PDA

Zobacz pełną wersję : Minimalna szerokość działki w miejcowym planie



marys888
31-07-2006, 19:31
Działka, którą chcę kupić ma szerokość 18m.

W miejscowym planie jest taki oto zapis:
Zasady zagospodarowania terenów:
1) Nakazy:
a) za działkę budowaną przyjmuje się działkę zgodną z przepisami odrębnymi, spełniającą jednocześnie wymogi minimalnych szerokości
i powierzchni:
a1) dla zabudowy bliźniaczej oraz wolnostojącej, z dopuszczoną zabudową w granicy od strony sąsiada i strony drogi publicznej: min.14,0m i min.600,0m2,
a2) dla zabudowy wolnostojącej z dopuszczoną zabudową w granicy od strony drogi publicznej: min. 20,0m i min. 800,0m2
nakaz nie obejmuje działek budowlanych zabudowanych (lub posiadających ostateczne decyzje pozwolenia na budowę)
w dniu wejścia w życie planu.

Jak rozumieć taki zapis?
Jeżeli nie chcę się budować w granicy tylko normalnie po ludzku na środku działki to szerokość mojej działki jest wystarczająca?

fizyk
31-07-2006, 21:08
oznacza to, że odległość budynku od drogi musi wynosić odpowiednia 20 lub 14 metrów. NIe ma tu znaczenia szerokość działki - ale jej długość. Na działce o szerokości 18 m umieścisz dom o szerokości 10-11 m (4 metry od granic działki w przypadku okna w ścianie, 3 metry - jeśli okna w ścianie nie będzie). Przyjmij, że długość domu to około 10-14 metrów. 20+14 to 34 metry. Przydałby się jeszcze jakis taras i kawałek podwóreczka za domem. W taki sposób czytaj te zapisy :wink:

marys888
01-08-2006, 08:10
oznacza to, że odległość budynku od drogi musi wynosić odpowiednia 20 lub 14 metrów. NIe ma tu znaczenia szerokość działki - ale jej długość.
A to mnie zaskoczyłeś, bo w MPZP nie ma dla tej okolicy wyznaczonej linii zabudowy.
Wczoraj rozmawiałem z urzędniczką i ona twierdzi, że jeżeli działka ma szerokość mniejszą niż te 20 m to wydają pozwolenia na zabudowę w granicy - tak niby rozumie ten zapis.

aru
01-08-2006, 08:50
oznacza to, że odległość budynku od drogi musi wynosić odpowiednia 20 lub 14 metrów :o

fizyk
01-08-2006, 09:42
W zasadzie - jakby sie wczytać w to pismo, to rzeczywiście wynika , że chodzi o szerokość działki (wczoraj chyba byłem zbyt zmęczony :oops: )

Musisz dowiedzieć, się, bo jeżeli Twoja działka jest budowlana, to być może dadzą Ci warunki zabudowy z możliwością usadowienia budynku przy zachowaniu odległości od granic.

Ważne jest, czy któryś z sąsiadów już się wybudował, czy postawił bliźniaka itd. Bo jak jest już jakiś budynek obok, to chyba będzie ci łatwiej urzędników przekonać.

Co do linii zabudowy - jestem zdziwiony, że nie ma :o .
Ja musiałem się odsuwać od drogi o minimum 15m dla budynków mieszkalnych

marys888
01-08-2006, 09:51
Musisz dowiedzieć, się, bo jeżeli Twoja działka jest budowlana, to być może dadzą Ci warunki zabudowy z możliwością usadowienia budynku przy zachowaniu odległości od granic.
No właśnie, ten zapis co do którego mam wątpliwości określa czy działka jest budowlana :)


Ważne jest, czy któryś z sąsiadów już się wybudował, czy postawił bliźniaka itd. Bo jak jest już jakiś budynek obok, to chyba będzie ci łatwiej urzędników przekonać.
Są już obok domy. Jeden jest posadowiony ok. 4 m. od ulicy, a drugi ok. 15-20m. Oba domy były stawiane jeszcze jak nie było MPZP.


Co do linii zabudowy - jestem zdziwiony, że nie ma :o .

Napewno nie ma bo sprawdzałem dokładnie w urzędzie i pani urzędniczka potwierdziła, że faktycznie nie ma.

fizyk
01-08-2006, 10:05
Jeżeli są z obu stron postawione budynki, to fizycznie nie możesz postawić bliźniaka!!!! Więc, albo pozwolą Ci postawić budynek na tej działce, albo niech nie zawracają głowy. Wydaje mi się, że zapis ten dotyczy działek PRZEKSZTAŁCANYCH z rolnych na budowlane. I wtedy trzeba pewne warunki spelnić. Jeżeli Twoja działka została przekształcona wcześniej - to jej ten zapis MOŻE nie dotyczyć.

