PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozmnonżyć wrzosy?



grzesia
03-08-2006, 13:35
Chciałabym założyć ogróek wrzosowy.
Mam kilka wrzosów. Rosną ładnie już trzeci rok.
Jak można je rozmnożyc?
Proszę o radę.

Pozdrawiam

Mirek_Lewandowski
03-08-2006, 20:44
Sposobem domowym przez kopczykowanie i odejmowanie ukorzenionych pędów.

hanka55
04-08-2006, 10:56
"Oprócz auksyn (czyt. "Szkółkarstwo" 4, 5/2003, 1/2004), powstawanie korzeni u sadzonek stymulują także inne substancje, które noszą nazwę kofaktorów ukorzeniania. Stosowane samodzielnie zwykle rzadko wpływają istotnie na proces tworzenia korzeni, natomiast mogą go przyspieszać, gdy są użyte łącznie z auksynami. Kofaktory wchodzą często w skład preparatów handlowych do ukorzeniania — dwa preparaty o takiej samej zawartości i rodzaju auksyn mogą więc różnie wpływać na ukorzenianie sadzonek danego gatunku. Wykazano, iż zastosowanie preparatów wieloskładnikowych, które obok auksyn zawierały takie kofaktory, jak kwas salicylowy czy witaminy (kwas askorbinowy, tiaminę i pirydoksynę), stymulowało ukorzenianie się sadzonek np. wrzosów, wrzośców, różaneczników czy lilaków.....(...)"
http://www.szkolkarstwo.pl/index.php?rok=2004&numer=04

Nasz Domek
04-08-2006, 11:00
Sposobem domowym przez kopczykowanie i odejmowanie ukorzenionych pędów.

proszę o wersję dla "lajkonika"....to co zrobić?

Mirek_Lewandowski
04-08-2006, 15:00
Po prostu obsypać (nie zasypać )kwaśnym torfem, podlewać, i czekać aż obsypane pędy się ukorzenią (w drugim roku raczej) odciąć, posadzić.

grzesia
05-08-2006, 16:06
Dziękuję za radę

Pozdrawiam

kania
08-08-2006, 17:22
A ja grzesiu mam pytanie do Ciebie, czy trudno jest Ci utrzymać ładne wrzosy? W tym roku zrobiłam sobie takie niewielkie wrzosowisko. Ponieważ te moje wrzosy jeszcze pachną nowością ze sklepu, to wyglądają idealnie, ale zaobserwowałam, że roślinki te generalnie mają zdaje się tendencję do więdnięcia od środka. A może były tylko przesuszone albo zalane?

Nasz Domek
09-08-2006, 08:41
podłączam się do pytania...posadziłam wrzosy..i powoli zamieniły się w brunatne gałązki pozbawione życia i urody....czy to ich normalny stan...przekwitanie czy po prostu padły...były ukwiecone,zielone sadzone w czerwcu...

moniga
09-08-2006, 13:07
ja się nie znam na wrzosach tylko obserwuję swoje, posadziłam je w zeszłym roku jesienią, kwitły pięknie a dopiero koło kwietrnia zaczęły brązowieć to wtedy wszystkie stare kwitnące pędy poobcinałam, wrzosy pozieleniały a teraz po deszczach widzę że juz zakwitły :) i znowu jest kolorowo

kania
09-08-2006, 21:01
Grzesia pewnie poszła przysypywać te swoje ślicznoty torfem i przepadła :wink: , ale Tobie monigo bardzo dziękuję za radę i ... pociechę. Skoro dałaś sobie radę ze swoimi wrzosami, to jak na mój gust najwyraźniej się na nich znasz :lol: .

moniga
10-08-2006, 07:55
tak sobie jeszcze pomyślałam...może mają (miały ) za sucho? Moje też zaczęły robić się takie jakieś brzydkie i myślałam że tak musi być ale jak sprawdziłam pod korą ziemię to stwierdziłam że na pustyni jesdnak nie lubią rosnąć. Zaczęłam podlewać i jest kolorowo :)

D`arek
14-08-2006, 17:48
Myślę, że przy sadzeniu wrzosów trzeba rozluźnić bryłę korzeniową, tj, porozrywać a nawet usunąć część zbitego torfu z doniczki w której wrzos rósł w szkółce. Moje wrzosy tez marniały , zajrzałam im w korzenie i szok - twardy, zbity w filc torf- czy coś do niego podobnego, poza który nie wyrósł żaden korzonek. Wrzosy przesadzone z poprzedniego ogródka rosną dobrze. Podobną sytuację miałam z miniaturowym różanecznikiem.

andrzej49
23-09-2006, 08:19
Po prostu obsypać (nie zasypać )kwaśnym torfem, podlewać, i czekać aż obsypane pędy się ukorzenią (w drugim roku raczej) odciąć, posadzić.
Jaka jest najlepsza pora na ukorzenianie...?

Mirek_Lewandowski
23-09-2006, 19:11
Kiedy masz czas to obsypiesz. Trzeba aby pilnować, żeby to wilgotne było. A odcinamy jak się porządnie ukorzeni i nie w okresie wzrostu.

moniga
08-02-2008, 09:02
Czy na wiosnę można wykopać te wrzosy które wyglądają na uschnięte, takie brązowe i spróbować ten "filc" przerzedzić i posadzić może odbiją? czy one już na stracenie?

Elfir
08-02-2008, 10:11
wrzosy się tnie - przekwitłe kwiatostany, zaraz po kwitnieniu.
Jak ktoś ma duże i równe wrzosowisko można wjechać wysoko ustawioną kosiarką.

Mirek_Lewandowski
08-02-2008, 12:36
Nie zaraz po kwitnieniu, tylko na wiosnę. Z dwóch powodów- nieprzycięte lepiej zimują, pędy zatrzymują śnieg. I po drugie- ze względów estetycznych- nawet przekwitnięte są ładne, a kilka odmian trzyma barwę do wiosny.

moniga
08-02-2008, 14:25
Problem w tym że one zeszłej jesieni nie zakwitły :(

Mirek_Lewandowski
08-02-2008, 17:15
To co uschło, to i nie kwitło. Mozna tylko wywalić. Choroba grzybowa