PDA

Zobacz pełną wersję : Koszenie trawników wzmaga upał



leszko2
30-07-2006, 12:05
Głupia moda na wykaszanie trawników tuz przy ziemi pogarsza druzgocące działanie upałów zwłaszcza w miastach. Skoszony trawnik nie jest w stanie zabezpieczyć gleby przed wyschnięciem i ta nagrzewa się do nieprzytomności.
Ponadto taki trawniczek nie skarapla rosy nie zatrzymuje pyłow nie produkuje tlenu i fitocytów.
Jeżeli chcielibysmy ,zeby skoszony trawniczek nie zamienił sie w ścierniosko to trzeba by go podlewać codziennie a skąd na to wziąść deficytową wodę.
Jakoś dziwnie się utarlo ,że wykaszanie to porządek i wizytówka dobrego
gospodarza. Tę opinię trzeba natychmiast zweryfikować. Ludzie przestańcie latem kosić trawniki bo to głupota.
jedno koszenie wiosenne i to nie tak przy ziemi a na 10 cm w zupełności
wystarczy.
Wykaszanie trawników to pogłebianie procesów upustynniania terenów zielonych zwłaszcza w miastach. Czy tego nie widzicie.

Pinus
30-07-2006, 12:58
Wykaszanie trawników to pogłebianie procesów upustynniania terenów zielonych zwłaszcza w miastach. Czy tego nie widzicie.
Ja tego nie widzę :( :D
Czy golenie brody i strzyżenie głowy też ma podobnie destrukcyjne działanie na środowisko? Właśnie zastanawiam się czy powinienem się dziś ogolić - proszę o opinię.

..

tomek1950
30-07-2006, 13:00
Ja mam brodę od wielu lat, może dlatego klimat się ociepla :o

leszko2
30-07-2006, 13:25
Pinus ogół sobie głowę i wystaw na słońce to zobaczysz o co mi chodziło. Prawda jest taka ,że szata roslinna decyduje o klimacie terenu.
W miesście w którym mieszkam jako ,że zbliżają się wybory prezydent zarz.ądził strzyżenie trawników co miesiąc. zaowocowało to tym ,że wiekszość ogolonych trawników jest zupełnie wyschni ęta. przetrwały tylko te które pozostają w cieniu drzew. Rejon Gdańska nie jest dotknięty suszą bo było trochę burz w lipcu i praktycznie co tydzień padało. Natomiast w miejskich lasach których nikt nie strzyze jest bujnie zielono i takie wspaniałe pokrzywy po pachy. Zielona ściana która przydałaby się w centrum miasta.

Pinus
30-07-2006, 14:14
Prawda jest taka ,że szata roslinna decyduje o klimacie terenu.
Między innymi szata roslinna. Przecież temu nie przeczę.
Jednak z destrukcynym oddziaływaniem na klimat strzyżenia trawników to przesadzasz. Czy ta opinia wynika z Twoich przemyśleń, czy opierasz ją na jakichś wiarygodnych badaniach (własnych lub innych uczonych) ?

Ponadto taki trawniczek nie skarapla rosy nie zatrzymuje pyłow nie produkuje tlenu i fitocytów.
Ile tlenu dostarcza trawnik koszony a ile nie koszony?
Fizjologia roślin nie potwierdza aby rośliny intensywnie rosnące (jak to jest przy strzyżonych trawnikach) wydzielały mniejsze ilości tlenu lecz wprost przeciwnie. Podobnie jest z rosą a fakt, że idąc po nie skoszonej łące można się zamoczyc po kolana nie uwiarygadnia tej Twojej teorii.
Na fitocytach nie znam się :(

Głupia moda na wykaszanie trawników...
A może to jest konieczność oraz takie poczucie estetyki i gust.

Tę opinię trzeba natychmiast zweryfikować. Ludzie przestańcie latem kosić trawniki bo to głupota.
Ta wedle Ciebie „głupia moda" nie jest przecież obowiązująca :) a wykaszający swoje trawniki nie są z tego powodu głupimi snobami (jak sugerujesz :( )

...