MOja rada - zanim kupisz tę działkę - udaj się do gminy, żeby wystawili CI WARUNKI ZABUDOWY. O to może wystąpić każdy (nie musisz być właścicielem). Zresztą, aj myślę, że w interesie właściciela też jest taki dokument uzyskać. Tam będziesz miała jasno określone, czy możesz się budować, czy też nie. Jeśli nawet uzyskanie tych dokumentów wiąże się z jakimiś opłatami - to minimalnymi.

Tak jak napisałem - postawiłem dom na działce 15m. Jest to możliwe. :wink:

Jadziek
02-08-2006, 23:11
Jak rozumieć taki zapis?
Jeżeli nie chcę się budować w granicy tylko normalnie po ludzku na środku działki to szerokość mojej działki jest wystarczająca?
Hm... mi sie wydaje, ze skoro jakas działka została uznana za budowlaną jakiś czas temu i zgodnie wowczas obowiązujacym planem (czy jego brakiem) spełniała wymogi działki budowlanej (szerokości i powierzchnie) to pozostaje działką budowalną, a nowe zarządzenia dotyczą tylko nowo dzielonych działek

Chatte
03-08-2006, 05:35
MOja rada - zanim kupisz tę działkę - udaj się do gminy, żeby wystawili CI WARUNKI ZABUDOWY. O to może wystąpić każdy (nie musisz być właścicielem). Zresztą, aj myślę, że w interesie właściciela też jest taki dokument uzyskać. Tam będziesz miała jasno określone, czy możesz się budować, czy też nie. Jeśli nawet uzyskanie tych dokumentów wiąże się z jakimiś opłatami - to minimalnymi.



Ale marys888 wyraźnie napisała, że dzialka jest objęta mpzp! Warunki zabudowy uzyskuje się WYLACZNIE dla działek nieobjętych planem.

Marys, przejdź się do gminy, złóż wniosek o wypis z planu (o ile faktycznie jest dla tej dzialki), konkretnie dla tej dzialki. Dobrze jest też poczytać uchwałę Rady Gminy wprowadzającą miejscowy plan zagospodarowania. Czasem w ogólnych zapisach czy nawet w definicjach można znaleźć wyjasnienia dla dręczących wątpliwości.
Możesz też popytać w referacie zagospodarowania przestrzennego, jak to faktycznie jest z tą zabudową.

fizyk
03-08-2006, 08:01
Chatte - tak się składa, że w mojej gminie tez jest mpzp, ale mimo to każdy dostaje dokument pt Warunki Zabudowy. W tym dokumencie sa określone warunki jakie musi spełnić Twoja budowa. Jasnym jest że WZ są tworzone w oparciu o MPZP. Tymbardziej, że naokoło jej działki postawione są już domy!!!
Mary - nie mam co - tak, czy siak - musisz pójśc do gminy. Warunki Zabudowy dostaniesz na pewno.

Jadziek
03-08-2006, 09:09
Mary - nie mam co - tak, czy siak - musisz pójśc do gminy. Warunki Zabudowy dostaniesz na pewno.
Ja dostalem wypis MPZP w ktorym jest szczegolowy opis jakie budynki mozna postawic na dzialce i jakie musza spelnic wymagania - tylko nie nazywa sie to warunki zabudowy... tylko wypis z mpzp

Chatte
03-08-2006, 10:50
Chatte - tak się składa, że w mojej gminie tez jest mpzp, ale mimo to każdy dostaje dokument pt Warunki Zabudowy. W tym dokumencie sa określone warunki jakie musi spełnić Twoja budowa. Jasnym jest że WZ są tworzone w oparciu o MPZP. Tymbardziej, że naokoło jej działki postawione są już domy!!!
Mary - nie mam co - tak, czy siak - musisz pójśc do gminy. Warunki Zabudowy dostaniesz na pewno.

No to jakiś dziwoląg, zupelnie niezgodny z ustawą o planowaniu przestrzennym. A może, ten plan miejscowy nie obejmuje całej powierzchni gminy, tylko jest uchwalony dla niektorych obszarów? Czasami z planu wyłączone są nawet pojedyńcze dzialki i wtedy faktycznie - trzeba postarać się o WZ.

marys888
03-08-2006, 18:12
Marys, przejdź się do gminy, złóż wniosek o wypis z planu (o ile faktycznie jest dla tej dzialki), konkretnie dla tej dzialki.

Dostałem wypis z miejscowego planu i dokładnie ten sam zapis jest zacytowany - więc ........ nic nowego.
Rozmawiałem z inspektorem w urzędzie (podobno najważniejszy w urzędzie) i potwierdził, że to oznacza, że jeżeli działka jest mniejsza niż 20m to można się budować w granicy.



