PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek a kratka wentylacyjna?



lutek34
13-08-2006, 13:49
Zachodze w głowe czy w salonie gdzie jest kominek powinna być kratka wentylacyjna? U mnie był zrobiony kanał wentylacyjny dla salonu ale był on zaraz obok kanału dymnego dla kominka i wyglądało to tak
http://foto.onet.pl/upload/18/59/_622081_n.jpg
otwór po lewej to wentylacja

Zasugerowany radą gościa który miał mi stawiac kominek ja ten otwór zatkałem i teraz to wygląda tak http://foto.onet.pl/upload/17/3/_621842_n.jpg

Na upartego ja tą wentylacje mogę przekuć na lewą strone kominka ale wtedy kratka wentylacyjna bedzie zaraz obok krateczki komory dekompresyjnej. Dodam jeszcze że salon jest połaczony z kuchnia gdzie jest kratka wentylacyjna która będzie wykorzystana z okapem oraz za scianą gdzie stoi kominek również jest kominek.
Tak siedze i myśle nad tym tematem czy mam cos poprawiać?

zgudi
13-08-2006, 20:08
czesc :D
mam identyczną sytuację
zakładam kratkę wentylacyjna z zaluzją
:D podczas palenia w kominku bedzie zamknieta
w pozostałe dni otwarta

zdjecie ponizej tyle, ze jeszcze bez kratki


http://img152.imagevenue.com/loc427/th_96031_P1010825_427lo.JPG (http://img152.imagevenue.com/img.php?image=96031_P1010825_427lo.JPG)


[img=http://img152.imagevenue.com/loc427/th_96031_P1010825_427lo.JPG] (http://img152.imagevenue.com/img.php?image=96031_P1010825_427lo.JPG)

lutek34
13-08-2006, 22:47
na wszelki wypadek zrobie wentylacje w salonie z tym że kratke z żaluzją oddale od kominka przy użyciu spiroflexu.

wbrat
14-08-2006, 08:54
Poszukaj w archiwach forum, ale z tego co pamiętam to w pomieszczeniu gdzie jest kominek MUSI być wentylacja grawitacyjna. Inaczej będą kłopoty z odbiorem budynku!

sSiwy12
14-08-2006, 09:05
Nie musi być wentylacji grawitacyjnej. Przepisy mówią natomiast o obowiązku dostarczenia osobnym kanałem powietrza do paleniska.

sSiwy12
14-08-2006, 09:10
Jeszcze jedno. Na zdjęciu nie widzę doprowadzenia powietrza do paleniska. Czy przypadkiem ten dodatkowy kanał nie jest właśnie tym doprowadzeniem, a nie kanałem wentylacyjnym?

zgudi
14-08-2006, 17:17
ja u siebie doprowadziłem powietrze z zewnątrz profilem prostokątnym 7/20 cm i mam bezpośrednio połaczone z paleniskiem od dołu

lutek34
14-08-2006, 19:26
Jeszcze jedno. Na zdjęciu nie widzę doprowadzenia powietrza do paleniska. Czy przypadkiem ten dodatkowy kanał nie jest właśnie tym doprowadzeniem, a nie kanałem wentylacyjnym?

Powietrze jest dostarczone rurą PCV 75 pod kominek czego nie widać na pierwszym zdjęciu gdyż rura została położona pod wylewką a to co widać to jest chudziak.

Wbrat dom już został oddany do użytku i nadali mu już numer.
Myśle że na wszelki wypadek zrobię tą kratke wentylacyjna tylko ją przeniose na lewą strone kominka.

slawciol
14-08-2006, 20:13
Jeszcze jedno. Na zdjęciu nie widzę doprowadzenia powietrza do paleniska. Czy przypadkiem ten dodatkowy kanał nie jest właśnie tym doprowadzeniem, a nie kanałem wentylacyjnym?

Powietrze jest dostarczone rurą PCV 75 pod kominek czego nie widać na pierwszym zdjęciu gdyż rura została położona pod wylewką a to co widać to jest chudziak.

