PDA

Zobacz pełną wersję : słup o przekroju kwadratu



Majka
28-07-2006, 10:34
Jak najłatwiej wykonać slupy pod taras drewniany.
przekrój 30x30, zbrojenie w środku, wysokośc 1,50 nad ziemią.
Wykonywac mamy sami /8 sztuk/, więc potrzebuje rady
- czy szalować, czym, jak.
- a może sa gotowe formy o przekroju kwadratu?
- co zrobić aby sie nie przechylil? :o
a może wymurować, ale z czego? ma potem byc obłozony kamieniem.

mąż ciągle mówi, że coś sie nie da :roll:

Geno
28-07-2006, 10:37
Może murować kamieniem i betonować fragmentami od razu - ja tak wykonywałem mury oporowe z okładzinami kamiennymi. :wink:

Majka
28-07-2006, 10:43
tak było w planach. Ale dom obłozyliśmy cieńkim kamieniem, więc slupy musza byc podobnie wykonane. :roll:

Geno
28-07-2006, 10:54
tak było w planach. Ale dom obłozyliśmy cieńkim kamieniem, więc slupy musza byc podobnie wykonane. :roll:

W takim razie najpierw stopu pod słupy, wyprowadzasz zbrojenie jeśli ma być , najlepiej szalować deskami, co pewien odcinek wykonywać obejmy albo stalowe np. z płaskownika lbo zbić z krawędziaków z pionowaniem to można pousztywniać zastrzałami (zalezy czy oszczędnie pojedynczo czy wszystkie na raz)albo dowiązać #6 się do czegoś, w cholere możliwości, słupki są niskie więc problemu nie ma.

Majka
28-07-2006, 11:01
tak było w planach. Ale dom obłozyliśmy cieńkim kamieniem, więc slupy musza byc podobnie wykonane. :roll:

W takim razie najpierw stopu pod słupy, wyprowadzasz zbrojenie jeśli ma być , najlepiej szalować deskami, co pewien odcinek wykonywać obejmy albo stalowe np. z płaskownika lbo zbić z krawędziaków z pionowaniem to można pousztywniać zastrzałami (zalezy czy oszczędnie pojedynczo czy wszystkie na raz)albo dowiązać #6 się do czegoś, w cholere możliwości, słupki są niskie więc problemu nie ma.

a po polsku?
- zbić szalunek z 8 desek? musza być bardzo proste? inaczej beton sobie pewnie wyplynie :roll: qrcze, ale jak utrzymać kąty proste?
- postawić w pionie na zabetonowanym w stopie fundamentowej zbrojeniu i ?
jak wypionować? jakieś podpory z 4 stron?
niedobrze :(

aru
28-07-2006, 11:03
nie wiem jak to u nas wygląda(w PL) ale są monotuby do słupów kwadratowych, tyle że to raczej drogi biznes
skoro 30x30 to może szalunek z płyty osb lub sklejki (cięte na wymiar), np 2 czy 4 szt i potem przełożyć

Geno
28-07-2006, 11:10
tak było w planach. Ale dom obłozyliśmy cieńkim kamieniem, więc slupy musza byc podobnie wykonane. :roll:

W takim razie najpierw stopu pod słupy, wyprowadzasz zbrojenie jeśli ma być , najlepiej szalować deskami, co pewien odcinek wykonywać obejmy albo stalowe np. z płaskownika lbo zbić z krawędziaków z pionowaniem to można pousztywniać zastrzałami (zalezy czy oszczędnie pojedynczo czy wszystkie na raz)albo dowiązać #6 się do czegoś, w cholere możliwości, słupki są niskie więc problemu nie ma.

a po polsku?
- zbić szalunek z 8 desek? musza być bardzo proste? inaczej beton sobie pewnie wyplynie :roll: qrcze, ale jak utrzymać kąty proste?
- postawić w pionie na zabetonowanym w stopie fundamentowej zbrojeniu i ?
jak wypionować? jakieś podpory z 4 stron?
niedobrze :(
Deski 25mm, z ilu to akurat nie istotne, nie muszą być idealne a mają tę zaletę ,że beton będzie później "szorstki", kąty proste utrzymasz mierząc chociażby przekątną, pinowanie to łata i później jeśi wszystkie wykonywane na raz można w kształcie X pozbijac między sobą. Nie zapomnieć o tych obejmach co np. 0,5 m z krawędziaka albo łaty 5x5 cm itp.

Geno
28-07-2006, 11:11
nie wiem jak to u nas wygląda(w PL) ale są monotuby do słupów kwadratowych, tyle że to raczej drogi biznes
skoro 30x30 to może szalunek z płyty osb lub sklejki (cięte na wymiar), np 2 czy 4 szt i potem przełożyć

Z OSB lub sklejki ze względu na mocowanie kamienia - nie polecam.

Majka
28-07-2006, 11:13
OK.
juz sobie mówię "dam radę, dam radę" :lol:
obejmy zrobimy z płaskownika lub drutu. Bo szalunek musi byc wielokrotnego uzytku 8)

dzięki :D

Geno
28-07-2006, 11:15
OK.
juz sobie mówię "dam radę, dam radę" :lol:
obejmy zrobimy z płaskownika lub drutu. Bo szalunek musi byc wielokrotnego uzytku 8)

dzięki :D

Zawsze też można kupić kawałek peszla i w niego wsunąć pręt gwintowany np. #14, z dwóch stron nakrętki i skręcić.

arluka
28-07-2006, 11:16
Ja też mam kwadratowe- walce mi się zupełnie nie podobały.
Nasi budowlańcy wyciągnęli zbrojenie już od fundamentów, potem zrobili szalunki z dech powiązanych specjalnymi śrubami-zaciskami i zalali betonem. Muszę przyznać, że wyglądają super.

Gryfpc
28-07-2006, 11:26
Maju - jeśli po polsku, to proszę uprzejmie :D Wg moich obserwacji na naszej budowie, Majstry najpierw wyczarowywali stopę betonową (jeśli planujesz słupy o wymiarach 30x30, to proponowałbym stopę np. 50x50) ze zbrojeniem słupa (wykop, w wykop wkładamy gotowe pręty połączone strzemionami - 20x20, pionujemy, zalewamy betonem). Oczywiście szerokość stopy i to, czy słupy wymagają zbrojenia, zależą głównie od obciążenia, jakiemu poddane będą później. Następnego dnia można przystąpić do szałowania słupów. Zbijasz blaty z desek: 2 blaty muszą mieś szerokość słupów, więc 30 cm, ustawiasz je w pionie i "blokujesz" od spodu przybijając do stopy (fundamentowej oczywiście ;) :lol: ) gwoźdźmi tzw. betoniakami dechy, co zapobiega przesunięciu przypadkowemu podczas zalewania betonem. Przy założeniu, że wysokość słupów wynosi 150 cm, najlepiej w 3 miejscach zablokować blaty wiążąc je między sobą drutem fi 6 (wierci się w blatach stojących na przeciw siebie po dwa otwory, przewleka się przez nie drut zapierając go nie na blatach, ale najlepiej na jakiejś rurze stalowej, która przyblokuje blaty, końce drutów się oczywiście wiąże, a wewnątrz szalunków, przy pomocy np. krótkiej rurki, splata się drut w warkocz - skręcając dwa druty razem), jeśli to wydaje się za trudne, to można po prostu użyć tzw. zastrzałów ze stempli, ale to jest mniej stabilne... Po zaszałowaniu, polewasz szalunki mocno wodą i zalewasz to wszystko betonem. Prawda, że proste?!
:o :-? :roll: :lol: :wink: :) :D

Gryfpc
28-07-2006, 11:43
Może trochę fotek:
http://fotoalbum.wzt.pl/fotografie/1223_fotki_7ffd558/19489_464636.jpg
ustawione zbrojenie słupów przed zalaniem stopy

http://fotoalbum.wzt.pl/fotografie/1223_fotki_7ffd558/19762_257297.jpg
Gotowy szalunek słupa

http://fotoalbum.wzt.pl/fotografie/1223_fotki_7ffd558/19766_257333.jpg
Przykład "ściągaczy" szalunków

Lepsze niż słowa, mam nadzieję...

