PDA

Zobacz pełną wersję : Wygrzewanie podłogówki



Strony : [1] 2

Leszek T.
14-08-2006, 16:33
Z tego co przeczytałem na forum, to podłogówka musi być wygrzewana przez ok.28 dni. Chodzi mi oto, od kiedy można zacząć to wygrzewanie?Czy już kilka dni po wylaniu czy aż sam wyschnie, ale to przecież długo w sumie będzie trwało!!!!! A chciałbm w tym roku się wprowadzić!

lutek34
14-08-2006, 20:00
Sciągnij sobie te filmiki tam się wszystkiego dowiesz
http://tinyurl.com/dgpoz

Mały
14-08-2006, 20:01
Z tego co przeczytałem na forum, to podłogówka musi być wygrzewana przez ok.28 dni. Chodzi mi oto, od kiedy można zacząć to wygrzewanie?Czy już kilka dni po wylaniu czy aż sam wyschnie, ale to przecież długo w sumie będzie trwało!!!!! A chciałbm w tym roku się wprowadzić!
Chodzi o to, że to beton potrzebuje 28 dni na pełne związanie...

WojtekSz
15-08-2006, 00:14
co nagle to po diable
poczekaj conajmniej 2 tygodnie, potem rozpocznij wygrzewanie , rozpoczynając od temp wody zasilającej ok 25stopni przez kilka dni i podnoszac ją do 40stopni nie szybciej niz 2 stopni na dzień. To zajmie ok 7 dni. Potem możesz znów powoli wystudzić podłogę i ew ponownie nagrzac przed układaniem aby pozbyc się wilgoci która wejdzie do betonu w międzyczasie.

cytat z literatury dot błędów w wykonywaniu:

Niepoprawna pielęgnacja wylewki
Zanim jednak można będzie przystąpić do układania posadzki jastrych po zakończeniu okresu wiązania (21 dni dla spoiwa cementowego) należy wstępnie wygrzać doprowadzając ciepłą wodę do wężownic. Zdarzają się niestety pomysły, by uruchomić instalację zaraz po wylaniu jastrychu, by ustrzec się przed zamarznięciem wody i przyspieszyć wiązanie zaprawy. Nic bardziej zgubnego. Podgrzewanie świeżej mieszanki spowoduje przedwczesne usunięcie wody niezbędnej do procesu wiązania. W efekcie jego wytrzymałość będzie niższa, a w bezpośrednim sąsiedztwie rur grzejnych ja strych może nie być w stanie zespolić się z powierzchnią rury na tyle, by siły przyczepności przejęły jej termiczne wydłużenia. Wówczas grzejnik nie może być uznany za prawidłowy i jego eksploatacja może wywołać poważne kłopoty. Należy odczekać więc co najmniej 3 tygodnie, zabezpieczając wierzchnią warstwę przed gwałtownym wysychaniem. Nie powinno się otwierać okien, by nie wywoływać przeciągów, a w razie upałów wskazane jest nawet przykrycie wylewki folią na całej powierzchni. Ochrona jastrychu przed powierzchniowym wysychaniem to jedno z uzasadnień reguły wymagającej, by budynek przed przystąpieniem do wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego został zamknięty poprzez zamontowanie wszystkich okien i drzwi zewnętrznych.

Pominięcie wstępnego wygrzewania
Płyta jastrychu grzejnego jest o 50% grubsza niż zwykła wylewka. Zawiera więc więcej wody, której nadmiar nie zużyty w procesie wiązania trzeba usunąć zanim droga ujścia wilgoci zostanie odcięta przez nie przepuszczające jej płytki posadzki. Wielu instalatorów zapomina o przynajmniej zgrubnym wyregulowaniu hydraulicznym obiegów, by wszystkie grzejniki miały szansę na podgrzanie. Podgrzewać trzeba bardzo wolno, utrzymując przez trzy doby temperaturę zasilania wody na poziomie 25oC. Zbyt wysoka temperatura w rurach spowoduje nierównomierne podgrzanie płyty. Dolna strefa grubości jastrychu, w której znajdują się rury, będzie ciepła, podczas gdy góra oddalona od rurek pozostanie zimna. Fizyczna konieczność wydłużenia jastrychu tylko w dolnej strefie spowoduje wygięcie płyty, co ujawni się unoszeniem brzegów a zwłaszcza narożników. Zjawisko to nasila się, gdy temperatura otoczenia jest niska np. około 0 oC. Temperaturę wody podnosimy więc do wartości obliczeniowej, dopiero wtedy, gdy cała płyta osiągnie temperaturę kilkunastu stopni. Wygrzewanie musi trwać co najmniej 8 dni.
Pominięcie procesu wstępnego wygrzewania powoduje z kolei odkształcenia płyty związane z różną wilgotnością górnej i dolnej strefy jastrychu. Podczas pracy instalacji woda gromadzi się w górnej części płyty, podczas gdy dolna część, gdzie grzeją rurki pozostaje sucha. Taki rozkład wilgoci prowadzi do wygięcia brzegów płyty ku dołowi. Ponieważ narożniki wyginają się najbardziej, cała powierzchnia płyty unosząc się do góry może stracić płaszczyznę oparcia, którą powinna być dla niej izolacja pozioma.

WojtekSz
15-08-2006, 00:15
(cos się niepotrzebnie powtórzyło ) :(

VPS
15-08-2006, 07:40
Wygrzewanie zaczyna się po okresie wiązania wylweki tzn 28 dni.
W niektórych regulatorach jest specjalny program suszenia jastrychu i on tego pilnuje

W skrócie wygląda to tak:
Temperatura startowa: 25 °C

1 dzień - 25 °C
2 dzień - 30 °C
3 dzień - 35 °C
4 dzień - 40 °C
5 dzień - 45 °C
6 – 12 dzień - 45 °C
13 dzień - 40 °C
14 dzień - 35 °C
15 dzień - 30 °C
16 dzień - 25 °C
17 – 23 dzień - 10 °C
24 dzień - 30 °C
25 dzień - 35 °C
26 dzień - 40 °C
27 dzień - 45 °C
28 dzień - 35 °C
29 dzień - 25 °C

SNCF
05-12-2006, 14:04
a jak wpłynie na wyginanie rogow blokow plyt grzewczych wylewki z podlogowka dzialajaca rekuperacja z wymiennikiem GWC plytowym ?

KaiM
05-12-2006, 15:00
czy jeżeli moje wylewki zostały wykonane 8 maja, po około 2 tygodniach zdjąłem folie robiące za okna i aż do października schło sobie "na przestrzał" - czy mogę uznać że już wyschły same i proces wygrzewania potrzebny w celu usunięcia wilgoci jest już u mnie zbędny?
Dopiero na początku października wstawiłem okna i właśnie za tydzień mam uruchomić ogrzewanie podłogowe.

1950
05-12-2006, 22:21
nie,
pogłogówka powinna być wygrzana ze względu na usunięcie skórczów w betonie,
wygrzanie powoduje to, że jeżeli ma coś pęknąc, to pęknie i nie jest to powód do rozpaczy,
przy pęknięciach jastrychu należy wyżyłować pęknięcia, uzupełnić braki najlepiej elastycznym klejem do podłogówki i kłaść warstwę wykończającą

KaiM
05-12-2006, 22:25
Bardzo dziekuje za odpowiedź - o to chodziło

SNCF
14-12-2006, 21:26
. ...........
. Fizyczna konieczność wydłużenia jastrychu tylko w dolnej strefie spowoduje wygięcie płyty, co ujawni się unoszeniem brzegów a zwłaszcza narożników.........

czy po pewnym czasie takie narozniki wroca (położą się)?

Pozdrawiam

WojtekSz
14-12-2006, 22:49
SNCF
tak, po wyrównaniu sie temperatury w całej bryle posadzki to sie wyrówna :)
Dodatkowo jako zabezpieczenie posadzkarze przy wykonywaniu narożników wykonali w niej takie nacięcia (przez wciśnięcie blaszanej kielni na conajmniej połowe głębokości wylewki) w kształcie litery T tak, że ogonek pionowy był skierowany po dwusiecznej kata narożnika a daszek był od strony narożnika w odległości ok 15..20cm.
pozdrawiam

71kkk
24-12-2006, 19:43
nie,
pogłogówka powinna być wygrzana ze względu na usunięcie skórczów w betonie,
wygrzanie powoduje to, że jeżeli ma coś pęknąc, to pęknie i nie jest to powód do rozpaczy,
przy pęknięciach jastrychu należy wyżyłować pęknięcia, uzupełnić braki najlepiej elastycznym klejem do podłogówki i kłaść warstwę wykończającą

pytanie - podlogowke i wylweki robilem w marcu. schlo to sobie do wrzesnia. potem glazurnik polozyl grunt, folie w plynie, klej sopro i plytki. dopiero w listopadzie zaczalem delikatnie grzac- od 15 list. no to co sie teraz stanie????? popęka????? kurcze bo sie martwie :cry: :cry: :cry:

konzad
10-01-2007, 06:38
Mam pytanko do VPS - czy takie temperatury o jakich mówisz musza byc utrzymywane przez cała dobe?? tzn. czy w trakcie wygrzewania piec pracuje bez przerwy i cały czas grzeje wode w takiej tem. jak w schemacie - pytam bo wydaje mi sie ze jak bedzi egrzał przez tydzien po 45 stopni to w domu zrobi sie sauna
dzieki

lonly
10-01-2007, 07:59
To i ja się podłączę żeby nie mnożyć tematów :)
Czy trzeba wygrzewać jak podłoga leży już ponad rok? Wg hydraulika po takim okresie nie ma potrzeby. Czy na pweno

Heath
10-01-2007, 08:41
No właśnie. Jestem po tynkach i instal. elektrycznej, na wiosnę chcę ruszyć z CO i wodą. Ze wzgledu na możliwą kradzież nie chcę kupować i montować kotła przy wykonywaniu wylewek i instalacji, bo długo by musiał wisieć bezproduktywnie (od wiosny do jesieni).
myślałem że zrobię instalacje i wylewki a kocioł i grzejniki kupię przed samym zamieszkaniem - tak jak to robi wiekszość moich znajomych. :roll:

konzad
15-01-2007, 06:35
VPS - prosze jeszcze raz o rade bo lada dzien uruchomia mi piec a nadal nie wiem czy to przez cała dobe nalezy utrzymywac temperatury jakie podałes w schemacie

konzad
29-01-2007, 06:25
Kochani - please - odowiedźcie mi - czy to trzeba wygrzewac przez cały dzień?? ja cały czas wstrzymuje uruchomienie pieca bo mnie przeraża wysokośc poźniejszego rachunku

konzad
30-01-2007, 07:07
naprawde nie moge uwierzyc ze nikt nie ma doświadczenia w tym temacie - prosze jeszcze raz pomóżcie!!

