PDA

Zobacz pełną wersję : Zbrojenie komina ?



jarek36-36
04-08-2006, 21:53
Witam, generalnie w każdych systemach kominowych pustak keramzytowy ma na rogach otwory, teraz pytanie, czy te otwory zalewać tylko zaprawą, czy też dać jakieś zbrojenie ( założyć należy, że co jakieś 120cm trzeba je wiązać).Producenci nic na ten temat nie piszą, ale widziałem kominy, które miały wkładane pręty w te otwory i później były wypełniane zaprawą. Może ktoś ma doświadczenie związane z takimi systemami od strony praktycznej i może się nim podzielić ?

KaiM
04-08-2006, 22:21
Ponieważ u mnie kominy wystają z połaci na ponad 2m żeby im dodać trochę elastyczności i zabezpieczyć przed pękaniem przy wichurze włożyłem od góry około 4metrowe odcinki fi12 (zostało ze stropu) i zalałem rzadkim betonem. Dodatkowo poziomo w warstwie zaprawy dodałem zbrojenie z fi6 ale to dlatego że mam kominy kombinowane z pustakow systemowych i wentylacyjnych nie-systemowych.

tomekzkoszalina
05-08-2006, 10:42
Komin należy zazbroić, jeżeli jest wysoko wyprowadzony ponad połać dachu. Jeżeli jest wyższy niż około 1 metr, to lepiej zazbroić. Przy zalewaniu rzadką zaprawą należy zabezpieczyć kanały przewietrzające wełnę mineralną w narożnikach pustaka kominowego przed zalaniem płynną zaprawą. Do zalewania świetnie nadaje się zaprawa typu Atlas Monter lub innego producenta - szybko stygnie.

jarek36-36
05-08-2006, 16:01
Jeżeli cały jest wysoki 10 m to wydaje mi się że na całej długości powinien być zbrojony tak chyba jest bezpieczniej i rozsądniej, napewno to nie zaszkodzi tylko więcej roboty.

Ultima
07-08-2006, 07:52
W instrukcji kominów Schiedla napisano: "Zabezpieczenia statyczne. W przypadku wysokości komina przekraczającej wielkości dopuszczalne należy zastosować dodatkowe usztywnienie przy pomocy zestawu zbrojeniowego Schiedel. Prenty montujemy w kanałach zbrojeniowych pustaka zewnętrznego i zalewamy zaprawą cementową."
Jak sądze chodzi o włożenie czterech prętów w cztery otwory na rogach pustaków i zalanie ich betonem. Po sprawie.

jarek36-36
11-08-2006, 00:12
Wszystko ok, tylko nikt nie powiedział jakiej średnicy pręty i jakiej klasy beton. Czyżby brak badań lub atestu na stosowanie zbrojenia, odpowiedź wydaje mi się dość enigmatyczna jak na Schiedla ?

KaiM
11-08-2006, 07:02
zastosować dodatkowe usztywnienie przy pomocy zestawu zbrojeniowego Schiedel.

No napisali :lol: że masz od nich kupić zestaw zbrojeniowy :lol: :lol: :lol:
Zapewne będą to pręty z wytłoczonym pięknie SCHIEDEL przez całą długość....

To nie aż taka filozofia naprawdę, włóż 4xfi12 żebrowane i zalej rzadką zaprawą cementową, jeszcze będziesz mieć na budowie większe dylematy niż jaka klasa betonu w te dziurki..... :lol:

PrzemoBDG
11-08-2006, 12:08
W instrukcji kominów Schiedla napisano: "Zabezpieczenia statyczne. W przypadku wysokości komina przekraczającej wielkości dopuszczalne należy zastosować dodatkowe usztywnienie przy pomocy zestawu zbrojeniowego Schiedel. Prenty montujemy w kanałach zbrojeniowych pustaka zewnętrznego i zalewamy zaprawą cementową."
Jak sądze chodzi o włożenie czterech prętów w cztery otwory na rogach pustaków i zalanie ich betonem. Po sprawie.

Zrobiłem to trochę inaczej.

Do punktu przejścia przez połać dachową komin systemowy (dł. ok. 6m) był prowadzony bez zbrojeń. Ponieważ przenosi tylko własny ciężar, jest dylatowany od stropu etc. nie było takiej potrzeby. Przed przejściem przez strop wykonana została żelbetowa zbrojona stopa pod komin z klinkieru który wyszedł na zewnątrz. Oczywiście wewnątrz komina z klinkieru prowadzona jest wkładka Schiedla z wełną...

Ultima
11-08-2006, 12:20
No napisali :lol: że masz od nich kupić zestaw zbrojeniowy :lol: :lol: :lol:
Zapewne będą to pręty z wytłoczonym pięknie SCHIEDEL przez całą długość....




