PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja w lazience



jarkotowa
14-08-2006, 08:10
Planuję zrobić wentylację w lazience, taką w sumie najprostszą.
Plan jest taki:
W suficie w lazience kratka went (taka elektryczna z wiatraczkiem) a od niej do góry (przez poddasze) rura, przez dach, a nad dachem czapeczka.
Czy dobrze kombinuję? Proszę o poradę.

andk
14-08-2006, 08:43
Kombinujesz dobrze, ale jeśli kratka w suficie to mogą być problemy ze skroplinami - w zimie może kapać woda z kratki. Temat dosyć dokładnie omawiany na forum, trzeba poszukać. A na pewno rura do dachu musi być dobrze ocieplona - i najlepiej dolny odcinek nieco pod kątem, można wtedy zrobić przy wlocie kratki odpływ skroplin do kanalizacji.

Kuna
24-08-2006, 22:42
Nie wiem czy do końca dobrze kombinujesz . Nic nie piszesz jaką kubaturę ma łazienka . Ale zakładam , że jest spora i potrzebna jest w niej wentylacja mechaniczna , czyli ten wentylatorek . Wentylatorek daj ten mocniejszy aby pokonał opory powietrza . Od sufitu na dach będzie parę metrów . Aha średnica otworu kanału minimum 150 mm . I nie zapomnij o tym , iż do łazienki musi napływać świeże powietrze - czyli musi być otwór w drzwiach . Lub szczelina na 2 cm pod drzwiami . Otwór nie może być za mały . Jeżeli nie spełnisz tych warunków bedziesz miał zagrzybione ściany albo co gorsze będzie ci odpadać farba z sufitu , szczególnie jak będziesz miał kabinę prysznicową . Aha wentylatorek umieść najlepiej nad kabiną lub wanną i podłącz go pod włącznik oświetlenia w łazience , to nie będziesz zapominał go włączyć .

jarkotowa
25-08-2006, 11:16
Dzieki za odzew. Koncepcja sie zmienila. Rura nie bedzie wychodzila przez dach tylko pod okapem. I bedzie zakonczona kratka w scianie zewnetrznej. Bo jednak robienie dziury w dachu nie jest najszczesliwszym rozwiazaniem.

AldonkaS
25-08-2006, 14:12
jarkotowa - a projektant o czyms takim jak wentylacja w łazience zapomniał????
Jak przeszedłeś przez wstępną opinię kominiarską????
Poza tym sa jesze takie urządzenia jak aereco - tylko żę to jest wspomagające a nie główne odprowadzanie wilgoci i wentylowanie pomieszczenia.
Ja nie spotkałam jeszcze projektu bez kanału wentylacyjnego w łazience - tego uczą budowlańców i projektantów na 2-im roku studiów :lol: :lol: :lol: .

Tedii
26-08-2006, 00:32
Powinna być wentylacja nie wymuszona,bo co będzie jak prądu nie będzie. Poza tym coś mi nie pasuje. Kąpię się, woda pryska,para bucha a tam nad głową wentylatorek na 220V !! Taki szyb wentylacyjny powinien mieć ciąg i to bez wentylatorka. Przyznam że w bloku założyłem wentylatorek w WC na połowę kratki podłączony do światła. (radio też podłączyłem - miło się siedzi).Kominiarz kręcił nosem, ale że był ciąg przy zgaszonym świetle , zgodził się.

Krashan2
26-08-2006, 20:49
(radio też podłączyłem - miło się siedzi)
A Internet? W dzisiejszych czasach to podstawa :P.

Mamika
29-08-2006, 11:53
przerabiam pokój na łazienkę, doradzili mi wentylację z wiatraczkiem tuż nad natryskiem ...
czyli wiatraczek to niedobry pomysł? ... może być niebezbieczny?

Roobertt
29-08-2006, 17:13
przerabiam pokój na łazienkę, doradzili mi wentylację z wiatraczkiem tuż nad natryskiem ...
czyli wiatraczek to niedobry pomysł? ... może być niebezbieczny?
Pewnie tak ale mają iświatełko nad kabiną a to pewnie też niebezpieczne jest

jarkotowa
30-08-2006, 18:38
AldonkaS - nie wspominalam nic o projektancie, kominiarzu itp.
To jest stara drewniana chata w trakcie remontu. Lazienka powstaje w dawnej stajni. Robimy wiele rzeczy sami, stad moje pytania i watpliwosci.
U nas bedzie kratka z wentylatorkiem w suficie, ale nie nad kabina bo to nie jest mozliwe. Zreszta nie spotkalam sie z takim rozwiazaniem. A jak prad wylacza to okno rozszczelnie lub uchyle zeby sie wywietrzylo.

