PDA

Zobacz pełną wersję : PARKIET TAUARI CZY GRAPIA



heko
07-08-2006, 23:18
Witam wszystkich, czy są użytkownicy lub wykonawcy którzy kładli podłogę z TAUARI lub GRAPII - jakie mają wady, które ma lepsze parametry ? Mam do położenia salon , schody i sypialnie - ciągle przeskakuję z gatunku na gatunek . Nie wiem czy wszędzie kłaść to samo , czy w sypialni co innego niż w salonie Na początku miałbyć MERBAU ale jest za ciemny - chcemy jaśnieszy . Może ktoś ma jakieś inne propozycje .

boorg
09-08-2006, 21:32
Ja proponowałbym Jatobe albo Doussie. :D I zaolejowane oczywiście. :wink:
A z obydwu gatunków o których wspomniałeś: słyszałem o pierwszym a drugi... ...nawet nie widziałem, że to parkiet? :o

P.S.
A merbau, który za ciemny???
Olejowany?
Lakierowany lakierem wodnym??
Lakierowany lakierem chemicznym???
Lakierowany lakierem żywiczno-olejnym????
Lakierowany lakierem uretanowym?????
:wink: :roll:

szpilka
10-08-2006, 12:11
Hmm , ja mam podobny dylemat. :roll: Chodzę i oglądam podłogi, zdecydowałam juz , że ma byc jasna. Nie chcę jesionu, co proponujecie?

boorg
11-08-2006, 10:47
Hmm , ja mam podobny dylemat. :roll: Chodzę i oglądam podłogi, zdecydowałam juz , że ma byc jasna. Nie chcę jesionu, co proponujecie?
Klon/jawor. W I klasie (lub selekcji select) jest jaśniuteńka a parametry użytkowe ma porównywalne z jesionem. 8)

heko
12-08-2006, 00:04
Ja proponowałbym Jatobe albo Doussie. :D I zaolejowane oczywiście. :wink:
A z obydwu gatunków o których wspomniałeś: słyszałem o pierwszym a drugi... ...nawet nie widziałem, że to parkiet? :o

P.S.
A merbau, który za ciemny???
Olejowany?
Lakierowany lakierem wodnym??
Lakierowany lakierem chemicznym???
Lakierowany lakierem żywiczno-olejnym????
Lakierowany lakierem uretanowym?????
:wink: :roll:

Jatobe taż za ciemna( a przecież jeszcze ściemnieje) a Dossie za droga. Co do pokrycia to raczej lakier wodny mat lub półmat ,niestety (z lenistwa). Olej mnie trochę zraża koniecznością częstych zabiegów , przesuwania mebli itd . Jeśli chodzi o grapię (garapa) to są na Bartyckiej w kilku pawilonach (polecona jako alternatywa dla Jesionu) . No i muszę brać pod uwagę materiał na schody( najlepiej z tego samego materiału) , co by nie kosztowały fortuny(tarcica) . Poza tym ciągle słyszę opinię że egzotyki w naszym klimacie nie sprawdzają się . I bądź tu człowieku mądry. A może jednak krajowe... W uzupełnieniu - perkiet ma być na jednym poziomie z terakotą , jaką powinien mieć grubość ?

boorg
14-08-2006, 08:21
...Jatobe taż za ciemna( a przecież jeszcze ściemnieje) a Dossie za droga. Co do pokrycia to raczej lakier wodny mat lub półmat ,niestety (z lenistwa). Olej mnie trochę zraża koniecznością częstych zabiegów , przesuwania mebli itd . Jeśli chodzi o grapię (garapa) to są na Bartyckiej w kilku pawilonach (polecona jako alternatywa dla Jesionu) . No i muszę brać pod uwagę materiał na schody( najlepiej z tego samego materiału) , co by nie kosztowały fortuny(tarcica) . Poza tym ciągle słyszę opinię że egzotyki w naszym klimacie nie sprawdzają się . I bądź tu człowieku mądry. A może jednak krajowe... W uzupełnieniu - perkiet ma być na jednym poziomie z terakotą , jaką powinien mieć grubość ?...
2 dni temu widziałem te tauarii. Jakby pokombinować, to można coś podobnego kolorystycznie uzyskać z akacji. :wink: Inny będzie rysunek usłojenia (taki bardziej swojski/słowiański :lol: ) reszta podobna. A akacja (czyli grochodrzew :wink: ) rośnie w kraju nad Wisłą, więc deski/parkiet nie są obłędnie drogie. A w Polsce akacja może o sobie powiedzieć "...twardym trza być nie miętkim..." :wink: :lol:

Opinia o egzotykach wynika z obserwacji własnych użytkowników/parkieciarzy... ...i niestety jest prawdziwa. Ale to wina importerów, którzy w wielu wypadkach z uśmiechem na ustach sprzedają parkiety, fatalne pod względem technicznym (np. zbyt wilgotne lub doschnięte w sposób niekontolowany (czyli pokrzywione)). Jak temu zaradzić? Musisz kupić parkiet opakowany w folię/karton. Deski/parkiety egzotyczne bez opakowania to źródło pewnych kłopotów - unikaj ich jak ognia! :roll:

Poziom terakoty a grubość parkietu. Jeżeli nie masz jeszcze położonej terakoty, to dobrze. Najpierw zdecyduj się jakie drewno ma być na podłodza a potem ustaw poziom podłóg. Dlaczego taka kolejność? :o Jeżeli zdecydujesz sie na egzotyki to maja one grubość 12-18 mm, jeżeli zdecydujesz sie na krajowy parkiet to jego grubość to 16-22 mm. Jak widać w skrajnym wypadku to 10 mm różnicy: bez decyzji o parkiecie nie jesteś w stanie ustalić poziomu terakoty. :roll:
Jeżeli już leży terakota, to musimy dopasować parkiet do wysokości. :wink:

2112wojtek
14-08-2006, 11:38
. A akacja (czyli grochodrzew :wink: ) rośnie w kraju nad Wisłą, więc deski/parkiet nie są obłędnie drogie. A w Polsce akacja może o sobie powiedzieć "...twardym trza być nie miętkim..." :wink: :lol:


Hmmm! Drogi boorgu, bede menda i tyle :P :P .
Nasza slowianska "akacja" tak po prawdzie nie jest akacją wlasciwa .Owszem nalezy do tej samej rodziny bobowatych co akacja wlasciwa ale nic poza tym. Grochodrzew to poprawnie robinia /akacjowata ,akacjowa z reszta :P / - fakt nalezy do akacjowatych. Jednak akacja to egzotyk i nazywa sie Mimosa i te gatunki wg systematyki nosza nazwe mimoza lub Acacia i te nie wszystkie powinny nosic nazwy mimoza /tak jak grochodrzew nie powinien byc nazywany akcja :D /
Tak mamy np akacje senegalska , akacje arbska -syn. mimosa arabica itp jak rowniez mamy takze u nas w Polsce rosnace drzewa i krzewy niejakiej robini - z tej samej grupy syst. co akacja /bobowatych/ np robinia biala, czy szczeciniasta :) potocznie zwane w kraju nad Wisla akacjami /aczkolwiek z punktu widzenia biologi a czasem nawet wlasnosci uzytkowych zupelnie nieslucznie/
pozdrawiam.

boorg
14-08-2006, 13:03
...Hmmm! Drogi boorgu, bede menda i tyle :P :P ...
No to mam przerąbane. :-? :-? :-?
Moja linia obrony: :lol: :wink: :lol:
http://bobas.ib-pan.krakow.pl/cgi/foxweb.exe/czek/gatinf?3001
http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Robinia/Robinia.html
http://www.drzewoterapia.4me.pl/drzewoterapia/grochodrzew.html

...Akacja to właściwie robinia pseudoaccacia. Próbowano nadać jej polską nazwę grochodrzew, która jednak się nie przyjęła, nawet wśród dendrologów...
wycinek z http://www.forumakad.pl/archiwum/98/10/artykuly/14-portety.htm
A na koniec taka fotka.
http://babij.blox.pl/resource/rob.JPG

Drogi 2112wojtku!!! Ja tylko dostosowuję się do rynkowego nazewnictwa. Skoro w sklepie funkcjonuje nazwa akacja, to nie będę pisał robinia, bo zaraz wycieczki ruszą na poszukiwanie nowego gatunku. No bo robinia to takie "exotic hardwood from... 7 oceans and 7 mountains..." a akacja jest beee - przecież rośnie nawet w Polsce. :wink:

P.S.
A znając poziom wiedzy co niektórych sprzedawców, jak usłyszą oni robinia to skojarzą to z piłkarzem Robinioo i będą mówić, że to jego żona. :wink:

2112wojtek
14-08-2006, 18:19
Echhh boorg , podyskutowac z Toba o drewnie i pospierac sie to czysta frajda. :D :D
Ja tak tylko /bedac jako ta wspomniana juz wesz lonowa :D / gwoli czystosc teorii jedynie mieszam Ci.
Masz racje nazwa rodzajowa sie przyjela , chociaz na prawde akacja zadna to nie jest. Wiesz zreszta , ze wlasnosci robini/slowanskiej akacji hehe/ i wlasciwej akacji /egzotycznej/ sa dosyc rozne.
Ahaaaa na Twoim obrazku, ktos na koncu madrze napisal "pseudoakacja" :wink: :wink: Chwala mu za to , chociaz to nam zaweza pole do "bitwy".
pozdrawiam serdecznie

boorg
14-08-2006, 22:49
...Echhh boorg , podyskutowac z Toba o drewnie i pospierac sie to czysta frajda. :D :D...
To działa w obie strony. :D :D Też lubię z Tobą słów kilka wymienić. :D
pozdrawiam

P.S.
Tak mnie naszło na rymowankę tematyczną. :oops:


Mówi baba do chłopa:
Mężu mój kochany,
Zetnij tą akację za chałupą
Bo mi psuje plany.

Plany z mym ogródkiem
mocno powiązane,
no bo na to miejsce
drzewko mam wybrane.

Przywiózł mi je wujek
z daluteńkich Czech.
Drzewko to zaś zwie się
po Polsku: grochodrzew.

Tak jak baba chciała
chłop zrobił przed zimą.
Zima, śnieg a potem
wszystko znów ożyło.

Jak nastała wiosna
baba zbaraniała.
Za chałupą w ogródku
znów akacja stała!!!

2112wojtek
15-08-2006, 11:30
BRAWOOOO boorg :D :D :D

szpilka
17-08-2006, 11:03
A może jakieś zdjęcia podłogi ? :lol: