PDA

Zobacz pełną wersję : pomóżcie ... wypis z MPZP



Niki*
07-08-2006, 19:56
mam wypis z miejscowego palnu zagospodarowania ..
na końcu mam napisane:
ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty w wys. 30 %

a ustawa ta mówi:
jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego wartość nieruchomości wzrosła a wlaściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość to burmistrz pobiera jednorazową opłatę ustalona w tym planie , określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. opłata ta jest dochodem własnym gminy

to znaczy czy ja dobrze rozumuję;
że jeśli sprzedający nabył tą działkę za np. 1000 zł a sprzedaje za 1500 zł to gmina pobiera 30 % z 500 zł od sprzedającego?

ja jestem kupującym ale mnie to zastanowiło

dzięki za odp :D

oskar0259
08-08-2006, 21:58
Nie tak się liczy. Potrzebne są dwa operaty (wyceny) rzeczoznawcy majątkowego. Pierwsza - określająca wartość działki przed uchwalenie planu, druga - po jego uchwaleniu. Od tej różnicy jest opłata, stawka jest określona w planie.
Tak więc dużo zależy od rzeczoznawcy majątkowego, tzn. jakie transakcje z aktów notarialnych weźmie do analizy, jakie określi kryteria i współczynniki do wyceny. Nie jestem rzeczoznawcą majątkowym, a w związku z tym - tylko tyle wyjaśnień.

ania
09-08-2006, 14:34
A tak przy okazji Oskarze, może wiesz jaka jest praktyka w odniesieniu do zapisów w planie, że budynek musi być usługowy co najmniej w parterze - czy wyższy podatek od nieruchomości płaci się w takim budynku niezależnie od tego, czy jest w nim prowadzona działalność usługowa czy też dopiero w momencie rozpoczęcia działalności?

Bo przecież dla różnych działalności są różne stawki podatku (np. szkoła ma zniżki)
Przepraszam, gdzieś już o to pytałam, ale nikt nie wie...

oskar0259
09-08-2006, 16:41
Aniu, pamiętam o tym pytaniu i teraz po powrocie (na forum) postaram się szybko na nie odpowiedzieć... Daj mi dłuższą chwilę czasu.

ania
09-08-2006, 16:50
Aniu, pamiętam o tym pytaniu i teraz po powrocie (na forum) postaram się szybko na nie odpowiedzieć... Daj mi dłuższą chwilę czasu.

Jasne! :D
(Jestem pod wrażeniem, że pamiętasz, bo kolejka do Ciebie jest całkiem długaśna. :wink: )
Mam nadzieję, że urlop się udał!

Pozdrawiam i czekam cierpliwie.