Maddy
04-08-2006, 01:21
No ale żeby koszenie trawników wzmagało upał, to chyba trochę przesada :D
Chyba jak skoszę trawnik, to nie będzie przez to upału? :o Bo fajnie się ochłodziło i szkoda by było, żeby upały wróciły.
Nota bene, mojego trawnika nie kosiłam przez cały lipiec, bo mnie nie było i też wysechł :(
Kosić, czy nie, oto jest pytanie. :wink:

krzysztofh
04-08-2006, 07:09
To jakaś demagogia.

Tomek_J
04-08-2006, 07:11
jedno koszenie wiosenne i to nie tak przy ziemi a na 10 cm w zupełności wystarczy.

:o

Leszko, "don't pepper hungry pieces". Chcesz zobaczyć, jak wygląda od lat nie koszony ugór mojego sąsiada - to zapraszam. Goła ziemia, kilka źdźbeł trawy na metr kwadratowy i szczaw po pachy. Ciekawe, jak taka "łąka" wpływa na klimat ?

A zjawiska upustynniania terenów zielonych w miastach nie zauważyłem. Wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że w miastach robi się sporo, by o tereny zielone były jak najbardziej zielone.

Zbigniew Rudnicki
04-08-2006, 07:33
Coś w tym jest co napisał Leszko.
Ja to uwzględniam w wysokości koszenia.
Czerwiec - lipiec o jeden stopień wyżej.
Trawa krótko strzyżona, przy zaniedbaniach w podlewaniu, może się nie obronić przed upałem i wyschnąć, a wówczas po okresie suszy nastąpi atak chwastów.

Majka
04-08-2006, 08:52
,Natomiast w miejskich lasach których nikt nie strzyze jest bujnie zielono i takie wspaniałe pokrzywy po pachy. Zielona ściana która przydałaby się w centrum miasta.

Wątpię, żeby ktokolwiek marzył o takiej zielonej ścianie na skwerkach mieskich, czy we własnym ogrodzie :lol:

oli_oli
04-08-2006, 21:16
Eeeeeeee to coś nie działa :evil:
Ja dzis skosiłem trawnik i zaczeło padać i tak pada cały dzień. Coś tu nie gra.
Poza tym koszenie trawników powoduje jego rozwój i rozkrzewianie, a nie zanikanie.

pozdrawiam

Zbigniew Rudnicki
05-08-2006, 09:03
... koszenie trawników powoduje jego rozwój i rozkrzewianie, a nie zanikanie.
Tak, ale pod warunkiem że jest nawóz i woda (oraz światło) - bo ten rozwój właśnie z tego się bierze.
Wystarczy popatrzeć jak wyglądaja niepodlewane trawniki miejskie : trawa uschła, zbielała, chwasty i perz są zielone.
Teraz zanim trawa odbije z korzeni, chwasty będą na pół metra.
Aby trawa odżyła trzeba będzie kilka razy skosić chwasty.

oli_oli
05-08-2006, 16:24
Tak, ale pod warunkiem że jest nawóz i woda (oraz światło) - bo ten rozwój właśnie z tego się bierze.
nie mówie nie

Wielkiej różnicy chyba nie ma między wyschnietą trawiastą szczecina a wyległym długim trawskiem (sianem) no nie.

arkadius
16-08-2006, 17:15
moze jeszcze troche i "samoobrona"wprowadzi podatek od koszonej trawy zeby poprawc klimat :oops:

delor
16-08-2006, 20:03
Znowu ktoś skosił trawnik, bo zapowiadają powrót upałow :evil:

oli_oli
16-08-2006, 20:47
nie bój żaby ja bede kosił jutro lub pojutrze to znoawu zacznie padać.

Jak bedzie potrzeba deszczu to dajcie znać :D

16-08-2006, 21:10
nie bój żaby ja bede kosił jutro lub pojutrze to znoawu zacznie padać.

Jak bedzie potrzeba deszczu to dajcie znać :D
Na razie się uspokuj z tym koszeniem, bo u mnie już wystarczająco się napadało :lol:

Ew-ka
16-08-2006, 21:14
Znowu ktoś skosił trawnik, bo zapowiadają powrót upałow :evil:
ja .....a właściwie mąż :D ....uwielbiam upały :wink: i piękny trawnik :D

delor
16-08-2006, 21:24
Nie liczycie się wogóle z uczuciami innych :cry: :cry: