PDA

Zobacz pełną wersję : jaka studnia?



peilin
07-08-2006, 11:01
Witam!
Mam pytanie dotyczace studni.
Czy do automatycznego podlewania ogrodu wystarczy zwykla studnia (jaki przekroj musi miec rura?), czy musi byc kregowa? Woda ze studni bedzie wylacznie do podlewania.
Pozdrawiam

andk
07-08-2006, 12:18
Na tak postawione pytanie można nigdy nie doczekać się odpowiedzi...., bo pytanie jest z rodzaju "jak żyć aby wystarczyło mi pieniędzy do pierwszego?" :D
Musisz określić ile tej wody potrzebujesz na podlewanie i to nie tylko średnio na dzień ale także chwilowo, np. w litrach na minutę i co jaki czas pobór wody. Takie rzeczy warunkuje wybrany sposób podlewania - inaczej pobiera wodę okresowe zraszanie a inaczej np. kroplowe. Od charakterystyki poboru wody zależy sposób zasilania. Po prostu różne ujęcia wody mają różną charakterystykę wydajności. Do tego dochodzą lokalne warunki wodno-gruntowe - i mamy temat na rozprawę z hydrologii... :D
Jeśli chcesz doczekać konkretnych porad to musisz podać jak najwięcej informacji: jaki sposób podlewania, jak duża powierzchnia no i coś o zasobach wodnych na działce - rodzaju gruntu itp.. Na Saharze też jest woda :D , tylko że można z niej korzystać w określony, swoisty sposób.

cisza1
10-08-2006, 17:43
u mnie jest do podlania okolo 1400m.
woda jest na poziomie -1,5m w czasie najwiekszych suszy.
studnie mamy 4m gleboka z kregow o srednicy 2m.
w czasie ostatnich upalow po wylaniu calosci wody wieczorem, nastepnego dnia wiczorem bylo spowrotem okolo 4m3 do dyspozycji.
to malo jak na jedno podlanie, ale mozna wtedy rozlozyc podlewanie sekcjami na kilka dni i po problemie.

studnia z duuuzych kregow jest optymalnym rozwiazaniem w sytuacji gdy masz wysoki poziom wod gruntowych. inaczej... hm... zalezy od zapotrzebowania... inne kombinacje...
duze kregi sa dosc drogie i nie oplaca sie kopac glebokiej studni zeby kika metrow bylo puste.
jeden krag 200 kosztuje okolo 1000PLN

peilin
11-08-2006, 08:09
Dziekuje za odpowiedzi. Zdecydowalam sie na wiercona.
Pozdrawiam