:lol: co bardziej renomowane firmy tak mają, każdy gwożdzik pakują w bibułkę i w pudełeczko a liczą sobie jakby były ze złota.

vanderbobo
11-08-2006, 12:48
zbroic, zbroić, .... tak jak mówią poprzednicy prętem fi 12 lub 14

simon1234
11-08-2006, 20:14
Ja mam ibf systemowy,ponad dach 230 cm. Producent zalecil zacząć zbroić 60 cm poniżej najwyższego stopu przez który przechodzi komin. Ja użyłem 12 gwintowanej w odcinkach 1 m i łączylem je sukcesywnie w jedną całość zalewając rzadkim betonem, zbroiłem tak dla pewności od samego fundamentu komina

jarek36-36
16-08-2006, 22:01
A ile sezonów stoi u Ciebie komin IBF? Czy pracuje, jakieś rysy i też wszystko ok? A jakiej średnicy jest komin i ile mb?

simon1234
16-08-2006, 22:56
A ile sezonów stoi u Ciebie komin IBF? Czy pracuje, jakieś rysy i też wszystko ok? A jakiej średnicy jest komin i ile mb?
stawiany w tym roku,fi 20cm.9 mb

aiki
16-04-2014, 19:28
Komin wentylacyjny 2 kanałowy 1,1 m ponad połać
Zbroić czy nie? Jeśli tak to jak?
Dzięki za rady.

Gawor5
17-04-2014, 10:56
Pręty fi 10 (możesz dać większe przekroje jak są na stanie), wypuść kawałek spod stropu aby miały w czym być zakotwiczone. W kominach przemysłowych stosuje się taki zabieg aby łączenia prętów nie występowały w jednym przekroju, czyli łączy się je na różnych wysokościach - możesz także zastosować taki zabieg jednak nie jest on raczej konieczny, zrób zakład 30cm.

pavlo666
17-04-2014, 22:21
Raczej za zbroić. Ja zbroiłem we wszystkich czterech dziurach , pręty mijankowo, tak żeby nie kończyły się na jednej wysokości. Komin ma 8,2 m.

Kominki Piotr Batura
28-04-2014, 08:54
Zbrojenie prętami z dziurkami zalewanymi lejącą zaprawą ;) . Mit, który nawet jak się uda zrealizować, nie jest do niczego potrzebny w budownictwie jednorodzinnym. Przydaje się natomiast stabilizacja systemu miedzy krokwiami. Można to zrobić samemu za pomocą prętów, kątowników itp...lub kupić gotowe elementy w Schiedlu.

Jedna z prostszych propozycji: http://www.kominycz.org/katalog/prvek.php?id=ZS (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominycz.org%2 Fkatalog%2Fprvek.php%3Fid%3DZS)

marzar2
28-10-2019, 12:52
Witam Panowie,
u mnie kwestia zbrojenia wyszła całkiem przypadkiem - mam dach płaski, firma która robiła izolacje dachu (styropian, folia, membrana itd) zrobili sobie wcięcia w kominie aby wpuścić w komin pionową część izolacji. Ich lenistwo poszło w tym kierunku, że wcięcia robili w miejscach gdzie jest spoina cementowa bloczków kominowych, w efekcie dwa z pięciu kominów się ruszają.
Zbrojenia były robione tylko w kominach dymowych, w wentylacyjnych nie. Kominy mają wysokość 1 metra.

436436

Kominy będą naprawiane - zostają zdemontowane 2-3 bloczki od góry i ponownie na zaprawę połączone. Zastanawiam sie czy nie dodać po zewnętrznej kątowników skręconych śrubami aby usztywnić konstrukcji na przyszłość. Kominy docelowo będą obłożone styropianem i otynkowane, więc metalowy stelaż zniknie.
co myślicie ? jakieś inne pomysły?

d7d
28-10-2019, 13:46
Wysokość 1 m ponad połać dachu to nie jest dużo. Kominy (pustaki) powinny stać na samej zaprawie.
Jeżeli zapraw została przerwana przez nacięcie to należy postawić od nowa pustaki lub wypełnić wycięcia odpowiednią zaprawą spajającą. Może chemiczną.

Kominy nie powinny "ruszać się".
Wzmocnienie kątownikami pomoże ale dolny koniec wzmocnienia (kątowników powinien być min. 1-2 warstwy pustaków w dół od połaci dachu.

Kominki Piotr Batura
28-10-2019, 15:29
Siatka elewacyjna zatopiona w kleju. Mało? Daj drugą warstwę....Najlepszy współczesny wynalazek w budownictwie...;)