:D :D :D

Majka
28-07-2006, 12:39
bardzo obrazowe :D
będę sie zdjęciami podpierać :wink: Od poniedziałku maja zacząć kopać. Znaczy mąż + przyjaciel rodziny. Ja jako nadzór 8)

I.W.
28-07-2006, 13:55
pustaki szalunkowe??? techbud oprócz takich do fundamentów chyba produkuje takie o przekroju kwadratowym

28-07-2006, 14:02
Jak najłatwiej wykonać slupy pod taras drewniany.
przekrój 30x30, zbrojenie w środku, wysokośc 1,50 nad ziemią.
Wykonywac mamy sami /8 sztuk/, więc potrzebuje rady
- czy szalować, czym, jak.
- a może sa gotowe formy o przekroju kwadratu?
- co zrobić aby sie nie przechylil? :o
a może wymurować, ale z czego? ma potem byc obłozony kamieniem.

mąż ciągle mówi, że coś sie nie da :roll:

Witam,

Ja bym kupił u producenta ogrodzeń betonowych sześcienne obustronie otwarte prefabrykaty betonowe takie do słupków ogrodzeniowych z ładną i trwałą fakturą na zewnątrz (mogą być nawet barwione w masie) a dalej:
1) stopa fundamentowa z wystającym zbrojeniem (4 pręty do góry),
2) na to murujesz te prefabrykaty betonowe (w środku zostaje zbrojenie)
3) później środek zalewamy betonem
i mamy słup - estetyczny i trwały.
(nie zapomnij o izolacji pionowej stopy i niech stopa wystaje z 15 cm nad poziom ziemi - bo tutaj nie za bardzo jak jest zrobić izolację poziomą a wilgoć w betonie w połączeniu z mrozem będzie go degradowała)

28-07-2006, 14:11
Jak najłatwiej wykonać slupy pod taras drewniany.
przekrój 30x30, zbrojenie w środku, wysokośc 1,50 nad ziemią.
Wykonywac mamy sami /8 sztuk/, więc potrzebuje rady
- czy szalować, czym, jak.
- a może sa gotowe formy o przekroju kwadratu?
- co zrobić aby sie nie przechylil? :o
a może wymurować, ale z czego? ma potem byc obłozony kamieniem.

mąż ciągle mówi, że coś sie nie da :roll:

Witam,

Ja bym kupił u producenta ogrodzeń betonowych sześcienne obustronie otwarte prefabrykaty betonowe takie do słupków ogrodzeniowych z ładną i trwałą fakturą na zewnątrz (mogą być nawet barwione w masie) a dalej:
1) stopa fundamentowa z wystającym zbrojeniem (4 pręty do góry),
2) na to murujesz te prefabrykaty betonowe (w środku zostaje zbrojenie)
3) później środek zalewamy betonem
i mamy słup - estetyczny i trwały.
(nie zapomnij o izolacji pionowej stopy i niech stopa wystaje z 15 cm nad poziom ziemi - bo tutaj nie za bardzo jak jest zrobić izolację poziomą a wilgoć w betonie w połączeniu z mrozem będzie go degradowała)

Geno
28-07-2006, 14:13
Jak ma 15 cm wystawac ponad poziom gruntu to wysoko dosyc będzie :wink:

28-07-2006, 14:51
Jak ma 15 cm wystawac ponad poziom gruntu to wysoko dosyc będzie :wink:

Stopa nie słup...

Majka
28-07-2006, 14:55
Jak ma 15 cm wystawac ponad poziom gruntu to wysoko dosyc będzie :wink:

Stopa nie słup...

hmmm, mam na stopie połozyc papę?