1950
30-01-2007, 16:06
Mam pytanko do VPS - czy takie temperatury o jakich mówisz musza byc utrzymywane przez cała dobe?? tzn. czy w trakcie wygrzewania piec pracuje bez przerwy i cały czas grzeje wode w takiej tem. jak w schemacie - pytam bo wydaje mi sie ze jak bedzi egrzał przez tydzien po 45 stopni to w domu zrobi sie sauna
dzieki
te 45C to temperatura zasilania, czyli z polskiego na nasze temperatura wody wychodzącej z kotła,
wygrzewać trzeba przez 21-28 dni różnie różni producenci podają

konzad
31-01-2007, 06:40
Dzieki za odpowiedż - ale nadal nie bardzo rozumiem - temp. zasilania 45 stopni przez całą dobę?? zgodnie ze schematem przez prawie tydzień ? to chyba zapałce za miesiac za gaz jak za pól sezonu - czy dobrze myślę - bo to mój pierwszy dom i pierwszy rozruch

1950
31-01-2007, 15:22
nie rozumiem czego nie rozumiesz,
jak ktoś Ci powie, że beton ma dojrzewać w stropie 28 dni, to tego chyba też nie kwestionujesz,
taka technologia, beton dojrzewa 28 dni,

chcesz na drugi dzień układać płytki,
można,
wystarczy zamiast betonu dać asfalt,
ale chyba nie wyrobisz finansowo :roll:

konzad
01-02-2007, 06:36
z asfaltem byłoby gorzej bo podłoga byłaby faktycznie pływajaca :D
ok nie mam wyjscia i musze sie pogodzic ze sporym rachunkiem za gaz z a luty :(
dzieki za info

SławekD
01-02-2007, 07:55
No właśnie. Jestem po tynkach i instal. elektrycznej, na wiosnę chcę ruszyć z CO i wodą. Ze wzgledu na możliwą kradzież nie chcę kupować i montować kotła przy wykonywaniu wylewek i instalacji, bo długo by musiał wisieć bezproduktywnie (od wiosny do jesieni).
myślałem że zrobię instalacje i wylewki a kocioł i grzejniki kupię przed samym zamieszkaniem - tak jak to robi wiekszość moich znajomych. :roll:
U nas też było podobnie :wink: czyli od wylania wylewki do wykończeniówki i odpalenia podłogówki minął ponad rok. Na posadzkę były zwyczajnie położone płytki na klej elastyczny i we wrześniu odpaliliśmy podłogówkę. Może mieliśmy szczęście ale jak do dzisiaj nic nigdzie nie pękło. Oczywiście sam jastrych po tym roku popękał że tak powiem "sam z siebie " i sądzę że wystarczająco odpracował swoje i wysechł.
Jak narazie bez problemowo i bez pęknięć. O wygrzewaniu podłogówki coś tam słyszałem ale przyznam że źle to zinterpretowałem i myślałem że to dotyczy świeżej właśnie wiążącej posadzki. Być może przez to że zaczeliśmy ogrzewać dom w jeszcze ciepłym wrześniu to posadzka jakoś tam przez przypadak się prawidłowo wygrzała i dlatego nie pęka :roll:

1950
01-02-2007, 13:35
z asfaltem byłoby gorzej bo podłoga byłaby faktycznie pływajaca :D
ok nie mam wyjscia i musze sie pogodzic ze sporym rachunkiem za gaz z a luty :(
dzieki za info
to nie żart, w przypadkach gdy czas nagli zwłaszcza na dużych budowach stosowany może być asfalt,
ograniczeniem jest to, że podłogówka musi być z miedzi

VPS
01-02-2007, 14:30
konzad
Podałem okres wygrzewania na całe 29 dni. Wygrzewanie powinno zacząć się od końca czyli 29 dnia.
Z podanych dni jasno wynika, że np. 29 dzień - 25 °C
24 dzień - 30 °C
w dniach 17, 18, 19, 20, 21, 22 i 23 dzień - 10 °C

konzad
05-02-2007, 06:42
1950 - ja mysłałem ze to faktycznie żart - no to nieżle :lol:
VPS - to dobrze ze napisałes ze to od końca - dla mnie było oczywiste ze jak pierwszy dzien to zaczynamy od początku a to po prostu "the final countdown"

dziekuje za odpowiedzi :)

wbrat
05-02-2007, 07:05
Podałem okres wygrzewania na całe 29 dni. Wygrzewanie powinno zacząć się od końca czyli 29 dnia.

:D :D :D to Ci się udało :lol:

Heath
01-05-2007, 16:30
Oczywiście sam jastrych po tym roku popękał że tak powiem "sam z siebie " i sądzę że wystarczająco odpracował swoje i wysechł.
Jak narazie bez problemowo i bez pęknięć.

dzięki za odpowiedź. A robiłeś coś z tymi pęknięciami (przed położeniem płytek/drewna)??

jk69
06-06-2007, 10:21
Wylewka zrobiona 8 maja.
Czyli 28 dni schnięcia jest.
Ale glazurnik chce wejść już 15 czerwca, o czym mnie właśnie poinformował. A jak wiadomo dziś dobrego glazurnika łatwo do siebie zrazić "marudzeniem" i zwieje do innych robót .....
Nie mam pieca CO. posiadanie pieca jest warunkiem koniecznym do wygrzewania :lol: .
Z wygrzewania jastrychu podłogówką raczej nici ....

Czy "podnoszenie rogów" o których wyżej jest napisane może skutkować popękaniem płytek? Czym jeszcze złym?
Jeśli płytki położę w czerwcu, a grzać zacznę w październiku to popęka mniej?

Czy mogliby pocieszyć mnie Ci, którzy nie wygrzewali i mają się dobrze - oni i ich podłogi???

jk69
06-06-2007, 10:25
Wylewka zrobiona 8 maja.
Czyli 28 dni schnięcia jest.
Ale glazurnik chce wejść już 15 czerwca, o czym mnie właśnie poinformował. A jak wiadomo dziś dobrego glazurnika łatwo do siebie zrazić "marudzeniem" i zwieje do innych robót .....
Nie mam pieca CO. posiadanie pieca jest warunkiem koniecznym do wygrzewania :lol: .
Z wygrzewania jastrychu podłogówką raczej nici ....

Czy "podnoszenie rogów" o których wyżej jest napisane może skutkować popękaniem płytek? Czym jeszcze złym?
Jeśli płytki położę w czerwcu, a grzać zacznę w październiku to popęka mniej?

Czy mogliby pocieszyć mnie Ci, którzy nie wygrzewali i mają się dobrze - oni i ich podłogi???

kze
06-06-2007, 10:28
A czy prawdą jest, że fugi epoksydowe nie mogą być na ogrzewaniu podłogowym? :o

djbobo
06-06-2007, 13:15
Moze jeszcze ktos ma dobre rady dotyczace wygrzewania podlogowki . :wink:

ja budowniczy
06-06-2007, 13:49
u nas nie było wygrzewania, z przyczyn prozaicznych - brak świadomości o konieczności tegoż........
wylewka w maju, początek grzania jakos przełom września/października
nic nie pękło - póki co... :roll:

jk69
06-06-2007, 15:19
Tak mi mów, tak mi dobrze :D :D :D czasami lepiej nie wiedzieć że się czegoś nie zrobiło .....
Rozumiem, że chodzi o ubiegły rok?

I jak tam czas relaksu?:wink:

ja budowniczy
06-06-2007, 15:31
człowiek się czasem za głowę łapie, czego nie zrobił bo nie wiedział ze trzeba, a potem się okazuje ze z tym "niezrobieniem" da się nie tylko żyć, ale NIC SIĘ NIE DZIEJE.... :o :o :o

:lol: :lol: :lol:

co do relaksu .... brakuje mi budowy z jednej strony.... ale jak słyszę o tym co się teraz dzieje na rynku, to cieszę się że już "po wszystkim" :D

sylvia1
03-07-2007, 11:17
to jaj mam pytanko (zwłaszcza do specjalistów) wylewka pod koniec kwietnia. Za 2 tyg wchodzi glazurnik zaczyna do ścian. Temp zasilania podłogówki to 34 stopnie, czy też mogę poprosić o schemat wygrzewania bo ja to chyba to tej temp 45 stopnie nie dotrę prawda? wylewki popękały tylko przy dylatacjach

Kris2222
28-02-2009, 19:30
Po wylewkach już 28dni przeleciało i teraz by wszystko było jak w książce piszą :D
trzeba podłogówkę przetestować i wygrzać.
Może jakiś fachman podpowie jak to dobrze zrobić
Czyli od jakiej tem. zacząć ,ile co ma trwać itd. ?

