PDA

Zobacz pełną wersję : Jak układać wykładziny?



yottsche
26-07-2006, 13:21
Witam wszystkich Forumowiczow <tak, to moj calkiem pierwszy post na mitycznym juz forum Muratora>. Przeszukalam obszerne archiwum i nie znalazlam odpowiedzi na zawarte w tytule pytanie. W sieci udalo mi sie znalezc tylko informacje zawarte na stronie Komfortu. Być może macie Państwo jakieś rady czy wskazówki w jaki sposób należy samodzielnie zabrać się do układania wykładzin (nie będzie ich dużo, mówimy raptem o dwóch pokojach, łacznie ok. 20 m2).

Będę zobowiązana za wszystkie porady i wskazówki. Pozdrawiam serdecznie wszystkich budujących.:)

Jerzysio
27-07-2006, 07:57
Witam :D
Jaka wykładzina, jakie wymiary pokoji, jakie podłoże ?
Więcej danych !!!
Pozdro
J

yottsche
27-07-2006, 09:28
Juz spiesze z uzupełnieniem informacji: do wyłożenia są dwa pokoje, prostokątne, jeden 3x5m, drugi 3x3, chcialabym wylozyc je wykladzina dywanowa (przyznaje od razu,ze jak najtansza:)). W tej chwili podloga jest wylozona idealnie rowno czyms co przypomina linoleum (jest twardsze niz tradycyjne linoleum i na calosci przytwierdzone do betonowej podlogi; po naradach ustalilismy, ze nie chcemy tego zrywac, tylko polozyc na to wykladzine).

Bede wdzieczna za wszelkie wskazowki (poczawszy od tego, na co ja przytwierdzic (tasmy dwustronnie klejace? klej?), az po to jak ja poprzycinac, zeby sie nigdzie nie marszczyla?).

Pozdrawiam ponownie:)

bwojtek
27-07-2006, 10:20
Przy tej wielkości będzie to jak rozumiem jeden kawałek wykładziny na cały pokój więc problem łączenia masz z głowy. Na podkład linoleum czy inne dziadostwo radzę dać jednak klej. Jest co prawda takie cudo co to jak rzep działa ale to się daje na beton - czy złapie na linoleum to nie wiem.

Jerzysio
27-07-2006, 11:02
Oczywiście istnieje coś takiego jak pojęcie "tania" :wink:
ale ja nie polecam przyklejania wykładzin o niskiej gramaturze klejem.
Przez "rzadką" wykładzinę, w przypadku nadmiaru może wyjść klej, usuwanie takiej wykładziny to póżniej prawdziwa mordęga. ponieważ jest to mała powierzchnia wystarczy zastosowanie taśmy dwustronnej ( ale takiej która ma siateczkę i rodzaj żel klejącego, a nie zwykłą papierową ).
Dobrze jest jeśli wykładzina poleży rozwinięta ( kupująć sprawdź by była dokładnie zwinięta, bez zagnięć, bo potem długo nie odpuszczają mimo starań ) w pokoju przed ostatecznym ułożeniem. Wystarczy siatka 1x1 m
z taśmy, wcześniej podłożę musi być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone, inaczej taśma zbierze brud i nie będzie dobrze trzymała.
Powinnaś zmierzyć dokładnie pomieszczenia ( przeciwne ściany wcale nie muszą mieć tych samych wymiarów ) wykładzina powinna mieć min. zapas. Jeśli kupisz wykładzinę 2 szer. to trzeba układać tak bryty, by były prostopadłe do okna.
Pozdro
J

A i dobry nóż do wykładzin, najlepiej z metalową obudową i zapasem ostrzy. A w pomieszczeniach do 20 m2 klejenie nie jest wymagane.

yottsche
27-07-2006, 11:54
Jak tu milo u Was na forum! Nawet na takie banalne pytania jak moje niezwlocznie pojawiaja sie konkretne i pomocne odpowiedzi!:) Dzieki wielkie! Postaram sie zmierzyc z polaciami wykladziny i tasma klejaca, ale juz wiem, ze jesli mialabym jeszcze jakies (uprzedzam: nawet najbardziej trywialne) watpliwosci, to na pewno zapytam:).

