PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie pomysły na zmniejszenie kosztów co i cwu???



Bigbeat
13-08-2006, 00:10
Pomyślałem, że cenną informacją byłoby podsumowanie pomysłów, jakie zamierzacie zastosować lub już zastosowaliście, aby zmniejszyć koszty ogrzewania (co i/lub cwu) w Waszych domach.
Chodzi mi tutaj o zasygnalizowanie pomysłów, a nie o konkretne szczegóły (np. dotyczące wykonania czy zastosowania konkretnych marek sprzętów).

Chciałbym także, abyście umieszczali także opinie na temat tego, co się sprawdziło, a co nie - dlatego więc wątek ten umieszczam w "Wymianie doświadczeń", a nie w "Sondażach".

Do wątku dodałem ankietę - niestety, z przyczyn technicznych (ograniczenia forum) jest ona ankietą jednego wyboru. Proszę więc o wybór najistotniejszej Waszym zdaniem opcji, lub - co może być nieco uciążliwe - kolejny wybór i akceptację wszystkich tych opcji które stosujecie bądź zamierzacie zastosować. Jeśli pojawią się jakieś zagadnienia, których nie umieściłem w ankiecie, proszę o sygnalizowanie tego w postach - będę się starał dodawać kolejne opcje (choć nie wiem, czy to jest możliwe już po uruchomieniu ankiety - zobaczymy ;) )

Dziękuję wszystkim z góry :)

Proszę o wasze pomysły i opinie, a także o udział w dołączonej ankiecie - myślę, że po jakimś czasie uzyskamy dość ciekawe syntetyczne zestawienie tego, co jest popularne, co nie, a co warto zrobić.

Bigbeat
13-08-2006, 00:14
No cóż - widzę, że ograniczenia techniczne uniemożliwiają zaznaczenie kilku opcji ankiety, nie jest także możliwe dodawanie do ankiety nowych opcji :evil:
Tak więc liczę raczej na Wasze posty :)

Bigbeat
13-08-2006, 00:19
Chyba powinienem jako pierwszy "pochwalić się" tym, co zastosuję:
1. Kominek z płaszczem wodnym (co + cwu)
2. Odzysk ciepła ze ścieków (konkretniej z odpływu z wanny)
3. Poprawa izolacji rur cwu i cyrkulacyjnych (otulina piankowa zamiast peszla)
4. Solary (w przyszłości)
5. "Inteligencja" automatyki budynku (sterowanie piecem, cyrkulacją itd)

Mały
13-08-2006, 08:39
Nawet najbardziej wydajne źródło ciepła bedzie do d... jeśli ogrzewać zamiast wnetrza budynku będzie podwórko...
Ciagle staram się to tłumaczyć ludziom modernizującym swoje stare budynki.

Dave
13-08-2006, 10:52
Zdaje sie ze na tym forum wiekszosc buduje nowe domy a nie modernizuje stare wiec uwagi odnosnie ogrzewania podworka sa niepotrzebne. Zakladajac ze buduje sie cieply dom pytanie jest co dalej robic zeby oszczedzac energie. Ja CW bym sie bardzo nie przejmowal to sa znikome koszty w porownaniu do CO, na CO nalezy szukac oszczednosci. Interesujace jest np. wykorzystywanie roznych zrodel ciepla, np. gaz, drewno, prad w II taryfie celem wyboru w danym momencie najkorzystniejszego rozwiazania. Co do rzeczy, ktore mozna zrobic na etapie projektowania to duzo wymieniono w tej ankiecie, choc trzeba zdac sobie sprawe ze oszczednosc to jedno a estetyka to drugie (np. balkony, okna od polnocy etc.)

sSiwy12
13-08-2006, 11:36
Moim zdaniem podstawową sprawą jest dokładne ocieplenie budynku.
Nie zgodzę się jednak z tezą, że koszty ogrzania CWU są marginalne. W dobrze ocieplonych budynkach przekraczają one bardzo często koszty ogrzewania pomieszczeń. I o ile w wyborze źródła ciepła do ogrzewania budynku mamy dużo rozwiązań "oszczędzających" ten proces, to CWU została "daleko w tyle"

Graczyk
13-08-2006, 12:08
1. Kocioł kondensacyjny
2. Kominek z DGP
3. Rekuperator

Tak bym chciał mieć ale czy kasa pozwoli?? :cry:

popi
13-08-2006, 12:25
Kolektory słoneczne

13-08-2006, 13:01
podkowa

KrzysiekMarusza
13-08-2006, 13:04
1) kondensat
2) jedno małe okno od północy
3) cyrkulacja CWU w godzinach, gdy jesteśmy w domu regularnie
4) nocne (i w godzinach, gdy nas nie ma w domu) obniżenie temp.
5) temp. cwu ok. 40 stC (w zimie trochę wyżej bo ciepło z cyrkulacji cwu i tak w domu zostaje)
6) kominek mam ale używam b. rzadko (jako rezerwę lub relax)

pozdr - Krzysiek
PS Dave - u mnie na cwu+gotowanie idzie ok. 0.9 m3/dzień - czyli nie jest to zaniedbywalna ilość (gotujemy mało)

secam
13-08-2006, 13:07
1 Polepszenie izolacji ścian zewnętrznych i/lub podłogi
2 Rezygnacja z balkonów
3 Zastosowanie kotła kondensacyjnego