I jeszcze jedno , ile może się jeszcze wilgoci przy wygrzewaniu podłogi wydostać do otoczenia , bo akurat mam wełnę na poddaszu w robocie , już prawie zafoliowana , ale nie posklejane folie .

peterpan
28-02-2009, 20:26
Ja odpaliłem po trzech tygodniach i nic mi się nie wytrąciło. Podłogówka działa tak jak poprzednio, nic nie wygrzewałem.

Kris2222
28-02-2009, 20:32
ale nie chodzi o wytrącenie reszty wilgoci ,tylko o wygrzanie podłogówki, by płyta popracowała trochę po naprężała się ,by pękł gdzie ma pęknąć ,lepiej teraz niż potem jak będą płytki
tylko te wygrzewanie musi trfać określony czas na określonych temperaturach

Lookita
28-02-2009, 20:33
Zaczalem od 28 st. zasilania,potem co pare dni zwikeszalem o 5 st. ostatecznie dzialalo mi wsz. na 40 st. zasilania,trwala izolacja poddasza,wiec grzalem niebo :-)Lepiej miej wsz. juz zalaczone.U mnie na koncu zalaczono zasobnik i...pekla rurka gdzies pod KAFELKAMI ,sciana mokra w kotlowni,wiec gdzie nieopodal przeciek.Zrobiono by-pass,wsz. dzialalo znow...Testuj wsz. juz podlaczone ,przed glazurka...

daggulka
28-02-2009, 20:34
Wedle mnie robi się to stopniowo ... jak masz termostaty na podłogówkach to se zacznij od 1, i co 1-2 dni zwiększaj o 1 aż do max (u mnie 5). Jak będziesz wyłączał, to też stopniowo.

daggulka
28-02-2009, 20:38
Lookita --- jak wy kurcze sprawdzasz ile stopni idzie na podłogówkę? masz jakieś extra dodatkowe zegary cy cuś?

Lookita
28-02-2009, 21:09
mam zawor termoregulacyjny ze skala,temp. ustawilem regulujac powrotem...oczywiscie,szybkosc pompy podlogowkowej tez ma lekki wplyw

piterazim
28-02-2009, 21:18
tutaj jest opis

http://kisan.pl/obrazki/download/InstrukcjaIIpolska/instrukcjaiipol.pdf

Kris2222
28-02-2009, 21:23
Dagmara ty masz zapewne podłogówkę na zaworach RTL u mnie podłogówka ma swoje podmieszanie z oddzielną pompą na podłogówkę ,i tam ustawiam tem .jaka ma wychodzić n pętle ogrewania,

na poddaszu mam łazienkę właśnie na RTL-u , i skala od 1-4 , w instrukcji pisze że 1 to 20st. , 2-30st., 3 -40st., 4 - 45st

daggulka
28-02-2009, 21:38
Krzyś ....mam tak jak godosz :D

Kris2222
08-03-2009, 07:49
poda ktoś dokładnie rozpisane wygrzanie podłogówki, teraz jestem już na 40st, zacząłem od 25st i co dzień o 5st.więcej

listek
08-03-2009, 08:09
"W okresie rozruchu nalzey utrzymywać przez 3 doby temperaturę zasilania równą 25°C, następnie podwyższaća co 5 stopni na dobę do temperatury maksymalnej.
Uruchomienie instalacji powinno nastąpić po okresie wiązania zaprawy (dla betonu wynoszącym 20-28 dni, dla jastrychu anhydrytowego 7 dni)."

Z instrukcji firmy Kisan

PaniG(dżi)
08-03-2009, 09:25
Cyt. z instalacje budowlane. pl :"Czy należy wygrzewać podłogi, a jeśli tak to, po jakim czasie od wylania wylewki, przy jakiej temperaturze i jak stopniowanej oraz przy jakich warunkach zewnętrznych?

Przed ułożeniem posadzki płyta betonowa powinna zostać podgrzana. Należy to zrobić najwcześniej po 21 dniach od wylania betonu. Temperatura podłogi powinna być sukcesywnie zwiększana o 5°C na dzień i nie powinna przekroczyć wartości 30°C. Podłogę należy wyłączyć na jeden dzień przed położeniem posadzki jednak nie wcześniej niż 28 dni od momentu wykonania wylewki. Jeżeli temperatura zewnętrzna jest niska, można obniżać temperaturę płyty o 5°C, aż do osiągnięcia 15°C. Opisana powyżej procedura jest zalecana przez normy niemieckie (DIN) i nie jest ściśle przestrzegana w innych krajach. Z naszych doświadczeń w krajach skandynawskich i w Polsce wynika, że najważniejszą zasadą gwarantującą poprawne zachowanie się ogrzewanej podłogi w późniejszym okresie jest załączenie instalacji grzewczej po całkowitym związaniu betonu (najczęściej jest to 28 dni)."

Piczman
08-03-2009, 11:12
Lookita --- jak wy kurcze sprawdzasz ile stopni idzie na podłogówkę? masz jakieś extra dodatkowe zegary cy cuś?

Kup sobie takie coś :

http://allegro.pl/item571152950_termometr_opaskowy_tarczowy_0_120_st opni.html

Dajesz na obie belki rozdzielacza!

Tanie to to i powinno działać, Depi kupił a ja zmałpowałem :wink:
Pozdr.

lazik
08-03-2009, 11:37
Lookita --- jak wy kurcze sprawdzasz ile stopni idzie na podłogówkę? masz jakieś extra dodatkowe zegary cy cuś?

Kup sobie takie coś :

http://allegro.pl/item571152950_termometr_opaskowy_tarczowy_0_120_st opni.html

Dajesz na obie belki rozdzielacza!
U mnie jest czujnik na zasilaniu obiegu podłogówki i można sobie odczytywać na sterowniku.

A odnośnie wygrzewania to mój sterownik ma tryb wygrzewania posadzki i sam dba o podnoszenie temperatur.

Piczman
08-03-2009, 11:42
A odnośnie wygrzewania to mój sterownik ma tryb wygrzewania posadzki i sam dba o podnoszenie temperatur.

Nie no nie pogada 8)

PS. Pogodówka?

lazik
08-03-2009, 11:56
A odnośnie wygrzewania to mój sterownik ma tryb wygrzewania posadzki i sam dba o podnoszenie temperatur.

Nie no nie pogada 8)

PS. Pogodówka?
Tak, pogodówka, ale każdy sterownik umożliwiający pracę z mieszaczem musi mieć coś takiego. Przecież temp. zasilania dla podłogówki jest ograniczona w stosunku do obiegu grzejników i musi być jakoś przez kocioł i jego automatykę monitorowany by nie poszło więcej niż może.

Piczman
08-03-2009, 11:59
Jestem właśnie przed zakupem pogdówki, możesz napisać jaki to sterownik i czy jesteś zadowolony?
Chociaż do wygrzewania wystarczy człowiek,można ustawić manualnie automatyka tutaj aż tak potrzebna nie jest :wink:

Pozdr.

lazik
08-03-2009, 12:12
Jestem właśnie przed zakupem pogdówki, możesz napisać jaki to sterownik i czy jesteś zadowolony?
Chociaż do wygrzewania wystarczy człowiek,można ustawić manualnie automatyka tutaj aż tak potrzebna nie jest :wink:
Opcja przyszła gratis z całą automatyką pieca gazowego. Marka Buderus i AFAIR MEC2 i RC35 to ma (nie wiem jak z BFU, RC20 i 30).

Piątka
20-04-2009, 20:08
temat przede mną..

Savik
20-04-2009, 20:18
temat przede mną..
Przede mną także, ale porad jak na lekarstwo...

Heath
27-04-2009, 09:18
Ja też przedtem drążyłem temat, a teraz jestem po pierwszym sezonie grzewczym i oto jak wygląda praktyka;

Wylewka była robiona w marcu (z betoniary), potem płytki były kładzione w styczniu nastepnego roku, w czerwcu się wprowadziłem, gazownia podłączyła mnie dopiero w połowie października, więć dopiero wtedy mogłem odpalic podłogówkę.
Wylewka miała czas wyschnąć przed położeniem płytek (prawie rok), także wygrzewanie jako takie nie było aż tak potrzebne. Mimo to chciałem "książkowo" powoli zwiekszac temperature podłogi przy pierwszym odpaleniu, ale.. akurat wtedy żona została sama i serwisant od razu odpałił kocioł na ok. 30 % mocy i tyle było wygrzewania. :D
Przez sezon nic nie popekało, no może oprócz fugi elastycznej (z tubki) w kilku miejscach między cokolikami a podłogą, ale to szczegół.
Płytki klejone na klej elastyczny, dylatacje zachowane. I tyle.

Elena76
21-06-2009, 20:51
Znowu mam nielada zagwozdkę :roll:

Powiedziano nam, że płytki na podłogę powinno układać się dopiero po wygrzaniu podłogówki, żeby później nie popękały. Problem polega na tym, że w kotłowni też mam podłogówkę, ale jak tam ułożyć płytki po jej wygrzaniu, jak najpierw trzeba wstawić piec i inne wielkogabarytowe kotłowniane sprzęty? :-?

Nefer
21-06-2009, 20:54
Wstawiasz sprzęt.
Wygrzewasz podłogówkę
Kładziesz płytki ile się da.
Bierzesz faceta od kotła ,żeby to rozbroił - wystawiasz sprzęt
Kładziesz resztę
Wstawiasz sprzęt.

Elena76
21-06-2009, 21:08
Albo zrezygnuje z pieca stojacego na rzecz wiszącego, a reszte sprzetu wstawie po plytkach.



