PDA

Zobacz pełną wersję : Kable, maty grzejne...



Kulin
01-08-2006, 00:54
Witam.

Zastanawiam się nad założeniem maty lub kabla grzejnego pod płytki na schodach zakończonych podestem do domu. Na jednej z aukcji można kupić maty grzejne i kable grzejne w sumie za niewielki pieniądze, np. kabel grzejny o długości 63m i mocy 630W za 167 zł. Czy to zda egzamin w zimie ? Schody i ten podest wylane są z betonu, na to zamierzam ułożyć płytkę klinkierową. Czy podczas mrozów ten kabel roztopi lód z płytek ? Czy jego moc jest wystarczająca ?

Dzięki za pomoc.

Bigbeat
01-08-2006, 01:08
Myślę, ze to będzie za mało.

Też to robię, ale mi wyszło z obliczeń ponad 2kW mocy (oczywiscie nie ciągłej, tylko maksymalnej - raczej konieczny jest regulator dobierający moc grzewczą do temperatury otoczenia).
Generalnie zależy to od powierzchni schodów i podestu.

Na stronie firmy Elektra (nie mam z nią nic wspólnego) znajdziesz sporo wytycznych, jak to policzyć a potem wykonać.

Ja od tego zaczynałem, a potem: "Google Twoim przyjacielem" ;)

gibzwein
01-08-2006, 14:19
Najlepiej zaprosić przedstawiciela, są różni producenci Ensto, Devi. Odradzam chińszczyznę.

gaga2
01-08-2006, 14:24
Z tego co pamiętam, to najdroższe są czujniki i sterownik. Można inwestycję podzielić w czasie (teraz kable, potem sterowanie)...
są też jakieś wzory na obliczenie potrzebnej mocy. Poszukaj na stronach producentów; my mamy system devi.
Pozdrawiam,
gaga2

Kulin
01-08-2006, 22:47
nie chce żadnych sterowników i czujników do tego, tylko ręczne załaczanie, które np. po 30 minutach sie wyłączy, nie wiem może po 2 godzinach. Tylko co kupić pod te płytki, jaka musi byc moc. Nie chodzi o to żeby topiło śnieg, tylko roztopiło ewentualny lód.

Bigbeat
01-08-2006, 23:05
Podaj chociaż powierzchnię schodów i podejścia - bez tego nie da się odpowiedzieć na pytanie, jaka powinna być moc.

Kulin
02-08-2006, 23:24
Myślę że wystarczy mi jakieś 2,5-3m kw do ogrzania, taki pas na szerokość drzwi wejściowych, po co grzać całą powierzchnię.

Zbigniew Rudnicki
03-08-2006, 16:51
Na stopień (30x80cm) wystarczy już 40 watów.
Kabel grzejny 15-20W/m.

Kulin
03-08-2006, 19:43
Dzięki.

Ekspert LUXBUD
18-06-2015, 12:53
Elektryczne kable grzejne instalowane w instalacjach przeciwoblodzeniowych mają za zadanie rozpuścić śnieg i lód, tak aby po spłynięciu wody otrzymać suchą nawierzchnię. System przeciwoblodzeniowy składa się z :
- kabla grzejnego Comfort Kabel lub PROTEKTOR
- układu sterującego czyli termostatu lub regulatora
- elementów montażowych w zależności od miejsca montażu
Kable grzejne montuje się w schodach – na betonie w warstwie kleju pod płytkami; na podjeździe – w warstwie podsypki piaskowej, pod kostką lub w betonie; w rynnach i rurach spustowych – wpuszczone nitki kabla rezystancyjnego na łańcuchu z akcesoriami dystansującymi lub luźno zwisającego kabla samoregulującego.
Montaż kabli nie narzuca specjalnych wymagań konstrukcyjnych ani technicznych dla kleju, betonu, kostki czy płytek. Po montażu system jest niewidoczny.
Dzięki zastosowaniu regulatorów z czujnikami wilgoci i temperatury, system załącza się tylko wówczas, kiedy jest to potrzebne, system wbrew obiegowym opiniom system jest energooszczędny i konkurencyjny dla tradycyjnych metod usuwania oblodzenia.