Wbrat dom już został oddany do użytku i nadali mu już numer.
Myśle że na wszelki wypadek zrobię tą kratke wentylacyjna tylko ją przeniose na lewą strone kominka.
Ta rura do doprowadzenia powietrza troszke mala,ale dobre i to niz nic, co do wentylacji to mam tak samo, mam zrobiona 2 kratke w komorze dekompresyjnej

lutek34
14-08-2006, 21:08
Ta rura do doprowadzenia powietrza troszke mala,ale dobre i to niz nic, co do wentylacji to mam tak samo, mam zrobiona 2 kratke w komorze dekompresyjnej

Faktycznie mogłem coś większego do dostarczenia świeżego powietrza, ale wychodziłem z założenia że w kominku pali się przecież z przytkanym dopływem powietrza.
Czyli masz dwie kratki wentylacyjne jedna obok kominka a druga w komorze dekompresyjnej?

slawciol
15-08-2006, 15:51
Ta rura do doprowadzenia powietrza troszke mala,ale dobre i to niz nic, co do wentylacji to mam tak samo, mam zrobiona 2 kratke w komorze dekompresyjnej

Faktycznie mogłem coś większego do dostarczenia świeżego powietrza, ale wychodziłem z założenia że w kominku pali się przecież z przytkanym dopływem powietrza.
Czyli masz dwie kratki wentylacyjne jedna obok kominka a druga w komorze dekompresyjnej?
Mam po bokach obudowy z jednej i drugiej strony kratke 17/30 do rozprowadzenia cieplego powietrza a tylko nad jedna z nich od strony mniej widocznej mam wentylacyjna z zaluzja 17/17 polaczona rura spiro a z drugiej strony 17/17 do dekompresji (juz bez zaluzji)

lutek34
15-08-2006, 17:57
Mam po bokach obudowy z jednej i drugiej strony kratke 17/30 do rozprowadzenia cieplego powietrza a tylko nad jedna z nich od strony mniej widocznej mam wentylacyjna z zaluzja 17/17 polaczona rura spiro a z drugiej strony 17/17 do dekompresji (juz bez zaluzji)

Ale z tego co wiem to w komorze dekompresyjnej powinny być dwie kratki z lewej i zprawej strony na różnych wysokościach

slawciol
15-08-2006, 19:51
Mam po bokach obudowy z jednej i drugiej strony kratke 17/30 do rozprowadzenia cieplego powietrza a tylko nad jedna z nich od strony mniej widocznej mam wentylacyjna z zaluzja 17/17 polaczona rura spiro a z drugiej strony 17/17 do dekompresji (juz bez zaluzji)

Ale z tego co wiem to w komorze dekompresyjnej powinny być dwie kratki z lewej i zprawej strony na różnych wysokościach
A tego to juz nie wiem,moim skromnym zdaniem wystarczy jedna, aby tylko gdzies cieplo ucieklo, u mnie jest tak ze w tej komorze nie mam ani przewodow od DGP ani rury spalinowej, jest bo jest. Dgp mam grwitacyjne.Co do tej rury fi75 doprowadzajacej powietrze do spalania to uwierz mi z praktyki, malo. Ja mialem fi 50 i jak w jakims pomieszczeniu gdzie mam rozprowadzone powietrze z DGP otorzylem okno to wlasnie w tym pomieszczeniu zasysalo mi powietrze do kominka(odwrotny ciag), pewnie ze jest grawitacyjne ale jak dolozylem kanal 7/15 juz tego nie mam.

15-08-2006, 21:19
Z tym fi75 nie jest tak źle. Powierzchnia otworu fi 75 jest ponad 2 razy większa niz 50mm. Ja mam rurę fi 80 i sprawuje sie dobrze, chociaż czasem ciąg w tej rurze jest tak duży że ma wrażenie, ze większy przekrój by się jednak przydał.

tulek
15-08-2006, 21:43
witam!
ja montujac kominki zawsze dbam o to zeby rura odprowadzajaca spaliny nigdy nie byla w komorze dekompresyjnej tak jak widoczne to jest na zdjeciu!!! natomiast co do went to robie w wielu przyadkach nad kratkami bocznymi czyli od dekompresjii , a doprowadzenie powietrz to podstawa!
1kg drzewa potrzebuje 8m3 powietrza i z braku powietrza z zew robi sie nawiew z went lub okapu kuchennego a w najgorszym przypadku doszlo u klienta u ktorego zamontowal kominek "FACHOWIEC" wyszedl grzyb na scianie w narozniku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pozdrawiam

lutek34
15-08-2006, 22:05
witam!
ja montujac kominki zawsze dbam o to zeby rura odprowadzajaca spaliny nigdy nie byla w komorze dekompresyjnej tak jak widoczne to jest na zdjeciu!!!