Wstawiasz sprzęt.
Wygrzewasz podłogówkę
Kładziesz płytki ile się da.
Bierzesz faceta od kotła ,żeby to rozbroił - wystawiasz sprzęt
Kładziesz resztę
Wstawiasz sprzęt.

Nefer
21-06-2009, 21:11
Albo zrezygnuje z pieca stojacego na rzecz wiszącego, a reszte sprzetu wstawie po plytkach.
Z powodu płytek ? Daj spokój :):):)

mariankossy
21-06-2009, 21:17
Piec wstawiasz na wylany ( dodatkowy )fundament lub staiwsz go na bloczkach fundam., wygrzewasz i po sprawie. 8)
(Chyba pod piecem nie kładziesz płytek)

Nefer
21-06-2009, 21:22
U mnie na razie wygląda tak :

http://lh3.ggpht.com/_O2ApINdcJzQ/SZtfmYeidcI/AAAAAAAAAVU/1qw62pUi2aQ/s400/IMG_1230.JPG

Snu z powiek mi nie spędza, więc jeszcze trochę tak powygląda :):)

Elena76
21-06-2009, 21:47
No fakt, głupota przez płytki zmieniać piec :)

Z kolei mój mąż mówi, że jemu nie będą spędzać snu z powiek popękane płytki w kotłowni ;)

To ja wolę dwa razy fatygować hydraulika :)




Snu z powiek mi nie spędza, więc jeszcze trochę tak powygląda :):)

jz
21-06-2009, 23:39
A czy komuś w ogóle popękały płytki na niewygrzanej podłogówce? :roll:

pierwek
22-06-2009, 06:11
podobno niejednemu...

rusek007
22-06-2009, 08:07
U mnie podłogi wylane na poczatku czerwca, gres położyłem pod koniec lipca, w październiku uruchomiłem ogrzewanie. Dwa sezony za mną, żadnego wygrzewania nie było, wszystko jest jak najbardziej OK.

M@riusz_Radom
22-06-2009, 08:12
podobno niejednemu...

Pewnie dlatego, że zastosował nieodpowiedni klej i fugę + nie pilnował zachowania odpowiednich dylatacji i podłoga z płytek na powierzchni całęgo parteru ( lub poddasza ) stanowi monolit

Juras XR4Ti
26-06-2009, 08:38
Witam

Wprawdzie u mnie podłogówka jest elektryczna, ale po 10 latach żadnych pęknięć nie ma. A gres kładłem miesiąc po wylaniu nic nie wygrzewając! Klej elastyczny, fuga elastyczna i koniec. A demontaż pieca w celu położenia płytek, to mi lekką paranoją zalatuje...

pozdrawiam - Juras

Wirecki
25-08-2009, 21:42
podnoszę i pytam

Czy "da sie" wygrzać podłogówkę butlami? ciągle czekam na gaz, a chciałbym już wygrzać podłogówkę. Teoretycznie można by podłączyć gaz z butli... Jak oszacować zapotrzebowanie, powiedzmy na 100m2?

BigPiotr
26-08-2009, 06:18
podnoszę i pytam

Czy "da sie" wygrzać podłogówkę butlami? ciągle czekam na gaz, a chciałbym już wygrzać podłogówkę. Teoretycznie można by podłączyć gaz z butli... Jak oszacować zapotrzebowanie, powiedzmy na 100m2?

Powiem tak: podczas wygrzewania podłogówki zużyło mi się 80 m3 gazu.
A było to w lipcu tego roku. Ale było fajnie ciepło w domu.

tablo
26-08-2009, 11:24
Wygrzewalismy przez 2 tygodnie pomimo lata, sprawdzilismy czy nie peka, czy wszedzie grzeje i czy nic nie budzi naszych obaw, dopiero potem ukladalismy kafle.
U znajomych kafle w salonie popekaly, ale byc moze z winy zlej dylatacji, u innych znajomych w salonie podlogowka nie zadzialala-wsciekli wszystko poprawiali i dzieki ich radom w kazdym pomieszczeniu zrobilismy po 2 obwody, a w salonie az 4, by w razie zepsucia jednego, grzaly pozostale, a ponadto, by mozna wylaczyc np. ogrzewanie pod zywa choinka

Wirecki
26-08-2009, 21:15
podnoszę i pytam. Czy "da sie" wygrzać podłogówkę butlami? ciągle czekam na gaz, a chciałbym już wygrzać podłogówkę. Teoretycznie można by podłączyć gaz z butli... Jak oszacować zapotrzebowanie, powiedzmy na 100m2?Powiem tak: podczas wygrzewania podłogówki zużyło mi się 80 m3 gazu.
A było to w lipcu tego roku. Ale było fajnie ciepło w domu. No to raczej trudno będzie.... :D Ile dni ???

Wirecki
27-08-2009, 21:04
... podczas wygrzewania podłogówki zużyło mi się 80 m3. jak to przeliczyć na gaz z butli, powiedzmy 11-kilowych ?
Znalazłem wątek http://forum.muratordom.pl/ile-m3-z-litra-lub-odwrotnie,t22075.htm
Czy od 2004 roku coś się zmieniło? :):)

konkretna i prawdziwa odp.
jezeli chodzi o butle 11 kg, to mozna napełniac je do 85% pojemności tzn 11kg, a jest to 20 litrów , a nie 22
jeden litr gazu płynnego odpowiada 0,25 m3 gazu Wniosek 80m3=320litrów=16 butli ???
DużyPiotr - ile masz m2 podłogówki? Kociioł kondensacyjny?

mariankossy
27-08-2009, 22:01
podnoszę i pytam

Czy "da sie" wygrzać podłogówkę butlami? ciągle czekam na gaz, a chciałbym już wygrzać podłogówkę. Teoretycznie można by podłączyć gaz z butli... Jak oszacować zapotrzebowanie, powiedzmy na 100m2?
Można na propanie z butli 30 kg, ale kocioł musi być przezbrojony na propan ( inaczej szlag trafi kocioł , może być wypalony lub grozi jego wybuchem )
U mnie na wygrzanie zużyłem 5 butli po 30 kg ( 1 miesiąc grzania )

Wirecki
27-08-2009, 22:50
To jest myśl, a gdzie te butle duże wypożyczałeś?

BigPiotr
28-08-2009, 05:30
... podczas wygrzewania podłogówki zużyło mi się 80 m3. jak to przeliczyć na gaz z butli, powiedzmy 11-kilowych ?
Znalazłem wątek http://forum.muratordom.pl/ile-m3-z-litra-lub-odwrotnie,t22075.htm
Czy od 2004 roku coś się zmieniło? :):)

konkretna i prawdziwa odp.
jezeli chodzi o butle 11 kg, to mozna napełniac je do 85% pojemności tzn 11kg, a jest to 20 litrów , a nie 22
jeden litr gazu płynnego odpowiada 0,25 m3 gazu Wniosek 80m3=320litrów=16 butli ???
DużyPiotr - ile masz m2 podłogówki? Kociioł kondensacyjny?

Podłogówki jest około 80 m2. Wygrzewanie trwało niecałe 2 tyg.
Kocioł kondensat.

mariankossy
28-08-2009, 19:10
To jest myśl, a gdzie te butle duże wypożyczałeś?

W Gaspolu 2 butle 30 kg ( kaucja zwrotna 2 x200 zł)

+ dwa reduktory + trójnik + 3 mb pomarańczowego węża za ok. 40 zł

KIT do przezbrojenia Junkersa smart 14 KW za 150 zł ( obecnie moge się go pozbyć bo mam już gaz ziemny )

Wirecki
28-08-2009, 21:43
gaspol, gaspol..... katowice, mikołów, okolice... daj jakiś namiar z kim rozmawiać, bo dziś rozmawiałem z infolinią gaspolu i miła nastolatka zapytała mnie: "I na koniec ostatnie pytanie: skąd Pan zna naszą firmę ?" A po niej oddzownił miły Pan, który po kilku chwilach rozmowy przynał że zastępuje kolegę, który jest na urlopie i nic nie wie....

mariankossy
28-08-2009, 23:06
Gaspol w Tarnowskich Górach ( przy obwodnicy, skrzyżowanie z ul. Górniczą )

Na stronie intern. Gaspolu wybierz kontakt - kontakt z handlowcem

" butle przemysłowe" - śląskie , i miasto ,
powinieneś znaleźć najbliżej w swojej okolicy.

Cena butli 30 kg u mnie : 140 zł a butli 33 kg 154 zł ( do negocjacji).
http://www.gaspol.pl/pl/kontakt.php?pid=97&nrProduktuPoczatkowego=6#goraMapy

AGA NR 1
29-08-2009, 05:50
O kurka,
czytam te Wasze posty i włos mi się jeży trochę...

Mam więc pytanie o schnięcie wylewek :

we wtorek mam wylewki.
Wszędzie podłogówka.

Niestety, nie mam możliwośći wygrzania podłogówki - podłączenie do gazu dopiero 18-tego grudnia.
:-?

Glazurnika umawiam sobie na kładzenie płytek na tejże podłodze na drugą połowę / koniec października, czyli DWA MIESIĄCE PO WYLEWKACH.

CZY WYLEWKI ZDĄŻĄ WYSCHNĄĆ PRZEZ TE 2 MIESIĄCE ŻEBY SPOKOJNIE KŁASĆ NA NIE PŁYTKI ???

Pan od wylewek zapewnia, że spoko - dwa miesiące spokojnie wystarczą,
a pan od glazury powiedział mi, że położy... ale na moją odpowiedzialność.

:o

tryllu
29-08-2009, 21:27
we wtorek wylewki (2.09) czyli po 4 tygodniach możesz odpalić podłogówkę.
Cykl trwa drugie 28 dni czyli 27 października skończy się wygrzewanie.

