PDA

Zobacz pełną wersję : kosiarka automatyczna



Strony : [1] 2

cisza1
06-08-2006, 11:04
czy ma ktos takowa co sama jezdzi i kosi, a jak sie bateria skonczy to sie doladowywuje?

http://www.husqvarna.pl/?url=%2Fnode1533%2Easp%3Fframes%3Dfalse
http://www.allegro.pl/item118633210_kosiarka_nr_1_na_swiecie_robomow.htm l

http://lui.nazwa.pl/kosiarka/pix/004.jpg

ciekawia mnie doswiadczenia pozakupowe... jak sie sprawdza, ile kosztuje utrzymanie... i takie tam ;)
czy po skoszeniu nie beda sie robily 'placki' po skoszonej trawie?

cisza1
09-08-2006, 06:55
hm... nikt??

Wobec tego moze ktos z Was chcialby dolaczyc do projektu budowy takiego urzadzenia. Technicznie nie jest to jakos bardzo skomplikowane, ale jest pare problemow ktore trzeba bedzie w sprytny sposob rozwiazac.
Czasy gdy w pojedynke realizowalo sie podobne projekty dawno juz minely. Ze wzgledow czasowych nie mozna tego robic samemu - zbyt duzo pracy, ale w grupie... razniej ;)

Projekt na zasadzie opensource.... a moze jak wyjdzie cos dobrego... kto wie... :)

Jezeli znajda sie odwazni ktorzy chcieliby cos wniesc do sprawy i poswiecic troche swojego czasu... goraco zapraszam!

A tak z drugiej strony, co myslicie o funkcjonalnosci takiego uzadzenia?
Co by moglo dobrze dzialac, a co raczej nie?
Rozwazajmy narazie teoretycznie, co taka kosiarka moglaby jeszcze robic...

hm... jako 'prowokator' zaproponuje pierwszy... nawozic, spryskiwac....

co Wy na to?

Jerzysio
09-08-2006, 08:35
Marek
..nie mam takiego sprzętu, ale co do doładowania, to jest ustrojstwo, które po dojściu do stanu alarmowego wyłącza koszenie i sprzęcicho ciupasem jedzie do stacji dokującej, pełniącej zarazem rolę "stacji paliw".
Pozdro
J
... a i tak musisz potem oczyścić, naostrzyć noże, etc.

krzysztofh
10-08-2006, 12:05
Mi brakuje jednej funkcjonalności - kosz na trawę.
Jakby go miała, powinna po jego napełnieniu podjeżdżać do kompostownika i się sorry za wyrażenie "się wypróżniać". :lol:

cisza1
10-08-2006, 17:34
problem rozwiazano w ten sposob ze trawa jest mielona, nie skoszona.
zauwaz ze kosiarka ma kilka silniczkow odpowiedzialnych z mielenie - nie jeden jak w typowej kosiarce. kazdy ma ponad 5000 obr/min a wszystkie razem dzialaja jak mikser.
z oczywistych wzgledow potwierdzic tego nie moge, ale to podobno nic nowego i tak kosi sie juz od lat. skoszona trawa ma miec dlugosc do 1cm i wg producenta tworzyc 'naturalny nawoz'.

ja tam nie wiem, nie znam sie na tym, ale brzmi rozsadnie - pytanie czy naprawde to tak dziala - bo jak znam zycie i mokra trawe, to ta ostatnia lubi sie w stlaczac i gniesc w placki...

dla mnie najwazniejsze jest to ze kosiarka jest praktycznie bezobslugowa (podobno). sama sie laduje sama kosi. moze kosic czesto ale niewiele, co jak slyszalem jest kozystniejsze. w kazdym razie, tu widze glowna zalete.

co by nie mowic kosiarka jest droga... jak na moj gust zbyt droga jak na oferowane mozliwosci... bo co tak naprawde oferuje... podazanie za drutem, badz pomiedzy wg mniej lub bardziej losowego algorytmu. nie jest to bardzo skomplikowane.

cana 8300pln w Polace jest troche przesadzona, w stanach ten sam model kosztuje $1500, czyli jakies 60% ceny dla nas!

Goni_Mnie_Peleton
10-08-2006, 18:06
Nie wiem jak sie taka kosiarka sprawuje , ale na pewno latwo ja ukrasc.
Obawiam sie ze to ja dyskwalifikuje w polskich warunkach.

cisza1
11-08-2006, 06:25
zawsze mozna do niej psa na lancuchu przyczpic :D
psina pobiega a i sprzetu nie ukradna ;)
a tak serio, na zlodzieja nie ma rady....

CoolaTT
12-08-2006, 22:32
Nie uwierzę dopóki nie zobaczę. Jeżeli jest to tak profesjonalne urządzenie do koszenia to dlaczego zarówno na zachodzie i wschodzie eurpy z kosiarkami różnego typu (kosy spalinowe, kosiarki, traktorki, czasami nożyczki) naginają ludzie - często polacy. W moim odczuciu jeszcze jeden bubel, urządzenie które robi wszystko, napewno niczego nie robi do końca dłużej.

oli_oli
13-08-2006, 00:06
Jeżeli jest to tak profesjonalne urządzenie do koszenia to dlaczego zarówno na zachodzie i wschodzie eurpy z kosiarkami różnego typu (kosy spalinowe, kosiarki, traktorki, czasami nożyczki) naginają ludzie - często polacy

Bo lubią :D

slawomir potecki
13-08-2006, 14:56
widziałem to " ustrojstwo " w akcji już dwa lata temu .
u jednego z moich klientów pod Berlinem .
aby to uruchomić potrzeba wielu myków roboczych i pracochłonnych jak : np.
zakopanie na granicy trawnika drutu wytwarzającego pole magnetyczne bo inaczej kosiarka pójdzie w rabaty i pokosi wszystkie kwiaty . i właśnie to się raz faciowi przytrafiło . jak mówił to niby robocik samopracujący ale też trzeba go pilnować .
mi się wydaje , że to rzecz dla snobów . :) :)

CoolaTT
13-08-2006, 15:43
widziałem to " ustrojstwo " w akcji już dwa lata temu .
u jednego z moich klientów pod Berlinem .
aby to uruchomić potrzeba wielu myków roboczych i pracochłonnych jak : np.
zakopanie na granicy trawnika drutu wytwarzającego pole magnetyczne bo inaczej kosiarka pójdzie w rabaty i pokosi wszystkie kwiaty . i właśnie to się raz faciowi przytrafiło . jak mówił to niby robocik samopracujący ale też trzeba go pilnować .
mi się wydaje , że to rzecz dla snobów . :) :)


Czyli tak jak pisałem, jeżeli ktoś chce troszeczkę powiększyć trawnik to musi stary drut odkopać i założyć nowy, gdy posadzi się drzewko to ten robocik je uwali. Przy tej kwocie jeżeli ktoś dysponuje dużą działkę szukałbnym jednak jakiegoś traktorka...

smit3
29-04-2012, 10:33
Mam do was pytanie a wujek Google jakoś mi nie pomaga. Chodzi oto, że nie mogę znaleźć sklepy z automatyczną kosiarką z koszem, podobną do tej:

http://www.feeddeal.com.cn/robot-solar-mower-p-85169

Czy ktoś zna sklep z podobną kosiarką.

mortor
04-05-2012, 10:42
Pierwszy raz widzę coś takiego :jawdrop: ale jeśli działa podobnie jak np. automatycznie odkurzacze Samsunga to chyba wolałbym już bardziej klasyczną kosiarkę chyba, że działka jest naprawdę duża (z drugiej strony jeśli tak jest to kosz jest raczej mało użytecznym dodatkiem).

SKula
04-05-2012, 12:13
takie kosiarki kosza nie posiadają - mulczują trawę
inaczej ich praca nie miałaby sensu - trzeba by co chwila opróżniać kosz
a maja być bezobsługowe z założenia

G.N.
04-05-2012, 12:46
To "cudeńko" podobno ma zbiornik na trawę i może albo ją mulczować albo zbierać i wypluwać w zaprogramowanym miejscu. Co do praktycznych zastosowań to delikatnie mówiąc, mam spore wątpliwości. Skoro solarne to słabiutkie toto musi być i szerokość koszenia podobnie jak wielkość zbiornika niewielka. Na większej działce obawiam się nie nadąży kosić i wywozić trawy. Z kolei na działkę którą można elektryczną kosiarką za 200 zł wykosić w 20 minut, kupować szpejo za blisko 20 000 zł (u producenta 5000 USD + podatki)
I to szpejo o bliżej nieznanych parametrach bo producent nie potrafi zadbać żeby choć jego strona internetowa działała.
O awaryjności i serwisie możemy tylko pogdybać, na podstawie innych chińskich produktów.

smit3
05-05-2012, 12:02
Ja bardzo lubię technologie a zwłaszcza tą najnowszą i najbardziej zaawansowaną.
Zna ktoś sklep z taką kosiarką lub jak zbudować taką.

Technologia to moja WIELKA MIŁOŚĆ tylko do pisania programów nie mam głowy:(

mortor
07-05-2012, 08:04
Skoro solarne to słabiutkie toto musi być i szerokość koszenia podobnie jak wielkość zbiornika niewielka. Na większej działce obawiam się nie nadąży kosić i wywozić trawy. Z kolei na działkę którą można elektryczną kosiarką za 200 zł wykosić w 20 minut, kupować szpejo za blisko 20 000 zł (u producenta 5000 USD + podatki) .

Jeśli solarne to kolejny powód dla którego nie warto tego kupować (swoją drogą powodów uzbierało się już dużo), na małą działkę do 300zł spokojnie kosiarkę elektryczną można kupić i będzie ona działać lata...

G.N.
07-05-2012, 10:18
smit3 nijak to co piszesz, kupy się nie trzyma. Wydać 20 000 pln na chińską zabawkę to pryszcz i w imię swojej "WIELKIEJ MIŁOŚCI" do techniki zrobisz to bez mrugnięcia okiem, ale skoro nie sprzedają jej w sklepie za rogiem to już problem gigant.
Kup sobie w sklepie internetowym u Chińczyków http://sunshine7e.en.ec21.com/Products--2006840.html
Stać cię na wywalenie kasy za ten gadżet to dodatkowe parę stówek za transport i stówka dla agencji celnej która Ci to odprawi chyba nie zrobią większej różnicy. Zresztą gdyby ktoś toto w Polsce sprzedawał, to też by wszystkie koszty doliczył plus swoją marże oczywiście.
BTW za te lub mniejsze pieniądze to masz do wyboru (dostępnych w Polsce) przynajmniej kilkanaście różnych modeli kosiarek automatycznych producentów mniej lub bardziej, ale znanych i mających serwis na miejscu a nie 10 000 km stąd. Np.:
http://www.robokosiarki.info/sklep/kosiarki-roboty
http://www.husqvarna.com/pl/products/robotic-mowers/husqvarna-robotic-mowers-for-homeowners/
http://www.stiga.pl/katalog/autoclip.html

A jak chcesz się bawić sam
http://hackedgadgets.com/2008/09/14/robocut-autonomous-lawn-cutting-robotic-platform/
http://www.robotshop.se/micro/wwwrc_us/indext.htm
Zastosowanie praktyczne widzę tak samo żadne jak dla tej zabawki którą otwarłeś wątek, ale ubaw będziesz mieć po pachy.

smit3
07-05-2012, 19:35
No co!? Każdy ma zainteresowanie, które cena a czas nie gra roli. A po za tym skoszoną trawę chce wykorzystać w biogazowni.
G.N. nie znasz jak polskiej strony z tegorocznym lub poprzednim roku?

G.N.
08-05-2012, 07:35
...G.N. nie znasz jak polskiej strony z tegorocznym lub poprzednim roku? smit3 polska strony może, nie wiem. Pisać tak niechlujny bełkot, rozumienia zero.:cool:

smit3
08-05-2012, 08:02
G.N. z pisowni polskiego zawsze byłem kiepski, wole mówić.

A gdyby tak przerobić akumulatorową kosiarkę np. bosch rotak 43 li na automatyczną z koszem. Przecież będzie działać prawie jak automatyczny odkurzacz, który sam się opróżnia np. samsung navibot s lub ecovacs deepoo d73.
Na pewno są jakieś sterowniki.

smit3
11-05-2012, 07:52
Dobra, widzę, że tutaj nikt tym nie interesuje. TO sam tym się zajmę.

grzegorz_si
12-05-2012, 12:28
Dobra, widzę, że tutaj nikt tym nie interesuje. TO sam tym się zajmę.
Jak skonstruujesz takiego automata, który zbiera toto do kosza i jeszcze potem ten kosz sam opróżnia to daj znać.

prokopin
22-07-2013, 19:23
posiada ktoś z was może robota Autoclip 140 4WD od Stigi? Przymierzam się do zakupu czegoś takiego a nikt ze znajomych nie posiada automatycznej kosiarki a chciałbym znać kilka opinii przed zakupem

grzegorz_si
22-07-2013, 21:53
Widziałem taką kosiarkę w akcji w tamtym roku w ogrodzie botanicznym w Bolestraszycach: jeździł sobie taki, kierunek wybierał przypadkowo, ale trawa raczej koszona niska. Musiał mieć ustawione ograniczenia dla obszaru koszenia, gdy napotkał na przeszkodę to skręcał i jeździł dalej. Co jakiś czas parkował do stacji ładującej akumulator. Wszystko z automatu. Jako że kosił trawę niską, więc nie wysypywał do kosza :)
Taki bajer dla małego trawniczka.

forgetit
23-07-2013, 22:15
posiada ktoś z was może robota Autoclip 140 4WD od Stigi? Przymierzam się do zakupu czegoś takiego a nikt ze znajomych nie posiada automatycznej kosiarki a chciałbym znać kilka opinii przed zakupem

Ale koniecznie to ma być STIGA? Czy z jakiegoś konkretnego powodu, czy tylko dla nabicia znacznika dla googli?

pastorek23
16-03-2014, 14:17
Witam. Planuje zakup kosiarki automatycznej ... nie koniecznie Husqvarna ale coś tego typu czy są tu osoby które mają już styczność z takimi kosiarkami.

Proszę o opinie czy warto w to zainwestować i na co zwrócić uwagę.

248747

http://www.husqvarna.com/pl/products/robotic-mowers/husqvarna-robotic-mowers-for-homeowners/

robbal
16-03-2014, 23:08
przede wszystkim na producenta- od jak dawna produkuje automovery? czyrobi je w Chinach? ile ma modeli i która to generacja?
po 2) jak wybierzesz firmę czy model to zasady działąnia i instalacji systemu - automovery nie nadają się do wielu jesli nie większości ogrodów ze względu na ukształtowanie terenu, podzielenie trawnika na kilka częsci itp. - powierzchnia jest do ogarnięcia od 2ar do 200 ar a nawet więcej - cena automovera rośnie wraz z powierzchnią jaką jest w stanie ogarnąć.
ale pomijając zastosowanie profesjonalne (pola golfowe itp) do przydomowych ogródków można znaleźć coś fajnego np. wspomniana husqvarna czy nawet bosch (ma pewne niedociągnięcia) albo gardena. generalnie husqarna/gardena to liderzy na rynku ze względu na wyprzedzenie konkuracji o wiele lat - teraz są u nich modele 5 czy 6 generacji........

mcc
18-03-2014, 03:39
Przygladalem sie husquarna juz jakis czas temu, ale niestety nie zdecydowalem sie na zakup. Co mnie zniechecilo:

1. Wymaga w miare rownego, dobrze przygotwanego trawnika - u mnie niestety ciagla nierowna walka z kretami i nornicami powoduje, ze trawnik nie jest idealny
2. Nie do konca widze mozliwosci koszenia odseparowanych kawalkow trawnika (wyspy podzielone kostka, droga wysypana kamieniami, mostek etc)
3. Wymaga ulozenia przewodow ograniczajacych w ziemi - co w moim wypadku da dziesiatki km.
4. Niestety moze stac sie latwym lupem dla zlodzieja
5. Przeliczenie koszt zakupu vs. zatrudnienie kogos, kto bedzie biegal za manualna nie zwroci sie szybko (5-10 lat?). Pytanie czy ta kosiarka przezyje dluzej.