Jeszcze raz serdecznie dziekuje i pozdrawiam mroznie (w Lodzi dzis wciaz powyzej 30 st.C., wiec moze chociaz mrozne pozdrowienia troche pomoga)

Asia

Majka
27-07-2006, 14:07
taśma dwustronna. Odklejasz tylko z jednej strony i przyklejasz wzdłuz ścian.
Ukladsz wykladzinę - z tym trochę klopotu, bo w koncu na niej stoisz 8) . Jak już jest równo rozlozona / z zapasem paru centymetrów na ścianach i w progu. Odklejacsz górna oslonę taśmy i dociskasz. Dopiero po przyklejeniu odcinasz nadmiar nozykiem docikająć grubszą linijką / ja uzywałam kiedys poziomicy :oops: /. Na koniec mocujesz listwy przypodlogowe i próg.

Jerzysio
28-07-2006, 07:27
Majeczko

... do przycinania wykładzin najlepsze są stalowe szerokie taśmy, ale do amatorskiego przycinania nie warto inwestować w sprzęt, to i długa poziomica wystarczy :roll: :wink:
J

Majka
28-07-2006, 08:36
Majeczko

... do przycinania wykładzin najlepsze są stalowe szerokie taśmy, ale do amatorskiego przycinania nie warto inwestować w sprzęt, to i długa poziomica wystarczy :roll: :wink:
J

zgadza się. Do wylożenia 2 pokoi wykładziną nie opłaca się inwestować w stalowe taśmy. Nalezy wykorzystać to co się ma 8)

Najtrudniejszą rzeczą jaka wykonywałam /z układania wykładzin/ było odpowiednie przyciecie przy rzeźbionym kominku :roll:

yottsche
28-07-2006, 12:10
Z calym szacunkiem dla Panow - nie ma to jak porada kobiety dla kobiety:). Pomimo fachowych, otrzymanych wskazowek, wciaz (powaznie!) glowilam sie jak ja ulozyc i uciac wykladzine, jednoczesnie na niej stojac, ewentualnie gdzie stac zeby nie na niej:D. Ale jesli kobieta kobiecie mowi, ze to do zrobienia - to ufam bezgranicznie:). Poziomice to nie jestem pewna, ze mam, ale cos plaskiego i wzglednie dlugiego oraz (wspomniany przez Kolege wczesniej) ostry nozyk, sie znajdzie. Jeszcze raz serdeczne dzieki.:)*

mmmad
28-07-2006, 12:33
Ja sie podlacze pod watek:

Jak polozyc wykladzine w pokojach, jesli w przedpokoju maja byc panele? Chodzi o to, zeby zachowac ten sam poziom pokoju, co przedpokoj i lazienka.

Jerzysio
30-07-2006, 12:35
W takim przypadku należy odwiedzić dobrze wyposażony sklep i nabyć drogą kupna odpowiedni profil metalowy ( coś co w przekroju przypomina literkę H - w poziomie, może być również ze skosem ).
Łączenie 2 rodzajów wykończenia podłogi musi być pod skrzydłem drzwi.
I to na tyle.
pozdro
J

mmmad
31-07-2006, 08:59
A jak to bedzie w praktyce z tymi roznicami poziomow? Zauwazalne?
Ktos radzil mi, zeby pod wykladzine polozyc OSB...

Jerzysio
31-07-2006, 11:19
... a co masz na posadzce, że radzą położyć OSB ?
J

mmmad
31-07-2006, 12:41
Zwykla wylewka betonowa.
O wilgoc bym sie nie bal, to jest poddasze.

Jerzysio
31-07-2006, 15:32
No to masę samopoziomującą daj i na to wykładzinę przyklej.
J