Czy będzie już elegancko wyschnięte? Trudno powiedzieć :)
Wypożycz ze dwa osuszacze kondensacyjne (około 35-45PLN za dobę) i susz przez te 4 tygodnie kiedy się będzie ogrzewać.

BTW. Ja mam teraz dwie baterie po dwie butle i automatyczny reduktor.
Grzeję już podłogówkę 10 dni i wciąż leci z pierwszej baterii.
Kocioł Vaillant 18kW, nieprzestrojony sprzętowo tylko programowo na propan.

Aha. I grzejesz tylko propanem! Nie bierzesz mieszanki propan-butan, tylko sam propan!

tryllu
29-08-2009, 21:31
O kurka,
CZY WYLEWKI ZDĄŻĄ WYSCHNĄĆ PRZEZ TE 2 MIESIĄCE ŻEBY SPOKOJNIE KŁASĆ NA NIE PŁYTKI ???


Tymczasowa instalacja gazowa (nie licząc kaucji) + wypożyczenie osuszaczy na 25 dni to jakieś 3000PLN.
Keep it in mind! 8)

Wirecki
29-08-2009, 21:31
Aha. I grzejesz tylko propanem! Nie bierzesz mieszanki propan-butan, tylko sam propan! Dlaczego? jakieś problemy z butlami przy mieszankach?

mariankossy
29-08-2009, 21:48
Aha. I grzejesz tylko propanem! Nie bierzesz mieszanki propan-butan, tylko sam propan! Dlaczego? jakieś problemy z butlami przy mieszankach?

Problemów z mieszankami nie ma (całą zimę brałem propan-butan), chyba że tryllu to dobrze uzasadni . 8)

tryllu
29-08-2009, 21:56
vaillan wymaga czystego propanu

AGA NR 1
30-08-2009, 05:27
O kurka,
CZY WYLEWKI ZDĄŻĄ WYSCHNĄĆ PRZEZ TE 2 MIESIĄCE ŻEBY SPOKOJNIE KŁASĆ NA NIE PŁYTKI ???


Tymczasowa instalacja gazowa (nie licząc kaucji) + wypożyczenie osuszaczy na 25 dni to jakieś 3000PLN.
Keep it in mind! 8)

Tryllu,
czyli OBOWIĄZKOWO MUSZĘ "ODPALIĆ PODŁOGÓWKĘ" ?
Przez 2 -3 miesiące wylewki nie wyschną same ?

Przyznam, że koszt "tymczasowej instalacji gazowej" ( 3 tys. ) przeraził mnie trochę !



Wirecki,
widzę, że mamy podobny problem, hahaha !
I co TY zrobisz ???
:wink:

mariankossy
30-08-2009, 10:49
vaillan wymaga czystego propanu

Gdzie to pisze w instrukcji że tylko GZ50 i propan?

Wirecki
30-08-2009, 12:59
Wirecki,
widzę, że mamy podobny problem, hahaha !
I co TY zrobisz ??? :wink: Na razie rozpoznaję temat, wylewki miałem 1 lipca, do zimy jeszcze troche czasu. Problem wziął się stąd ze gaz miał być 30 wrzesnia w tym tygodniu powiedzieli mi ze do 31 stycznia. cos sie wymysli, ale pewnie piec plus butle

tryllu
30-08-2009, 13:18
Gdzie to pisze w instrukcji że tylko GZ50 i propan?

http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/18/35/00/ii_ecotec_plus_pro.pdf

Strona 6, podpunkt 3.1.4

tryllu
30-08-2009, 13:27
Tryllu,
czyli OBOWIĄZKOWO MUSZĘ "ODPALIĆ PODŁOGÓWKĘ" ?
Przez 2 -3 miesiące wylewki nie wyschną same ?

Przyznam, że koszt "tymczasowej instalacji gazowej" ( 3 tys. ) przeraził mnie trochę !


Może będzie trochę taniej :)
Powiem Ci tak. Ja zrobiłem swoje wylewki w połowie maja.
Trzymałem je pod folią przez tydzień a potem schły
W lipcu miały 8-9% wilgotności - wszystko zależy od pogody.
Potem wstawiłem dwa osuszacze i od 2 tygodni grzeję (z przerwami).

Dwa osuszacze przez 20 dni to w najlepszym przypadku 1400PLN.
Do tego dwie butle 33kg z propanem to jest 300-350PLN. Do tego trójniki, reduktor, wężyki i instalacja - minimum 500PLN.
Masz razem 2200PLN
Nie liczę kaucji za butle bo zwrotna, ale mnie skasowali 4x350PLN :(

Pocieszę Cię jeszcze. Ze dwa tygodnie wygrzewania powinny wystarczyć :)
Ten cykl 28-29 dni stosuje się (wg. zapewnień profi instalatorów) przy nowym jastrychu, co skończył właśnie 28 dni. W moim 3 miesięcznym jastrychu wystarczy odpalić i grzać przez dwa tygodnie - chodzi o to, żeby wilgoć z głębszych pokładów podłogi wyszła górą

AGA NR 1
30-08-2009, 14:13
Rozumiem.

Ja mam podłączenie 18-tego grudnia... a super kalfekarza od podłóg mam pod koniec października.

I znów dylemacik co robić...
:-?

AGA NR 1
30-08-2009, 14:17
Tryllu,
czyli OBOWIĄZKOWO MUSZĘ "ODPALIĆ PODŁOGÓWKĘ" ?
Przez 2 -3 miesiące wylewki nie wyschną same ?

Przyznam, że koszt "tymczasowej instalacji gazowej" ( 3 tys. ) przeraził mnie trochę !


Może będzie trochę taniej :)
Powiem Ci tak. Ja zrobiłem swoje wylewki w połowie maja.
Trzymałem je pod folią przez tydzień a potem schły
W lipcu miały 8-9% wilgotności - wszystko zależy od pogody.
Potem wstawiłem dwa osuszacze i od 2 tygodni grzeję (z przerwami).

Dwa osuszacze przez 20 dni to w najlepszym przypadku 1400PLN.
Do tego dwie butle 33kg z propanem to jest 300-350PLN. Do tego trójniki, reduktor, wężyki i instalacja - minimum 500PLN.
Masz razem 2200PLN
Nie liczę kaucji za butle bo zwrotna, ale mnie skasowali 4x350PLN :(

Pocieszę Cię jeszcze. Ze dwa tygodnie wygrzewania powinny wystarczyć :)
Ten cykl 28-29 dni stosuje się (wg. zapewnień profi instalatorów) przy nowym jastrychu, co skończył właśnie 28 dni. W moim 3 miesięcznym jastrychu wystarczy odpalić i grzać przez dwa tygodnie - chodzi o to, żeby wilgoć z głębszych pokładów podłogi wyszła górą

Tryllu,

no to mnie pocieszyłeś.

Oki, zgłębię temat i zobaczymy.

Dzięki za rady !
:D

mariankossy
30-08-2009, 22:46
Gdzie to pisze w instrukcji że tylko GZ50 i propan?

http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/18/35/00/ii_ecotec_plus_pro.pdf

Strona 6, podpunkt 3.1.4
To teraz wiem ,że miałem " farta" nie wybierając Vaillanta :D :D

tryllu
30-08-2009, 22:59
a jaka to jest różnica w tym gazie tak naprawdę :)

mariankossy
30-08-2009, 23:02
a jaka to jest różnica w tym gazie tak naprawdę :)

Taka jak benzyny PB95 a PB 98,
ja wolę jeżdzić na ...98 :D

Wirecki
31-08-2009, 21:07
Zrobiłem małego testa, żeby sprawdzić czy wylewki z poczatku lipca są suche czy wilgotne. Zgodnie z sugestią znalezioną na forum. Przykleiłem dwa dni temu kawałek (60x40cm) folii szczelnie taśmą do wylewki. Dziś po oderwaniu okazało się, że folia jest zupełnie sucha. Czy to oznacza, że wylewki wyschły? Czy wygrzewanie podogówki jest potrzebne zawsze czy tylko jeśli od jej wykonania do klejenia/kładzenia okładziny mija niewiele czasu?

Igrek
20-09-2009, 17:50
a ile czasu od uruchomienia czeka się na ciepłą podłogę przy wygrzewaniu?

AGA NR 1
20-09-2009, 18:30
Zrobiłem małego testa, żeby sprawdzić czy wylewki z poczatku lipca są suche czy wilgotne. Zgodnie z sugestią znalezioną na forum. Przykleiłem dwa dni temu kawałek (60x40cm) folii szczelnie taśmą do wylewki. Dziś po oderwaniu okazało się, że folia jest zupełnie sucha. Czy to oznacza, że wylewki wyschły? Czy wygrzewanie podogówki jest potrzebne zawsze czy tylko jeśli od jej wykonania do klejenia/kładzenia okładziny mija niewiele czasu?


Wirecki,

I co się dowiedziałeś na ten temat ?

Też mnie to dręczy strasznie...
:-?

Podłączenie gazu dopiero w grudniu...
a chciałabym kłaść płytki...
:cry:

FlashBack
20-09-2009, 18:39
Zrobiłem małego testa, żeby sprawdzić czy wylewki z poczatku lipca są suche czy wilgotne. Zgodnie z sugestią znalezioną na forum. Przykleiłem dwa dni temu kawałek (60x40cm) folii szczelnie taśmą do wylewki. Dziś po oderwaniu okazało się, że folia jest zupełnie sucha. Czy to oznacza, że wylewki wyschły? Czy wygrzewanie podogówki jest potrzebne zawsze czy tylko jeśli od jej wykonania do klejenia/kładzenia okładziny mija niewiele czasu?
tak patent z folia na noc lub plyta styropianu pomaga. posadzki na ogrzewaniach podlogowych potrzebuja wygrzania i hartowania trwa to ok. 3-4 tygodni. a wyschniete posadzki bez podlogowek mozna obkladac okladzinami.

