PDA

Zobacz pełną wersję : poraz n-ty problem siedliska



igulinda
01-08-2006, 12:04
Moi drodzy!
miesiąc temu stałam się szczęśliwą posiadaczką ziemi rolnej ( niecałe 2 ha), niestety dzialka leży na totalnym zadupiu i nie da się w tej chwili na niej wybudować domu ( ani na zasadzie siedliska ani na zasadzie dobrosasiedztwa, mpzp brak). Dlatego za 2 tyg dokupuje 12 ha ziemi rolnej, lezace 200 m od posiadanej przeze mnie dzialki ( nie sasiaduja ze soba niestety) by uzyskac srednia wielkosc gospodarstwa w gminie ( obecnie ponad 7ha). Czy mając łącznie prawie 14ha ( prawie dwa razy wiecej od wymaganej wielkosci) mam prawo do siesdliska a wiec i do wybudowania domu? i czy moge wybudowac dom na mniejszej dzialce, czy sa jakies wymogi odnosnie tego?
jesli rzeczywiscie mam dzialke siedliskowa po kupieniu tych 12 ha to co musze robic dalej zeby sie wybudowac? zlozyc wniosek o wzizt? czy o pozwolenie budowlane?
czy po wybudowaniu sie moge te 12 ha sprzedac?

prosze pilnie o pomoc, gdyz przetarg jest niebawem a ja wolalbym miec jako taka pewnosc ze slusznie kupuje tyle ziemi.
z gory dziekuje
Iga

radlid
01-08-2006, 16:25
Kupić ziemie , póżniej można ją sprzedać jak się dostanie pozwolenie na budowę ,dla pewności poczekać parę miesięcy.Ja wszystko zleciłem znajomemu projektantowi on wszystko wyjaśnił .Jak dokupisz będziesz miał prawo zbudować na tej mniejszej dzialce napewno.

sSiwy12
01-08-2006, 16:50
W zabudowie zagrodowej (siedliskowej) to Ty wybierasz gdzie chcesz budować. Obszar wydzielony pod taką zabudowe (chyba) nie może przekraczać 40 arów. Automatycznemu "odrolnieniu" podlega tylko powierzchnia zabudowy.

igulinda
01-08-2006, 17:00
dobrze..a teraz jeszcze jedno pytanie, Pani w gminie cos baknela ze do obszaru siedliska licza sie tylko grunty rolne, pastwiska, laki itp a wszelkie zakrzaczenia (lz) i lasy(Ls) juz nie. Czy ktos slyszal na ten temat? pytanie moze banalne, ale ja majac te 14 ha, bede miala niecale 6ha tych "niby" dobrych" gruntow a cala reszta to zakrzaczenia i lasy, ktore zdaniem Pani urzedniczki do siedliska sie nie licza...

ktos cos slyszal na ten temat?

dzieki za pomoc

sSiwy12
01-08-2006, 17:25
A spytaj w gminie co zalicza się do gospodarstwa rolnego. Od jakiej powierzchni będziesz opodatkowana. W ustawie jest napisane: "...powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie."
Nie ma pojęcia " obszar siedliska" - tak na marginesie teraz to się nazywa zabudowa zagrodowa.