PDA

Zobacz pełną wersję : ?LEPY KOSZTORYS DLA POCZ?TKUJ?CYCH



Skywalker
27-03-2003, 17:21
JESTEM ZUPEŁNIE ZIELONY W TEMATACH PROJEKTÓW GOTOWYCH I BUDOWY DOMU .DLATEGO ZUPEŁNIE NIE ORIENTUJĘ SIĘ W KOSZTACH BUDOWY DOMU .PRZEGLĄDAJĄC PROJEKTY GOTOWE MURATORA ZAUWAŻYŁEM ,ŻE W PAKIECIE W/W PROJEKTU ZNAJDUJE SIĘ SLEPY KOSZTORYS .
CZY TRZEBA KUPIĆ TAKI PROJEKT ABY PRZEKONAĆ SIĘ ILE BĘDZIE MNIE KOSZTOWAĆ BUDOWA DOMU ?
CZY JAK MI SIĘ NIESPODOBA MAM KUPIĆ NASTĘPNY ?

Szanelka
27-03-2003, 20:13
Jeśli masz kasę, to kupuj następne, ale to chyba trochę nierozsądne. Właściwie dopiero posiadając projekt poznasz rzeczywiste koszty budowy domu, chyba,że ktoś buduje taki sam.
pozdrawiam
szanelka

kwiatkor
27-03-2003, 20:21
może coś źle rozumiem, ale od samego początku (tj. od chwili kiedy zająłem się budowaniem własnego domu) ślepy kosztorys wydawał mi się czymś naturalnym: projektant pisze ile i czego, a ty sam lub wykonawca załatwia za ile.
Rozbieżności w cenach są tak duże, że wykorzystanie wyliczonej w projekcie ceny do podjęcia decyzji o wyborze projektu wydaje mi się bardzo mylące.

Przykład:
- podstawowy składnik kosztu dla moich fundamentów - bloczek betonowy, w okolicach W-wy znalazłem raz za 2,45, poszukałem jeszcze i jest za 2,20, kiedyś byłem w okolicach Radomia a tam taki sam bloczek za 1,35!
Który miał by być w kosztorysie?

michalus
27-03-2003, 20:50
Skywalker, budowa domu zawsze kosztuje dwa razy tyle ile uwazasz na poczatku :smile: Wszystko zalezy od sposobu budowy, materialu, wykonczenia, wlasnego zaangazowania itd ... ale da sie to zrobic pozdrawiam Michalus

Skywalker
27-03-2003, 21:24
:)

Skywalker
27-03-2003, 21:31
Rozumiem, o co chodzi z tym ślepym kosztorysem .Jest to ocena ile materiału potrzeba , a nie za ile .
Chodzi mi oto ,że dopiero kupując gotowy projekt na przykład D49 ,otrzymam ten ślepy kosztorys .Dopiero wtedy ,po wstępnych obliczeniach ,ocenie czy projekt mi odpowiada.
Więc jak zdobyć ślepy kosztorys projektu nie kupując całego projektu.

magmi
28-03-2003, 11:21
Jednak myślę że lepszy jest kosztorys...hmmm... nieślepy :wink: - nie mam pojęcia jak to fachowo okreslić.
Ja mam w projekcie pełny wykaz materiałów i robót oraz kosztorys wg średnich cen Sekocenbudu za zeszły rok (inflacja teraz niewielka, więc nie ma to znaczenia). Wybierając projekt, poprosiłam architekta z biura o podanie wartości sumarycznych z kosztorysów kilku domów które rozważaliśmy. Dzięki temu moglismy od razu porównać koszty ich budowy.
Oczywiście, ceny potem w rzeczywistości mogą odbiegać nawet znacznie (w obie strony) od kosztorysu, ale chociaż obraz jest. No i można od razu szukać oszczedności na konkretnych materiałach czy usługach (bo są szczegółowo wycenione).