Sunao
31-08-2006, 14:18
Powinna być wentylacja nie wymuszona,bo co będzie jak prądu nie będzie. Poza tym coś mi nie pasuje. Kąpię się, woda pryska,para bucha a tam nad głową wentylatorek na 220V !! Taki szyb wentylacyjny powinien mieć ciąg i to bez wentylatorka. Przyznam że w bloku założyłem wentylatorek w WC na połowę kratki podłączony do światła. (radio też podłączyłem - miło się siedzi).Kominiarz kręcił nosem, ale że był ciąg przy zgaszonym świetle , zgodził się.

No to miałeś fajnego kominiarza... Pierwsza rzecz, na którą powinien zwrócić uwagę, to fakt, że nie można łączyć wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. I co teraz z tymi wszystkimi "wiatraczkami"? A jak światła nie będzie, to co? Na miesiąc, czy dwa wyłączą? Przecież wentylacja, która nie działa przez parę godzin nie stanowi żadnego problemu - grzyb się w tym czasie nie zalęgnie. Tylko trochę dyskomfortu dla ludzi...

Pozdrawiam,

Sunao

Tedii
02-09-2006, 10:16
No właśnie. :)

JackD
03-09-2006, 20:46
Planuję zrobić wentylację w lazience, taką w sumie najprostszą.
Plan jest taki:
W suficie w lazience kratka went (taka elektryczna z wiatraczkiem) a od niej do góry (przez poddasze) rura, przez dach, a nad dachem czapeczka.
Czy dobrze kombinuję? Proszę o poradę.
tez taką najprostrzą zrobiłem. tylko mam 2 kratki... w suficie. nad kibelkiem i nad kabiną... połączułem w jedno wyjście przez strop... wentlator jest juz na poddaszu...
dodatkowo jest okno...
jeszcze nie testowałem tego w zimie.... ale jestem dobrej myśli...
i wkurza mnie jak ktoś mówi "a jak nie będzie prądu"??
to nie będe miał ogrzewania, herbaty sie nie napiję, nie obejrzę meczu, guza sobie nabiję, albo spadnę ze schodów w ciemnościach, zanim znajdę świeczke....a będę się przejmował grzybem na suficie....w łazience.....
no dramat....
ale do rzeczy... rure na razie mam wypuszczoną na poddasze.... może faktycznie dodatkowo ocieple... cóż czas pokaże... nie mam świecie rzeczy idealnych... ale trzeba daży do ideału...
pozdrawiam.....

Tomkiewicz73
01-10-2006, 15:49
Kupiłem stary domek, w nim jest łazienka (dwie jej ściany są z płyt gk) i nie posiada wentylacji. Planuję poprowdzić ciąg wentylacyjny z wypustem na poddasze. Stąd pytanie, bo w przyszłym roku planuję adaptację strychu. Czy wtedy będę mógł wypusty wyprowadzić tam, gdzie ich miejsce , czyli na dach) ?

Opcja z łazienką jest jeszcze taka, aby wykorzystać otwór nawiewny w drzwiach i stworzyć maleńkie okienko, które byłoby takim lufcikiem, otwieranym gdy tylko zaszłaby taka potrzeba.

Cz u kogoś sprawdziłą sie opcja z okienkiem ?

I jeszcze jedno. Nie jestem maniakiem szczelności termalnej, bo nie posiadam żadnych (na razie) kontrolowanych źródeł grzejnych.

pozdrawiam !

Tomek

mika31
19-10-2006, 19:15
A czy ja dobrze kombinuję?
W łazience i WC po 2 kanały wentylacyjne. Jeden na wentylację grawitacyjną, a drugi z wiatraczkiem włączanym razem ze światłem.

am00
24-10-2006, 09:09
Mika31, kombinujesz genialnie, :lol:
prawie jak w anegdocie o słynnym fizyku Newtonie i jego kotach. Newton - "wyciął u dołu drzwi otwór, żeby ulubiona kotka mogła łatwo wchodzić i wychodzić z jego pokoju, a kiedy powiła kocięta - dorobił obok mniejszy otwór dla nich".

mika31
24-10-2006, 17:59
Tzn :D ?
Bo chyba nic nie rozumiem.
Ten wiatraczek podobno zakłóca przepływ powietrza jak nie działa stąd te 2 kanały, a działałby tylko przy włączonym światle.

am00
24-10-2006, 21:40
Nie są potrzebne dwa kanały. Jesli boisz się o skuteczność wentylacji to można dać kanał o większej średnicy.

Joasia
29-10-2006, 06:47
Aldonka, ja mam projekt indywidualny i nie mam wentylacji w łazience i wc na parterze, za to mam kratki wentylacyjne we wszystkich pokojach. W łazienkach na górze też są.
:roll: :o No i co, przecież nie zamorduję architekta. :-? :P
Wyprowadziliśmy przez dach kominki wentylacyjne, w dół rury spiro w warstwie ocieplenia dachu.
Teraz pan kafelkarz wyciął w sufitach dziury. Podłączył łazienkę - ciąg sprawdzany zapalniczką - jest, i to niemały.
WC jeszcze nie podłączone - jak ciągu nie będzie, to zamontuję wentylatorek.
Jakoś trzeba żyć. :lol:

Krzysztof684324
07-11-2013, 08:11
W łazience wentylacja nie może być prosta. Bo inaczej w czasie kąpieli woda pocieknie po szybach (to co widać), i po ścianach(to czego nie widać)
Wentylacj musi być inteligentna ( np. klimaaa ze szczecina)

wues
18-11-2016, 20:47
W domu w starym budownictwie jedno pomieszczenie bez okna, przeznaczyłam na łazienkę - ok. 13m3 .
Wszystko już jest , oprócz wentylacji. Chcę wykonać jakąś najprostszą ?....
Na ścianie pod sufitem wybiłam już otwór na kratkę .
Planuję następujące rozwiązanie, proszę o poradę, czy dobrze kombinuję:
...
Od kratki , pewnie z wiatraczkiem - przez sąsiednie pomieszczenie oraz przez strych, chcę przeprowadzić rurę (taką elastyczną jakąś, nie wiem jaką ma nazwę), o średnicy 15 cm.
Owa rura będzie wpięta do nieużywanego komina dymnego, który ma już wybite kratki w 4 pokojach - to jedyna wentylacja w domu .
I jeszcze takie pytania:
- po 1/ najważniejsze : czy mój pomysł jest dobrym rozwiązaniem ?
- po 2/ Czy rura musi wychodzić do samej góry komina, zakończona czapeczką, czy wystarczy jak będzie podpięta na strychu do komina?
Z pozdrowieniami, bardzo proszę o poradę w tej kwestii, albowiem mokre lustra w łazience to mały dyskomfort, w porównaniu do obawy sypiących sie ścian.
Aż strach się bać. Poradźcie, proszę :)

romano78
18-11-2016, 21:30
Ale czy te cztery kratki to sa w tym jednym kanale w który chcesz wpiąć wentylator czy one mają inne swoje kanały bo jeśli pod ten w który chcesz się wpiąc nie jest nic podłączone to można by nie puszczac rury flex na sam dach ale pod warunkiem że kanał jest w miare czysty i nie ma tam sadzy w przeciwnym wypadku trza do samej góry ale mogą być problemy ze skroplinami.

mietek440
18-11-2016, 22:27
Panowie temat już chyba nieaktualny , zwróciliście uwagę na datę postów :D ?

kwm
24-05-2017, 11:08
Witam,
Mam mala lazienke 4m2. 10 lat temu zrobilem w niej wentelacje tzn. kratka w suficie nad wanna, od kratki nieocieplona elastyczna rura na strychu, biegnaca do gory przez ok 1m pod niewielkim katem, by potem wbic sie w stary przewod kominowy w scianie (czyli po drodze od kratki do sufitu mam 3 kolanka prawie 90 stopni). Lazienka jest na pietrze, strych bardzo niski i z malym spadem, odleglosc od kratki do wylotu komina to 1,5m. Na poczatku przez kilka lat mialem obrotowa nasadke kominowa (ktora unieruchomilem po wyrobieniu sie lozysk, ktore halasowaly niemilosiernie). Dodam ze w lazience jest okno, w ktorym lufcik jest prawie zawsze uchylony , w drzwiach sa otwory wentylacyjne.
Przez ostatni rok zauwazam plamki plesni na suficie i scianie i co najwazniejsze w rogu w ktorym znajduje sie kratka wentylacyjna (!). Usuwam je regulanie, ale w koncu czas z tym zrobic. Sufit w lazience jest wykonany z kartono gipsu, ocieplony od gory welna.

Czy taka wentylacja z niskim kominem ma jakikolwiek sens tzn. ciag? Jesli nie, to czy pomoglaby instalacja wiatraczka?

W tej calej sytuacji dziwi mnie kilka rzeczy:
1. Przez pierwszych kilka lat nie bylo problemu.
2. Plamki plesni mimo czestego wietrzenia lazienki (prawie zawsze uchylony lufcik) i otworow w dolnej czesci drzwi
3. Miejsce wystepowania plesni - w poblizu kratki wentylacyjnej.

Czy moglby ktos mi poradzic co zrobic?
dziekuje i pzodrawiam