PDA

Zobacz pełną wersję : kominek na pelety?



arecki1338
23-07-2006, 12:26
Czy spotkaliscie sie z kominkiem z plaszczem wodnym, w ktorym moznaby palic oprocz drzewa takze peletamy? moze jakies namiary,linki?

mariobros35
23-07-2006, 19:58
Jest taki kominek produkuje go lechma zajżyj na ich stronę www.lechma.com.pl

rekrek
12-04-2007, 10:17
witam wszystkich, to mój pierwswzy post na tym forum

podnoszę temat który mnie bardzo interesuje

zastanawiam się nad ogrzewaniem w planowanym domku o p.u. ok 140 m2
i wymyśliłem sobie takie rozwiazanie:

kominek lechmy z automatycznym podajnikiem peletów, podłączony do niego bufor ciepła o poj. 1000l, i solarki do cwu. rozprowadzenie ciepła wodnym ogrzewaniem podłogowym niskotemperaturowym

na magazyn peletów wygospodaruję ze 2 m2 za ścianą na której będzie kominek, do magazynu będzie dostęp z zewnątrz budynku (przez okienko), w pomieszczeniu w którym będą pelety będzie spiżarka lub pralnia, magazyn za przepierzeniem. zapotrzebowanie na ciepło domu który planuję powinno się zmieścić w 70 kwh/m2/rok

proszę o opinie na temat takiego rozwiązania

zdaję sobie sprawę że magazyn nie wystarczy na cały sezon grzewczy

pozdrawiam

hes
12-04-2007, 11:17
Przewidywana cena tony pellets na ten sezon to jakieś 1000 zł/tone.
Wychodzi to okolo 5 razy drożej niż palenie drewnem.

rekrek
12-04-2007, 11:32
skąd taka cena?
bez problemu są po 600 zł, z problemami po 500
na zachodzie są po max 200 euro, węc wątpie aby u nas było drożej

palenia drewnem nie da się zautomatyzować, więc nie ma chyba czego porównywać. w kominku lechmy można palić drewnem, więc jest to alternatywa, jednak zakładać trzeba że będzie to okazjonalnie.
większy sens ma porównanie kosztów z gazem. u mnie będzie mozliwość podłączenia gazu, ale:

kominek i tak będzie, więc koszt całkowity inwestycji przy kominku z pelletami rośnie tylko o ok 8-10k

na podłączenie gazu trzeba czekać ok roku, i trzeba go będzie ciągnąć kilkadziesiat metrów, koszt przyłacza nie będzie mały, koszt porządnego oszczędnego pieca będzie porównywalny do tego co zapłacę za podajnik pelletów i zbiornik opału.

http://www.solarshop.pl/cgibin/shop?info=K6K1R5&sid=6a157c70

hes
12-04-2007, 13:36
Ktoś tu pisał na forum, że nie każdy rodzaj pelletu nadaje się
do palenia w konkretnym piecu- chodzi o ich średnicę (pelletu).
Sprawdż, jakie są te po 600 zł.

rekrek
12-04-2007, 15:05
pellety są tylko w dwóch średnicach (przynajmniej takie tylko znalazłem) 6 i 8 mm
obydwie średnice są dobre do kotłów i kominków. różne ceny pelletów są u różnych producentów, zależą głównie od jakości (wilgotności, reżimu produkcji)
w kominku można również palić zrębkami i trocinami, muszą tylko być odpowiednio wysuszone, i trzeba się liczyć z kilkukrotnie większą ilością popiołu.

jak porównać (wyliczyć) koszt ogrzania domu takim kominkiem i gazem?
można założyć że zimą przynajmniej 1-2 razy w tygodniu można napalić drewnem.

hes
12-04-2007, 15:27
Własnie ktoś pisał o tych 8 mm. Są podobno do tzw. spalania
przemyslowego, w innych kotłach i są tańsze. Nie znam sprawy
do końca, może ktoś o tym napisze. O cenie do 1000 zł za tonę
tych 6 mm słyszałem już tej zimy. Wszystko wskazuje na to, że
paliwa tej jesieni, delikatnie mówiąc, nie będą tańsze.