Darth_Maul
28-03-2003, 11:35
Mam dokładnie ten sam problem co Skywalker. mam kilka wybranych projektów , ale nikt mi nie powie ile mniej więcej zapłace za budowe... A jak kupie jakis projekt i po podliczeniu sie okaże, ze mnie normalnie nie stac na budowe?? Co wtedy. czemu nikt nie chce ( lub nie może, albo nie wie)powiedzieć na ślepo ile mniej wiecej bedzie kosztowała budowa.Jedyne wmiare dokładne kosztorysy budowy ma Ytong w rozbiciu na konkretne projekty wraz z wykazami ile czego trzeba kupić. Przesyłają to mailem.
Pozdrawiam

28-03-2003, 14:23
Dokładne przeczytanie pewnych wątków na forum pozwoli każdemu na dokonanie ślepego kosztorysu w tym rozumieniu,jakim tu piszecie.
Po przeczytaniu pewnej ilości postów każdy forumowicz,jak sądzę,jest w stanie wycenić koszt budowy danego domu wg projektu.
"Na oko" choć ślepo.:wink:
Są rożnice-zależne od wkładu pracy własnej,regionu,wyboru rodzaju materiałów,ale i to można ustalić.
:smile:

kgadzina
28-03-2003, 15:02
Obawy typu "czy mnie stać na budowę" są całkowicie zrozumiałe. Ale trzeba umieć ocenić z grubsza na jaki dom nas bedzie stać.

Oczywiście głównym kryterium tutaj jest po pierwsze cena działki (ale to jest kwota wiadoma zanim sie ją kupi) no i wielkość domu. Orientacyjnie można założyć, że 1 m2 pow. uzytkowej domu pod klucz kosztuje ok. 2000 pln. Wahnięcia po 20 % w każdą stronę są oczywiście możliwe, ale to zależy od wyposażenia domu.

Pozłacane klamki będą "ciągły" cenę w górę. Plastikowe w dół. Ale zawsze należy dopuścić taką rzecz, że budżet przeiwdziany na budowę domu zostanie przekroczony. Od inwestora zależy o ile.

Lepiej i bezpieczniej budować mniejszy dom niż potem nie mieć za co wykończyć rezydencji.

arcious
02-04-2003, 22:29
Siemanko,
Normalnie do projektu nie dolacza sie kosztorysow, chyba, ze zlecisz takowy extra - wtedy doplacisz za kosztorys tak, jakbys go zamowil osobno.
Kosztorysy tez moga wskazywac na bardzo rozbiezny poziom kosztow (nawet o 100%) w przypadku tego samego projektu. Roznice te sa wywolane glownie przez zastosowane technologie, materialy, jakosc i poziom materialow wykonczeniowych, standard wyposazenia itd.
Zazwyczaj architekci wiedza, czy dany zaprojektowany budynek bedzie drogi w wykonaniu czy nie. Trzeba zwracac uwage na takie rzeczy, jak powierzchnia i stopien komplikacji dachu, okna i drzwi o niestandardowych wymiarach i ksztaltach (robione na zamowienie), koniecznosc dodatkowego wzmocnienia stropow nad ponadnormatywnie wielkimi pomieszczeniami bez kolumn podtrzymujacych, podciagi (w przypadku pomieszczen o roznych wysokosciach) itp.
Zwykle w standardzie podstawowym cene 1 m2 powierzchni uzytkowej wycenia sie na 1600 zl (Wa-wa). Kazdy "bajer" podnosi jednak ta cene.
Zlecajac kosztorys dobrze jest poprosic o np. 2-3 wersje w zaleznosci od klasy wykorzyystanych materialow. Wtedy mozesz rozsadniej zdecydowac o wydatkach na budowe.

Pozdr,
arcious

greg98
03-04-2003, 05:07
Witam
Przyjmij 500zł/m2 za stan surowy zamknięty.
1500zł/m2 za budowę pod klucz. To są w tej chwili standarty.
Pewnie zaraz ktoś wtrąci, że przesadzam ale takie są ceny i o ile nie bedziesz budował sam, to masz 90% szans, że tak wyjdzie.
Grzegorz

magmi
03-04-2003, 12:18
Ale za który m2? Powierzchni użytkowej? Powierzchni netto? Wliczając garaż czy nie?

greg98
03-04-2003, 12:25
Za m2 pow. użytkowej oczywiście :wink:
Grzegorz

magmi
04-04-2003, 10:34
Uff, całe szczęście... :wink:

SikooR
08-05-2003, 09:31
Witam,

Jak chodzi o ślepe kosztorysy to Studio Atrium udostępnia je na swojej stronie internetowej (http://www.studio-atrium.com.pl/atrium.php) i nie trzeba kupować projektu żeby się z nimi zapoznać. Jest tam dokładnie wyliczone ile czego potrzeba, wystarczy wstawić cene materiałów, robocizny oraz sprzętu. Nie można jednak sugerować się tym dosłownie tylko raczej jako przybliżony koszt budowy. Ja wstępnie przy pomocy tego kosztorysu stan surowy wraz z więźbą wyliczylem na 55 tyś netto, natomiast gdy kupiłem projekt i dałem go do wyceny rożnym ekipom to cena wzrosła średnio o 15 tyś.

Pozdrawiam,
SikooR

Sergey
09-05-2003, 16:31
On 2003-03-27 22:31, Skywalker wrote:
Rozumiem, o co chodzi z tym ślepym kosztorysem .Jest to ocena ile materiału potrzeba , a nie za ile .
Chodzi mi oto ,że dopiero kupując gotowy projekt na przykład D49 ,otrzymam ten ślepy kosztorys .Dopiero wtedy ,po wstępnych obliczeniach ,ocenie czy projekt mi odpowiada.
Więc jak zdobyć ślepy kosztorys projektu nie kupując całego projektu.


Sprobuj się dogadać. Poproś o
- rzutach
- przekrojach
- wykaz stolarki
- wykaz materiałów.
- kosztorys.
Mi się udało. Teraz Ja mogę wycenić i SPRAWDZIĆ cały projekt.

Moim zdaniem taka informacja musi być podana dla każdego ewentualnego klienta nizwłocznie. Wymówki(nie możemy tego dać dla Pana, bo chodzi o prawo autorskie) nic nie warty.
Jak można kupić cos bez szczegółowej informacji na temat tego samego coś? Wyobraź sobie na chwile że kupujesz samochod, a sprzedawca Ci mowi: "Nie, nie mogę podać Panu żadnych dannych o samochodzie mimo obrazków."
To co się dzieje w branży projektowo-architektonicznej jest dla mnie dziwne.
Apropo, kosztorysów i dodatkowej informacji. Ja zrezygnowałem z projektów Muratora tylko dla tego że się nie udało dostać żadnych wstępnych danych. Może źle probowałem?

calk
25-04-2004, 17:45
Dzień dobry ! Jestem technikiem-budowlanym . Kosztorys ślepy często spotykam się z tym pojęciem , jest to po prostu przedmiar robót .
Przedmiar robót - zestawienie przewidywanych do wykonania robót wg technologicznej kolejności ich wykonania , wykaz materiałów , ilość i sposób wykonania robót w ustalonych jednostkach oraz wskazanie podstaw na podstawie Katalogów Norm Rzeczowych .
Np. 1. KNR 2-01 0122-02 Pomiary przy wykopach fundamentowych [ 175 m3 ]
2. KNR 2-01 0125-02 Ręczne usunięcie ziemi urodzajnej [ 100 m2 ]
3. KNR 2-01 0307-01 Roboty ziemne [ 175 m3 ]
Na jego podstawie wykonuje się kosztorys .
Cena za kosztorys 300 zł
Moje namiary tel. (0) 505 645 728

calk
27-04-2004, 22:08
Dzień dobry ! Jestem Technikiem Budowlanym . Moja oferta kosztorys domku jednorodzinnego za 300,00 zł . UWAGA: Kosztorys nie obejmuje instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz przyłączy: gazu , prądu , wody i kanalizacji .
Przykładowy spis robót dla budynku jednorodzinnego , wolnostojącego , parterowego z poddaszem użytkowym , nie podpiwniczonego .
1. Roboty ziemne
2. Roboty fundamentowe
3. Strop nad podziemiem
4. Ściany konstrukcyjne
5. Strop nad parterem
6. Ściana kolankowa
7. Konstrukcja dachu
8. Pokrycie dachu
9. Ścianki działowe
10. Okna i drzwi zewnętrzne
11. Warstwy wykończeniowe podłóg
12. Drzwi wewnętrzne
13. Roboty wykończeniowe
14. Elewacje
15. Prace zewnętrzne
Kosztorysy opracowuję metodą kalkulacji uproszczonej i szczegółowej .
Wzoruję się na : "Środowiskowe metody kosztorysowania robót budowlanych ( Ogólne zasady i wzorce kosztorysowania )"
Tel. (0) 505 645 728

28-04-2004, 20:17
można wszystko wyliczyć wszystko zależy od umowy która powinna obejmować wszystkie elementy wchodzące w każdy etap budowy domu , można podpisać umowe z firmami na dostawę materiału dobre firmy gwarantują stała cenę na dostarczany materiał na cały okres budowy .Wiadomo że zawsze coś się może przydazyc ale najczęściej nie sa to kwoty które w zasadniczy sposób wpływają na koszt domu www.DEKS.pl