PDA

Zobacz pełną wersję : Szambo



11-02-2002, 11:12
Proszę o ustosunkowanie się do tematu jw. w zakresie przepisów prawa budowlanego. Chodzi mi o przepisy określające odległości szabma od ujęcia wody, drzwi i okiem budynku mieszkalnego.
W Muratorze był ten wątek poruszany kilkukrotnie, jednakże przejrzałem numery Muratora z ostatnich dwóch lat i w różnych artykułach sa różne informacje, tzn sprzeczne lub nieścisłe.
Zależy mi na dokładnych informacjach:
1. Jak blisko może być umieszczone szczelne szambo od granicy działki?
2. Jak blisko może być umieszczone szczelne szambo od otworów okiennych i drzwiowych?
3. Czy drzwi od garażu i okno od kotłowni należy również zaliczyć do zaasady w pkt.2?
4. Zależy mi na odległościach od krawędzi szabma oraz od włazu, otworu do opróżniania, czy też wentylacji?
4. Birąc pod uwagę powyższe pytania, czy na działce 34 x 21 można zrobić drenaż rozsączający, biorąc pod uwagę wyłącznie odległości, pomijając kwestię przepuszczalności gruntu.

Dziękuję za konstruktywne odpowiedzi.

krzysztofh
13-02-2002, 10:14
Znalazłem na stronie http://www.vav.pl poniższą informacje.

Lokalizację zbiornika na działce określają stosowne przepisy (Dz.U. nr 15 z dnia 25 lutego 1999r. rozdział 6 i 7) Na nieskanalizowanych terenach zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej, przy pojemności zbiornika szczelnego na nieczystości ciekłe, o pojemności do 10 ml - odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiornika, powinny wynosić co najmniej:

od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi - 5 m
od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 2 m
od studni - 15 m
Moje wątpliwości budzi jednak określenie "od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi". Czy garaż i kotłownia nie należą do tych pomieszczeń?
Podano odległości od elementów widocznych (włazy i wentylacje), a co z odległością od krawędzi działki?
Czy można np. zakopać szambo w odległości 30-50 cm od fundamentu garażu (strona nie mieszkalna w rozumieniu powyższego cytatu)?
A na dodatek czy przy szmbie do 10 m3 wystarczy wentylacja pionu kanalizacyjnego, czy trzeba stosować dodatkową ze zbiornika?

pitbull
13-02-2002, 13:40
"od okien i drzwi zewnętrznych pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi".
Sa to pomieszczenia w ktorych ludzie dluzej przebywaja dluzej niz 4 godziny

Czy garaż i kotłownia nie należą do tych pomieszczeń?
Wydaje sie ze nie naleza

Podano odległości od elementów widocznych (włazy i wentylacje), a co z odległością od krawędzi działki?
Od granicy dzialki jak podales 2m

Czy można np. zakopać szambo w odległości 30-50 cm od fundamentu garażu (strona nie mieszkalna w rozumieniu powyższego cytatu)?
Rozumuje tak jak Ty i uwazam ze mozna

A na dodatek czy przy szmbie do 10 m3 wystarczy wentylacja pionu kanalizacyjnego, czy trzeba stosować dodatkową ze zbiornika?
Wydaje sie ze nie ale bym zastosowal

budowlaniec
13-02-2002, 16:00
CYTATY Dz.U. 1999 Nr 15 poz.140 - w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
USYTUOWANIE NA DZIAŁCE SZAMBA
§ 36. 1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nie skanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych - 15 m,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 7,5 m.
2. Odległości, o których mowa w ust. 1, na nie skanalizowanych terenach zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi - 5 m,
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 2 m.

5. Dopuszcza się sytuowanie krytych zbiorników na nieczystości ciekłe oraz dołów ustępowych na granicy działek, gdy będą przylegać do tego samego rodzaju urządzeń na działce sąsiedniej, lub co najmniej 1 m od granicy, pod warunkiem zachowania odległości określonych w § 31.

§ 31. 1. Odległość studni dostarczającej wodę do picia i na potrzeby gospodarcze, nie wymagającej, zgodnie z przepisami szczególnymi, ustanowienia większej strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:
1) do granicy działki - 7,5 m,
2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,
3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,
4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,
5) do nie utwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.
2. Dopuszcza się sytuowanie studni wspólnej na granicy dwóch działek lub w odległości mniejszej niż 7,5 m od granicy, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.

§ 37. Przepływowe, szczelne osadniki podziemne, stanowiące część indywidualnego urządzenia do biologicznego oczyszczania ścieków gospodarczo-bytowych, służące do wstępnego ich oczyszczania, mogą być sytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach.

DEFINICJA POMIESZCZENA PRZEZNACZONEGO NA POBYT LUDZI
§ 4. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi dzielą się na:
1) pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa dłużej niż 4 godziny,
2) pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi, w których przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa od 2 do 4 godzin włącznie.
§ 5. 1. Nie uważa się za przeznaczone na pobyt ludzi pomieszczeń, w których:
1) łączny czas przebywania tych samych osób jest krótszy niż 2 godziny w ciągu doby, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy, bądź też praca polega na krótkotrwałym przebywaniu związanym z dozorem oraz konserwacją maszyn i urządzeń lub utrzymaniem czystości i porządku,
2) mają miejsce procesy technologiczne nie pozwalające na zapewnienie warunków przebywania osób stanowiących ich obsługę, bez zastosowania indywidualnych urządzeń ochrony osobistej i zachowania specjalnego reżimu organizacji pracy,
3) jest prowadzona hodowla roślin lub zwierząt, niezależnie od czasu przebywania w nich osób zajmujących się obsługą.
2. Ustalenia ust. 1 nie naruszają przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

anetamade
12-06-2008, 13:05
Witam,
Czy ktoś z Państwa wie, jaka powinna być minimalna odległość studni od dołu ustępowego nieszczelnego (dół w ziemi obity deskami)? Czy są jakieś różnice, jeśli dół ustępowy jest powyżej studni na terenie mocno pochyłym? Bardzo prosze o odpowiedź. Pozdrawiam.

12-06-2008, 13:11
lokalizacja nie ma znaczenia /zdaje sie/
wydaje mi sie, ze odległośc to 15 m
ale ... ustep powinien byc szczelny - przynajmniej w teorii ...
chyba

anetamade
12-06-2008, 13:17
Powinien być szczelny,ale..
Co mam zrobic jeśli sąsiad minimalnymi środkmi chce sobie taki dół w ziemi zrobić, a w dodatku nad moją studnią??
Pozdrawiam

12-06-2008, 14:01
wątpie aby Ci tym zatruł wode w studni ...
latem robaczki /takie najlepsze na ryby- białe ruchliwe / przerobia to na biomese
a potem zawartość pod kapuste ...

ale jesli chcesz - zwróc mu uwage aby dół wyscielił folia

Dobrusiak
02-11-2009, 12:15
Witam
W projekcie do pozwolenia na budowę architekt uwzględnił szambo 3 komorowe. Czy orientujecie się może czy muszę zakupić takie 3komorowe czy wystarczy jednokomorowe. Czy ktoś może się "doczepić"? Wydaje mi się, że 1komorowe jest wystarczające i szkoda pieniążków (ok 500 zł) na dodatkowe komory.