Ale jakby ktos znalazl rozwiazanie na bolaczki 1-4 to fajnie byloby miec takiego robiocika :yes:

robbal
18-03-2014, 23:01
mcc; ]Przygladalem sie husquarna juz jakis czas temu, ale niestety nie zdecydowalem sie na zakup. Co mnie zniechecilo:

1. Wymaga w miare rownego, dobrze przygotwanego trawnika - u mnie niestety ciagla nierowna walka z kretami i nornicami powoduje, ze trawnik nie jest idealny no jak się chce mieć ładny trawnik to podstawa jest to by był równy. a walka z kretami jest zawsze nierówna gdy się jej nie rozpocznie na etapie zakłądania trawnika - tzn eliminując kretom dostęp do powierzchni za pomocą dobrej i dobrze ułożonej siatki na krety
2. Nie do konca widze mozliwosci koszenia odseparowanych kawalkow trawnika (wyspy podzielone kostka, droga wysypana kamieniami, mostek etc) na to nie ma rady - poza kupnem kilku automoverów :) lub wybraniem które częsci trawnika będą mniej/rzadziej koszone i przerzucanie tam robota raz na jakiś czas
3. Wymaga ulozenia przewodow ograniczajacych w ziemi - co w moim wypadku da dziesiatki km.tak to na razie niestety działa
4. Niestety moze stac sie latwym lupem dla zlodziejanie wiem jak w husqarnie, ale automovery gardeny dą zabezpieczone przed kradzieżą prosto- po podniesieniu urządzenia zaczyna wyć jeśli nie wpiszemy pinu i wyje aż nie padnie bateria. a poza tym nie ma po co kraśc bo automover ładuje się tylko w swojej stacji dokującej jedynej i z inną identyczną nie zadziałą - dopóki ktoś tego nie zhakuje jakoś
5. Przeliczenie koszt zakupu vs. zatrudnienie kogos, kto bedzie biegal za manualna nie zwroci sie szybko (5-10 lat?). Pytanie czy ta kosiarka przezyje dluzej. przy trawniku 4,5ar koszt regularnego koszenia (2 razy w tygodniu) przez firmę to około 800zł - wniosek urządzenie zwraca się po 6-7 miesiącach

Ale jakby ktos znalazl rozwiazanie na bolaczki 1-4 to fajnie byloby miec takiego robiocika :yes mieć bezobsługowy trawnik i piękny aż sąsiedzi pozazdroszczą:)

Elfir
18-03-2014, 23:23
to jest kosiarka do koszenia maleńkich trawniczków, do 100m2

bezobsługowy trawnik - sztuczna trawa :)

robbal
21-03-2014, 21:53
to jest kosiarka do koszenia maleńkich trawniczków, do 1002

bezobsługowy trawnik - sztuczna trawa :)

poszukaj po necie - są modele kilkadziestiąt tysięcy i więcej, które ogarniają trawniki liczone w hektarach (np. pola golfowe) - zwykłe roboty np husqarna, gardena napewno do 4,5 ara , więc zapewne są takie które działają na pośrednich wielkościach miedz 4 a 250 arów :)

marsik32
12-05-2014, 21:09
Witam. Ostatnio zainteresowałem się robotami koszącymi. Ich ceny już znacząco spadły i posiadanie tego typu urządzeń stanie się coraz powszechniejsze. Czy ktoś z forumowiczów posiada już tego typu urządzenie, jak się sprawdza, jakie ma funkcje potrzebne a które możemy pominąć. Słowem wszystko co mogło by się przydać przy podjęciu decyzji o zakupie przyszłym niezdecydowanym być może użytkownikom. Zapraszam do dyskusji.
Jeśli chodzi o mnie to jestem na etapie organizowania ogrodu i przewiduję trawy ok 600-700 m2. Większość znajomych twierdzi że pielęgnacja trawy zabiera im najwięcej czasu. Gdybym to ja miał się tylko zajmować koszeniem trawy to kupiłbym zwykła kosiarkę spalinową z napędem i koszenie raz na tydzień lub dwa było by przyjemnością. Ale niestety w domu jestem gościem i obsługą kosiarki zajmie się żona stąd pomysł na ułatwienie jej życia.

Elfir
12-05-2014, 21:25
ułatw jej życie i zmniejsz trawnik.
Bo przy takim koszeniu musisz zwiększyć ilośc aeracji i wertykulacji trawnika w trakcie sezonu.

zagorski-tomasz
14-05-2014, 21:35
Poszukaj u któregoś z dealerów AL-KO wiem że można takie cudo wypróbować

portaga
15-05-2014, 19:08
Naiwność ludzka nie zna granic :no:
Inteligentna kosiarka? No proszę Was, bez jaj!:lol2:

portaga
15-05-2014, 19:10
Bo przy takim koszeniu musisz zwiększyć ilośc aeracji i wertykulacji trawnika w trakcie sezonu.

Tak, i jeszcze GPS'a założyć tej kosiarce :wiggle:

portaga
15-05-2014, 19:14
poszukaj po necie - są modele kilkadziestiąt tysięcy i więcej, które ogarniają trawniki liczone w hektarach (np. pola golfowe)

Kiedy, jak, gdzie automatyczne kosiarki koszą pola golfowe? Żartujesz chyba... (?)

Elfir
15-05-2014, 19:15
nie potrzeba GPS, kosiarka kosi wokół zakopanego przewodu, który wysyła sygnał, względem którego kosiarka się orientuje. Na tej podstawie tworzy "mapę", na podstawie której ustala najbardziej optymalną trasę.
Na podobnej zasadzie orientacji w terenie działają odkurzacze automatyczne. Tylko one mają fizyczne ściany

portaga
15-05-2014, 19:20
I wg tej mapy kosi pole golfowe, albo działkę?
Ty widziałaś kiedyś zakopane przewody na polach golfowych, że nie wspomnę o działkach?

Elfir
15-05-2014, 19:32
Tak, na działce - ale też dlatego pisałam wcześniej o tym, że raczej na małe trawniki

marsik32
18-05-2014, 11:03
Czy jest na tym forum jakiś specjalista od tego typu sprzętu? Poszperałem po necie i jest kilka firm dostępnych cenowo, przynajmniej dla mnie. Zona sie upiera że kosić ręcznie nie będzie a w takim wypadku kasa na założenie trawnika pójdzie w błoto. Ale do rzeczy, mam kilka typów 1- Stiga AutoClip 125, 2- Al-Ko robolinho@100, 3- Husqwarna Automower@305 i 4- Bosch Indego. Czy jest ktoś mądry kto doradzi na co zwrócić uwagę, co wyklucza z powodu niefunkcjonalności w porównaniu z konkurencją czy takie tam. Czytam wszystkie opisy i jakoś nic mi to nie mówi. Będę w domu a trawa wystarczająco podrośnie, bo jest dopiero posiana, to postaram się o prezentację. Może ktoś wiedzący o czym mówi jest na tym forum . Jeśli nie masz wiedzy w tym temacie to proszę nie wypisuj bzdur i daruj sobie płytkie komentarze. Każdy ma prawo do swojego zdania ale nie koniecznie musi się z nim dzielić na forum. Proszę o pomoc.

Elfir
19-05-2014, 11:10
Obawiam się, że mało znajdziesz osoób, które to mają. Jak znasz angielski, poszperaj po amerykańskich forach ogrodniczych.

wingerman
27-05-2014, 07:14
Marsik32 kiedyś drążyłem temat z czystej ciekawości.
Robomow opatentowałsystem specjalnych noży - 3szt w kosiarce. Noże są podobne do tych w malakserach (czy jak to się tam nazywa) i dzięki temu trawa od razu zostaje zmielona, poszatkowana i przy regularnym koszeniu nie trzeba jej zbierać. Mnie wstępnie interesował model RL1000 i RL2000 (http://www.kosiarka.com.pl/produkty_specyfikacja.php) a Tu możesz poczytać nieco więcej (http://www.e-robot.pl/robomow-rm-510-test-i-wrazenia-z-uzytkowania-t522.html).

Ja jeszcze mam czas na zakup bo wokoło mam ciągle plac budowy, więc jeszcze dużo wody upłynie ale automatyczna kosiarka jest na moim celowniku.

Mam nadzieję że coś nie coś pomogłem.

G.N.
03-06-2014, 11:38
Jakoś mi wcześniej wątek umknął ;)


Kiedy, jak, gdzie automatyczne kosiarki koszą pola golfowe? Żartujesz chyba... (?)
np http://www.robokosiarki.info/kosiarka-robot-Zucchetti-Ambrogio-L400-Elite-Carbon-30000m2 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.robokosiarki.i nfo%2Fkosiarka-robot-Zucchetti-Ambrogio-L400-Elite-Carbon-30000m2)
to jest kosiarka robot, że zacytuję producenta

Zaprojektowany dla parków, pól golfowych i boisk piłkarskich,
A i jeszcze
Tak, i jeszcze GPS'a założyć tej kosiarce :wiggle:
Nie trzeba zakładać ten model fabrycznie ma GPS właśnie po to żeby nie zakopywać kilometrów kabelków, tylko przy użyciu odpowiedniej aplikacji, zaprogramować mu teren do koszenia.
A gdzie? Widziałem na polu w Cabo De Gata w Andaluzji, nie wiem czy konkretnie taką, bo z drogi z dosyć daleka, ale na pewno automat sobie jeździł i kosił.
BTW mam nadzieję że nikt nie potraktuje wklejenia linku do sklepu jako kryptoreklamę, choćby z uwagi na absurdalną wręcz cenę tej zabawki.
Ogólnie nie mam przekonania do tego typu wynalazków, głównie ze względu na cenę właśnie, co nie zmienia faktu że istnieją i gdzieniegdzie funkcjonują

Fuzzy123
05-06-2014, 13:23
Cześć,

Specjalnie dla Ciebie utworzyłem konto :).

Interesuję się robotami „w ogóle”, sam kupowałem niedawno takiego do koszenia, więc wiedza w miarę świeża.
Po przewertowaniu internetu i przeczytaniu kilku testów na obcojęzycznych stronach polecam Ci dodać do listy markę Robomow. Warto takie testy poczytać, najświeższy jaki znalazłem przeprowadzili Szwedzi z pisma Rad&Ron wraz z ICRT, wygrała wspomniana marka. Tyle jeżeli chodzi o sugestię typów. U mnie się sprawdza.
Teraz przejdźmy do meritum – na początek przygotowanie trawnika. Opiera się generalnie na położeniu przewodu, który ogranicza robokosiarkę, oraz stacji. Różne są szkoły, w zależności od producenta, niemniej przewód należy ułożyć tak, aby kosiarka go nie przecięła. U mnie leży kilka cm pod ziemią, może leżeć na ziemi, wówczas podobno zarośnie. Trzeba otoczyć w odpowiedni sposób klomby czy krzaki, żeby robot się nie rozpędził i nie skosił kwiatów. Jest to najbardziej uciążliwa część, ale w sumie tylko raz się ją wykonuje.
Teraz na co należy zwrócić uwagę. Jest kilka czynników. Przede wszystkim pytanie jaką masz powierzchnię trawnika. Pytanie prozaiczne, aczkolwiek kluczowe, bo poszczególne modelu u różnych producentów są przeznaczone dla innych areałów. Ty wybrałeś modele na 500-600 mkw (pewnie już dostosowałeś do wielkości trawnika). Do zestawienia dodaj modele Robomow MC500 i RC306.
Jeżeli masz górki czy inne nierówności terenu to najlepiej wybrać taki model, który ma duży kąt natarcia, że tak zapożyczę z samochodów terenowych. Generalnie chodzi o to jakie wzniesienie jest w stanie pokonać. Warto też zwrócić uwagę na zakres regulowania wysokości koszenia. Jest to szczególnie istotne przy pierwszym koszeniu po zimie, kiedy różne rzeczy można znaleźć na trawniku i lepiej skosić wyżej. Niektóre modele mają skalę zaledwie 5 milimetrów inne 6 centymetrów… Lepiej jest mieć tu większe pole popisu. Urządzenie takie jest samodzielne, co oznacza, że będzie latać samo po trawniku, więc należy zwrócić uwagę na hałas – i tu mała podpowiedź – jak porównuje się liczby to niby to samo, ale jest to skala logarytmiczna, więc 3dB więcej to 2 razy głośniej…
Jedziemy dalej. Są to urządzenia elektryczne, które ładują się (najczęściej) samodzielnie, kiedy tego potrzebują. Poszukaj informacji jakie jest ich zapotrzebowanie na prąd (nie moc silnika). Jak patrzę na wspomniany test to rozpiętości są ogromne od 0,2 kWh (robomow) do 1,5 kWh potrzebne do skoszenia 400 mkw. Jest to wartość trudna do znalezienia, więc przejdźmy do łatwiejszych do weryfikacji. Porównuj w tych modelach szerokość koszenia – większa jest lepsza. Niby nic, ale ma ogromny wpływ na szybkość i dokładność koszenia, a co za tym idzie zapotrzebowanie na energię. Oczywiście w przypadku modeli, które są na twój rozmiar trawnika.
Dalej jest wyposażenie. Tu należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak czujnik deszczu czy wilgoci. Nie wszystkie go mają, a trawa nie bardzo lubi być koszona na mokro, bo wtedy się rwie. Takie kosiarki stoją w ogrodzie, wiec wskazana jest kontrola kodem – aby była bezużyteczna do ewentualnego złodzieja. Inna kwestia to systemy bezpieczeństwa np. Child Lock. Warto zweryfikować jakie kto ma.
Użytkuję robomowa od 5 tygodniu. Jak kupisz robota to na początku dokładnie i sumiennie połóż przewód. Lepiej nad tym spędzić więcej czasu, bo łatanie przewodu jest upierdliwe. Nie zrażaj się na początku jak trawa po pierwszym kosznieu nie będzie wyglądała od razu na idealna. Jak zaprogramujesz to po tygodniu będzie wyglądała bardzo dobrze. Ja ustawiłem, że ma być skoszona raz na trzy dni. Nie wiem czy uwaga dla Ciebie, ale lepiej powiedzieć – sprawdź czy na trawie nie leżą jakieś metalowe przedmioty czy też pieńki ze ściętych drzew. Ogólnie urządzenie sprawuje się bardzo dobrze.

mcc
06-06-2014, 16:36
Jak kosiarka radzi sobie z "wyspami"? Ja eliminujac trawnik wprowadzilem sporo rabat i tak z 3500m2 trawnika zostalo pewnie z 1000-1500, ale sa przynajmniej 4 "wyspy" do ktorych trzeba sie doturlac po drodze, a do jednej przez mostek. Czy ma to szanse dzialac?

Pzw,
MCC

wingerman
06-06-2014, 18:52
Myślę, że nie ma czujnika który sprawdza po czym jedzie, więc chyba tak.
Każdą wyspę dookoła drucikiem no i mostek (jeśli mogłaby z niego spaść), jednak pewna strata czasu byłaby zapewne właśnie na mostku bo jeździłaby po nim z boku na bok tak jakby chciał go skosić.
Chyba że dać do spodu druciki (jeśli je wyczuje) na tyle wąsko by wytyczyły po prostu prostą drogę dla kosiarki.

Ale to tylko moje przemyślenia.
Możliwe, że jest firma która prowadzi pokazy takich kosiarek lub je wypożycza, na pewno warto to przetestować.

mcc
06-06-2014, 21:14
Możliwe, że jest firma która prowadzi pokazy takich kosiarek lub je wypożycza, na pewno warto to przetestować.

Chyba bede musial tak zrobic, bo utopic 10k w czyms co jest zupelnie nieprzydatne nie usmiecha sie mi.

Pzw,
MCC

karolwajs
07-06-2014, 15:20
Czy ja wiem czy kosiarka automatyczna jest dobrym rozwiązaniem, o ile odkurzacz domowy automatyczny może się sprawdzić to przy trawie może być problem, zwłaszcza jak ma sie dzieci.

Fuzzy123
11-06-2014, 12:50
Jak kosiarka radzi sobie z "wyspami"? Ja eliminujac trawnik wprowadzilem sporo rabat i tak z 3500m2 trawnika zostalo pewnie z 1000-1500, ale sa przynajmniej 4 "wyspy" do ktorych trzeba sie doturlac po drodze, a do jednej przez mostek. Czy ma to szanse dzialac?

Pzw,
MCC

Tak jak napisał kolega, wyspy ogranicza się przewodem. Swoją drogą są u Ciebie bardzo duże. Nie wiem jak są oddzielone, jeżeli możne przez nie przejechać - nie jest to np. podwyższona ścieżka z płyt - to da radę sam przejechać. Wystarczy "przesmyk" 1,2 -2 m (wg instrukcji), aby przejechał. Jak doprecyzujesz to Ci odpowiem. Co to trawnika za mostkiem to ja bym zrobił oddzielną strefe, do której robota przeniesiesz.

PaRa
21-05-2018, 20:07
Czy ktoś ma jakieś " świeże " doświadczenia z robotami koszącymi ? Ostatni wpis jest z 2014 i od tego czasu może pojawił się jakiś rozsądny jakościowo sprzęt który nie kosztuje kilka tysięcy ?

miachlbyk
22-05-2018, 07:11
Za kilka stówek nie kupisz,ponadto jaki masz metraż aby można było coś podpowiedzieć,jak na razie nie wiadomo czego oczekujesz poza ogółami

imrowai
22-05-2018, 11:41
jestem właśnie świeżo po montażu - niestety rynek jeszcze jest nienasycony i sprzęt dalej trzyma cenę. Ja za swojego robota na 4 ary trawnika z montażem zapłaciłem 7 tyś,a to podobno była cena z zeszłego roku.
Może gdybym wziął niższy model, z silnikiem szczotkowym to urwał bym z 1500 zł.

forgetit
22-05-2018, 19:23
Czy ktoś ma jakieś " świeże " doświadczenia z robotami koszącymi ? Ostatni wpis jest z 2014 i od tego czasu może pojawił się jakiś rozsądny jakościowo sprzęt który nie kosztuje kilka tysięcy ?

Od trzech tygodni mam chińczyka za 1,5k zł. Kosi część trawnika o powierzchni ok. 1500m2. Obkoszenie zajmuje ok. 6cykli koszenia (3godziny) i ładowania (4godziny).
Trawa do koszenia nie może być za wysoka, bo noże ją strzępią.
Wkopanie kabla zajęło jedno popołudnie. Kabel 1mm2 kupiony w serwisie aukcyjnym za parę złotych.

imrowai
22-05-2018, 19:49
tez miałem problem ze strzępieniem trawy. Na to są 3 rozwiązania:
- podnieść prędkość wirowania noża
- próbować manewrować wysokością koszenia
- i najważniejsze - ostry nóż, ale ostry w kategori kuchennej, a nie kosiarkowej. Jak kosiarka ma kosić same końcówki trawy to musi być naprawdę ostra :)
Ponadto trzeba sprawdzać czystość noża - np moja trawa jest wyjątkowo soczysta i co 2-3 dni muszę oskrobać nóż z zaschniętego "soku" trawowego.

PaRa
25-05-2018, 21:01
Za kilka stówek nie kupisz,ponadto jaki masz metraż aby można było coś podpowiedzieć,jak na razie nie wiadomo czego oczekujesz poza ogółami

Nie chodziło mi o sprzęt za kilka stówek. Mój trawnik jest w miarę równy i ma około 250 m2.
Myślałem o modelu Robomow RX20 - teoretyczne obsłuży trawniki do 300 m2.


Od trzech tygodni mam chińczyka za 1,5k zł. Kosi część trawnika o powierzchni ok. 1500m2. Obkoszenie zajmuje ok. 6cykli koszenia (3godziny) i ładowania (4godziny).
Trawa do koszenia nie może być za wysoka, bo noże ją strzępią.
Wkopanie kabla zajęło jedno popołudnie. Kabel 1mm2 kupiony w serwisie aukcyjnym za parę złotych.

A może podaj model, chyba że to tajemnica. Jakaś rada na co zwracać uwagę.

imrowai
26-05-2018, 06:50
zanim kupisz zamów sobie demonstrację robota, lub niech ci chociaż w sklepie go odpalą. Dla mnie robomove był najbardziej toporny w wykonaniu i najgłośniejszy. Po pokazie z pierwszego miejsca do kupienia wypadł w ogóle z konkursu :). Wybierałem pomiędzy (Husqvarna, AL-KO, Stiga i Robomove).

forgetit
26-05-2018, 07:54
Tianchen TC-G158 robot mower
albo
one concept hero

PaRa
26-05-2018, 11:37
Przeglądam oferty na produkty w cenie do 2500 zł, w tym momencie na krótkiej liście ( cena ) są :

- https://sklep.nac.com.pl/index.php/action_towar/mode_show/ID_25152/robot-koszacy-rlm1500-ng
Jak się czyta opis to super sprzęt, ale mnie bardziej interesuje real a nie folder. Gdzieś czytałem, że trzeba po nim sprzątać trawę, ale nie chce mi się w to wierzyć.

- Robomow RX20 - martwi mnie, że może być za mały na mój trawnik 260 m2 i mam nachylenie które może być problemem.

- WORX LANDROID - musiałbym kupić za granicą co stwarza problemy z ewentualnym serwisem / gwarancją

Przeglądam też oferty zagraniczne. Dziś muszę skosić trawę a pada deszcz.

martingg
24-08-2018, 09:14
Tianchen TC-G158 robot mower
albo
one concept hero



i jak wrazenia po kilku miesiacach?

Szymek98
10-03-2019, 08:01
Witam
zastanawiam się nad kupnem robota koszącego.
Mam ogród z tyłu domu 1500m2
i 2 z przodu 100m2 i 220m2
Padło na Stiga Autoclip 528S lub Ambrogio 4.0 basic power unit premium
Czy jest tu ktoś kto użytkuje robota z kim można prozmawiać?
Niektórzy mówią iż jest to nietrafiony zakup ale wiadomo robot robotowi nie równy.

Na ceneo opinie są 2 słabe a mianowicie ciągle tępiące się noże a inna osoba twierdzi iż musi wyjeżdzać raz na 2 tygodnie traktorkiem bo stiga i tak sobie nie radzi. Proszę o opinie

Elfir
10-03-2019, 08:31
Noże rzeczywiście mogą się szybciej tępić z powodu tego, że częściej pracują.
W normalnej kosiarce kosisz mniej więcej co tydzień a taka kosiarka kosi non stop.
I czasem trzeba poprawić, bo to w końcu prosty automat a nie ludzka dokładność.

Szymek98
10-03-2019, 18:25
Tylko iż człowiek ten napisał że musiał je wymieniać a nie ostrzyć i to 5 noży w ciągu 4 miesięcy.
Możliwe iż te noże są cieniutkie bardzo i się ich nie ostrzy tylko wymienia, ale to dodatkowo uciążenie.
Hmm może znajdą się użytkownicy lub sprzedawcy którzy montowali u klientów i mają doświadczenie??

miachlbyk
15-03-2019, 15:56
Witam
zastanawiam się nad kupnem robota koszącego.
Mam ogród z tyłu domu 1500m2
i 2 z przodu 100m2 i 220m2
Padło na Stiga Autoclip 528S lub Ambrogio 4.0 basic power unit premium
Czy jest tu ktoś kto użytkuje robota z kim można prozmawiać?
Niektórzy mówią iż jest to nietrafiony zakup ale wiadomo robot robotowi nie równy.


Jaki masz trawnik bo tu od tego trzeba zacząć,czy zadbany czy kretowiska,ugory,kamienie,gruz, itp.

zagorski-tomasz
17-03-2019, 09:30
Być może noże są z takiego kiepskiego materiału lub na działce jest piach ,kretowiska lub kamienie, w innym przypadku powinno być wszystko w porządku,natomiast nie wiem czy lepszym wyborem nie bylo by AL-KO,oprogramowanie Samsung,noże dwustronne odwracane,produkują za miedzą,jak bym jeszcze raz rozważył za i przeciw

zagorski-tomasz
17-03-2019, 09:32
Być może noże są z takiego kiepskiego materiału lub na działce jest piach ,kretowiska lub kamienie, w innym przypadku powinno być wszystko w porządku,natomiast nie wiem czy lepszym wyborem nie bylo by AL-KO,oprogramowanie Samsung,Wi-fi które daje więcej możliwości,noże dwustronne odwracane,produkują za miedzą,jak bym jeszcze raz rozważył za i przeciw

Szymek98
21-03-2019, 06:50
Być może noże są z takiego kiepskiego materiału lub na działce jest piach ,kretowiska lub kamienie, w innym przypadku powinno być wszystko w porządku,natomiast nie wiem czy lepszym wyborem nie bylo by AL-KO,oprogramowanie Samsung,Wi-fi które daje więcej możliwości,noże dwustronne odwracane,produkują za miedzą,jak bym jeszcze raz rozważył za i przeciw

Trawnik mam nie najgorszy bez kretowisk. AL-KO robolinho 4100 jest tylko do 2000m a wiadomo że trzeba troszkę przewymiarować a w tym roku dojdzie jeszcze z 200m trawnika.
Ostatnio zaciekawiłem się robomow 635 pro s szerokość koszenia aż 56cm.

Dowiedziałem się że ma wyjść nowy robot koszący Terra od iRobot. Producent twierdzi iż nie trzeba będzie zakopywać przewodu a ustawić tylko kilka bezprzewodowych znaczników.
Robot ma wyjść w 2019 roku chyba poczekam z zakupem i zobaczymy jak im to wyszło.
Chętnie bym go potestował.

Marek2504
07-04-2019, 16:19
Ja jestem świeżo po zakupie Gardena Sileno 1000 smart, chętnie dowiedziałbym się jak się ten sprzęt sprawuje po dłuższym użytkowaniu.Mam bardzo skomplikowany ogród i parę wąskich przejść,a w zestawie jest tylko 200m kabla ograniczającego.

Szymek98
05-05-2019, 09:11
Pewnie będziesz musiał dokupić kabla i szpilek. A zastanawia mnie jeszcze jeden fakt, czy po kosiarce automatycznej dużo trawy wnosi się do domu? Z racji tego iż nie zbiera trawy w kosz jak traktorek:) a scina końcówki czy ciągle pod butami wnosi się trawa do domu? Kto może się wypowiedzieć na ten temat?

zagorski-tomasz
05-05-2019, 10:01
jeżeli jest dobrze zaprogramowany i ścina tylko końcóweczki,ma 4noże(2 koszące i 2 ściółkujące) to nic z tej trawy nie zostaje i nic nie wniesiesz,w innych przypadkach różnie to bywa bo importerów jest sporo ale faktycznie porządnych jest mało

Marek2504
05-05-2019, 13:16
W mojej kosiarce są trzy noże, ale mimo to jeżeli trawa jest regularnie koszona to nic nie zostaje. Teraz wiem, że zamiast dokupować szpilek lepiej kabel zakopać. Już raz został przecięty przez kosiarkę. Po ostatnich deszczach za bardzo obniżyłem tarczę z nożami, a dodatkowo grunt był miękki.

Szymek98
05-05-2019, 19:45
jeżeli jest dobrze zaprogramowany i ścina tylko końcóweczki,ma 4noże(2 koszące i 2 ściółkujące) to nic z tej trawy nie zostaje i nic nie wniesiesz,w innych przypadkach różnie to bywa bo importerów jest sporo ale faktycznie porządnych jest mało

A jakie modele mają takie noże? Widziałem kilka filmików na youtube i każdy ma koła pełne trawy.

Szymek98
05-05-2019, 19:46
W mojej kosiarce są trzy noże, ale mimo to jeżeli trawa jest regularnie koszona to nic nie zostaje. Teraz wiem, że zamiast dokupować szpilek lepiej kabel zakopać. Już raz został przecięty przez kosiarkę. Po ostatnich deszczach za bardzo obniżyłem tarczę z nożami, a dodatkowo grunt był miękki.

Mi jedna z firm chyba od Ambrogio proponowała montaż i mają taką maszynę że odrazu zakopuje na jakąś głębokość

Elfir
08-05-2019, 17:05
Robocik (Husqvarna Automower) u klienta:

miachlbyk
09-05-2019, 07:37
A jakie modele mają takie noże? Widziałem kilka filmików na youtube i każdy ma koła pełne trawy.
Roboty AL-KO mają cztery noże

musta
01-06-2019, 15:26
Witam
Powoli zaczynam podchodzić do tematu.Szukam kosiarki do skomplikowana trawnika jakieś 420-450m2. Budżet do 6 tys PLN.
Odrobiłem lekcje ale mam jeszcze kilka kwestii, Może ktoś z was się już z tematem zapoznał?
Może też moje wstępne przemyślenia przydadzą się na forum. Jest tylko jeden dobry temat z 2010r ale niestety trochę nieaktualny.

Moje obawy które sam sobie rozwiałem.
1 Czy nie ukradną - Mogą ale to jest urządzenie zablokowane pinem i nie użyją. Chyba, bo Polak potrafi :-)
2 Czy nie przejedzie mi kota ostrzem - chyba nie bo raz że te kosiarki są wolne, a dwa że są systemy o lekkich ostrzach
3 Czy będzie mi się nosiła zielona sieczka do domu. Chyba nie bo nikt się nie skarży.

Są dwa typy kosiarek - z lekkim ostrzem ale żyletka zamocowanym na kole aluminiowym oraz z ciążkim ostrzem trochę podobnym do tradycyjnego ale mniejszym. Widziałem testy i chyba to żyletkowe jest lepsze do mokrej trawy oraz łatwo się je samemu wymienia.

jest paru graczy których produkty na 500m2 trawniki obserwuję. W cenie 3k-6k PLN.

Ciezkie ostrze
Robomow
Stiga
Ambrogio
Al-Ko

Lekkie ostrza
Honda
Husqwarna
Worx

Inteligencja
wszystkie są sterowane kablem zakopanym lub przybitym do ziemi. Wszystkie na moje oko mają podobny algorytm ruchu. Niektóre jakoś dzielą obszar na strefy. Wyzwaniem dla kazdej jest przejechanie przez furtkę bo wszystkie wymagają szerokości przejść 1m do 2m minimum. Kabli nie można do siebie zbliżyć bo się sygnał anuluje.
Stacje dokujące - wszystkie na oko takie same ale niektóre mają najazd od boku a inne od przodu. To ważne jak się ma mało miejsca bo nie da się tego odwrócić. Potrzeba około 2m prostej do najazdu.

Teraz moje dylematy
1 - szerokość cięcia od przeszkody (murka)- wygląda na to że wiele z kosiarek zostawia około 5-10cm nieskoszonej trawy gdy jadą wzdłuż murka. Mam tego typu wyzwań dużo i to dla mnie ważne. Worx ma jakiś system który to minimalizuje do chyba 2cm. Ale tak w ogolę to inni o tym nie piszą.
2 - ogród jest skomplikowany i ma wiele kątów prostych. Jaki jest profil radzenia sobie z trawnikiem w rogu? Zostaje kępa trawy?
3 - inteligencja - mam parę obszarów połączonych co prawda trawnikiem ale za przewężeniami? Czy to co jest opisane jako strefy/punkty startowe to rozwiąże?
4 - Serwis - Podobał mi się robot Worx ale chyba nikt tego nie serwisuje? Strona Worx nic nie mówi o sieci serwisowej w Polsce
5 - Koszenie mokrej trawy - Mieszkam nad rzeką i mam bardzo często mokrą trawę od rosy nawet jak nie było deszczu. Z faktu że kosiarki mają czujnik deszczu wnoszę że im on przeszkadza. Czy poradzą sobie z mokrą trawą?
6 - Ciężkie ostrze - gdzie to się ostrzy i jak często? Bo zakup nowego to 200-360zł.


Musta

zagorski-tomasz
02-06-2019, 07:52
Jeśli już to AL-KO maja lekkie ostrza żyletkowe,Worx-a sobie daruj-to chińczyk,jeśli,Husqvarna jest droga i płacisz tylko za napis-szkoda kasy tak jak w Hondzie, jedż gdzieś do dealera AL-KO niech ci wytłumaczy wszystko na temat robotów i nich bym bazował

booot
03-06-2019, 06:32
Z tymi kosiarkami to jest troche tak jak z robo-odkurzaczami. Niby sam sprząta ale pokoj ktory ty ograrniesz zwykłym odkurzaczem w 4minuty on robi 40ści a i tak znajdziesz miejsca gdzie nie wjechał. Tak samo jest z tymi kosiarkami. Jak dla mnie jeśli trawnik jest skomplikowany i nie ma sporych prostych powierzchni to koszenie zajmie wieki i zdązy sie 3 razy rozladować zanim skonczy.
To sa zabawki raczej do ogrodów typu małe boisko piłkarskie. prostokąt, zero przeszkód i równa powierzchnia. O koszeniu wzdłóz płotu to raczej zapomnij. 10cm trawy to będzie sukces.

musta
03-06-2019, 18:11
Dzięki.
Ja w sumie mam mało czasu i to jest mój problem. Mi cały trawnik zajmuje z 1.5 godziny koszenia na tydzień. Jeżeli ta kosiarka miałaby sama to ogarniać i nawet w 10h-20h to w sumie i tak mnie nie ma w domu. (Bo pracuje żeby zrobić na kosiarkę:) ).
Te 10cm brzeżka to obserwacja czy raczej przemyślenie, bo ja też tak oszacowałem na oko ale chciałbym spytać kogoś kto to widział.

miachlbyk
08-06-2019, 11:21
Każda działka powinna być przygotowana przy obrzeżach jeśli chodzi o do kaszanie zewnętrznej powierzchni,również przy bardziej skomplikowanych działkach roboty się sprawdzają ale zależy tylko od danej działki i robota jakiego chcemy kupić

zagorski-tomasz
05-04-2020, 08:43
Widziałem ostatnio porównanie robotów,były to dane oficjalne wzięte z od każdego producenta i ktoś tp spisał i porównał,roboty AL-KO wypadały tam bardzo dobrze,zapytam czy mi dadzą jeśli tak to opublikuję może będzie to pomocne

Szymek98
11-04-2020, 11:21
Widziałem ostatnio porównanie robotów,były to dane oficjalne wzięte z od każdego producenta i ktoś tp spisał i porównał,roboty AL-KO wypadały tam bardzo dobrze,zapytam czy mi dadzą jeśli tak to opublikuję może będzie to pomocne

Możesz podać linka do porównania? Zastanawiam się nad stiga autoclip 528S lub 530SG (z różnic zauważonych to : obsługiwana powierzchnia 2600 a 3200 ale bateria takia same 7,5 Ah, czujnik podnoszenia jeden ma w kołach a drugi chyba inny :) oraz zadaszenie stacji dokującej)

zagorski-tomasz
11-04-2020, 15:23
W tym porównaniu były Roboty do 2000m więc tych modele nie były uwzględnione,ale jak widzę przy takiej samej baterii spora różnica w areale do koszenia więc albo jeden ma podaną zaniżoną powierzchnię albo drugi zawyżoną przez co bateria szybko będzie padała co doprowadzi do jej szybszej wymiany,z tego co widzę to różnią sie tylko regulacją i jeden ma stację w komplecie a drugi w opcji a poza tym są to te same roboty,jak na taka powierzchnię mają troszke mało stref koszenia bo 8 AL-KO np.przy robocie na 2000m ma 10

Szymek98
03-05-2020, 20:42
Kto ma w woj. świętokrzyskim lub Mazowieckim robota koszącego?
Chciałbym porozmawiać

miachlbyk
04-05-2020, 08:10
Ja mam od tego roku,pytaj jak chcesz coś wiedzieć

Gagata
18-05-2020, 16:40
Ja mam pytanie - czy takie roboty nadają się do koszenia działki 3-4 tys. m.kw.

miachlbyk
20-05-2020, 10:41
Są takie ale cena wysoka,lepiej chyba kupić dwa na mniejsze powierzchnie niż jeden na większą,powinno wyjść taniej

fotohobby
20-06-2020, 21:54
Zastanawiam się nad zakupem robota koszącego. Mam nieregularny trawnik o powierzchni 350m2, ale okala prawie cały dom w związku z czym jego obwód to blisko 200m.
Brzegi trawnika wykończone obrzeżami o szerokości 10cm z kostki betonowej, lub granitowej.

445378
445379

Zainteresował mnie robot Worx Landroid M500/M700 - z uwagi na funkcję Cut Edge (robot kosząc porusza się wzdłuż przewodu ograniczającego, a niesymetrycznie umiejscowione ostrze potrafi przyciąć trawę przy samym brzegu trawnika.
Zastanawiam się tylko, czy da radę przejechać po obrzeżu z granitu ?
Budżet to ok 4tyś zł, może jest coś innego wartego uwagi ?

PaRa
21-06-2020, 00:24
Zastanawiam się nad zakupem robota koszącego. Mam nieregularny trawnik o powierzchni 350m2, ale okala prawie cały dom w związku z czym jego obwód to blisko 200m.
Brzegi trawnika wykończone obrzeżami o szerokości 10cm z kostki betonowej, lub granitowej.

445378
445379

Zainteresował mnie robot Worx Landroid M500/M700 - z uwagi na funkcję Cut Edge (robot kosząc porusza się wzdłuż przewodu ograniczającego, a niesymetrycznie umiejscowione ostrze potrafi przyciąć trawę przy samym brzegu trawnika.
Zastanawiam się tylko, czy da radę przejechać po obrzeżu z granitu ?
Budżet to ok 4tyś zł, może jest coś innego wartego uwagi ?

Od miesiąca posiadam posiadam robota tej marki, kupiłem ten model - Robot koszący WORX WR093S 2 Ah 20 V LANDROID S350.
Przewód ustawiłem tak, że tam gdzie trawnik jest na tym samym poziomie co obrzeże, jedno koło jedzie po kostce. Przy tej szerokości kostki, o ile jest na tym samym poziomie nie będzie problemu, pomimo nieregularnego kształtu.

Ja mam starszą wersję, ale nie zależało mi na aplikacji, pinie, i nie mam innych sprzętów Worx, żeby korzystać z baterii. Na 350 m2 ten w zupełności Ci wystarczy - Worx Landroid M WR141E. - w zielonym markecie za 2800 zł.

zagorski-tomasz
21-06-2020, 13:09
Osobiście nie polecam tego typu chińskich maszyn które mogą odbić się czkawką za jakiś czas

fotohobby
21-06-2020, 14:06
Za jaki ?
NIe polecasz bo ?
Konkrety....

Pewnie polecisz austriacką produkcję ?
Akurat, ostatnio był temat austriackiego falownika fotowoltaicznego, który kulturą pracy, okresem gwarancyjnym i podejściem do reklamacji trochę od chińskiego odstaje...

Musisz sobie uzmysłowić, źe oprócz milionów ton bubli, zalegających nas z Chin, tamtejsze zakłady potrafią wyprodukować urządzenia najwyższym poziomie - stąd wiele znanych marek tam produkuje.

Od 7 lat mam chińską spalinówkę marki Mountfield, kupioną powystawowo, przez pierwsze trzy lata obrabiała dwie działki. I wciąz działa równie dobrze, jak w dniu zakupu...

EDIT:
Właśnie tego oczekuję od robota koszącego:
https://youtu.be/B7bwSxeaUfU
Mam podobnie przygotowane obrzeża i nie ma zamiaru co 3 dni odpalać spalinówke, żeby dokaszać brzegi trawnika.

d7d
21-06-2020, 14:21
Zastanawiam się nad zakupem robota koszącego. Mam nieregularny trawnik o powierzchni 350m2, ale okala prawie cały dom w związku z czym jego obwód to blisko 200m.
Brzegi trawnika wykończone obrzeżami o szerokości 10cm z kostki betonowej, lub granitowej.

Zainteresował mnie robot Worx Landroid M500/M700 - z uwagi na funkcję Cut Edge (robot kosząc porusza się wzdłuż przewodu ograniczającego, a niesymetrycznie umiejscowione ostrze potrafi przyciąć trawę przy samym brzegu trawnika.
Zastanawiam się tylko, czy da radę przejechać po obrzeżu z granitu ?
Budżet to ok 4tyś zł, może jest coś innego wartego uwagi ?

https://www.youtube.com/watch?v=B7bwSxeaUfU
Filmik z YT tak pokazuje działanie M500

fotohobby
21-06-2020, 14:33
Od miesiąca posiadam posiadam robota tej marki, kupiłem ten model - Robot koszący WORX WR093S 2 Ah 20 V LANDROID S350.
Przewód ustawiłem tak, że tam gdzie trawnik jest na tym samym poziomie co obrzeże, jedno koło jedzie po kostce. Przy tej szerokości kostki, o ile jest na tym samym poziomie nie będzie problemu, pomimo nieregularnego kształtu.

Ja mam starszą wersję, ale nie zależało mi na aplikacji, pinie, i nie mam innych sprzętów Worx, żeby korzystać z baterii. Na 350 m2 ten w zupełności Ci wystarczy - Worx Landroid M WR141E. - w zielonym markecie za 2800 zł.

Dzięki za opinię.
Kostka betonowa jest na tym samim poziomie (lub 1cm wyzej) i o nią się nie martwię ale już obrzeża granitowe mają dość nierówną powierzchnię...
W sumie trawę kosić lubię, tylko nie zawsze jest na to czas. W tym roku, z uwagi na Home Office miałem możliwość kosić trawę co trzy dni i widzę, źe dobrze jej to zrobiło -jeśli chodzi o ilośc chwastów i trawy jednorocznej.
Stąd zaczynam przyglądać się robotom.
Ale najpierw bedzie studnia i system nawadniania.

fotohobby
21-06-2020, 14:36
https://www.youtube.com/watch?v=B7bwSxeaUfU
Filmik z YT tak pokazuje działanie M500

Też go znalazłem. Mam podobne obrzeża z kostki betonowej, więc będzie OK, zastanawiam się, czy poradzi sobie na granicie.
Swoją drogą - fajny trawniczek :)

d7d
21-06-2020, 15:40
Ciekawe opinie (zwłaszcza te negatywne) można poczytać m.in. na www.amazon.de/dp/B07LFPKYC1/ref=emc_b_5_t

PaRa
21-06-2020, 15:50
Dzięki za opinię.
Kostka betonowa jest na tym samim poziomie (lub 1cm wyzej) i o nią się nie martwię ale już obrzeża granitowe mają dość nierówną powierzchnię...
W sumie trawę kosić lubię, tylko nie zawsze jest na to czas. W tym roku, z uwagi na Home Office miałem możliwość kosić trawę co trzy dni i widzę, źe dobrze jej to zrobiło -jeśli chodzi o ilośc chwastów i trawy jednorocznej.
Stąd zaczynam przyglądać się robotom.
Ale najpierw bedzie studnia i system nawadniania.

Robot " chodzi " za mną od 2 lat, ale cena mnie odstraszała, ten mój kosztował 1500 zł i mam 3 lata gwarancji, wgrałem najnowsze oprogramowanie i działa.
W sumie wszystkie działają tak samo, tylko Bosch ma mapowanie i kosi paski jeden za drugim. Do mnie bardziej przemówiły te krawędzie w WORX.

Podobno używając robota nie trzeba tak mocno nawozić bo resztki trawy się rozkładają, jest też mniej filcu przy wertykulacji. Ale od czasu do czasu zwykłą kosiarką trzeba przejechać, kosiarka działa jak odkurzacz. U siebie pomiędzy kostką a trawą mam 1-2 centymetrowe przerwy, coś w stylu angielskiego kantu.

fotohobby
21-06-2020, 16:20
Boscha też rozważałem, ale ponoć wrażliwy na deszcz i serwis robi problemy.
W sumie najbardziej przemówił do mnie opcja Cut Edge w Worx.

Co do mulczowania - też przemawia do mnie kwestia oszczędności na nawozie- teraz zbiaram półtora worka trawy co trzy-cztery dni.
Widzę w nich uciekające granulki Yara Villa, czy Novatec, które rozsypuję :)

d7d
21-06-2020, 18:39
Nie mam kosiarki automatyczej ale myślę nad takim urządzeniem.
Od kilku lat stosuję mulczowanie i nigdy bym nie wrócił do koszenia do kosza.

fotohobby
23-06-2020, 17:06
Na 350 m2 ten w zupełności Ci wystarczy - Worx Landroid M WR141E. - w zielonym markecie za 2800 zł.

No i kupiłem w/w.
Wprawdzie nie w zielonym markecie, ale w żółto-niebieskim za 2990 - mam bliżej, poza tym w cenie był oryginalny garaż Worx, który normalnie jest absurdalnie drogi - 550zł
W cenie jest też bezpłatny montaż, ale nie wiem, czy skorzystam.

PaRa
23-06-2020, 18:40
No i kupiłem w/w.
Wprawdzie nie w zielonym markecie, ale w żółto-niebieskim za 2990 - mam bliżej, poza tym w cenie był oryginalny garaż Worx, który normalnie jest absurdalnie drogi - 550zł
W cenie jest też bezpłatny montaż, ale nie wiem, czy skorzystam.

To teraz zapraszam na FB https://www.facebook.com/worx.landroid.fan.club , masz tam przewodnik instalacji, może nawet nowszą wersje softu - https://support.worx-europe.com/?fbclid=IwAR1Z9blaG1CRLCTkAG-9xDaJjHnRkxeA1u3b38bDH8WZK9oQqm0tbF8PGTU

I rejestrację w celu przedłużenia gwarancji.

miachlbyk
24-06-2020, 14:09
Oczywiście wszystko fajnie tylko ciekawi mnie jeden mankament,kto to naprawi za jakiś czas jak się zepsuje,czy też przez internet dacie radę czy będzie trzeba wyrzucić,zawsze tak jest że jesteśmy mądrzy do czasu,są do tego jakieś serwisy jakieś części zamienne cokolwiek??to bardzo ważne aspekty przy zakupie takich maszyn,ile trwają naprawy gwarancyjne?,osobiście wolę mieć sprzęt droższy i póżniej do kogoś zadzwonić niż przy zakupie oszczędzić parę złoty a póżniej żałować i szukać na marne porad w necie

fotohobby
24-06-2020, 23:25
osobiście wolę mieć sprzęt droższy i póżniej do kogoś zadzwonić niż przy zakupie oszczędzić parę złoty a póżniej żałować i szukać na marne porad w necie

Chcesz dzwonić, to dzwoń:
+48 62 7538098

miachlbyk
25-06-2020, 09:06
A po co,to ty powinieneś wiedzieć takie rzeczy skoro się wypowiadasz,więc jak wiesz to dawaj

fotohobby
25-06-2020, 10:39
Po prostu podaję numer, żebyś wiedział, źe jest "do kogo zadzwonić" w razie problemów.

Ja na razie nie mam potrzeby. Jeśli robot odmówi współpracy, a serwis nie będzie potrafił pomóc na pewno o tym tu napiszę, aby omijać tę markę z daleka

d7d
27-06-2020, 18:48
Kończąc temat - wczoraj uruchomiłem robota, pierwsze wrażenia bardzo pozytywne.

Kupiłeś model Worx Landroid M 500 - WR141E, ile godzin dziennie kosi i ile potrzebuje godzin / dni na skoszenie całych 350m2 trawnika?
(tyle chyba masz do skoszenia).
Producent podaje ile m2 robot kosi w czasie jednej godziny pracy?

Kupiłeś co z dodatkowego wyposażenia?

fotohobby
27-06-2020, 21:38
Póki co kosi 250m3.
Pozostałe 70m2 (zmierzyłem trawnik jeszcze raz, okazało się, że po powiększeniu i odgrodzeniu skarp trochę się skurczył) jest oddzielną częścią, żeby ją dołączyć muszę dokupić przewodu ograniczającego.
130m przewodu w zestawie wystarczyło właśnie na te 250m2

Landroid przez trzy dni zrobil sześć cykli, pracował 7h, przejechał 7km
Jeden cykl pracy to okolo 1h 20 min. Pierwsze dwa, kiedy trawa była dość wysoka (3 dni po koszeniu spalinówką) były około godzinne
Po tych pięciu cyklach na trawniku nie ma już niedokoszonych kęp.
Nie mam żadnego dodatkowego wyposażenia.

PrzyszłyBudowniczy
29-06-2020, 11:13
Hej,

Zainteresował mnie temat bo też kusi mnie robot który zaoszczędzi czasu i zadba by chwasty miały ciężej się rozwinąć ;) Dopiero wdrażam się w temat, ale jeśli ktoś odpowie mi na kilka pytań, będę wdzięczny!

Jak często trzeba wymieniać żyletki? Myślałem najpierw o stidze z nożem, ale czytam wcześniejsze posty i chyba to nie jest tak różowo że nóż posłuży n lat i będę go tylko ostrzył co sezon.
Czy ktoś z Was rozważał jeszcze tańsze roboty firmy NAC? Jakieś wady które od razu je dyskwalfikują zanim zacznę drążyć? ;)
Czy jeśli trawnik jest delikatnie poniżej kostki to robot ma szansę jechać po kostce jednym kołem, czy poziom musi być idealnie równy?

Jak to jest z nie-koszeniem w trakcie deszczu, jeśli leje przez tydzień to robot ma tygodniowe wakacje a potem ja muszę wjechać kosiarką bo trawa za wysoka dla niego?

Ostatnie pytania o przewód - czy tworzy on obwód zamknięty? Co z "objechaniem" drzewek? Jak działają wirtualne ogrodzenia WORX?

marcin225
29-06-2020, 11:18
Jako, że na przyszły rok też może będę kupował to się orientowałem trochę i gardeny robot jeździ w deszczu również.

fotohobby
29-06-2020, 12:24
Hej,

Zainteresował mnie temat bo też kusi mnie robot który zaoszczędzi czasu i zadba by chwasty miały ciężej się rozwinąć ;) Dopiero wdrażam się w temat, ale jeśli ktoś odpowie mi na kilka pytań, będę wdzięczny!

Jak często trzeba wymieniać żyletki? Myślałem najpierw o stidze z nożem, ale czytam wcześniejsze posty i chyba to nie jest tak różowo że nóż posłuży n lat i będę go tylko ostrzył co sezon.
Czy ktoś z Was rozważał jeszcze tańsze roboty firmy NAC? Jakieś wady które od razu je dyskwalfikują zanim zacznę drążyć? ;)
Czy jeśli trawnik jest delikatnie poniżej kostki to robot ma szansę jechać po kostce jednym kołem, czy poziom musi być idealnie równy?

Jak to jest z nie-koszeniem w trakcie deszczu, jeśli leje przez tydzień to robot ma tygodniowe wakacje a potem ja muszę wjechać kosiarką bo trawa za wysoka dla niego?

Ostatnie pytania o przewód - czy tworzy on obwód zamknięty? Co z "objechaniem" drzewek? Jak działają wirtualne ogrodzenia WORX?

Co do żyletek, to wymiana pewnie co 2-3 miesiące.
Robot bez problemu jedzie jednym kołem po chodniku wyższym nawet o 2-3cm.
Wirtualne ogrodzenie to dodatkowy moduł instalnowany obok akumulatora i pasek magnetyczny układany wokół przeszkody. Pasek nie jest częścią obwodu (nie jest pod napięciem).
Co do koszenia w deszczu - niektóre roboty to robią, ale trzeba wziąć pod uwagę wzmożoną podatność trawy na choroby grzybowe po takich zabiegach

PaRa
01-07-2020, 14:44
moderowano

Swoją drogą, jeśli ktoś ma wątpliwości i nie chce wydawać dużej sumy to polecam model który kupiłem. Myślę, że bez problemu skosi 300 m2 trawnika w zakresie 3 - 6 cm, jak spadnie deszcz wróci do bazy, ustawisz o której ma codziennie ruszyć do pracy i to wszystko.

d7d
01-07-2020, 17:53
Co do żyletek, to wymiana pewnie co 2-3 miesiące.
Tak może być bo wg instrukcji

Każde ostrze tnące wytrzyma do 2 miesięcy, gdy urządzenie jest zaprogramowane na codzienne koszenie.
Instrukcja jednak nie podaje ile godzin dziennie kosiarka będzie kosić.

PrzyszłyBudowniczy
02-07-2020, 19:49
moderowano.

Dzięki za odpowiedzi na moje pytania, zastanawia mnie jeszce kwestia głośności - jak głośne są te roboty?
Co się dzieje jeśli robot napotka jakąś "chwilową" przeszkodę - np zostawiłem coś na trawniku albo robot wjedzie w nogę? czy zapamiętuje taką przeszkodę i już nigdy tego punktu nie skosi? ;) Czy Wasze roboty koszą losowo czy jadą równo linia za linią?

fotohobby
02-07-2020, 20:20
Linia za linią z modeli "entry level" kosi chyba tylko Bosch (aczkolwiek też nie idealnie).
Jak robot w coś wjedzie, to sie wycofa i pojedzie gdzie indziej - nie mapuje tego punktu.
Worxa , kiedy wyjedzie za róg domu praktycznie nie słychać - nie wiem, czy jest po jednej, czy po drugiej części domu.
W porówaniu z nim Robomow RX12 jest głośniejszy, innych nie miałem okazji słyszeć.

Tomaszs131
03-07-2020, 09:07
Niestety 14 postów zostałem zmuszony usunąć.
Panowie unikajcie zbędnych pyskówek, trzymajcie się tematu wątku.

agb
17-07-2020, 09:35
Czy taki robot omija przeszkody, czy odbija się od nich jak, np roomba? Będę miał w jednym miejscu małe zagęszczene drzew i zastanawiam się co tam zrobić z przewodem ograniczającym.

fotohobby
17-07-2020, 09:54
Omija, jeśli ma czujniki zbliżeniowe (takie, jak np w zderzakach samochodu).Niektóre mają to zainstalowane w standardzie (ale raczej nie te podstawowe modele), do mojego można dokupić moduł za około 400zł.
Inaczej uderza, zatrzymuje się, obraca i odjeżdża.

agb
17-07-2020, 10:16
A jak jest z tym przewodem ograniczającym? Prawda to, że jak się położy 2 razy, to przejedzie przez niego?

fotohobby
17-07-2020, 10:28
Nie mam tak ułożonego przewodu, ale w instrukcję kilku urządzeń potwierdzają taką możliwość

PaRa
17-07-2020, 17:07
Czy taki robot omija przeszkody, czy odbija się od nich jak, np roomba? Będę miał w jednym miejscu małe zagęszczene drzew i zastanawiam się co tam zrobić z przewodem ograniczającym.

Część osób przewód układa tylko po obwodzie, natomiast wokół rabat robi delikatny płotek. Jeśli drzewka nie są delikatne to robot się od nich odbije. Chyba, że problemem jest niebezpieczeństwo, że robot wjedzie i nie będzie potrafił wyjechać. Film w 3:15 minucie pokazuje jak rozwiązać ten problem.

https://www.youtube.com/watch?v=jjZQMcQ8Fis

agb
17-07-2020, 19:21
Mówimy o drzewach o obwodzie >1m. Jestem przed trawnikiem, więc przy okazji mogę poukładać przewód pod trawą i dokładnie wyznaczyć miejsca koszenia na przyszłość. Dzięki za film. Pokazuje dokładnie to, o co mi chodziło.

Muszę się mocniej zainteresować tematem, bo nie wiem czy zamiast inwestować ~2000 zł w spalinówkę, nie pójść od razu w robota nie dokładając niewiele więcej. Bo kable ograniczające i zasilanie w cieniu do ładowania i tak robił będę. Tym bardziej, że w razie czego mam małą, lekką elektryczną kosiarkę jeszcze.

PaRa
18-07-2020, 08:43
Wydaje mi się, że nie ma nad czym się zastanawiać. Na codzień będziesz miał robota a sporadycznie użyjesz kosiarki elektrycznej.
Standardowa kosiarka w moim przypadku pełni funkcje odkurzacza, raz na jakiś czas zbieram nią liście, jakieś wyrwane chwasty itp.

Ułożenie przewodu pod trawą to dobre rozwiazanie ( wertykulacja ), ale może być problem jeśli będzie trzeba coś zmienić.
Staraj się aby trawnik był na tym samym poziomie lub troszkę wyżej niż kostka / obrzeże.

gnago
18-07-2020, 21:18
Króciutki trawnik robi się powoli obciachowy . Kwietna łaka i dwa razy do roku sianokosy z kosami w gronie kumpli

gnago
18-07-2020, 21:20
No i zapomniałem o biologicznym rozwiązaniu koza drut o średnicy tych 10 mm i łańcuch o takich oczkach aby pręt przez nie przechodził . Dwa razy dziennie ustalasz kozie trawnik do strzyżenia zasięg regulujesz łańcuchem

agb
20-07-2020, 14:51
Króciutki trawnik robi się powoli obciachowy . Kwietna łaka i dwa razy do roku sianokosy z kosami w gronie kumpli

Nie wiem jaki się robi. Nie interesuje mnie to.

@fotohobby, @PaRa: a rozważaliście może husqvarnę? Okazało się, że mam w sąsiedztwie 2 takie - jakieś podstawowe modele - i na żywo widzę efekt. A ten jest bardzo dobry.

W zasadzie byłem już na robota zdecydowany, tylko przypomniała mi się jeszcze jedna kwestia. Mianowicie szyszki. Mam ich czasem kilkanaście, jak nie więcej na 1m2. Obawiam się, że noże takiego robota długo nie pożyją w takich warunkach? Nie chciałbym zamienić pchania kosiarki na zbieranie szyszek na kolanach :D

fotohobby
20-07-2020, 15:28
Efekt jest sam w sobie dobry - w końcu to trzy nożyki obracające się i ścinające trawę.
Nazwa na obudowie nie ma w tym przypadku większego znaczenie - jeśli cięcie odbywa się z odpowiednią częstotliwością.
Kosiarka pracuje u mnie 3 tygodnie i też widzę pozytywny efekt - pogoda jest dla trawy w tym roku łaskawa, a na pewno ni miałbym możliwości koszenia co 3-4 dni.
Już nie myślę o tym, ile worków na trawę bym zapełnił.

U mnie nie ma szyszek, ale lecą jabłka - staram się zbierać, ale nic się nie dzieje, jak nóż w nie trafia. Małą rana cięta :)
U mnie kosiarka miała kosić trawę przy 8-10cm opasce biegnącej wzdłuż domu/muru.
Niestety żadna z centralnie umieszczonymi ostrzem nie dałabym rady, więc musiałbym dokaszać - a teraz nie mam takiej potrzeby

Marek2504
08-08-2020, 19:53
Z nożami nie ma problemu. Można je samemu spokojnie naostrzyć, np. w ostrzałce do noży.

adamW23
12-11-2020, 10:28
Witam wszystkich.
Poważnie zastanawiam się nad instalacją robota koszącego/automatycznej kosiarki. Jesień i zimę planuję poświęcić na poszukiwanie odpowiedniego sprzętu. Wątek nakierował mnie na firmę Worx, której wcześniej nie znałem. Pytanie do właścicieli Worxa- czy jesteście zadowoleni ze swoich kosiarek?
Moje warunki po na których będzie pracować kosiarka:
- powierzchnia 300-350m2
- trawnik w zasadzie na wysokości obrzeża
- trawnik wyprowadzony powiedzmy "na kwadratowo"- żadnych fal; wszędzie kąty proste
Oczekuję kosiarki, która będzie faktycznie kosić za mnie trawę i nie będę musiał po niej poprawiać czy dokaszać rogów, brzegów przy krawężnikach, etc.
Czy Worx jest godny polecenia? Czy może warto skierować swoje kroki w kierunku bardziej znanych graczy (Husqvarna, Honda, Stihl, nawet Gardena)? Czy realnie warto płacić 1,5-2x więcej za sprzęt bardziej rozpoznawalnej marki?
Worx ma w sieci niezłe opinie; wydaje się, że specyficzna konstrukcja i asymetryczne ułożenie ostrzy powinno świetnie poradzić sobie z dokładnym koszeniem trawnika w newralgicznych miejscach. Zastanawia mnie jednak stosunkowo mała szerokość koszenia: 18cm. Konkurencja ma ten wskaźnik zdecydowanie większy- pytanie o wydajność koszenia i szybkość pracy.
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

fotohobby
12-11-2020, 10:42
GARDENA SILENO city 400m2 ma szerokość koszenia 16cm i jakoś daje radę. Kiedy szukałem kosiarki i porównywałem modele te 18cm Worxa nie odstawało (mówimy oczywiście o sprzętach na ok 350m2)
Ja jestem użytkownikiem od pół roku, ale jestem bardzo zadowolony - trwania jeszcze nigdy nie wyglądał tak dobrze.
Co do wad kosiarki widzę jedną - jeśli obrzeże jest 1-1.5cm wyżej, niż trawnik, a wysokość koszenia jest ustawiona na najmniejszą, to robot nie wjedzie na nie, bo przeszkadza zabezpieczenie noży.
Jeśli obrzeże jest na jednym poziomie z trawnikiem brzeg trawnika docięty jest wzorcowo i nie trzeba podkaszać.

PrzyszłyBudowniczy
12-11-2020, 12:15
Jeszce swojej kosiarki nie wybrałem, do worxa mnie trochę zniechecają opinie o serwisie. Ale adamW23 - jeśli chodzi o bardziej znane marki, to w temacie trawnikowej chyba nie są nimi marki "popularne" a bardziej Ambrogio czy Robomow. Zerknij na ich ofertę może i mi pomożesz w wyborze :) Sam rozważam L35 Deluxe, podobno więcej czasu stoi niż jeździ i ma pojemne aku. Ze względu na różnicę w cenie latem się nie przekonałem i nie zdążyłem kupić, więc mam teraz więcej czasu ;)

adamW23
12-11-2020, 12:35
Dziękuję za trop. Cena L35 Deluxe zaporowa. Ale sprzęt wydaje się jednak kilka półek wyżej. Zerknę na niższe modele- może są przystosowane do mniejszej powierzchni strzyżenia (ten jest na 1800m2 a ja mam kilka razy mniej).

fotohobby
12-11-2020, 13:13
Mają, mają....
Taki mini traktorek https://superrobot.com.pl/product-pol-1685-AMBROGIO-L15-Deluxe-Robot-kosiarka-do-600-m2.html
:)

Kaizen
12-11-2020, 13:54
Ze względu na różnicę w cenie latem się nie przekonałem i nie zdążyłem kupić, więc mam teraz więcej czasu ;)

Nie wiem, czy jeszcze się trafi - ale gdzieś w oklicach 2700 zł była ostatnio Robomow RC304U na iboodzie.

PaRa
12-11-2020, 14:07
Nie wiem, czy jeszcze się trafi - ale gdzieś w oklicach 2700 zł była ostatnio Robomow RC304U na iboodzie.

Ta oferta jest tam dosyć często, jest tak dobra, że się nie sprzedaje.
Wszystkie kosiarki są podobne, elementem tnącym jest ostrze lub żyletki. Wyróżniają się Worx bo ma ostrze z brzegu i wymienne baterie, Bosch jeździ w sposób uporządkowany.

Kaizen
12-11-2020, 14:57
Ta oferta jest tam dosyć często, jest tak dobra, że się nie sprzedaje.
Wszystkie kosiarki są podobne, elementem tnącym jest ostrze lub żyletki. Wyróżniają się Worx bo ma ostrze z brzegu i wymienne baterie, Bosch jeździ w sposób uporządkowany.

Różnicą jest też lifepo. Po co wymieniać, jak może być trwała?

Oszczędzać można na wszystkim - tańszy aku, tańszy kabel, tańsze noże, tańszy plastik, tańszy programista - różnic wpływających na żywotność sprzętu, , awaryjność, koszty eksploatacji i jakość koszenia trochę się znajdzie.

Wcześniej ten robot kosztował na iboodzie w okolicach 3k. Ceny na ceneo każdy może łatwo sprawdzić.

gawel
12-11-2020, 15:00
Różnicą jest też lifepo. Po co wymieniać, jak może być trwała?

Oszczędzać można na wszystkim - tańszy aku, tańszy kabel, tańsze noże, tańszy plastik, tańszy programista - różnic wpływających na żywotność sprzętu, , awaryjność, koszty eksploatacji i jakość koszenia trochę się znajdzie.

Wcześniej ten robot kosztował na iboodzie w okolicach 3k. Ceny na ceneo każdy może łatwo sprawdzić.

Masz może robota koszącego? Ciekaw jestem oceny rzetelnego użytkownika.

PaRa
12-11-2020, 15:30
Różnicą jest też lifepo. Po co wymieniać, jak może być trwała?

Przepraszam, zle się wysłowiłem. Bateria może być używana w innych urządzeniach tej firmy. I poza sezonem wygodniej jest ładować samą baterię a nie całe urządzenie.

Moim zdaniem Worx jest obecnie topową kosiarką i bardzo dobrym wyborem zakupowym.Szczególnie w tej opcji, którą wybrał fotohobby.

miachlbyk
14-11-2020, 11:43
Jeszce swojej kosiarki nie wybrałem, do worxa mnie trochę zniechecają opinie o serwisie ;)

To niestety się potwierdza a i same roboty są różnej jakości to zależy jak chińczyk jej poskłada,tak naprawdę tego typu sprzętu jak i innej treści jest tego ale jeżeli będziemy bardziej dociekliwi i będziemy szukali robota który będzie dobrej jakości,będzie szybki i dostępny serwis,będzie lepiej kosił od pozostałych a co ważne trawa po nim będzie ładna,gęsta i zieloniutka i nie będzie nam chorowała za jakiś czas przez robota(bo to się zdarza) to zostają nam może 3-4 firmy,chyba że chcemy żeby ta trawa była tylko skoszona wtedy można brać pierwszy lepszy

fotohobby
14-11-2020, 14:28
To niestety się potwierdza a i same roboty są różnej jakości to zależy jak chińczyk jej poskłada,tak naprawdę tego typu sprzętu jak i innej treści jest tego ale jeżeli będziemy bardziej dociekliwi i będziemy szukali robota który będzie dobrej jakości,będzie szybki i dostępny serwis,będzie lepiej kosił od pozostałych a co ważne trawa po nim będzie ładna,gęsta i zieloniutka i nie będzie nam chorowała za jakiś czas przez robota(bo to się zdarza) to zostają nam może 3-4 firmy,chyba że chcemy żeby ta trawa była tylko skoszona wtedy można brać pierwszy lepszy

Niezłe pokłady absurdu :)
Powiedz mi, w jaki sposób robot jednej firmy może powodować chorobę trawy, a drugi nie ?
W jaki sposób po jednym trawa będzie "zieloniutka, po drugim nie ?
Jaką różnicę sprawia trawie to, czy została ścięta przez żyletkę przymocowaną do tarczy robota mającego na obudowie taką, czy inną nazwę :)

Ja wiem, jesteś tutaj ambasadorem pewnej marki, musisz negować wszystko, co oferuje konkurencja, ale narażaj się na śmieszność...

henrykow
14-11-2020, 17:44
Powiedz mi, w jaki sposób robot jednej firmy może powodować chorobę trawy, a drugi nie ?
W jaki sposób po jednym trawa będzie "zieloniutka, po drugim nie ?
..
Nie wiesz ze trawa jest inteligentna i odróżniania chińszczyznę od drogiego sprzęty wiadomej marki na A .
I od chińszczyzny trawa choruje a od A... trawa zieloniutka :lol2:

PaRa
14-11-2020, 17:47
Już na 1 rzut oka widać na tym trawniku, choroby wywołane przez chińskiego robota koszącego.

https://images92.fotosik.pl/406/7c1dd915b6a82d72med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/7c1dd915b6a82d72)

fotohobby
14-11-2020, 17:59
Od razu widać że twoje pojęcie na ten temat nie wychodzi poza chiński sprzęt,

po pierwsze im więcej cieniutkich noży tnie trawę z wysoką prędkością tym lepiej

po drugie sama instalacja i regularność koszenia ma znaczenie

:

Pochwal się więc - jaką to prędkością i ilością nożyków dysponuje twój robot ?
Pomiedzy jakimi to robotami widać róźnicę dla "kogoś, kto choć trochę ma wprawnego oka"
Możesz pokazać tę różnicę ?

Widzę, że Twoja wiedza nt robotów opiera się na tym, co wyczytasz w przysłanych Tobie materiałach reklamowych

miachlbyk
15-11-2020, 11:01
Nie muszę się niczym chwalić,wszystkie dane techniczne masz na stronie producenta,wszystkie inne informacje u tych co robotów już trochę założyli i mają wiedzę na ten temat o ile ktoś będzie skłonny żeby dzielić się z kimś kto i tak wie lepiej"moje najlepsze",każdy sprzęt jest inny i niestety muszą się czymś różnić i dla tego jedne będą lepsze a drugie gorsze,tak zawsze było jest i będzie

PaRa
15-11-2020, 12:49
Nie muszę się niczym chwalić,wszystkie dane techniczne masz na stronie producenta,wszystkie inne informacje u tych co robotów już trochę założyli i mają wiedzę na ten temat o ile ktoś będzie skłonny żeby dzielić się z kimś kto i tak wie lepiej"moje najlepsze",każdy sprzęt jest inny i niestety muszą się czymś różnić i dla tego jedne będą lepsze a drugie gorsze,tak zawsze było jest i będzie

Fakt, nie musisz się chwalić, Ty musisz tylko sprzedać.
Zawsze tak jest że nowe / lepsze / tańsze wypiera stare i nie dostosowane do nowej sytuacji. To się nazywa selekcja naturalna i mam wrażenie, że AL-CO jest takim " dinozaurem ", nie jest marką prestiżową, innowacyjną ani tańszą.

fotohobby
15-11-2020, 18:42
Nie muszę się niczym chwalić,wszystkie dane techniczne masz na stronie producenta,wszystkie inne informacje u tych co robotów już trochę założyli i mają wiedzę na ten temat o ile ktoś będzie skłonny żeby dzielić się z kimś kto i tak wie lepiej"moje najlepsze",każdy sprzęt jest inny i niestety muszą się czymś różnić i dla tego jedne będą lepsze a drugie gorsze,tak zawsze było jest i będzie

Ale jakigo producenta, jaki model ?
Może pokaż przynajmniej ten trawnik, który jest mniej zielony, bo jeździ po nim chiński robot ?

fotohobby
17-11-2020, 11:06
Wielu sprzedawców jest laikami niestety, to się nie wyklucza.
Najczęściej właśnie powtarzają marketingowe bzdury, że "firmowa kosiarka" daje bardziej zieloną trawe :)

I jak dobrze pamiętam- to nie my wychwalamy "nasze", tylko Ty z góry zacząłeś atakować, negowac to co nowe, bo "chińskie"

PrzyszłyBudowniczy
17-11-2020, 11:14
Czy ta dyskusja zmierza w stronę audiovoodu? Ja mam rację, kable droższe grają lepiej, jak fizyka się myli to się myli bo ja stwierdzam fakty. :P Przypominam że trawniki koszono i pielęgnowano wieki temu zanim powstały kosiarki ze sztuczną inteligencją ;)

W moim poprzednim poście nie myślałem o tym że Worx zrobi gorszy trawnik jak kosi, tylko bardziej że może droższa kosiarka kosi krócej, albo ma lepszy serwis czy wygodniejszą aplikację (z dłuższym wsparciem i lepszym algorytmem). Jeśli firma jest dobra to i mimo składania w chinach kontrola jakości jest taka że jakość jest powtarzalna. No i stąd dylemat, co kupić by było tanio i dobrze, bez przepłacania za markę lub marketing :) (W Ambrogio np. mnie martwi że ceny wydają się być odgórnie sterowane przez dystrybutora... każdy sklep sprzedaje je w identycznej cenie :( )

fotohobby
17-11-2020, 11:34
Z tego o czym napisałeś (serwis, czas koszenia, aplikacja) tylko serwis może być zagadką.
Pozostałe porównywałem z odpowiadającym cenowo Robomow, którego używa szwagier i Worx wypadał lepiej.
A mam trawnik dość wymagający- otacza prawie cały dom, z przejściami po 60-70cm.
Aplikację Worxa możesz ściągnąć i przetestować w trybie gościa, pewnie inne też.
Sam możesz sprawdzić funkcjonalność.

Zresztą - główną funkcjonalnością, jakiej poszukiwałem była możliwość koszenia krawędziowego przy wąskim obrzeżu.
Mógłbym wydać nawet 25% wiecej, gdyby inne marki oferowały taką możliwość.
Tak więc - wybór nie był trudny.

eko_zgonus
17-05-2021, 11:31
co tu wybrać? Ograniczyłem się do Robomow i Worx ale dalej nie wiem w co pójść. Czemu ten z Casto jest tańszy? nie bardzo widzę różnicę, pojemność baterii chyba.
powierzchnia samego trawnika ok 950 m2


https://www.castorama.pl/kosiar-samojezd-worx-l-1000-20v-id-1103154.html
https://allegro.pl/oferta/worx-kosiarka-landroid-1000m2-10702811037
https://allegro.pl/oferta/worx-robot-koszacy-landroid-l1000-wr147e-1-zestaw-10615703812
https://www.skoszone.pl/robot-koszacy-robomow-rk-1000-2021-id-3

fotohobby
17-05-2021, 12:09
Nie wiem, czy te opisy są poprawne - w Casto w temacie jest M1000, piszą o L.
Ale cena wskazuje, że to M1000. Jak masz równy trawnik o regulatnym kształcie, to będzie ok (warto wykorzystać promocję z garażem)
Na Twoim miejscu zainteresowałbym się L1000, ma koła o zwiększonej przyczepności, dwa kółka przednie, pływającą tarczę tnącą, można go myć pod bieżąco wodą.
L800 to powierzchnia 800m2, pewnie przez mniejszą baterię

eko_zgonus
17-05-2021, 12:26
gdzie widzisz tę promocję z garażem? czyli trzeba jeszcze coś dopłacić, gdzie w sumie w Robomow jest to w cenie i duża ilość kabla ograniczającego też jest w cenie.
Działka regularna dość. Nie rozumiem jeszcze jednej kwestii, jak to macie zrobione? - robot cały czas jest podpiętypod domową WIFI? jak wyjedzie poza obszar WIFI to co się dzieje (od domy najdalej odjedzie u mnie na około 30 metrów więc WIFI zgubi)? Trzeba tę przystawkę router dokupić żeby działało wszystko poprawnie?

fotohobby
17-05-2021, 13:04
Kosiarka samojezdna Worx M500 20V (kod produktu 631385) lub Kosiarka samojezdna Worx M1000 20V (kod produktu 630814) lub Kosiarka samojezdna Worx L2000 20V (kod produktu 630815), montaż i garaż w cenie.

Promocja obowiązuje od 04.05.2021 do 30.05.2021 r. lub do wyczerpania zapasów. Szczegóły promocji w regulaminie.

z podlinkowanej przez Ciebie oferty Castoramy.
Rok temu skorzystałem dokładnie z tej samej oferty.

Jak wyjedzie z zasięgu WiFi, to po prostu nie będziesz mógł mu przesłać rozkazu powrotu do bazy, zmienić harmonogramu koszenia, czy podejrzeć aktualnego stanu baterii.

eko_zgonus
17-05-2021, 13:13
z podlinkowanej przez Ciebie oferty Castoramy.
Tok temu skorzystałem dokładnie z tej samej oferty.

Jak wyjedzie z zasięgu WiFi, to po prostu nie będziesz mógł mu przesłać rozkazu powrotu do bazy, zmienić harmonogramu koszenia, czy podejrzeć aktualnego stanu baterii.

wiesz, że tego nawet nie zauważyłem...chyba na różowo dla mnie muszą pisać...

PrzyszłyBudowniczy
17-05-2021, 14:16
Czy w robocie Worx można wyłączyć czujnik deszczu, by przy przeciągających się opadach on kosił zamiast czekać?
Czy wyszły jakieś update'y do Worxa tak by kosił linia przy linii albo w koło zamiast losowo?
Kusi mnie oferta z Castoramy, szkoda tylko że nie mają w tej promocji wersji L1000 :(

Ostatnie pytanie - czy worx gdzieś podaje ile m² skosi na jednym ładowaniu?

fotohobby
17-05-2021, 15:18
Opóźnienie koszenia z uwagi na deszcz można określić w aplikacji - można je tam wyłączyć.
Kosi losowo.
A z uwagi na to, że kosi losowo nie da się określić ile m2 skosi.
Można określić tylko ile metrów pokona na jednym ładowaniu i pomnożyć to przez szerokość koszenia.
A i tak zależy to od kształtu trawnika, gęstości darni, wysokości koszenia, temperatury zewnętrznej.

PrzyszłyBudowniczy
17-05-2021, 15:47
Fotohobby - to jeszcze jedno pytanie do Ciebie, jeśli korzystałeś z promocji Castoramy, czy montaż wykonywał pracownik maszynką tak że przewód jest wkopany na kilka cm i niewidoczny? Casto odesłała mnie do worx(twierdząc że w przypadku Worxa tak się nie robi), worx serwis do worxinstalacje a tam brak możliwości kontaktu z żywym człowiekiem.

eko_zgonus
17-05-2021, 16:06
Fotohobby, a z perspektywy roku kupiłbyś Worxa? no i ten montaż też mnie interesuje czy byłeś zadowolony.
Regulaminu promocji nie mogę znaleźć, widzi ktoś?

fotohobby
17-05-2021, 17:24
Fotohobby - to jeszcze jedno pytanie do Ciebie, jeśli korzystałeś z promocji Castoramy, czy montaż wykonywał pracownik maszynką tak że przewód jest wkopany na kilka cm i niewidoczny? Casto odesłała mnie do worx(twierdząc że w przypadku Worxa tak się nie robi), worx serwis do worxinstalacje a tam brak możliwości kontaktu z żywym człowiekiem.

Sam wykonywałem montaż, z gratisowego zrezygnowałem.
Położyłem przewód na ziemi, poźniej, w tym roku przed sezonem wkopałem go sobie w ziemię.
Był już wówczas niewidoczny i trzeba było wyrywać go spomiędzy trawy.
Garaż dostałem zaraz przy zakupie w Casto.


Fotohobby, a z perspektywy roku kupiłbyś Worxa? no i ten montaż też mnie interesuje czy byłeś zadowolony.
Regulaminu promocji nie mogę znaleźć, widzi ktoś?

Tak, kupiłbym ponownie. Mam murki oporowe z granitu z wąskim obrzeżem pod nimi. Mam idealnie dokoszone krawędzie pod nimi.
Kosia4ka jest cicha i kompletnie (poza wymianą nożyków) bezobsługowa.
W całym, skomplikowanym trawniku mam 2 miejsca, (rogi) które muszę docinać ręcznie, ale popełniłem tam babola układając przewód ograniczający.

Regulamin:
https://media.castorama.pl/media/wysiwyg/regulaminy/Regulamin-Akcji-WORX-Montaz-i-Garaz-w-cenie.pdf

eko_zgonus
19-05-2021, 07:13
A o tym co myślicie?
https://ogrodniczezakupy.pl/pl/p/McCulloch-robot-koszacy-ROB-1000-do-1000m2-zestaw-instalacyjny-w-komplecie/1467874

PrzyszłyBudowniczy
19-05-2021, 09:00
Regulamin promocji z tego roku: https://media.castorama.pl/media/wysiwyg/regulaminy/Regulamin_Akcji_Montaz_i_Garaz_w_cenie_04.05-30.05.2021.pdf?_ga=2.175163362.1143184358.16212341 15-1890631427.1615795457

Informacje od konsultanta - trzeba się spieszyć, przewidywane wyczerpanie montaży to dziś ;)
Z minusów - z regulaminu wynika że montaż to ułożenie kabla na ziemi, a nie pod ziemią :(
Sam wciąż się waham, jeszcze trafiłem na tańszą markę Ambrogio - Wiper. Roboty identyczne, koszą spiralnie, mają GPSa i lepiej się odnajdują w tym co skosiły + długi czas koszenia a krótki ładowania. Na minus - nietypowe noże, brak wifi tylko sam bluetooth, dostęp zdalny po GSM płatny 27euro/rok. Brak koszenia krawędziowego (ale tego nie ma chyba nikt poza Worxem), monopol cenowy.

W przypadku Worx najbardziej mnie martwią opinie na Amazon, a tu komuś wali głową w ścianę, innemu nie działa w Wifi 5Ghz a u kogoś gubi się i roluje w miejscu przez cały dzień :(

eko_zgonus
19-05-2021, 10:26
Brak koszenia krawędziowego (ale tego nie ma chyba nikt poza Worxem)
Z tego co patrzyłem jeszcze Robomow nieźle krawędzie kosi

eko_zgonus
19-05-2021, 10:32
wynika że montaż to ułożenie kabla na ziemi, a nie pod ziemią
Dodatkowo 21 dni na montaż także połowa sezonu koszenia zleci.
Dlaczego ułożenie na ziemi jest na nic? Jeśli będę sam robił tak to chciałem zrobić

PrzyszłyBudowniczy
19-05-2021, 10:44
Łatwiej zrobić gdzieś błąd na początku i Ci kosiarka przetnie kabel. Dodatkowo utrudniona wertykulacja trawnika.
Jak nie kupię robota z montażem to też będę sam kładł na i czekał aż zarośnie... No ale od firmy która się tym zajmuje oczekiwałbym że przejedzie maszynką układającą kabel, raz dwa i gotowe :)

fotohobby
19-05-2021, 12:24
.

W przypadku Worx najbardziej mnie martwią opinie na Amazon, a tu komuś wali głową w ścianę, innemu nie działa w Wifi 5Ghz a u kogoś gubi się i roluje w miejscu przez cały dzień :(

Też czytałem o tym tym rolowaniu i trochę mnie to zmartwiło, póki nie zobaczyłem "trawnika" po którym jeździ.
Ugór, ĺama e przez klepisko.

Do największych minusów Worx serii CutEdge zaliczam dużą i ciężką osłonę noża, na której przy nierównym trawniku (i wysokich obrzeżach) kosiarka ma tendencję "zawieszania się" i buksowania. Problem zgłoszony i pewnie w kolejnym modelu zostanie zmniejszona.
Ja mam trawnik założony od zera, regularnie walcowany, więc problem mnie nie dotyczy, ale trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli kogoś trawnik jest wyboisty.

Plusem jest duża ilość użytkowników i kreatywna społeczność:

https://i.pinimg.com/originals/5b/da/04/5bda041705c0676d5b1dce06d7672fa6.png

[https://i.pinimg.com/originals/2e/f0/ef/2ef0ef2d06602dc8688e8b08b40b3eb4.png

:)

fotohobby
19-05-2021, 13:17
.
Jak nie kupię robota z montażem to też będę sam kładł na i czekał aż zarośnie...

No tak, ale nadal wertykulacja krawędzi trawnika będzie niemożliwa.
Ja miałem pierwszy sezon wśród trawy, później w lutym/marcu po zimowych roztopach wziąłem nóż do trawy i korzystając z mokrej, miękkiej ziemi wcisnąłem przewód ok 5cm pod poziom gruntu.

PrzyszłyBudowniczy
21-05-2021, 08:15
Fotohobby - rok temu przewidywałeś że wymiana żyletek co 2-3msc, możesz powiedzieć po tym sezonie jak to wyszło faktycznie? Jakie żyletki kupujesz?
Jeszce jedno pytanie o Cut to Edge ile cm zostaje takiego faktycznego marginesu, rzeczywiście mniej niż 1cm? bo tak gdzieś widziałem na filmikach.

fotohobby
21-05-2021, 08:43
Noże na ten sezon:
https://allegro.pl/oferta/18-x-43mm-noz-robota-gardena-automower-tytanowe-9268500217

Trochę dłuższe, niż oryginalne koszą 2miesiące i pewnie powoli je będę zmieniał.
Moźna je po zdjęciu podostrzyć trochę, ale to zabieg na 2-3 tygodnie.

Noże muszą być dwustronne, bo kierunek obrotów jest różny co cykl koszenia.

Nie jestem w stanie Ci powiedzieć, jaką szerokość ma margines, bo nie mam ani jednego miejsca, żeby trawnik dochodził do ściany. Zawsze jest ok 8cm obrzeże - z kostek betonowych, lub granitowych

eko_zgonus
25-05-2021, 08:26
po dłuższym namyśle idę w kierunku Robomow - zadecydował dobry rabat, 4 lata gwarancji i darmowe ubezpieczenie od wandalizmu i kradzieży jakie daje producent.

rewolF
26-05-2021, 14:47
po dłuższym namyśle idę w kierunku Robomow - zadecydował dobry rabat, 4 lata gwarancji i darmowe ubezpieczenie od wandalizmu i kradzieży jakie daje producent.

Na jaki model się zdecydowałeś, w jakiej cenie i gdzie kupowałeś?

eko_zgonus
26-05-2021, 16:12
RK1000 za 5500.
Cena taka bo brałem u gościa rzeczy do nawodnienia i był skory do zniżki, podam na priv jeśli ktoś będzie zainteresowany.
Z minusów aplikacja tylko na Bluetooth ale zaakceptowałem to dla plusów jakie wymieniłem

PrzyszłyBudowniczy
26-05-2021, 19:40
Ciekawe czy bierzesz nawodnienie tam gdzie ja... poszedł priv ;)
Co Cie przekonało do RK1000? Bo cenowo nadal drożej niż Worx ;)

eko_zgonus
26-05-2021, 20:09
Ciekawe czy bierzesz nawodnienie tam gdzie ja... poszedł priv ;)
Co Cie przekonało do RK1000? Bo cenowo nadal drożej niż Worx ;)
Mam duży trawnik 950m2 i trochę asekuracyjne podszedłem z przekonaniem, że tanie rzeczy są tanie, nie ujmując Worxowi, uznałem że Robomow jest bardziej nazwijmy to markowy, porządny, różnica 1300 po prostu do zaakceptowania.
Robomow też ma noże a nie żyletki, i z filmików Robomow mi się bardziej podobał, znalazłem nawet jakiś filmik gdzie jechał Worx z Robomowem razem i ten drugi lepiej wyglądał

kerad85
02-06-2021, 22:40
Hej, podeślesz na priv kontakt do tej firmy? Chyba też poszedłbym w Robomow.

Czy montowałeś sam czy już ta firma to robi?

PrzyszłyBudowniczy
02-06-2021, 23:25
Kerad85 - Firma to ekoos, maja kosiarki i nawadnianie (tak, to jest firma u której kupowałem zraszacze, jak zgadywałem 2 posty wyżej ;)). Niestety nie montują z tego co pytałem.

Co do kosiarek - sam kupiłem landroida 1000 ostatecznie w ostatnim dniu promocji. Montaż niestety na ziemii, a "cut to edge" wg. montażystów to bardziej 6cm albo i troche więcej... Z montażu więc pewnie nie skorzystam, a czy kosiarkę zostawię chyba uzależnie od pierwszych delikatnych testów na sucho.

Na razie mogę powiedzieć, że sparowanie z wifi kosiarki trwało 1.5h, skończyło się ręcznym wrzucaniem pliku json wygenerowanego przez stronę producenta na pendrive USB :bash: oby dalej poszło lepiej. Aplikacja na telefon ma ładne 2.5 gwiazdki a problem z połączeniem jest znany chyba od miesięcy (jeśli nie lat)

fotohobby
03-06-2021, 07:45
Dlatego ja z opcji montażu zrezygnowałem, uznałem, że w moim skomplikowanym w kształcie ogrodzie zrobię to lepiej.
Mnie akurat sparowanie poszło normalnie.

KCWG
03-06-2021, 15:51
Pytanie do osób, które mają worxa, a jak z serwisem tego urządzenia? Zakładam, że za jakiś czas 2-3 lata coś trzeba wymienić, przeczyścić itp.?

fotohobby
03-06-2021, 17:21
Nic się nie czyści(poza resztkami trawy z podwozia), nie wymienia (poza nożykami).
To nie spalinówka.

Serwis jest póki co jeden, centralny, choć nie wiem, co robią na miejscu, co wysyłają do DE

KCWG
04-06-2021, 13:46
To dobra wiadomość! Zatem mowa o serwisie przez huskqarnę to w dużej mierze chwyt marketingowy?

fotohobby
04-06-2021, 14:00
O jakim serwisie przez Husqvarnę?

eko_zgonus
09-06-2021, 08:22
Mam pytanie o kabel, w przyszłości powstanie mi przeszkoda, czyli basen obsadzony roślinami, nie wiem Jeszce jak to będzie dokładnie, jak wtedy z kablem zrobić? Przecinam w miejscach które zechce i układam nowy na omijankę? wymagane specjalne łączenie? jak to działa?

fotohobby
09-06-2021, 10:13
Przecinasz, układasz nowy, lutujesz, zabezpieczasz opaską termokurczliwą, albo łączysz za pomocą złączek hydrożelowych 3M

Robinson74
13-06-2021, 22:32
Docelowo myślę o takim robocie koszącym, a akurat jestem na takim etapie budowy, że przed otynkowaniem wnętrz mogę wyprowadzić jakiś kabel elektryczny do ogrodu.
Czy dobrze rozumiem, że taki robot ma swoją bazę (np. gdzieś przy murze) i tam muszę doprowadzić zasilanie z rozdzielnicy? Czy to powinno być po prostu gniazdko na zewnątrz? Czy może należy poprowadzić jakąś instalację w gruncie?

PrzyszłyBudowniczy
13-06-2021, 23:10
Tak, robot ma baze przy murze, albo w srodku ogrodu ;) Ogólnie dobrym pomyslem jest wyciagniecie n kabli ziemnych do różnych części ogrodu. Kosztuje to grosze (przy budowie domu ;)) a się przydaje - ja już zagospodarowałem 3 "niepotrzebne" kable.
Co do robota - możesz też wyciągnąć arota do garażu, przyda się też na wypadek ciągnięcia przewodu wielożyłowego np do elektrozaworów do podlewania.
Ew. zawsze emożesz wpiąć robota do gniazdka na elewacji

Co do wcześniejszego pytania - najwygodniej właśnie przeciąć kabel i użyć tych żelowych złączek (które nawet producent dorzuca do zestawu z robotem często) - szukaj jako scotchlok.

Robinson74
14-06-2021, 09:36
OK, dzięki.
W takim razie zrobię gniazdko na zewnątrz garażu, w potencjalnym miejscu postoju robota.

Marek2504
16-06-2021, 05:54
Warto pamiętać także o dobrym miejscu na router. Nie wiem jak w innych robotach to wygląda, ale robot Gardeny ma router który należy powiesić w takim miejscu aby w całym ogrodzie był zasięg.

gregor24
18-06-2021, 00:33
Jak zachowuje się Worx przy najeżdżaniu na kostkę gdzie nie ma przewodu granicznego, np. oczka wokół drzewek z kostki na środku działki?

fotohobby
18-06-2021, 07:46
Jeśli potrafi na nie najechać, to je po prostu przejeżdża, jeśli byłyby wyższe, to się "odbije"

gregor24
18-06-2021, 08:45
Czyli będzie się pakował w kamyczki w środku, trzeba zakładać wszędzie przewód graniczny.

fotohobby
18-06-2021, 10:12
Albo ciągnąć kabel graniczny, albo dokupić moduł Off Limits
https://eu.worx.com/landroid/en/options-and-accessories/off-limits/
https://allegro.pl/oferta/worx-modul-off-limits-ogrodzenie-magnetyczne-9497525546

PaRa
18-06-2021, 10:45
Jeśli potrafi na nie najechać, to je po prostu przejeżdża, jeśli byłyby wyższe, to się "odbije"

Chyba że zawiśnie na obudowie, jeśli wjedzie w " odpowiedni " sposób.

fotohobby
18-06-2021, 10:51
Też się może zdążyć, szczególnie przy kostce brukowej (granitowej)

eko_zgonus
19-06-2021, 09:52
jak układać kabel dla obrzeża z bordem i korą?
obrzeże lekko wyżej (max 1cm) od poziomu ziemi
czy układać tak, że ma jechać kołem po korze, czy jednak tak jakby była to ściana, czyli ma nie przejeżdżać przez borda, a niedokoszenia robić podkaszarką?

https://i.ibb.co/GTXS35y/20210619-102656.jpg (https://ibb.co/GTXS35y)

PaRa
19-06-2021, 10:27
jak układać kabel dla obrzeża z bordem i korą?
obrzeże lekko wyżej (max 1cm) od poziomu ziemi
czy układać tak, że ma jechać kołem po korze, czy jednak tak jakby była to ściana, czyli ma nie przejeżdżać przez borda, a niedokoszenia robić podkaszarką?

https://i.ibb.co/GTXS35y/20210619-102656.jpg (https://ibb.co/GTXS35y)

U siebie w takiej sytuacji położyłem przewód tak, że kosiarka jedzie kołem po krawędzi trawnika.
Na początku sezonu odcinam krawędz trawnika i zostawiam pomiędzy trawnikiem a bordem 1-2 cm.
Moja kosiarka to Worx i ma opcję koszenia krawędzi.

fotohobby
19-06-2021, 10:57
Ja jako obrzeże zastosowałem kostkę granitową i kosiarka jednym kołem jedzie po niej.
Choć trawa jest sprytna i pokłada się na samej kostce więc na na jakieś czas trzeba zająć się nią ręcznie457224457224

eko_zgonus
19-06-2021, 12:26
U siebie w takiej sytuacji położyłem przewód tak, że kosiarka jedzie kołem po krawędzi trawnika.
Na początku sezonu odcinam krawędz trawnika i zostawiam pomiędzy trawnikiem a bordem 1-2 cm.
Moja kosiarka to Worx i ma opcję koszenia krawędzi.
Czyli odcinasz 2cm darni?
U mnie takie obrzeże to ok 150 metrów, chciałbym zrobić tak by było jak najmniej do roboty, obawiam się że jak kora wypadnie, będzie dół, kosiarka spadnie kołem w dół i żyletki się zniszczą - nie wiem czy to uzasadniony strach.

fotohobby
19-06-2021, 13:49
Jak nie dotniesz krawędzi, to trawa i tak zacznie ci się przerastać poza ten bord

KCWG
04-07-2021, 09:35
Hmm ... taki był wynik rozmowy z przedstawicielem husqwarny ... Myślę, że skoro jest tam silnik elektryczny, to czasem trzeba coś tam zakonserwwać, przeczyścić, itp., ale mogę nie mieć racji

Robinson74
20-07-2021, 12:15
PILNE PYTANIE

Czy do podłączenia kosiarki automatycznej wystarczy kabel 3x1,5 mm2 ?

Marek2504
21-07-2021, 13:51
Spokojnie wystarczy.

TomekPBB
03-08-2021, 14:59
To ja zapytam o firmę Yard Force,
Mam od 2 tyg. model Amiro 400 (3 żyletki, czujnik deszczu 400m2, mulczowanie, czujnik przeszkód poza tym prosta konstrukcja bez aplikacji)
dostałem do testów używkę.
Efekt jej pracy to dla mnie SZOK - miałem wcześniej spalinówkę.
I teraz chce kupić swojego robota do trawnika 700m2.
I tu pytanie, czy brać coś z marki WORX ?
a może ktoś z forum używa Yard Force dłużej do większych trawników np. ok.700m2 i coś by opowiedział ;)

PaRa
03-08-2021, 17:38
To ja zapytam o firmę Yard Force,
Mam od 2 tyg. model Amiro 400 (3 żyletki, czujnik deszczu 400m2, mulczowanie, czujnik przeszkód poza tym prosta konstrukcja bez aplikacji)
dostałem do testów używkę.
Efekt jej pracy to dla mnie SZOK - miałem wcześniej spalinówkę.
I teraz chce kupić swojego robota do trawnika 700m2.
I tu pytanie, czy brać coś z marki WORX ?
a może ktoś z forum używa Yard Force dłużej do większych trawników np. ok.700m2 i coś by opowiedział ;)

Worx ma przewagę w postaci koszenia krawędzi.

TomekPBB
07-08-2021, 16:19
Może nie do końca budżetowo,
ale wybór padł na Husquvarna Automower 310.
Drogo, ale w perspektywie kilku lat wygląda tanio,
bo przecież jak często kupuje się tego typu sprzęty ;)

Kaizen
07-08-2021, 21:19
bo przecież jak często kupuje się tego typu sprzęty ;)

Regularnie kupuje się ostrza/żyletki, bo nie wolno ostrzyć.
Na ile wystarczy komplet - zależy, jak często na trawniku będą gałązki, szyszki i inne niespodzianki. Jakoś mało kto to podkreśla, że tradycyjna kosiarka to praktycznie zerowy koszt noży - robot to setki złotych w sezonie (albo postrzępiona trawa).

fotohobby
07-08-2021, 21:22
Setki złotych w sezonie? O czym Ty piszesz ....
Taki zestaw wystarcza na sezon
https://allegro.pl/oferta/18-x-43mm-noz-robota-gardena-automower-tytanowe-9268500217?snapshot=MjAyMS0wNS0zMVQxMjozMjozNS40NT VaO2J1eWVyOzZjMmYxNzU4MGQ5NjAyNjA5ZDQ2NjdiYjQ2N2Jk ODMzNGJkOWE3ODNkNjgxNjQ1YjQyMmVjZmU1OGNmYTM3YzE%3D

Kaizen
07-08-2021, 21:29
https://www.husqvarna.com/pl/akcesoria/ostrza-do-kosiarek-automatycznych/noze-endurance/595084402/

fotohobby
07-08-2021, 21:35
A jest jakiś przymus zakupu tych noży i absurdalnego napychania kieszeni producentowi ?
Dlaczego, żeby udowodnić swoją tezę, musisz sięgać zawsze do tak absurdalnych i nieżyciowych przykładów ?
Filtry do reku też trzeba kupować u producenta ?

Poza tym - to 45 noży.
Jeśli 18szt zamienników spokojnie wytrzymuje u mnie (na trawniku gałązki i orzechy włoskie) jeden sezon, to te 45 szt endurance powinny spokojnie wystarczyć na 5 lat. W sumie nawet na dłużej, skoro dla zwykłych noży i powierzchni 1000m2 Husqvarna podaje czasem eksploatacji 1-2 miesiące
A jak nie wystarczą ? No to są zamienniki po 60zł/sezon

TomekPBB
08-08-2021, 10:36
Ja nie mam szyszek, gałązek, mam tylko trawnik - duży, co 2 tyg. koszenia spalinówką średnio 3g jeżdżenia miałem 8 worów 120L trawska,
które musiałem wywozić na śmietnik, od ponad 3 tyg. z robotem nie mam tego problemu 8-).
Wydatek na sezon ok. 100zł jest i tak mniejszy niż przy spalinówce. Już widzę że u mnie się to sprawdzi.
I pewnie następny zakup do będzie jakiś iRobot do domu ;)

TomekPBB
08-08-2021, 11:04
https://www.husqvarna.com/pl/akcesoria/ostrza-do-kosiarek-automatycznych/noze-endurance/595084402/
45 noży to 15 kompletów
575/15=38,3(3)
38,3zł za komplet "intergalaktycznych" ;) noży na jeden sezon i tak taniej niż koszty utrzymania spalinówki przynajmniej u mnie ;)

Kaizen
08-08-2021, 11:38
38,3zł za komplet "intergalaktycznych" ;) noży na jeden sezon i tak taniej niż koszty utrzymania spalinówki przynajmniej u mnie ;)

Nie mówię o całkowitych kosztach, a o samych nożach. Kosiarkę możesz mieć elektryczną czy akumulatorową - i pozostałe (poza nożami) koszty będą co najwyżej takie, jak robota.

map78
09-08-2021, 21:20
Regularnie kupuje się ostrza/żyletki, bo nie wolno ostrzyć.
Na ile wystarczy komplet - zależy, jak często na trawniku będą gałązki, szyszki i inne niespodzianki. Jakoś mało kto to podkreśla, że tradycyjna kosiarka to praktycznie zerowy koszt noży - robot to setki złotych w sezonie (albo postrzępiona trawa).

Wystarczy kupić robota Robomow - tam nie ma żyletek tylko ostrza, jak w normalnej kosiarce. No może nie do końca, ale prawie... ;)

Kaizen
09-08-2021, 21:37
Wystarczy kupić robota Robomow - tam nie ma żyletek tylko ostrza, jak w normalnej kosiarce. No może nie do końca, ale prawie... ;)

klik (https://www.robomow.com/headless/fileadmin/robomow/installations_guides/RT_user_guide_2021A_PO_V8.pdf)
NIGDY nie używać uszkodzonego lub złamanego noża. NIE ostrzyć noża.

Jest zbudowany inaczej, z cieńszej i twardszej stali. Na pewno nie nadaje się do ostrzenia szlifierką kątową czy pilnikiem. Jak już ktoś chce olać zalecenia producenta to trzeba się pieścić jak z nożem kuchennym, czy nawet brzytwą.

map78
10-08-2021, 00:14
klik (https://www.robomow.com/headless/fileadmin/robomow/installations_guides/RT_user_guide_2021A_PO_V8.pdf)
NIGDY nie używać uszkodzonego lub złamanego noża. NIE ostrzyć noża.

Jest zbudowany inaczej, z cieńszej i twardszej stali. Na pewno nie nadaje się do ostrzenia szlifierką kontową czy pilnikiem. Jak już ktoś chce olać zalecenia producenta to trzeba się pieścić jak z nożem kuchennym, czy nawet brzytwą.

Akurat wziąłeś pod lupę najbardziej budżetową wersję Robomow, ale nie szkodzi ;) nawet on ma ostrze,a nie żyletki, choć pewnie cieńsze niż w droższych modelach... Tak czy siak, to, że jest tam możliwość wymiany ostrza i nie ma możliwości jego ostrzenia jeszcze nie determinuje faktu, że trzeba to robić i przede wszystkim jak często... Z opinii użytkowników na forum FM wynika, że wymiana ostrza następuje max raz na sezon, a niektórzy deklarują, że nawet 3 lata nie było konieczności wymiany... Inaczej niestety jest z żyletkami, te tak jak piszesz trzeba wymieniać dość często bo szybko się tępią i uszkadzają.

Kaizen
10-08-2021, 05:48
Tak czy siak, to, że jest tam możliwość wymiany ostrza i nie ma możliwości jego ostrzenia jeszcze nie determinuje faktu, że trzeba to robić i przede wszystkim jak często... Z opinii użytkowników na forum FM wynika, że wymiana ostrza następuje max raz na sezon, a niektórzy deklarują, że nawet 3 lata nie było konieczności wymiany...

Kupiłem pod koniec zeszłego sezonu i na początku tego już strzępila. Ostrze dro RC od myfriendow kosztuje 70zł (to samo na Allegro 2x tyle) - ale jeszcze szybciej się tępi.

map78
10-08-2021, 08:30
Kupiłem pod koniec zeszłego sezonu i na początku tego już strzępila. Ostrze dro RC od myfriendow kosztuje 70zł (to samo na Allegro 2x tyle) - ale jeszcze szybciej się tępi.

A jaki robot?

fotohobby
10-08-2021, 12:06
Akurat wziąłeś pod lupę najbardziej budżetową wersję Robomow, ale nie szkodzi ;) nawet on ma ostrze,a nie żyletki, choć pewnie cieńsze niż w droższych modelach... Tak czy siak, to, że jest tam możliwość wymiany ostrza i nie ma możliwości jego ostrzenia jeszcze nie determinuje faktu, że trzeba to robić i przede wszystkim jak często... Z opinii użytkowników na forum FM wynika, że wymiana ostrza następuje max raz na sezon, a niektórzy deklarują, że nawet 3 lata nie było konieczności wymiany... Inaczej niestety jest z żyletkami, te tak jak piszesz trzeba wymieniać dość często bo szybko się tępią i uszkadzają.

Ale taki nóż to 150- 200zł, a w niektórych modelach są dwa...

map78
10-08-2021, 12:19
Ale taki nóż to 150- 200zł, a w niektórych modelach są dwa...

Tak, ale to nie wirujące żyletki ;)
To jest rozwiązanie w robotach klasy premium, więc wierzę, że jest dobre, co zresztą potwierdzają opinie użytkowników na grupie FB, bo na FM temat robotów nie istnieje.. a szkoda :(
Podsumowując, sam obecnie mam żyletkowca, ale będę zmieniał i chyba właśnie na Robomow, miedzy innymi dlatego, że jest tam nóż/noże. W mojej spalinówce nawet nie wiem jak nóż wygląda, a kosi super od 10 lat...

fotohobby
10-08-2021, 14:31
A co za problem z żyletkami?
Teraz u mnie lecą 6 tydzień, nie widzę śladów postrzępionych krawędzi, ale pewnie w weekend profilaktycznie je wymienię. Mnie nie obchodzi, czy tnie nóż, czy żyletki, interesuje mnie efekt.

Natomiast, jeśli uważasz, że po 10 latach nóż spalinówki kosi super, to albo mamy różną trawę, albo takież wymagania.

Robomowa ma szwagier, Rx12 i nóż w drugiej połowie sezonu nie wygląda dobrze.

Kaizen
10-08-2021, 15:28
a jaki robot?

rc304u

henrykow
10-08-2021, 15:47
klik (https://www.robomow.com/headless/fileadmin/robomow/installations_guides/RT_user_guide_2021A_PO_V8.pdf)
NIGDY nie używać uszkodzonego lub złamanego noża. NIE ostrzyć noża.

Jest zbudowany inaczej, z cieńszej i twardszej stali. Na pewno nie nadaje się do ostrzenia szlifierką kątową czy pilnikiem. Jak już ktoś chce olać zalecenia producenta to trzeba się pieścić jak z nożem kuchennym, czy nawet brzytwą.

Przecież producent nie napisze oficjalnie że można ostrzyć lub stosować zamienniki wiadomo z jakiego powodu. każdy producent w instrukcji obsługi pisze że stosować tylko oryginalne części i osprzęt.
Natomiast co do ostrzenia to tarczą diamentową na pewno by się je naostrzyło.

map78
10-08-2021, 16:47
rc304u

No to przecież on żyletek nie ma...
Jak często wymieniasz to tnące śmigiełko?

map78
10-08-2021, 16:58
A co za problem z żyletkami?
Teraz u mnie lecą 6 tydzień, nie widzę śladów postrzępionych krawędzi, ale pewnie w weekend profilaktycznie je wymienię. Mnie nie obchodzi, czy tnie nóż, czy żyletki, interesuje mnie efekt.
Mnie w sumie też nie, ale dla mnie wymiana co 6 tygodni jest upierdliwa. Wolę sprzęty bezobsługowe i takowych nieustannie szukam...;)


Natomiast, jeśli uważasz, że po 10 latach nóż spalinówki kosi super, to albo mamy różną trawę, albo takież wymagania.
Wymaganie mam w sumie tylko takie żeby było równo skoszone i w tym sensie jest ono spełnione. Nie wiem jakie jeszcze można mieć wymagania od kosiarki...:confused:


Robomowa ma szwagier, Rx12 i nóż w drugiej połowie sezonu nie wygląda dobrze.
To jeszcze bardziej budżetowa wersja niż znalazł Kaizen. Ja raczej myślę o modelu RK1000, a tam ostrze jest zupełnie inne - mam nadzieję, że bardziej trwałe bo jest ponad 3 x droższy...

Kaizen
10-08-2021, 18:03
Przecież producent nie napisze oficjalnie że można ostrzyć lub stosować zamienniki wiadomo z jakiego powodu. każdy producent w instrukcji obsługi pisze że stosować tylko oryginalne części i osprzęt.
Natomiast co do ostrzenia to tarczą diamentową na pewno by się je naostrzyło.

Pokaż, jak to ostrzysz tarczą :) A potem jak wyważasz.

Niby jaki producent "zwykłej" kosiarki ma interes inny w temacie ostrzenia, niż producent robota? A czemu nie zakazują ostrzenia a nawet szkolą, jak to robić?


No to przecież on żyletek nie ma...
Jak często wymieniasz to tnące śmigiełko?

Jak pisałem kupiłem pod koniec zeszłego sezonu. Mam dwa ostrza - oryginalne i od myfriendow. Czasami robię przerwę robotowi i potem koszę zwykłą kosiarką żeby zebrać trawe do ściółkowania. Jak dotąd obydwa ostrza ostrzylem raz (delikatnie, jak nóż kuchenny licząc, że noże zostaną wyważone. Jakbym się stosował do zaleceń producenta to pewnie ze 4 zamienniki na sezon by mi szly,zeby trawa nie miala zółtych, postrzępionych brzegów. Niestety, na trawie laduja mi liście i gałązki brzozy. Staram się codziennie przejść po trawniku i zebrać - ale to nie do upilnowania.

fotohobby
10-08-2021, 18:21
Przecież producent nie napisze oficjalnie że można ostrzyć lub stosować zamienniki wiadomo z jakiego powodu. każdy producent w instrukcji obsługi pisze że stosować tylko oryginalne części i osprzęt.
Natomiast co do ostrzenia to tarczą diamentową na pewno by się je naostrzyło.