31-07-2006, 06:52
Witam,

W zasadzie możesz - tyle tylko, że zbrojenie przebije papę ale jak naciœniesz jš dokładnie i położysz ze 2 warstwy a te przebicia posmarujesz lepikiem to będzie ok.
Słup i tak się nie przewali bo będzie zwišzany fundamentem (stopš;)
a odcięta papš wilgoć nie będzie rozsadzała podczas mrozów zewnętrznej - ozdobnej częœci słupa - taki słup na pewno będzie ładnie wyglšdał znacznie dłużej niż taki pozostawiony w bezpoœrednim kontakcie z glebš (beton podcišga kapilarnie wilgoć no chyba, że jest to beton wodoszczelny).
A te 15cm ponad poziom gruntu to przecież utonie w trawie - tyle się daje ze wzlęgu na œnieg... Jak Cię to przeraża estetycznie to po prostu daj mniej. Niektórzy dajš 0 i też się trzyma (nie trzeba robić szalunku;)
Ale widziałem też takie stopki w kształcie œciętej u góry piramidy o wysokoœci ok. 50cm - też fajnie wyglšda!
Kwestia gustu...

Geno
31-07-2006, 07:24
Jak ma 15 cm wystawac ponad poziom gruntu to wysoko dosyc będzie :wink:

Stopa nie słup...
Dokładnie to ile ta stopa będzie mieć wysokości jeśli posadowiona na np. 1.0 m? + te 0,15 m?

31-07-2006, 07:45
Jak ma 15 cm wystawac ponad poziom gruntu to wysoko dosyc będzie :wink:

Stopa nie słup...
Dokładnie to ile ta stopa będzie mieć wysokości jeśli posadowiona na np. 1.0 m? + te 0,15 m?

To będzie miała 1,15m czyli 1m w ziemi 15cm ponad.
Sory ale nie bardzo rozumiem w czym tkwi problem?

Geno
31-07-2006, 07:48
Jak ma 15 cm wystawac ponad poziom gruntu to wysoko dosyc będzie :wink:

Stopa nie słup...
Dokładnie to ile ta stopa będzie mieć wysokości jeśli posadowiona na np. 1.0 m? + te 0,15 m?

To będzie miała 1,15m czyli 1m w ziemi 15cm ponad.
Sory ale nie bardzo rozumiem w czym tkwi problem?

To ja terz nie rozumiem po jaką cholere stopa o wysokości 1,15 m :o co to daje poza dodatkowymi obciążeniami.

31-07-2006, 08:03
Jak ma 15 cm wystawac ponad poziom gruntu to wysoko dosyc będzie :wink:

Stopa nie słup...
Dokładnie to ile ta stopa będzie mieć wysokości jeśli posadowiona na np. 1.0 m? + te 0,15 m?

To będzie miała 1,15m czyli 1m w ziemi 15cm ponad.
Sory ale nie bardzo rozumiem w czym tkwi problem?

To ja terz nie rozumiem po jaką cholere stopa o wysokości 1,15 m :o co to daje poza dodatkowymi obciążeniami.

Się nie będzie ruszać w zimie?
Przecież to nie stopa pod słup drewniany tylko pod słup betonowy zbrojony, który trochę waży!
Jak ziemia zmarznie od zewnętrznej strony domu i wywali 2 zewnętrzne słupy do góry a taras będzie solidnie do nich przykręcony to prawem łoma pokrzywi te słupy przy domu. Poza tym gospodarzom może się kiedyœ znudzić drewniany taras i mogš zechcieć wylać płytę i obłożyć płytkami - w takim wypadku to płytki fundament na pewno spowoduje pęknięcie płyty...
Poza tym jak chcesz zagwarantować stabilny w czasie pion słupów 150cm nie robišc pod nie normalnego fundamentu?
No i nie rozumiem o jakich obcišżeniach piszesz - przecież fundament jest w ziemi a z ziemi wystaje tylko 15cm....
Coœ chyba się nie rozumiemy...

Geno
31-07-2006, 08:06
Ja pisałem o stopie powiedzmu o wymiarach 0,50x0,50 i wys. 40 cm posadowionej na głębokości hz, czyli przemarzania gruntu.