Palenie pelletami w kominku, nawet z płaszczem wodnym
nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. Kominek ma z reguły
mniejszą sprawność, niż "normalny" kocioł CO.

rekrek
12-04-2007, 17:10
no właśnie, sprawność..
w kominku lechmy wynosi tylko 70%, przekazywana wodzie moc jest zapewne mniejsza. kotły na pellety mają sprawność powyżej 80% a nawet 90%, ale raczej nie nadają się do wstawienia do salonu. zastanawiam się nad dołożeniem dodatkowego odbiornika ciepła ze spalin, sprawność na pewno wzrośnie. pewnie trzeba by wtedy zamontować mechaniczny wyciąg spalin.
chcę połączyć większy niz wynika z zapotrzebowania kominek, z buforem ciepła. bufor 1000l powinien zakumulować ok 100kwh, licząc straty może 70-80. przy mocnym kominku będzie to w szczycie zapotrzebowania max kilka godzin ładowania akumulatora i 2-3 na zakumulownie w budynku. wychodzi z tego kilka plusów:
automatycznie palący się kominek w salonie, np od 17 do 22 w czasie dużych mrozów
brak kotłowni, więc parę metrów na inne cele
w okresach małych mrozów akumulator może wystarczyć na więcej niż dobę (to są moje założenia nie poparte obliczeniami, fajnie by było gdyby ktoś kto ma o tym pojęcie wypowiedział się w tym temacie)
brak kotłowni, brak inwestycji w przyłącze gazowe
rozsądne gospodarowanie ciepłem dzięki buforowi, jestem przekonany że mimo strat lepiej jest odbierać ciepło powoli z akumulatora do instalacji ogrzewania podłogowego, niż ogrzewać wodę w instalacji bezpośrednio. bufor powinien dać oszczędności które zrekompensują niską sprawność kominka.

lukol-bis
12-04-2007, 19:21
Nie mam teraz czasu na rozwijanie tematu, ale daruj sobie ten kominek na pelety, bo jest to utopienie sporych pieniędzy na początku i później ciągłe kłopoty.
Już raczej zastosuj zwykły kominek i jakiś kocioł na wszystko. Może byc nawet z zasobnikiem.
Pozdrawiam

rekrek
12-04-2007, 19:37
czemu utopienie pieniędzy? czemu ciągłe kłopoty? jakie kłopoty?
producent daje 5 lat gwarancji
jestem otwarty na argumenty, ale nie takie "nie, bo nie"

hes
12-04-2007, 19:47
Nie wyobrażam sobie kominka na pellety... Albo inaczej, wyobrażam
sobie: kominek, dołączony jakiś podajnik z silnikiem, ktory od czasu
do czasu, takze w nocy trochę (?) hałasuje, jakis zasobnik, raczej
spory... Chyba jednak wolalbym to wszystko mieć w jakiejś kotlowni.

rekrek
13-04-2007, 11:34
przemyślę sprawę..
postaram się od dystrybutora dostać kontakt do użytkownika takiego kominka.

czy jest ktoś w stanie ocenić ekonomikę takiego rozwiązania?

VIP Jacek
13-04-2007, 11:57
też jestem takiego zdania co hes.
Też brałem pod uwagę kominek z płaszczem, ale się wyleczyłem.
Będę miał kocioł na paliwo stałe w kotłowni, a kominek z dgp grawitacyjnie tylko w wersji podstawowe i wizualnej. :D
Jak już palić w kominku, to naturalnym drewnem i zapach inny i klimat. Pellety tylko w kotłowni.

Redakcja
20-11-2015, 11:36
Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat kominków na pelety:

Kominek, który ogrzeje cały dom? W którym nie trzeba podkładać, bo sam dozuje paliwo? W którym można palić też drewnem? Pytamy właścicieli domów ogrzewanych kominkiem na pelety.

1471

Zobacz inne filmy murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 F)- to telewizja poradnikowa o Was i dla Was

Redakcja
20-11-2015, 11:36
Zapraszamy do obejrzenia filmu na temat kominków na pelety:

1471

Zobacz inne filmy murator.tv - Telewizji Budowlanej Muratora (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Ftv.muratordom.pl%2 F)- to telewizja poradnikowa o Was i dla Was