic termostatycznych). A temperaturę wyregulować nastawą wstępną i termostatami.
Czekam na tego Makroterma!.
Jeżeli CO, z pieca na paliwo stałe, to lepiej zostawić kilka grzejników bez termostatów.
Marek.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Marek K dnia 2003-03-21 10:10 ]</font>

sp9wus
21-03-2003, 20:12
A jeżeli nie zastosuję zaworów termostatycznych to czy mogę założyć zwykłe zawory na zasilaniu grzejników i takie na klucz sześciokątny na powrocie grzejników. Czy będę mógł na tych zaworach wyregulować moją instalację? Gdzie lepiej regulować przepływ na powrocie czy na zasilaniu grzejnika?

Bartt
22-03-2003, 11:09
Kiedyś pisano o tym. Może masz na odwrót podłączone rurki do grzejnika? Wtedy grzeje on tylko częścią powierzchni

miska
22-03-2003, 16:04
Ja do MARKA-K? Dlaczego podpowiadasz, ze przy piecu na paliwo stale lepiej jest zostawic kilka grzejnikow bez zaworow?
Bardzo mnie to interesuje, poniewaz tak chcialam zrobic w dwoch
pomiesczczeniach na parterze, a pan instalator odpowiedzial,ze
musze dac termostaty wszedzie, bo mu "zepsuje" regulacje calym
ukladem co?!?
Miska

sp9wus
22-03-2003, 18:06
Ja podejrzewam że w przypaku turbokominka makroterm mogę wszędzie założyć zawory termostatyczne. Jeżeli zawory t. zostaną zamknięte a temp. w płaszczu wzrośnie to kominek przejdzie w tryb nadzoru i temperatura nie będzie wzrastać, będzie też cześciowo magazynowana w zasobniku cwu.

ADAMOS48
22-03-2003, 18:27
Ja podejrzewam że cały problem tkwi żle wyregulowanym ciśnieniu hydraulicznym.Napisał Pan że posiada oprócz starych zaworów nowe .W tego typu zestawieniu trzeba by wyregulować przepływy na zaworach i problem zniknie.

sp9wus
22-03-2003, 18:49
Czyli jak rozumiem to te grzejniki które grzeją najbardziej to muszę przykręcić na zaworach? Nie wiem jeszcze czy będę się decydował na zawory termostatyczne, ale czy takiej regulacji dokonam również na zwykłych zaworach albo na zaworach na powrotach grzejników?

ADAMOS48
22-03-2003, 20:45
Każda ingerenja w intalację starą nie przeprowadzoną kompleksowo kończy się tego typu problemami.

23-03-2003, 19:54
przelicz instalację, ustaw autorytety zaworów i bedzie ok

sp9wus
23-03-2003, 20:00
czyli wszystko sprowadza się do ustawienia przepływu na tych grzejnikach które w tej chwili najbardziej grzeją?

Marek K
24-03-2003, 08:07
Miśka, co mogę napisać?.
Nic nie wiem o Twojej instalacji, ale zastanów się- teoretycznie, jest możliwość, że wszystkie głowice zamkną zawory. Co wtedy z odbiorem ciepła. Kocioł na paliwo stałe nie zgaśnie natychmiast, nawet jeżeli ma rozbudowaną automatykę, to wygzśnięcie paleniska będzie trwało min. 15min., a często powyżej 1h. A przez ten czas, co się stanie z tymi kW. To w niesprzyjających okolicznościach może być groźne!!!. Znacznie lepiej przegrzać jakieś pomieszczenie-nia.
A jeżeli chodzi o regulację, to fakt, trzeba przykryzować grzejniki które są najcieplejsze. A regulację przeprowadza się na zasilaniu!!!.
Marek.