PDA

Zobacz pełną wersję : Ile obróbek dekarskich przy dachówce?



radex
26-03-2003, 10:53
Witam,

ostatnio rozmawiałem z firmą, która będzie kładła u mnie dach i zaskoczyli mnie dużą ilością obróbek z blachy. Na dachu będzie położona dachówka betonowa lub ceramiczna. Tymczasem firma ta wyliczyła mi, że będzie konieczne wykonanie około 80 metrów obróbki i wycenili to wraz z instalacją rynien na około 3.000 zł. Oprócz obróbki koszy i kominów policzyli, że będzie ją trzeba wykonać wzdłuż dolnej krawędzi całego dachu (czyli 2x szerokość i 2x długość domu). Mi się wydawało, że po to są stosowane np. dachówki krawędziowe, aby nie było tych obróbek tak dużo. Jak jest więc w rzeczywistości i czy podana cena za obróbki jest wygórowana? Za położenie dachówki chcą z kolei 20 zł/m2.

andrzej K.
26-03-2003, 11:07
Witam.
Łatwo policzyc obróbki, chociaż zawsze dekarze mają coś ekstra w zanadrzu, o czym nie było mowy na poczatku, np. dla mnie zaskoczeniem było osbne liczenie gąsiorów.
Okapy - cena za mb x3, bo: blacha na deskach, pasy nadrynnowe, rynny.
Kominy - cena za mb lub od sztuki.
Okna połaciowe - cena od sztuki (ja wynegocjowałem gratis).
Kosze - za mb, niektórzy x2
Blachy przy wiatrownicach (chyba tak sie nazywają boczne deski?)

Generalnie uważaj na te obróbki, bo łatwo coś spieprzyć. U mnie spieprzyli... Masz link: http://www.dach.com.pl z poradami

mada
26-03-2003, 11:43
Nam się udało wynegocjować cenę za cały dach z obróbkami wszelkimi 20zł za m2. Dach jest najprostrzy z możliwych tzn dwuspadowy.Blachy są przy kominie i tzw pasy nadrynnowe, na szczytach, tam gdzie będą dachówki krawędziowe żadnej blachy nie ma.

bedi
26-03-2003, 15:05
Czy masz na myśli pas nadrynnowy ? Jeżeli tak, to raczej konieczny. Ja płaciłem 23 zl za położenie dachówki, obróbki, instalacje deski podrynnowej i rynien PCV. Dach wielospadowy ale bez żadnych okien.
Jeżeli chcesz oszczędzić to możesz dać obróbki tzw, nieorginalne, tylko trzeba dopasować kolor.
Blachy Braas-a są 2-3 razy droższe.

SlawekZ
04-06-2003, 14:22
Z jakiej blachy macie obróbki przy dachówce - jaka polecacie?
SlawekZ

Tommco
17-06-2003, 21:35
Ja obrobki mam z jakiejs nieoryginalnej blach (nie Braas), ale wyglada ładnie. Do ceglanej dachowki sa brazowe, tak jak rynny. Nie placilem za wykonanie obrobek, tylko za caly dach. Robila mi to ekipa, ktora budowala dom. Wyszlo tano. Ja natomiast musialem siedziec z ksiazeczka brasa na łatach i liczyc, pilnowac itd. Blache pod obrobki tez sam wyginalem u jakiegos magika w pobliski8ej miejscowosci. Potraktowal mnie lagodnie, bo wzial za to 20 zl :lol: Dach wyglada ładnie. Zrobilem tylko jeden blad. Mianowicie nie spuscilem membrany dachowej do rynien. Ale czytalem gdzies, ze tego sie nie robi, bo pod wplywem slonca potrafi sie rozpruc dalej i wtedy jest bol. Pozdrawiam

Wowka
18-06-2003, 12:09
Tommco - jeśli membranę schowałeś pod obróbkę nie wpuszczając jej do rynny to możesz mieć niestety w przyszłości problem z gnijącą deską czołową i innymi elementami pasa podrynnowego.

Do wykonania obróbki pasa podrynnowego proponowałbym użycia dobrej blachy (a te są niestety droższe) gdyż nie będzie możliwości w przyszłości konserwacji (malowania) blachy bez uciążliwego demontażu rynien i narazania ich przy tym na uszkodzenie.

tom soyer
18-06-2003, 12:29
Witam,

ostatnio rozmawiałem z firmą, która będzie kładła u mnie dach i zaskoczyli mnie dużą ilością obróbek z blachy. Na dachu będzie położona dachówka betonowa lub ceramiczna. Tymczasem firma ta wyliczyła mi, że będzie konieczne wykonanie około 80 metrów obróbki i wycenili to wraz z instalacją rynien na około 3.000 zł. Oprócz obróbki koszy i kominów policzyli, że będzie ją trzeba wykonać wzdłuż dolnej krawędzi całego dachu (czyli 2x szerokość i 2x długość domu). Mi się wydawało, że po to są stosowane np. dachówki krawędziowe, aby nie było tych obróbek tak dużo. Jak jest więc w rzeczywistości i czy podana cena za obróbki jest wygórowana? Za położenie dachówki chcą z kolei 20 zł/m2.
tak powinno byc zrobione. u mnie koszty obrobek mniej wiecej kosztuja 2000 (material i robocizna - kalkulowalem z ew wykonawca) przy dachu 180m˛ i czterech wykuszach.

18-06-2003, 13:54
Ja miałem problem z obróbkami taki: wykonali z blachy a samo uszczelnienie z silikonu (styk blacha i ściana). Po jednej zimie ciekło. Starym dobrym sposobem jest wpuszczenie blachy w ścianę. Nie polecam wykończenia silikonem.
Waldek

_ZBYCH_
19-06-2003, 17:52
Polecam wykonanie obróbek z blachy matowej. Mniej widać niedoróbki.

U mnie kominy i lukarny wykańczali specjalnym fartuchem i listwą (Brass).

I jeszcze jedno, wszystkie obróbli wiatrownic i pasów na i podrynnowych policzyli podwójnie (bo składają się z dwóch osobnych blach).

Pozdrawiam

ZBYCH

SlawekZ
20-06-2003, 07:03
Jaką blachę stosowaliście stal powlekana, aluminium powlekane, miedź a może jeszcze inną ??

radex
21-06-2003, 05:53
I jeszcze jedno pytanie - czy Wasi dekarze robili obróbki na miejscu z blachy płaskiej czy kupowali gotowe obróbki już wygięte?

Wowka
23-06-2003, 07:34
Blachę cieli z arkusza dokładnie na każdy konkretny wymiar. Za wyjątkiem gotowych koszy nie wyobrażam sobie innego sposobu.
W moim przypadku kosze i obróbka kominów zostały wykonane z miedzi a obróbka pasa przyrynnowego z blachy RAUTARUUKI

radex
23-06-2003, 09:25
wowka: tzn. z blachy płaskiej? Arkusze te mają 2 metry długości, więc różnie można interpretować Twoje "na wymiar" :)

Spotkałem się z jednym dekarzem, który chciał kupować gotowe wygięte obróbki właśnie na wymiar, np. jak potrzeba 2,1 m to 2,1, a jak 4,3 to 4,3. Mi się to niezbyt podoba...