AGA NR 1
20-09-2009, 18:42
Czyli trza grzać ?
Nie ma, że boli ?
:evil:

FlashBack
20-09-2009, 18:53
Czyli trza grzać ?
Nie ma, że boli ?
:evil:
yhy. jest to proces stopniowy.
a dla przyszlych oczekujacych na wyschniecie posadzek to, przy/po pracach mokrych zawsze pamietamy o sprawnej ciaglej wentylacji. nie ma potrzeby wymyslania patentow typu osuszacze, butle itp. akcje otwierania wszystkiego na rozciez przy okazjonalnej wizycie na budowie.

AGA NR 1
20-09-2009, 19:01
Oki.
No to jak trza to trza.
:D

Czyli cierpliwie czekam na ten gaz, a kładzenie płytek na podłodze zostaje na Nowy Rok...
Jakoś przeboleję.
8)

L.E.FemFem
20-09-2009, 20:44
Chyba bardziej ma to znaczenie przy podłogach drewnianych. Pod kaflami po trzech miesiącach od posadzek powinno być ok. Przynajmniej taką mam nadzieję :wink:

Igrek
20-09-2009, 22:04
Chyba bardziej ma to znaczenie przy podłogach drewnianych. Pod kaflami po trzech miesiącach od posadzek powinno być ok. Przynajmniej taką mam nadzieję :wink: to niekoniecznie tu chodzi o inną sprawę a mianowicie czy płytki nie będą odpadać, lub co gorsza pękać, mogą także fugi odpryskiwać ale
sąsiadka nie wiedziała, płytki położyła ogrzewanie po 2 miesiącach włączyła i nic nie pękło nie odpadło, generalnie chyba chodzi o stopniowe dawkowanie temperatury no i max 40stopni

AGA NR 1
21-09-2009, 05:40
Chyba bardziej ma to znaczenie przy podłogach drewnianych. Pod kaflami po trzech miesiącach od posadzek powinno być ok. Przynajmniej taką mam nadzieję :wink: to niekoniecznie tu chodzi o inną sprawę a mianowicie czy płytki nie będą odpadać, lub co gorsza pękać, mogą także fugi odpryskiwać ale
sąsiadka nie wiedziała, płytki położyła ogrzewanie po 2 miesiącach włączyła i nic nie pękło nie odpadło, generalnie chyba chodzi o stopniowe dawkowanie temperatury no i max 40stopni


Hmmmmmm...

To samo słyszałam od dwóch płytkarzy :

że bez prawidłowego wygrzania podłogówki podłoga za jakiś czas może jeszcze sporo osiąść, a co za tym idzie płytki mogą opaść niżej, czy popękać, fugi tak samo....
MOGĄ ale NIE MUSZĄ.
:-?

Ale...
często zdarzają się przypadki, że ktoś nie ma o tym wogóle pojęcia i normalnie kładzie sobie płytki i kompletnie nic się nie dzieje.
:o

To słowa dwóch speców od płytek.
8)

I bądź tu mądry !

Stąd moje dylematy...
:(

lazik
21-09-2009, 05:46
Nie wygrzewałem u siebie podłogi a płytki ani nie poodpadały, ani nie potraciły fug. Płytki układane po około 2 miesiącach od skończenia wylewek ale robionych miksokretem. Część płytek układałem na ogrzewanej podłodze - zero problemu.

AGA NR 1
21-09-2009, 06:06
O kurka...
:o

No i sami widzicie !
Nie ma reguły !

:evil:

L.E.FemFem
21-09-2009, 22:05
Piszę, że mam taką nadzieję bo tak robię u siebie :lol: Keirownik i majstry zgodzili się, że można. Tylko, że mam kawałek do wylożenia drewnem i tu się zastanawiam.

plutek
22-09-2009, 07:12
czyli to jest kwestia tylko kładzenia płytek?
Ja miałem robione wylewki z mixokreta na początku września a płytki będę kład dopiero na wiosnę przyszłego roku.
W związku z powyższym nie muszę wygrzewać czy muszę? bo sam już nie wiem.

plutek
22-09-2009, 07:15
a tak przy okazji mam sprawdzoną firmę od wylewek i godną polecenia. Różnica poziomów w pomieszczeniach to ok 1mm

Igrek
22-09-2009, 07:44
czyli to jest kwestia tylko kładzenia płytek?
Ja miałem robione wylewki z mixokreta na początku września a płytki będę kład dopiero na wiosnę przyszłego roku.
W związku z powyższym nie muszę wygrzewać czy muszę? bo sam już nie wiem.
no widzisz.. ja miałem wylewki z mixokreta w marcu i teraz glazurnik "wszedł z robotą" ale twierdzi że trzeba wygrzewać, a z wypowiedzi np. lazika oraz moich informacji - sąsiedzi, znajomi wynika że na dwoje babka wróżyła, u sąsiadów nic się nie dzieje po 2 miesiącach od wylewki kładli płytki nic nie popękało, u mojego kolegi około 2 miesiące po włączył podłoge i parę płytek dzwoni - ale nie wiem na 100% czy to jest kwestia ogrzewania bo te dzwoniące płytki są przy ścianie i wygląda to tak że podłoga mu "siadła" - płytki odskoczyły o jakieś 2mm od cokołu (nie zagęszczał piasku tylko zalał wodą pod chudziakiem) acha u kolegi jest "elektryczna podłoga" wylewka jest gigantyczna - ponad 10cm!

plutek
22-09-2009, 09:04
:(
dalej nie wiem co mam robić
Bo jeżeli trzeba to muszę kupić kominek z p.w. i podłączyć do instalacji bo nie mam jeszcze gazu w domu.
Ale szczerze mówić wolałbym uniknąć zakupu kominka i pozostawienia go na zimę w domu bo po wygrzaniu podłogówki to musiałbym wodę i tak spuścić bo nie będę tam chodził dziennie zapalać w kominku.

Igrek
22-09-2009, 10:20
:(
dalej nie wiem co mam robić
Bo jeżeli trzeba to muszę kupić kominek z p.w. i podłączyć do instalacji bo nie mam jeszcze gazu w domu.
Ale szczerze mówić wolałbym uniknąć zakupu kominka i pozostawienia go na zimę w domu bo po wygrzaniu podłogówki to musiałbym wodę i tak spuścić bo nie będę tam chodził dziennie zapalać w kominku.
współczuję...ale jeśli płytki w marcu to może w lutym kominek z pw, wygrzanie podłogówki zajmuje max kilka dni

tacim
22-09-2009, 12:55
Debatujecie rozumiem czy wydać te kilka setek na gaz czy nie . Czyli debaty typu daj w ziemię zwykły styro czy XPS. Ja tam będę grzał i tyle jeżeli coś się póxniej stanie to będę wiedział że nie była to wina wygrzewania :)

plutek
22-09-2009, 13:04
Igrek

współczuję...ale jeśli płytki w marcu to może w lutym kominek z pw, wygrzanie podłogówki zajmuje max kilka dni

i chyba tak zrobię dzięki

Igrek
22-09-2009, 18:23
Debatujecie rozumiem czy wydać te kilka setek na gaz czy nie . Czyli debaty typu daj w ziemię zwykły styro czy XPS. Ja tam będę grzał i tyle jeżeli coś się póxniej stanie to będę wiedział że nie była to wina wygrzewania :)
debatujemy bo jest nad czym, ale te "kilka setek na gaz" to może masz na myśli coś innego :lol:
bo jak mniemam znasz ceny gazu za m`3..?

Wirecki
22-09-2009, 21:35
nie widzę problemu z wygrzewaniem jak się ten gaz ma. Gazownik obiecywał gaz na wrzesień a teraz mówi o styczniu. "Zabudowy" kotłowni nie wstrzymuję, przezbroję piec na propan i jesli bedzie potrzeba to pójdzie gaz z butli. Nominalnie droższy, ale bez abonamentu za odczyt, wydruk, kwitek, przesył i ch.... wie co jeszcze. Dodatkowo zamiast w przyszłym roku, kominek zrobię jeszcze tej jesieni (powietrze z czopucha właczone do wentylacji mechanicznej).

lazik
23-09-2009, 07:54
nie widzę problemu z wygrzewaniem jak się ten gaz ma. Gazownik obiecywał gaz na wrzesień a teraz mówi o styczniu.
Nie pytaj gazownika a weź do rączki umowę. W niej masz jasno napisane ile i do kiedy mają czas na zrobienie przyłącza.

pablitoo
23-09-2009, 09:03
:(
dalej nie wiem co mam robić
Bo jeżeli trzeba to muszę kupić kominek z p.w. i podłączyć do instalacji bo nie mam jeszcze gazu w domu.
Ale szczerze mówić wolałbym uniknąć zakupu kominka i pozostawienia go na zimę w domu bo po wygrzaniu podłogówki to musiałbym wodę i tak spuścić bo nie będę tam chodził dziennie zapalać w kominku.

Podobnie jak Lazik wogóle nie wygrzewałem podłogi - nie wygrzewałem bo nie miałem możliwości - po zrobieniu jastrychu / z miksokreta / - po około 2 miesiącach miałem umówioną ekipę kafelkarzy - a kocioł miałem jeszcze nie podłączony - jakbym chciał przełożyć kafelkarzy i najpierw uruchomic kocioł i wygrzać podłogę - musiałbym czekać na układanie kafli ponad pół roku - a wprowadzać się trzeba było :D - nie było zmiłuj ...
Kafle na podłodze ułożone , po włączeniu kotła i uruchomieniu podłogówki / delikatnie rzeczjasna / żadnych problemów nie miałem - nic nie popękało , nie poodpadało etc ...
Także - nie taki straszny diabeł jak go malują ...

AGA NR 1
23-09-2009, 09:17
Hmmmmmm....

u mnie jest taka sama sytuacja.

Super kafelkarz "zwarty i gotowy do pracy".... a gaz dopiero w grudniu.

Ech, te budowlane dylematy...
Ja się wykończę...
:evil:

plutek
23-09-2009, 09:25
pablitoo

Podobnie jak Lazik wogóle nie wygrzewałem podłogi - nie wygrzewałem bo nie miałem możliwości - po zrobieniu jastrychu / z miksokreta / - po około 2 miesiącach miałem umówioną ekipę kafelkarzy - a kocioł miałem jeszcze nie podłączony - jakbym chciał przełożyć kafelkarzy i najpierw uruchomic kocioł i wygrzać podłogę - musiałbym czekać na układanie kafli ponad pół roku - a wprowadzać się trzeba było - nie było zmiłuj ...
Kafle na podłodze ułożone , po włączeniu kotła i uruchomieniu podłogówki / delikatnie rzeczjasna / żadnych problemów nie miałem - nic nie popękało , nie poodpadało etc ...
Także - nie taki straszny diabeł jak go malują ...

dziękuje bardzo za informację nie będę wygrzewał podłogówki, poczekam do przyszłego roku

Wirecki
23-09-2009, 20:25
nie widzę problemu z wygrzewaniem jak się ten gaz ma. Gazownik obiecywał gaz na wrzesień a teraz mówi o styczniu.
Nie pytaj gazownika a weź do rączki umowę. W niej masz jasno napisane ile i do kiedy mają czas na zrobienie przyłącza. Jaką umowę? Cwani są, nie chcą jej podpisać, to dla nich zobowiązanie. A do rączki..... a... nie ważne.

annaoj20008
03-10-2009, 18:56
A tak z innej beczki, to ile macie czego w podłgówce?tzn. ile styro, jaka gruba mata pod rurki(3? 5?) i jaka gruba wylewka na tym wszystkim?

Może nie ten wątek na to pytanie :wink:

Pinok
03-10-2009, 21:16
Parter: 5cm styro + 6cm styro + folia w kratkę + rura pex/al/pex przypinana spinkami do styro, na to 6-8cm wylewki (z grubością różnie bo chudziak był nierówny).
Poddasze : 3cm styro + folia w kratkę + rura pex/al/pex 7cm wylewki.

Igrek
04-10-2009, 10:14
A tak z innej beczki, to ile macie czego w podłgówce?tzn. ile styro, jaka gruba mata pod rurki(3? 5?) i jaka gruba wylewka na tym wszystkim?

Może nie ten wątek na to pytanie :wink:

chudziak - potęrzny - na dwóch poziomach 15 i 20cm odpowiednio - to niestety moja nieprzemyślana strategia :-? dotycząca chudziaka z gruszki - do pomocy wziąłem tylko kolegę no i zwyczajnie nie daliśmy rady (a był lipiec i baardzo gorąco więc wyschło moment) to było w granicach 8-15cm straszne góry i doliny, ,następnie przed położeniem izolacji wziąłem ekpię z mixokretem i wyrónali posadzki - zrobiło się na jednej części 15cm na drugiej 20cm (razem z tym chudziakiem z gruchy) na te róne już powierzchnie położyłem dysperbit na to bardzo grubą folię i styro - pod podłogówkę5-10cm (w zależności od możliwości, w pokojach gdzie nie mam podłogówki jest 10cm, niestety poza jednym pokojem gdzie wyszło tylko 5cm- tam kupiłem droższą organikę

ufff ale epistoła :D

mariankossy
04-10-2009, 10:31
Podłoga na gruncie: styro 2x 5cm, wylewka 7 cm,
pietro : styro 5cm , wylewka 7 cm

annaoj20008
04-10-2009, 21:56
Dzięki wszystkim za odpowiedz. U mnie ma być 7styro+3cm maty pod rurki i 5cm wylewki. Starczy tego wszystkiego? trochę nam pokrzyżował plany otwór tarasowy :( Wylewka nie będzie za cieńka?

Pinok
05-10-2009, 09:15
Jeżeli te 5cm wylewki to wysokość już ponad rurą od podłogówki to wystarczy, ale jeżeli 5cm -(minus) grubość rury, to za mało.

AGA NR 1
05-10-2009, 09:28
Słyszałam od wylewkarza podobnie.
Że 5 cm to absolutne minimum, z tym, że już tej samej "czystej wylewki".

U mnie wyszło tak :
- folia
- 10 cm styropianu ( 2 x po 5 cm )
- folia "podłogówkowa"
- rurki podłogówki
- 6 - 6,5 cm wylewki.

zukow2
27-10-2009, 18:49
witajcie,
czy takie wygrzewanie wylewki pod podłogi wystarczy?
1 dzień -20st
2dz-25st
3dz-25st
4dz-30st
5dz-35st
6dz-30st
7dz-25st

cykl zamierzam powtórzyć jeszcze raz.

mam ogrz. podłogowe wodne -rurki co 10cm, wylewka 5cm robiona 2 września.
podłogi chce zacząć kłaść 9listopada

pozdrawiam

tacim
27-10-2009, 21:52
nie doczytałem albo nie ma kiedy te grzanie trzeba zacząć tydzień po wylewkach :)

mazia22
28-10-2009, 00:36
Mam pytanie . Czy zrobienie w listopadzie wylewki z mixokreta to rozsadne? Czy nie bedzie za zimno? Prosze o odpowiedz.

AGA NR 1
28-10-2009, 06:48
nie doczytałem albo nie ma kiedy te grzanie trzeba zacząć tydzień po wylewkach :)

Nie tydzień po.
Wylewki muszą schnąć 28 dni "normalnie".
Bez wspomagaczy. :wink:

Po owych magicznych 28 dniach dopiero wygibasy z wygrzewaniem itp.
Wygrzewanie podłogówki powinno trwać koło 2 - 3 tygodni.

pablitoo
28-10-2009, 07:02
nie doczytałem albo nie ma kiedy te grzanie trzeba zacząć tydzień po wylewkach :)

Nie tydzień po.
Wylewki muszą schnąć 28 dni "normalnie".
Bez wspomagaczy. :wink:

Po owych magicznych 28 dniach dopiero wygibasy z wygrzewaniem itp.
Wygrzewanie podłogówki powinno trwać koło 2 - 3 tygodni.

Wszystko pięknie i ładnie - jak to w teorii bywa ... - ale rzeczywistość bywa bardziej prozaiczna ...

AGA NR 1
28-10-2009, 07:07
Jak ze wszystkim, hahaha !
:P

Ja w dwóch małych pomieszczeniach postanowiłam zaryzykować - kładę właśnie płytki bez wygrzewania podłogówki ( gaz dopiero za miesiąc - dwa ).
Wylewki mają już dwa miesiące ( robione 1 września ).

Uda się, albo nie uda.
:P

pablitoo
28-10-2009, 07:13
Jak ze wszystkim, hahaha !
:P

Ja w dwóch małych pomieszczeniach postanowiłam zaryzykować - kładę właśnie płytki bez wygrzewania podłogówki ( gaz dopiero za miesiąc - dwa ).
Wylewki mają już dwa miesiące ( robione 1 września ).

Uda się, albo nie uda.
:P

Nie wygrzewałem wogóle mojej podłogi - jak zreszta opisałem to wcześniej - i co ? - i nic - już ponad 3 lata jak mieszkam w domu - podłoga cała , nic nie popekało , pokruszało , kafle na podłogach z podłogówką całe , podłogówka grzeje pieknie etc ...

AGA NR 1
28-10-2009, 07:23
Super, ja też na to liczę.

To trzymaj kciuki za moją podłogę.
:wink:

jokka
08-12-2009, 22:01
podbiję i zapytam
a jak to poustawiać wszystko jak mam elektryczne ogrzewanie podłogowe? a dokładnie kable grzejne zatopione w 6 cm wylewce? beton + plastyfikator ??
Jakie temperatury należałoby zastosować?[/b]

out
08-12-2009, 23:04
jokka

a co podaje producent jastrychu ? sposób wygrzewania powinien być dostosowany do niego. a ogólne zasady znajdziesz powyżej i myślę, że nie ma to znaczenia czy wodne czy elektryczne ogrzewanie.

RadziejS
09-12-2009, 07:45
A czy nie pomyśleliście, że pękanie lub nie pękanie płytek/fug, nie musi wcale zależeć od faktu wygrzewania lub jego braku? Przecież to może zależeć również od staranności ułożenia styropianu, od dokładności/równości wykonania chudziaka i wielu innych. Gdy te czynniki zostały wykonane mało dokładnie, podłoga może osiadać i pękać niezależnie od tego czy została wygrzana, czy nie. Zapewne istnieją jeszcze inne czynniki, przy każdej budowie mogą być inne, które mają na to wpływ. Czyli innymi słowy:
-można wygrzać i nic nie pęknie
-można wygrzać a i tak pęknie
-nie trzeba wygrzewać bo nie pęknie
-jak nie wygrzejesz to pęknie

:) - innej możliwości nie widzę

Tlobo
09-12-2009, 16:41
Czy na podłogówkę robiliście specjalną wylewkę, taką aby oblała rurki z ogrzewania, czy zwykłą półsuchą. Słyszałem, że przy zwykłej beton nie obkleja rurek i podłogówka gorzej grzeje.
Pozdrawiam

mariankossy
09-12-2009, 17:15
Czy na podłogówkę robiliście specjalną wylewkę, taką aby oblała rurki z ogrzewania, czy zwykłą półsuchą. Słyszałem, że przy zwykłej beton nie obkleja rurek i podłogówka gorzej grzeje.
Pozdrawiam

Ciekawe jaką to specyjalną wylewke wymyślili? 8) :lol:

Tlobo
09-12-2009, 19:44
Właśnie się dowiedziałem :wink:
http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/gdzie-jaka-posadzka_-systemy-podlogowe-knauf/gdzie-jaka-posadzka_-systemy-podlogowe-knauf,20520_20197.htm
Co o tym sądzicie??