Geno
31-07-2006, 08:35
Jak ma 15 cm wystawac ponad poziom gruntu to wysoko dosyc będzie :wink:

Stopa nie słup...

hmmm, mam na stopie połozyc papę?

Zrobiłbym inaczej - papę pod stopę a boczne i górne* powierzchnie 2 x lepik.

*z wyjatkiem powierzchnii będącej póżniej połączeniem ze słupem

Majka
31-07-2006, 08:45
kapuję. tak pewnie zrobimy, jak sie mężowi nie odwidzi 8) :wink:

31-07-2006, 09:03
Jak ma 15 cm wystawac ponad poziom gruntu to wysoko dosyc będzie :wink:

Stopa nie słup...

hmmm, mam na stopie połozyc papę?

Zrobiłbym inaczej - papę pod stopę a boczne i górne* powierzchnie 2 x lepik.

*z wyjatkiem powierzchnii będącej póżniej połączeniem ze słupem

W jaki sposób chcesz oblepikować wylewanš stopę - to ma być prefabrykat ze zbrojeniem wrzucany do ziemi czy póŸniej inwestor ma sobie odkopać stopę i wysmarować mazidłem?
Poza tym poziomš warstwę papy to daje się jako odcięcie wilgoci przy podcišganiu kapilarnym w obszarze lekko wilgotnym a nie mokrym - w ziemi na tej głębokoœci będzie mokro no i papa w zderzeniu z zmiemiš ulegnie doœć szybko biodegradacji (trzeba by jeszcze chudziak lać;)
Reasumujšc - moja wersja zakłada trochę więcej betonu ale dzięki temu wykonanie jest łatwiejsze a efekt trwały.
Jeżeli ławę wyleje się jako wystajšcš te 15cm i to wszystko w folii budowlanej od dna do samej góry to dodatkowa izolacja nie będzie konieczna a robota łatwa...

Geno
31-07-2006, 09:13
W jaki sposób chcesz oblepikować wylewanš stopę - to ma być prefabrykat ze zbrojeniem wrzucany do ziemi czy póŸniej inwestor ma sobie odkopać stopę i wysmarować mazidłem?
Poza tym poziomš warstwę papy to daje się jako odcięcie wilgoci przy podcišganiu kapilarnym w obszarze lekko wilgotnym a nie mokrym - w ziemi na tej głębokoœci będzie mokro no i papa w zderzeniu z zmiemiš ulegnie doœć szybko biodegradacji (trzeba by jeszcze chudziak lać;)
Reasumujšc - moja wersja zakłada trochę więcej betonu ale dzięki temu wykonanie jest łatwiejsze a efekt trwały.
Jeżeli ławę wyleje się jako wystajšcš te 15cm i to wszystko w folii budowlanej od dna do samej góry to dodatkowa izolacja nie będzie konieczna a robota łatwa...

Nie doczytałem się aby to miał być prefabrykat. Stopę wykonałbym tak jak pisałem poprzednio mniej więcej 0,50x0,50 m i wys. 0,40 m ,posadowił na głębokości przemarzania gruntu czyli jakiś powiedzmy 1.0 m, w wykopie pod stope ułożył "suchy beton" czyli np. piasek stabilizowany cementem lub żwir czy tłuczeń - jakieś 125 kg cementu na m3 mieszanki - na tym papa na lepiku, boczne* i górne powierzchnie z wyjatjkiem tej 0,30x0,30 m posmarował lepikiem x2. Papie nic się nie stanie , spokojnie - przy ciężkich izolacjach papa po 5 latach się nie rozpada. Coś w Twojej wersji czyli np. 0,50x0,50 x 1,15 to nie stopa tylko jakiś słup olbrzym, chyba,ze nie zrozumiałem dokładnie intencji.

* trzeba by stopę zaszalować aby spokojunie posmarowac boki, to to mniej więcej po budowlanemu powinno wyglądaćm w wersji mniej budowlanej stopa bez izolacji natomiast słup w części zagłębionej w gruncie już tak, gwarancji nie dam ale nie powinno zbyt wysoko podciągać.