Ale marys888 wyraźnie napisała, że dzialka jest objęta mpzp! Warunki zabudowy uzyskuje się WYLACZNIE dla działek nieobjętych planem.

Dlaczego "napisała" ??????
Jestem prawie 100-kilowym facetem!! i to w dodatku z potomstwem, które podobno jest podobne do mnie:)))

fizyk
04-08-2006, 08:16
Marys, przejdź się do gminy, złóż wniosek o wypis z planu (o ile faktycznie jest dla tej dzialki), konkretnie dla tej dzialki.

Dostałem wypis z miejscowego planu i dokładnie ten sam zapis jest zacytowany - więc ........ nic nowego.
Rozmawiałem z inspektorem w urzędzie (podobno najważniejszy w urzędzie) i potwierdził, że to oznacza, że jeżeli działka jest mniejsza niż 20m to można się budować w granicy.



Ale marys888 wyraźnie napisała, że dzialka jest objęta mpzp! Warunki zabudowy uzyskuje się WYLACZNIE dla działek nieobjętych planem.

Dlaczego "napisała" ??????
Jestem prawie 100-kilowym facetem!! i to w dodatku z potomstwem, które podobno jest podobne do mnie:)))

Chatte - o to mnie chodziło . W kńcu śmy się dogadali. Co gmina to przepis. Że o interpretacjach - nie wspomnę :wink: .

Bo Marys - kojarzy się jednoznacznie :lol:

Słuchaj , ale jak możesz się wybudować w granicy, skoro sąsiedzi już się pobudowali !!!!!! Gdzie tu jest logika??? Budowac w granicy możesz wtedy, kiedy sąsiad też sie buduje w granicy. Inaczej musisz zachować przepisową odległość 4 lub 3 metry!!! Przecież to jest chore! Może trzeba napisać podanie o zmianę WZ dla TEJ KONKRETNEJ działki, ze względu na brak możliwości innej zabudowy????

marys888
04-08-2006, 08:47
Bo Marys - kojarzy się jednoznacznie :lol:
:oops:
A z czym?????
Mnie się też wszystko kojarzy z ........


Słuchaj , ale jak możesz się wybudować w granicy, skoro sąsiedzi już się pobudowali !!!!!! Gdzie tu jest logika??? Budowac w granicy możesz wtedy, kiedy sąsiad też sie buduje w granicy. Inaczej musisz zachować przepisową odległość 4 lub 3 metry!!!
W rozporządzeniu o warunkach ....... coś tam... są faktycznie 3 i 4m, z wyjątkiem dopuszczającym jeżeli jest to zapisane w MPZP to można bliżej - no i tak faktycznie jest zapisane.
Poza tym znajomi też byli w urzędzie w sprawie swojej działki i była dokładnie taka sama odpowiedź, żę nie trzeba zgody sąsiada na postawienie domu 1,5m od granicy jeżeli jest wąska działka (tamta ma 19m)

fizyk
04-08-2006, 08:56
A z czym?????
...


Z Marysią :D



Poza tym znajomi też byli w urzędzie w sprawie swojej działki i była dokładnie taka sama odpowiedź, żę nie trzeba zgody sąsiada na postawienie domu 1,5m od granicy jeżeli jest wąska działka (tamta ma 19m)

Wiem, że kiedyś można się było przysunąć do granicy działki jeżeli sąsiad miał wybudowany budynek bliżej niż 3 metry.
Teraz sa tylko 3 możliwości: w granicy, 4 metry lub 3 metry (ściana ślepa). Z tym 1.5 metra to sprawdź. Bo mogło to być dawniej.
Moja działka w miejscu zabudowy ma 15 metrów!!!! Nie mogłem się przysunąć do sąsiada. :(

Chatte
04-08-2006, 09:43
Dlaczego "napisała" ??????
Jestem prawie 100-kilowym facetem!! i to w dodatku z potomstwem, które podobno jest podobne do mnie:)))

O rany ale wtopa :wink:
masz okropnie mylący nick. Dla mnie marys=Maryś
Zupelnie zapomnialam że Maryś to może być też zdrobnienie od męskiego imienia... Bardzo przepraszam w takim razie.
Czy bardzo czujesz się urażony? :-?

marys888
04-08-2006, 11:50
Czy bardzo czujesz się urażony? :-?

hmm....... nie pierwszy raz ........ ale takiego nicku używam już od ........ długo, bardzo długo.
Dobrze, że żaden z facetów na forum nie chciał się ze mną umówić bo .... byłby problem :oops:

fizyk
04-08-2006, 11:58
W zasadzie to przesież popularny Jan Maria R... też mógłby mieć taki nick :lol: