PDA

Zobacz pełną wersję : Otwór w ścianie nośnej - jak to zrobić legalnie?



palkor
13-08-2006, 12:06
Kupujemy mieszkanie, a właściwie 2 (własność hipoteczna) i chcemy je połączyć. Niestety bez zmian w ścianie nośnej po połączeniu będzie wyglądać fatalnie. Chcielibyśmy zrobić otwór w ścianie nośnej. Mieszkanie jest w trakcie budowy i zmiany chcieliśmy dokonać jeszcze teraz na etapie budowy, niestety deweloper nie chce się zgodzić mimo, ze projektant budynku nie widzi problemu. W takim razie zdecydowaliśmy, że zrobimy to kiedy już będziemy mieć notarialny akt właśności. Proszę o informację jak zrobić to formalnie, zgodnie z przepisami. Czy wymaga to pozwolenia na budowę, co ze wspólnotą mieszkaniową?

Pozdrawiamy,
Paweł & Edyta

Krashan2
13-08-2006, 17:28
Na pewno wymaga to zgody właściciela budynku i projektu sporządzonego przez uprawnioną osobę. Niemniej wydaje mi się, że prościej i taniej byłoby uwzględnić ten otwór teraz na etapie budowy.

Mikazuu
14-08-2006, 12:35
Miałam ten sam kłopot jeszcze 3 tygodnie temu.

Chciałam uczynić moje mieszkanie bardziej funkcjonalne - do tego potrzebny mi był otwór drzwiowy w ścianie nośnej.

Musiałam otrzymać zgodę na piśmie i naniesione poprawki głównego architekta w projekcie. Całe szczęście nie widział w tym problemu.
Zaznaczył też, że jest to możliwe m.in dlatego, że moje mieszkanie jest na ostatnim 3 piętrze oraz ściana nośna jest budowana z cegieł, a nie z płyty (bo to także się zdarza). Nie musiałam robić też odrębnego projektu, ale w Twoim przypadku jest to konieczne, gdyż zmiana jest poważna.

Dziwi mnie tylko brak zgody na zmiany developera. Wykonawca mojego bloku (spółdzielnia) wyraźnie zaznaczył, że wykona zmiany pod warunkiem braku sprzeciwu ze strony gł. architekta.
Papier został przyjęty i czeka na realizację.

retrofood
06-09-2006, 10:30
Witam.

na przepisach się nie znam, ale technicznie to wykonuje się to w taki sposób:
wycina się otwór (ale nie wybija!!!!!), na górze wstawia odpowiednie nadproże i ...już!