PDA

Zobacz pełną wersję : Co wolno na swojej dzia?ce?



Kwasek
20-07-2001, 12:26
Moja działka oraz działa mojego sąsiada leżały nieco niżej niż sąsiednie działki. Przy budowie domu uwzględniłe konieczność pewnego podniesienia poziomu mojej działki (ok.0.5 m), aby nie wyglądał on jaqk "zakopany w ziemi". Zamierzałem podnieść teren od frontu domu oraz w jednometrowym pasie wokół samego budynku. Pozostała część działki miała zostać ukształtowana tarasowo, aby nie zmieniać poziomów na granicach sąsiednich działek.
Jednak mój sąsiad widząc, że podniosłem teren od frontu, nie kontaktująć się ze mną w sprawie moich dalszych zamiarów, podniósł teren swojej działi jeszcze wyżej (ok. 25 cm)niż podniesiona część mojej działki. Na dodatek wykorzystał do tego celu mieszninę żużla i ziemi z modernizowanej opodal powierzchni drogi. Efekt jest taki, że przy większych deszczach woda opadowa spływa na moją działkę, nanosząc jednocześnie warstwy ziemi z jego działki. W jaki sposób przekoć sąsiada, aby zdjął warstwę ziemi i wyrównał poziomy naszych działek? Czy mogę wymagać, żeby sąsiad wykonał murek oporowy na granicy w miejscach, w których powstały różnice poziomów?

Dlugi
27-10-2001, 05:42
Na podstawie KC bodajze. Zmiany na dzialce nie moga powodowac zmian warunkow wodnych czy jakos tak na sasiednich dzialkach.

Agnicha1704
29-10-2001, 14:33
Raczej na podstawie "prawo wodne" (art. 50 par.1 i 2)ale nie to jest ważne. Faktem jest, że sąsiad może być prawnie zmuszony do przywrócenia poprzedniego stanu gdyż nikt nie może podnosić poziomu gruntu na swoim terenie szczególnie "jeżeli zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na nieruchomości sąsiednie albo na gospodarkę wodną, wójt, burmistrz (prezydent miasta) nakaże właścicielowi gruntu przywrócenie do stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, a gdy to jest gospodarczo nieuzasadnione - nałoży obowiązek zapłaty odszkodowania". Można więc powołać się na powyższy przepis w rozmowie z sąsiadem lub złozyc odpowiednie pismo w urzędzie miasta.
Pozdrowienia
Agnicha

Frankai
14-01-2002, 21:53
A popatrz do Muratora 2002/01 strona 147 "Sąsiad podwyższa poziom gruntu"