PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie zamontować anemostaty?



AWIk
25-07-2006, 08:50
Witam, w których miejscach w sypialniach najlepiej zamontować anemostaty nawiewne?

Jerzysio
25-07-2006, 08:53
Anemostaty nawiewne montuje się z reguły w pobliżu okien ( na środku - oś pionowa - okna ).
J

adam_mk
25-07-2006, 08:56
Witam
Dlaczego tak?
Adam M.

AWIk
25-07-2006, 10:59
A czy nie powinno być tak, żeby anemostat był jak najdalej od drzwi?

adam_mk
25-07-2006, 11:17
Materia w przyrodzie występuje w stanie stałym, ciekłym i gazowym. Ciecze i gazy to inaczej płyny. Przyjmują kształt naczynia , w którym się znajdują.
W zrównoważonej wentylacji nawiewno wywiewnej powinno się chyba zadbać o realizację zakładanych funkcji - przemywania wnętrz świerzym powietrzem od strony pomieszczeń "czystych" w stronę "brudnych i wilgotnych" płynącym po najdłuższej możliwej geometrycznie drodze. Miejsca umieszczenia anemostatów wynikają z potrzeby realizacji celów a nie ślepego naśladownictwa wentylacji grawitacyjnej, gdzie powietrze wlatuje oknem a wylatuje kratką na przeciwległej ścianie. U każdego budującego będzie nieco inaczej.
Trzeba pamiętać też o szczelinie 1cm pod drzwiami wewnątrz domu, bo jak będą potrójne uszczelki to tej wentylacji nie będzie!
Pozdrawiam Adam M.

kaskaa
25-07-2006, 16:32
Mamy gotowe otwory pod anemostaty, ale daleko od łóżka. Nie lubię przeciągów. Starałam się też umiećić je w miarę możliwości daleko od drzwi

Jerzysio
26-07-2006, 07:14
Dlaczego w pobliżu okien ?
Dlatego żeby świeże powietrze miało szansę "pobyć chwilę" w pokoju, zanim nie zostanie wyciagnięte pod drzwiami, a w 95% drzwi do pokoju są na na przeciwnej ścianie niż okno.
Umieszczenie anemostatu nad łóżkiem ( mimo regulacji ) może dla części wrażliwych osób być uciążliwe i nieprzyjemne.
J

damiang
26-07-2006, 08:51
zasada 1: jak najdalej (po przeciwnej stronie) wylotu
zasada 2: nie bezpośrednio nad ani w bliskim sąsiedztwie łóżka.
zasada 3: w poziomym suficie (istotne na poddaszu, gdzie są skosy).

Przy czym wylot to zazwyczaj drzwi (koniecznie z otworami albo szczeliną) do pomieszczenia w którym jest anemostat wywiewny -zazwyczaj łazienka/garderoba jeśli są bezpośrednio przy sypialni lub korytarz prowadzący do takiego pomieszczenia (łazienka, kuchnia).

Loczkowa90
18-05-2018, 08:08
Mam pytanie do bardziej doświadczonych
Czekam obecnie na wycenę rekuperacji od kilku firm, jedna która już mi zrobiła wycenę zaproponowała mi nawiewy przy podłodze. Czy to jest dobre rozwiązanie ? NIgdzie nie znalazłam informacji na ten temat...

ironsmith
18-05-2018, 20:20
adam_mk czy szczelina 1cm pod drzwiami wystarczy czy jeszcze stosować podcięcie wentylacyjne?

JanWerbinski
19-05-2018, 05:20
adam_mk czy szczelina 1cm pod drzwiami wystarczy czy jeszcze stosować podcięcie wentylacyjne?
Gdzieś miałem wzór na pole prostokąta... Poszukam podręcznika do matematyki z podstawówki. O! Mam!
Liczmy dla drzwi 90.
1cm x 90cm = 90cm2. Czyli tyle co 3xpeflex75. Wystarczy? ;)

SzymonKc
19-05-2018, 11:59
Mam pytanie do bardziej doświadczonych
Czekam obecnie na wycenę rekuperacji od kilku firm, jedna która już mi zrobiła wycenę zaproponowała mi nawiewy przy podłodze. Czy to jest dobre rozwiązanie ? NIgdzie nie znalazłam informacji na ten temat...

Takie systemy (nawiew na dole) bardzo dobrze sprawdzają się np. w salach kinowych, halach produkcyjnych, itp. Powietrze wtedy słabo się miesza, na dole jest najchłodniej a powietrze najświeższe (w strefie przebywania ludzi), a im wyżej tym cieplej i powietrze bardziej zanieczyszczone. To tzw. przepływ wyporowy. Ale w górnej części pomieszczenia muszą być wywiewy żeby świeże powietrze mogło się wznosić.
Dlatego nie za bardzo nadaje się do budynków mieszkalnych, gdzie zakłada się przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami i wywiewy tylko w niektórych pomieszczeniach. Przy zamkniętych drzwiach w sypialni, świeże i chłodniejsze powietrze będzie się snuło po podłodze (nie zabierając ze sobą zanieczyszczeń, co2 itp) przepływając pod drzwiami do korytarza i łazienki i dopiero tam się wzniesie do góry. Oznacza to słabą wymianę w górnych partiach pomieszczeń mieszkalnych i bardzo dobrą wymianę tylko w pomieszczeniach, w których są wywiewy (kuchnia, łazienka). Dlatego w mieszkaniach lepszy jest system mieszający - nawiew pod sufitem (pionowo lub poziomo) i mieszanie się powietrza chłodniejszego z cieplejszym. To zmniejsza pionowy gradient temperatury i pozwala zwentylować całą kubaturę pomieszczenia mieszkalnego.

ironsmith
20-05-2018, 09:50
Janwerbinski masz rację przypominałem sobie zajęcia z przedszkola z rozszerzoną fizyka i wychodzi mi przepływ przez szczelinę 2,1m/s, zastanawia mnie dlaczego producenci drzwi proponują takie podcięcia?

Kaizen
20-05-2018, 11:00
Janwerbinski masz rację przypominałem sobie zajęcia z przedszkola z rozszerzoną fizyka i wychodzi mi przepływ przez szczelinę 2,1m/s, zastanawia mnie dlaczego producenci drzwi proponują takie podcięcia?

Pewnie pozostałość po czasach, gdy montowało się progi i wtedy bez podcięcia robiło się dosyć szczelnie.

bas.1990
02-12-2022, 20:09
Witam, pozwalam sobie odświeżyć temat. Czy to prawda, że anemostaty powinny znajdować się w odległości 1 m od okien? Czy jest to wymóg prawny?
W moim projekcie, zrobionym przez firmę O3ozon, było tylko wspomniane, że najbliżej okien ale nie było informacji o konkretnych odległościach.

pandzik
02-12-2022, 20:40
Bez znaczenia.