A możesz napisać co jest wtym złego że przewód spalinowy przechodzi przez komore dekompresyjną?
Teraz nie mogę tego znaleść ale miałem obrazek z jakiegoś poradnika w którym rura spalinowa przechodziła przez komore a pozatym w moim przypadku wejscie w komin była na takiej wysokości więc nie mogłem zrobic nic innego.
Widze że większośc z was ma wentylacje przy kominku więc jutro ja otwieram i kratke ustawie nad kratką z komory.

tulek
15-08-2006, 22:13
pewnie ze odpowiem!
rura w w komorze dekompresyjnej - bezsens!!!!!!!!!
cieplo ma zostac rozprowadzone komora zrobiona nad kominkiem a dekompreja ma miec przewiew(jezeli nie to po co ja robic?zrobic wystarczyloby kratki wywiewne pod samym sufitem igit by bylo), natomiast jezeli chodzi ci o rysunek w ktorym rura od komina przechodzila przez komore dekompresyjna to komin do odprowadzenia spalin zaczynal sie od kondygnacji nad kominkiem i tak musialo byc!! a u ciebie mozna bylo przekuc otwor deko nizej i tak jest do samego dolu bo gdzies musisz miec wyczystke do niego

lutek34
15-08-2006, 22:25
U mnie komora będzie miała przewiew gdyż krateczki będą po obu stronach komory dekompresyjnej a kratka grzewcza będzie umieszczona na przedniej części obudowy zaraz pod komorą dekompresyjną.
Może faktycznie mogłem obniżyć podłączenie komina pod komore dekompresyjna ale nie chciałem kuć tego cholernego komina i wkładu ceramicznego.
Widzę że jesteś obyty w temacie kominków powiedz mi czy ta rura która będzie czerpała ciepłe powietrze do turbiny powinna konczyc się niżej czy na tej wysokości co jest to jest OK? Zauważ że na przewód spalinowy mam nałożony dodatkowy radiator.

tulek
15-08-2006, 22:31
nigdzie nie jest dokladnie opisne jak nisko powinna schodzic rura od wentylatora ja montuje od dluzszego czasu rury zaciagowe na wysokosci polowy kratki frontowej mysle ze wrazie braku pradu nie bedzie szla do niej tak wysoka temp bo zacznie uchodzic kratka a rure zaciagowa kieruje na plecy(komin)kominka pod lekkim katem zeby nie bylo tak ze went bedzie zaciagal powietrz nie z komory kominka tylko z pomieszczenia!

lutek34
15-08-2006, 22:39
nigdzie nie jest dokladnie opisne jak nisko powinna schodzic rura od wentylatora ja montuje od dluzszego czasu rury zaciagowe na wysokosci polowy kratki frontowej mysle ze wrazie braku pradu nie bedzie szla do niej tak wysoka temp bo zacznie uchodzic kratka

ja dlatego kupiłem turbine z by passem, ja gdzieś czytałem że ta rura zaciągowa powinna być poniżej tej kratki grzewczej. Oglądając zdjęcia z budów forumowiczów zauważyłem że niektórzy mają rury zaciągowe zaraz nad kominkiem. Sam już nie wiem. najważniejsze że wiem że kratka wentylacyjna musi być przy kominku.

tulek
15-08-2006, 22:45
dlatego ja mantuje te rury w polowie kratki i nie mam z tym problemu a inwestorowie tlumacze to tak jak opisalem wczesniej a co do by passow
to zamiast wydawac w przypadku dospela ponad 100zl naciagam inwestora na ups i chodzi to lepiej niz by pass napewno! a wrazie braku pradu cieple powietrze omine went ale bedzie sie kisic i tak w rurach ( rury do rozprowadzenia sa roznej wytrzymalosci atemp w kominku moze byc naprawde wysoka )dlategop ja nie uzywam by pasow!