PDA

Zobacz pełną wersję : Plamy na liściach śliwki Łowickiej



andrzej49
25-07-2006, 13:22
Na liściach śliwki Łowickiej na jednej gałęzi zauważyłem plamy ( patrz zdjęcia). Liście zaczęły gwałtownie żółknąć i schnąć. Stało się to w przeciągu dwóch - trzech dni. Gałąź tą odciąłem. Ale takie plamki są na innych liściach śliwki. Całe drzewo opryskałem Miedzianem. Co to za choroba i jak z tym walczyć?
http://forumogrodnicze.info/up/erazm174.JPG

Teska
25-07-2006, 14:01
Andrzej.....

u mnie takie wlasnie palmy sa na grabie Umbra cos tam....( rosnie w dol) na poczatku byly plamki, pozniej zasychaly i skrecaly sie liscie...

kto podpowie co to jest????

hanka55
25-07-2006, 14:12
W/g mnie, to klasyczne poparzenia słoneczne i trwałe uszkodzenie tkanki liściowej.

andrzej49
25-07-2006, 21:44
Chyba raczej nie to hanka55. Nawet liście bez takich plam żółkły i zasychały na dość dużej gałęzi.

Pinus
25-07-2006, 23:02
@andrzej49
To musiałbym zobaczyć ale z tego co piszesz :

Liście zaczęły gwałtownie żółknąć i schnąć. Stało się to w przeciągu dwóch - trzech dni. Gałąź tą odciąłem
oraz

Nawet liście bez takich plam żółkły i zasychały na dość dużej gałęzi.
Wygląda mi to na werticiliozę drzew i krzewów owocowych. W przypadku śliw porażane są przez grzyb Verticilium albo-atrum.
Typowym objawem tej choroby jest gwałtowne więdniecie zainfekowanych roślin. Chorobę te nazywają także „zawałem roślin" W początkowym okresie rozwoju choroby więdnie tylko część gałęzi . Na przekroju poprzecznym porażonych pędów widać zbrunatnienie lub zczerwienienie wiązek przewodzących oraz drewna. Po prostu są one zatykane przez tego patogenana co uniemożliwia przewodzenie wody i soli mineralnych i całe pędy nagle zamierają.
Patogen ten (grzyb) żyje w glebie. Infekcja następuje z gleby, gdzie zbite fragmenty tej grzybni mogą zachować swoją aktywność nawet przez 10 lat.
Co robić?
Usuwać chore drzewa wraz z korzeniami a nastepnie spalić.
Nie zaleca się podlewania chorych drzew fungicydami układowymi ze wzgledu na duże koszty zabiegu i skażanie wód gruntowych.
Nie sadzić w tym miejscu śliw i innych owocowych (moze tam wystepować także Verticilium dahliae ) oraz ozdobnych jak perukowce, lilaki i ligustry.

Moja diagnoza może nie jest w 100% trafna, gdyż musiałbym to zobaczyć bezpośrednio. Może Wciornastek lub Mirek zechcą się na ten temat wypowiedzieć.

Te czerwonawe plamki na lisciach (zdjęcie) raczej nie mają związku z tym nagłym zamieraniem pędów. Trudno mi na podstawie tego zdjecia określić co jest przyczyną tych plamek ale nie wyglada mi to na poparzenia słoneczne.

..

andrzej49
26-07-2006, 06:06
Śliwka ta ma 23 lata. Na razie po oprysku Miedzianem i wycięciu chorej gałęzi objawy żółknięcia i zasychania liści zatrzymały się. Nie zwiększa się też ilość plam pokazanych na zdjęciach.

andrzej49
29-07-2006, 20:29
Czy naprawdę nikt na forum nie potrafi podać trafnej diagnozy? :cry:

Pinus
29-07-2006, 22:30
Czy naprawdę nikt na forum nie potrafi podać trafnej diagnozy?
A wedlug Ciebie jaka powinna być ta trafna diagnoza, skoro odrzucasz z jakichś powodów werticiliozę ?
Masz przecież więcej informacji o objawach więc i określić ich przyczynę powinieneś łatwiej.

Natomiast plamy przedstawione na zdjęciu mogą świadczyć o chorobie grzybowej Czerwona plamistość śliwy (Polystigma rubrum). Na dolnej stronie liści w miejscach plam powinny być widoczne ciemne punkty (piknidia). Opryski fungicydami miedziowymi hamują tę chorobę.

..

andrzej49
30-07-2006, 18:35
Według mnie jest to jest to drobna plamistość. Werticiliozę odrzucam bo po oprysku Miedzianem jest wszystko w porządku. Na przekroju poprzecznym porażonych pędów nie widać zbrunatnienia lub zczerwienienia wiązek przewodzących oraz drewna...