Niby możesz, tylko jak stracisz wyważenie, to rozwalisz silnik. Na grupach Bosch użytkownicy pisali, że wystarczy rożnica 0.2g w wadze nożyków (kiepskie zamienniki mają taki rozstrzał) aby robot zaczynał wchodzić wibracje.

fotohobby
10-08-2021, 18:26
Mnie w sumie też nie, ale dla mnie wymiana co 6 tygodni jest upierdliwa. Wolę sprzęty bezobsługowe i takowych nieustannie szukam...;)


Wymaganie mam w sumie tylko takie żeby było równo skoszone i w tym sensie jest ono spełnione. Nie wiem jakie jeszcze można mieć wymagania od kosiarki...:confused:


To jeszcze bardziej budżetowa wersja niż znalazł Kaizen. Ja raczej myślę o modelu RK1000, a tam ostrze jest zupełnie inne - mam nadzieję, że bardziej trwałe bo jest ponad 3 x droższy...

Jasne, że powinno być trwalsze, ale też pewnie do koszenia będzie miało więcej niż 100m2 u szwagra.
No i będzie drozsze
Co do wymagań - koszenie nieostrzonym przez dwa lata nożem spalinówki powodowało postrzępione, żółte zakończenia źdźbeł, przy deszczowej pogodzie choroby trawy. Może Twoja jest na to odporna, ale wolałbym chyba kozę wpuścić, niż 10-letnim nożem kosić :)

map78
10-08-2021, 19:26
Jasne, że powinno być trwalsze, ale też pewnie do koszenia będzie miało więcej niż 100m2 u szwagra.
No i będzie drozsze
Co do wymagań - koszenie nieostrzonym przez dwa lata nożem spalinówki powodowało postrzępione, żółte zakończenia źdźbeł, przy deszczowej pogodzie choroby trawy. Może Twoja jest na to odporna, ale wolałbym chyba kozę wpuścić, niż 10-letnim nożem kosić :)

U mnie ziemia torfowa, nic tam zżółknąć nawet nie zdąży, bo godzinę po skoszeniu już cm odrasta:D a po trzech dniach jest po kolana :bash:

anatema
11-08-2021, 07:33
W mojej spalinówce nawet nie wiem jak nóż wygląda, a kosi super od 10 lat...

Proszę cię, nie pisz takich rzeczy bo jak ktoś przeczyta to pomyśli, że to prawda.
Chyba że masz pustynię z kilkoma kikutami trawy, ewentualnie 50m2 (spalinówka to wtedy przerost formy nad treścią) trawnika to OK, ewentualnie żona albo sąsiad ostrzą ten nóż bez twojej wiedzy :p
Używam spalinówki od 20 lat (od 15 lat Vikinga który nie chce się zepsuć) i minimum jedno ostrzenie w sezonie, a od kilku lat ostrzę dużo częściej, tak co 3-4 koszenia (areał ok. 900m2); jest znacząco lepszy komfort koszenia.

map78
11-08-2021, 08:17
Proszę cię, nie pisz takich rzeczy bo jak ktoś przeczyta to pomyśli, że to prawda.
Chyba że masz pustynię z kilkoma kikutami trawy, ewentualnie 50m2 (spalinówka to wtedy przerost formy nad treścią) trawnika to OK, ewentualnie żona albo sąsiad ostrzą ten nóż bez twojej wiedzy :p
Używam spalinówki od 20 lat (od 15 lat Vikinga który nie chce się zepsuć) i minimum jedno ostrzenie w sezonie, a od kilku lat ostrzę dużo częściej, tak co 3-4 koszenia (areał ok. 900m2); jest znacząco lepszy komfort koszenia.

Hej,
Trawnik około 600m2. Trawa jakaś tam super może nie jest ale bardzo gęsta i soczysta, na pewno nie suche kępki ;)
Kosiarka spalinowa No Name (Chińczyk) kupiona w 2010r. Ja jej nigdy nie czyściłem od spodu ani nie ostrzyłem noża. Żona nawet nie wie jak ją uruchomić:lol2:, a sąsiad... no cóż:D możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne :no:

anatema
11-08-2021, 08:52
Hej,
Trawnik około 600m2. Trawa jakaś tam super może nie jest ale bardzo gęsta i soczysta, na pewno nie suche kępki ;)
Kosiarka spalinowa No Name (Chińczyk) kupiona w 2010r. Ja jej nigdy nie czyściłem od spodu ani nie ostrzyłem noża. Żona nawet nie wie jak ją uruchomić:lol2:, a sąsiad... no cóż:D możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne :no:

Trudno w to uwierzyć; może dawałeś na serwis i przy wymianie oleju/czyszczeniu filtrów/itd. ostrzyli nóż i nawet nie wiedziałeś o tym...

map78
11-08-2021, 09:16
Trudno w to uwierzyć; może dawałeś na serwis i przy wymianie oleju/czyszczeniu filtrów/itd. ostrzyli nóż i nawet nie wiedziałeś o tym...

Nie:no: Serwis sam robię. Znaczy raz w roku wymieniam olej (4-suw), świecę może ze 2 razy i filtr czyszczę co roku, a raz wymieniłem. Noża nawet nie tykam bo brudne to to ;) Wstawiłbym zdjęcia, ale coś ta funkcja szwankuje od kilku dni na FM...

Kaizen
11-08-2021, 11:55
Wstawiłbym zdjęcia, ale coś ta funkcja szwankuje od kilku dni na FM...

Szkoda. Chciałbym zobaczyć zbliżenie na końcówki liści kilka dni po koszeniu.
Jak nie miałem robota, to w sezonie ze 4x ostrzyłem. Teraz dwa naostrzone noże wystarczą chyba na sezon - ale większość roboty odwala robot.
Trawnik z 350m2, kosiarka elektryczna 1300 W.

Robinson74
11-08-2021, 12:35
Wstawiłbym zdjęcia, ale coś ta funkcja szwankuje od kilku dni na FM...
Chyba od kilku tygodni.
Chyba że przekroczyłem jakiś limit zdjęć lub MB?

map78
11-08-2021, 12:35
Szkoda. Chciałbym zobaczyć zbliżenie na końcówki liści kilka dni po koszeniu.
Jak nie miałem robota, to w sezonie ze 4x ostrzyłem. Teraz dwa naostrzone noże wystarczą chyba na sezon - ale większość roboty odwala robot.
Trawnik z 350m2, kosiarka elektryczna 1300 W.

U mnie elektryczna to nawet nie podejmuje pracy... Próbowałem raz jakimś Einhelem i później Boshem i efekt był taki, że po 5 min. pracy nie chciały się włączyć. Chyba chodziło o jakieś zabezpieczenie przeciążeniowe, bo na drugi dzień działały normalnie.
Spalinówka czasem zwiększa obroty i wyje, ale idzie jak czołg ;)
A robot, cóż jednego chyba właśnie zarżnąłem, bo coś już tydzień nie piszą z serwisu ;) i teraz szukam dla niego zastępcy:D Robot w sumie radził sobie nie najgorzej na tym trudnym terenie, ale fakt, że jeździł codziennie, a kosiarką zwykłą koszę raz na tydzień.
PS. Zdjęcia nadal nie wchodzą:(

anatema
11-08-2021, 13:19
Nie:no: Serwis sam robię. Znaczy raz w roku wymieniam olej (4-suw), świecę może ze 2 razy i filtr czyszczę co roku, a raz wymieniłem. Noża nawet nie tykam bo brudne to to ;) Wstawiłbym zdjęcia, ale coś ta funkcja szwankuje od kilku dni na FM...

Fenomen bez dwóch zdań.
Powinieneś zrobić zdjęcia i Chińczycy niech płacą grube dolary za żywą reklamę.:p

PS. Jest szansa, że w chińskiej fabryce wstawili do twojego egzemplarza przez pomyłkę nóż ze stali przeznaczonej do wyrobu japońskich katan albo coś w ten deseń :cool:

Kaizen
11-08-2021, 15:06
U mnie elektryczna to nawet nie podejmuje pracy... Próbowałem raz jakimś Einhelem i później Boshem i efekt był taki, że po 5 min. pracy nie chciały się włączyć.

Z silnikiem indukcyjnym? U mnie 1300W Jak-met jeszcze nigdy nie odmówiła współpracy. W tym roku skosiła tez truskawki.

map78
11-08-2021, 21:34
Z silnikiem indukcyjnym? U mnie 1300W Jak-met jeszcze nigdy nie odmówiła współpracy. W tym roku skosiła tez truskawki.

Nie, to były takie z tych najtańszych, bosch za 230zł a einhel chyba niecałe 200, więc nie sądzę żeby miały indukcję ;) ale u mnie w przydomowym ogródku się sprawdzają - średnio co 3-4 lata wymieniam na nową. Spalinówka, robot i w ogóle cała zabawa z trawą odbywa się na mojej działce rekreacyjnej nad jeziorem, tam mam torfowisko ( z drenami), duża wilgotność i wszystko rośnie jak głupie... I tak nikt nie uwierzy, ale posadzone 4 lata temu 30cm tuje Brabant maja teraz po 4 metry:o

PaRa
12-08-2021, 07:49
Mając kosiarkę automatyczną przyzwyczaiłem się do wygody. W zeszłym tygodniu rozsypałem nawóz, przez ten czas często padało i kosiarka nie pracowała ( czujnik opadów ), wczoraj skosiłem trawnik kosiarką Jak-met CR 1700W. Nie kabel kosiarki był problem, a wynoszenie trawy która przez nawóz i opady mocno urosła.

Robinson74
13-08-2021, 23:18
Mam pytanie.
Jak często wasz "robot" kosi trawę?
Czy trawę potem grabicie i zbieracie na kompost? Czy może gdzieś wywozicie? A może tak sobie gnije tam gdzie została skoszona?

Kaizen
13-08-2021, 23:25
Mam pytanie.
Jak często wasz "robot" kosi trawę?
Czy trawę potem grabicie i zbieracie na kompost? Czy może gdzieś wywozicie? A może tak sobie gnije tam gdzie została skoszona?

Ustawiasz częstotliwość (tak ogólnie - low, med, high) i godziny, w których ma nie kosić.
Niby te pory zakazu koszenia są po to, żeby Ci nie przeszkadzał w korzystaniu z trawnika. Ale przynajmniej Robomow jest głupi i kosi też wieczorem, w nocy i o świcie, jak mu tego nie zabronisz. A wtedy zazwyczaj trawa jest mokra (ma czujnik deszczu - a IMO potrzebny byłby czujnik wilgotności trawy) i się skleja, oblepia robota od spodu i odpada płatami a to potem szkodzi trawie przywalonej taka ulepą.

Co do trawy to ją mulczuje i szybko ulega ona biodegradacji (jak się nie poskleja) i użyźnia glebę. To tak drobne ścinki, że nie zgrabisz tego. Więc trawnik koszony robotem czy kosiarka mulczujacą teoretycznie powinien być w lepszej kondycji, niż takie, z których skoszona trawę zabierasz.

fotohobby
13-08-2021, 23:53
Mam pytanie.
Jak często wasz "robot" kosi trawę?
Czy trawę potem grabicie i zbieracie na kompost? Czy może gdzieś wywozicie? A może tak sobie gnije tam gdzie została skoszona?

Różnie - w aplikacji ustalasz wielkość trawnika w m2 i godziny w których ma pracować, albo ustalasz mu godziny i ilość wyjazdów ręcznie.
U mnie na trawniku 300m2, ale pełnym zakamarków, przesmyków pracuje 2x po ok 70minut (bateria 2.5Ah), kolejna, jaką kupię będzie pewnie 4Ah, wtedy wystarczy jeden wyjazd.
Ścinki rozkładają się, będąc nawozem dla trawy.
Swego rodzaju obieg zamknięty - dzięki czemu od kiedy mam robota rzadziej nawożę trawnik

Robinson74
14-08-2021, 14:20
OK. Dzięki za info.
Moja działka to 19 arów, ale część zajmuje dom, a część będzie utwardzona.
Zostaje 13 arów. Na pewno jakaś część z tego to będą drzewka i warzywa. Zakładam, więc konieczność koszenia robotem ok. 8 arów.
Na jakie parametry robota zwracać uwagę, decydując się na konkretny model?
Jakie są przodujące marki?

Marek2504
14-08-2021, 15:49
Mam pytanie.
Jak często wasz "robot" kosi trawę?
Czy trawę potem grabicie i zbieracie na kompost? Czy może gdzieś wywozicie? A może tak sobie gnije tam gdzie została skoszona?

Kosiarka kosi regularnie trawę. To są milimetrowe ścinki, tak więc nie ma potrzeby nic grabić. Nawet tego nie widać gołym okiem. Mam Gardenę od 3 lat i w aplikacji jest opcja gdzie wpisuje się powierzchnię ogrodu. Aplikacja automatycznie ustala maksymalny czas pracy. Ale to i tak nie ma znaczenia, bo kosiarka sama mierzy obciążenie tarczy koszącej i jeśli uzna że nie ma co kosić wraca do bazy.
Odnośnie ostrzenia nożny( żyletek), ja tak robię regularnie elektryczną ostrzałką do noży. Wiadomo, że nie można tego robić w nieskończoność.Jak ktoś pisze, że tarcza nie będzie wyważona po ostrzeniu to nigdy nie widział jak wygląda tarcza po jednym dniu koszenia. U mnie oryginalne noże wytrzymują max. 1 miesiąc, a wiosną jak trawa intensywnie rośnie 2 tygodnie.

fotohobby
14-08-2021, 22:34
OK. Dzięki za info.
Moja działka to 19 arów, ale część zajmuje dom, a część będzie utwardzona.
Zostaje 13 arów. Na pewno jakaś część z tego to będą drzewka i warzywa. Zakładam, więc konieczność koszenia robotem ok. 8 arów.
Na jakie parametry robota zwracać uwagę, decydując się na konkretny model?
Jakie są przodujące marki?

Zależy na czym ci zależy ;)
Mnie zależało na dobrym pokonywaniu wąskich przesmyków i koszeniu krawędzi jak najbliżej muru (mam sporo mb murków oporowych).
Do tego możliwość rozbudowy - np o moduł wykrywania przesmyków (gdybym w przyszłości go potrzebował z uwagi na nowe alementy ogrodowej achitektury)

anatema
30-08-2021, 13:53
Zastanawiam się jak spisują się roboty koszące po takich deszczowych dniach jakie ostatnie były u nas. W sobotę próbowałem skosić spalinówką wcale nie najwyższą trawę w tym sezonie i bardzo ciężko się kosiło z powodu wilgotnej trawy. Mimo, że od poprzedniego dnia nie padało, trawnik nie "potrafił" wyschnąć.
Roboty dają radę w takiej wilgoci?

fotohobby
30-08-2021, 14:46
Jeślibyś kosił co dwa dni, pewnie dałaby rade. Podobnie robot daje, aczkolwiek czas pracy skrócił się z 70 do ok 55-60minut, czyli też musi mieć trudniej.

Kaizen
30-08-2021, 16:13
Roboty dają radę w takiej wilgoci?

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?63489-kosiarka-automatyczna&p=8072281&viewfull=1#post8072281

Marek2504
31-08-2021, 17:08
Deszcz nie stanowi najmniejszego problemu. Powiem nawet,że jest wskazane od czasu do czasu kosić mokrą trawę bo noże się czyszczą. Kosząc tylko suchą trawę odkłada się na nożach sok z trawy, który po wyschnięciu robi się jak kamień.

Gik
11-05-2022, 16:34
Zależy na czym ci zależy ;)
Mnie zależało na dobrym pokonywaniu wąskich przesmyków i koszeniu krawędzi jak najbliżej muru (mam sporo mb murków oporowych).
Do tego możliwość rozbudowy - np o moduł wykrywania przesmyków (gdybym w przyszłości go potrzebował z uwagi na nowe alementy ogrodowej achitektury)

W końcu mój ogród szykuje się pod robota koszącego...
mnóstwo reklam zwanych testami robotów które koszą skoszone trawniki... i wynika z tego kompletnie nic... poza tym, że jeździ to pokracznie. Ale pomijając to mam jedno pytanie na które w tych testach nie ma odpowiedzi.

W swoim ogrodze mam wszędzie obrzeża chodnikowe, takie wysokie robot ich nie przejedzie - nie musi ani nie powinien. Jak wygląda koszenie przy krawędzi murków? Widziałem, że większość ma ostrza na małej tarczy po środku, więc fizycznie raczej nie docinają trawy do krawędzi.
Można by się ratować dołożeniem kostki pod obrzeżem aby na nią wjechał robot i nie musiał docinać do samego murka.

To jedyna opcja?

fotohobby
11-05-2022, 17:26
No tak, może zawsze muszą być obudowane, więc te 1-2cm przy ścianie/wysokim obrzeżu pozostaną nieskoszone.
Oczywiście 2cm to w przypadku robotów mających nóż niecentralnie.
Ja pod murkami oporowymi z granitu mam kostkę 5cm i to z naddatkiem wystarcza

miachlbyk
22-05-2022, 10:13
W końcu mój ogród szykuje się pod robota koszącego...

W swoim ogrodze mam wszędzie obrzeża chodnikowe, takie wysokie robot ich nie przejedzie - nie musi ani nie powinien. Jak wygląda koszenie przy krawędzi murków? Widziałem, że większość ma ostrza na małej tarczy po środku, więc fizycznie raczej nie docinają trawy do krawędzi.
Można by się ratować dołożeniem kostki pod obrzeżem aby na nią wjechał robot i nie musiał docinać do samego murka.

To jedyna opcja?

Jeżeli masz zamiar kupić robota wraz z instalacją przez jakąś firmę to najpierw wybierz co to będzie i która firma,oni powinni ci doradzić jak to zrobić żeby było najlepiej a jeżeli sam zamierzasz wszystko instalować to trzeba od wyboru robota i zobaczysz jaka potrzebna będzie przeróbka lub obniżenie obrzeża

goldenlok
22-06-2022, 10:37
Witam, znudziło mi się już tradycyjne koszenie trawnika przy domu kosiarka spalinową. Myślałem o akumulatorowej kosiarce ale to nadal tradycyjna metoda. Czas na robota koszącego, który zapewni odrobinę luksusu: :D. Pytanie do szacownego grona w jaka markę warto zainwestować, obszar do wykoszenia to ok 1500 m2. Chętnie poznam wasze opinie.