Wirecki
09-12-2009, 20:38
Czy na podłogówkę robiliście specjalną wylewkę, taką aby oblała rurki z ogrzewania, czy zwykłą półsuchą. Słyszałem, że przy zwykłej beton nie obkleja rurek i podłogówka gorzej grzeje.
Pozdrawiam Po mojemu - na podstawie tego co widziałem u siebie -problem jest abstrakcyjny.
Rurki nie są wciśinęte, wdeptane w styropian. Zalewasz rurki napełnione wodą więc nawet jak sie je nadepnie nic sie nie dzieje, wylewka nie przygniata ich od góry, tylko obsypuje (trudno mówić, że oblewa). jeśli rurki sa na klipsach to problem jest jeszcze miejszy, są lekko uniesione. Styropian sprężynuje, samo chodzenie po nim w czasie pracy też wydaje się miec znaczenie.
Poza tym wylewkarze ustawiali (u mnie kreta) co 2-3 metry i łopatami rozgarniali masę na boki. Nawet przez chwilę nie miałem wątpliwości, że masa nie obklei rurek. Pozdr.

tfor
23-12-2009, 07:12
Witajcie, ja mam takie pytanie:
- czy przy zalewaniu jastrychem podłogówka musi być wypełniona wodą?
Jesli chodzi o dylatacje:
- czy przy ścianach dylatacje musza byc os samego betonu czy dopiero od styropianu?
- jeśli łaczna powierzchnia (salon+jadalnia) ma ok. 32 mkw to czy musz ew środku robić dylatacje.
- w środku dylatacje robi sie tez od betonu czy od styropianu? Czy można je przykryć np. płytkami czy musza być jakies listwy na wierzchu?

dzieki za rady.

Wirecki
23-12-2009, 21:30
1. jest zalecane, nie przygnieciesz rurek, zachowają pełne średnice, przepływ będzie właściwy.
2. wystarczy od warstwy wylewki, ale jak dasz przed ukladaniem styropianu to też nie błąd, a bedzie sie lepiej trzymało.
3. nie pomogę, było coś na forum, są różne opinie. Jesli to 32 jest nieregularne - zapytałbym jakiegoś eksperta - napisz do Janzara.
4. idealnie byłoby, gdybys nad dylatacją miał styk płytek

pozdr.

Pinok
23-12-2009, 21:53
Witajcie, ja mam takie pytanie:
- czy przy zalewaniu jastrychem podłogówka musi być wypełniona wodą?
Jesli chodzi o dylatacje:
- czy przy ścianach dylatacje musza byc os samego betonu czy dopiero od styropianu?
- jeśli łaczna powierzchnia (salon+jadalnia) ma ok. 32 mkw to czy musz ew środku robić dylatacje.
- w środku dylatacje robi sie tez od betonu czy od styropianu? Czy można je przykryć np. płytkami czy musza być jakies listwy na wierzchu?

dzieki za rady.

U mnie salon+jadalnia ma 34m2, zrobili dylatację na środku ale w tym miejscu nie pękło, natomiast popękało w każdym połączeniu między pomieszczeniami(czyt. tam gdzie mają być drzwi)

Diakon
13-01-2010, 19:50
Podpinam się,żeby wątek mi nie zginał.

pjotr
14-01-2010, 22:28
a tak przy okazji mam sprawdzoną firmę od wylewek i godną polecenia. Różnica poziomów w pomieszczeniach to ok 1mm

To winszuję takiej ekipy moi "fachowcy" z Chorzowa doszli do 1,5 cm i to nie tylko pomiędzy pomieszczeniami, do dzisiaj jeszcze nie wyprowdziłem wszystkich podłóg.

tommyczpl
27-01-2010, 22:22
Witam Serdecznie
W czwartek 28.01.2010 mija 2 tygodnie jak zrobimi mi wylewki w dom ocieplony z oknami ogrzwany przez ten czas byl nagrzewnica olejowa temperatura caly czzas "+" od wczoraj zalaczony piec oraz kaloryfery MOJE pytanie czy moge wlaczyc minimalnie podłogówke?

aadamuss24
27-01-2010, 22:59
Lepiej jeszcze z tydzień poczekać z ogrzewaniem podłogowym, przy tych temperaturach to za szybko nie warto. Później zacząć wygrzewanie od np. 15-20 stopni przez tydzień. pozdr adam

Krzysztof BB
28-01-2010, 08:08
a jaka to jest różnica w tym gazie tak naprawdę :)

Taka jak benzyny PB95 a PB 98,
ja wolę jeżdzić na ...98 :D

A dlaczego?

kulca
24-10-2010, 18:35
Wygrzewanie zaczyna się po okresie wiązania wylweki tzn 28 dni.
W niektórych regulatorach jest specjalny program suszenia jastrychu i on tego pilnuje

W skrócie wygląda to tak:
Temperatura startowa: 25 °C

1 dzień - 25 °C
2 dzień - 30 °C
3 dzień - 35 °C
4 dzień - 40 °C
5 dzień - 45 °C
6 - 12 dzień - 45 °C
13 dzień - 40 °C
14 dzień - 35 °C
15 dzień - 30 °C
16 dzień - 25 °C
17- 23 dzień - 10 °C
24 dzień - 30 °C
25 dzień - 35 °C
26 dzień - 40 °C
27 dzień - 45 °C
28 dzień - 35 °C
29 dzień - 25 °C


konzad
Podałem okres wygrzewania na całe 29 dni. Wygrzewanie powinno zacząć się od końca czyli 29 dnia.
Z podanych dni jasno wynika, że np. 29 dzień - 25 °C
24 dzień - 30 °C
w dniach 17, 18, 19, 20, 21, 22 i 23 dzień - 10 °C


to w końcu jak to mam rozumieć, 1 czy 29 dzień to rozpoczęcie wygrzewania?

redlum
24-10-2010, 20:00
1 dzień wygrzewania czyli minimum 29 dzień od zakończenia wylewki

czopuch
14-11-2010, 23:26
Poradzcie prosze, wylewki zrobione w czerwcu, grzeje od tygodnia. W miejscach dylatacji zauwazylem, ze pojawila sie roznica w wysokosciach (ok 2-3 mm) dylatowanej posadzki. Dodatkowo rusza sie posadzka w tych miejscach. Co z tym robic i co moglo spowodowac taki tefekt wylewki?
Dzieki za pomoc.

manieq82
15-11-2010, 15:41
niestety przy pełnej dylatacji czasami są takie efekty
ważne jest też ile styropianu w ilu warstwach i jaka grubość wylewki...

czopuch
16-11-2010, 09:28
styropian 12 cm w 3 warstwach, wylewka ok. 7 cm. jest jakas metoda na to?

manieq82
17-11-2010, 22:26
to masz jak ja... mi też się ugina
rozmawiałem ze specem z forum @janzarem - on zalecał aby dać tylko dwie warstwy - już nie pamiętam podpierał się obliczeniami ....
wiesz - im więcej warstw tym struktura styropianu mniej jednorodna i powoduje to zaginanie na łączeniach
mam patent na likwidację tego zjawiska i nie likwidowanie dylatacji - rurka i pręty które pracują ale nie pozwalają się uginać
tylko za późno teraz ...

atika
04-04-2011, 11:52
Witam i mam pytanie jak w temacie.

Będę miała w domu ogrzewanie podłogowe - na całości domu - 185m2 pow. użytkowej.
Wiadomo przed pracami typu płytki, itp. trzeba podłogówkę wygrzać.
I teraz pytanie - jak najlepiej to zrobić i ile to będzie kosztować ;)

Do domu będzie podłączony gaz, ale dopiero październik/listopad. To niestety za późno - chciałabym, a właściwie musiałabym się wprowadzać do domu w listopadzie.

W domu będzie kocioł gazowy kondensacyjny - Junkersa - taki pakiet: JUNKERS CS 22KW + ZASOBNIK 200-220L.
Jak rozwiązać kwestie ogrzania podłogówki ?? Wypożyczać butle gazowe ?? ile tego gazu mi zejdzie, biorąc pod uwagę, że będę wygrzewać podłogówkę latem - sierpień.
Z jakimi kosztami muszę się liczyć, i czy jest to wogóle do zrobienia ?? Czy wymyślam rzeczy niewykonalne ?

Proszę pomóżcie .

plamiak
04-04-2011, 15:52
Dużo czasu masz do położenia płytek, jeśli nie będziesz mieć gazu do tego czasu, to raczej nic sie nie stanie...
Był kiedyś poruszony taki temat - ale sądzę że w Twoim przypadku nic się nie stanie.

atika
04-04-2011, 16:17
Plamiak - co masz na myśli pisząc dużo czasu ?? ja mam go niestety bardzo mało.
Chciałam wygrzać podłogówkę i zaraz po tym kłaść płytki, panele...
Wprowadzić chciałabym się najpóźniej w listopadzie. A że będę się wprowadzać z dwójką małych dzieci chcemy wszystko jak najbardziej wykończyć.
A wygrzewać bym chciała bo naczytałam się o pękających płytkach, itp. które były położone na niewygrzaną podłogówkę.

Tak więc proszę o radę jak to zrobić i czy jest to wykonalne ??

rwxw
04-04-2011, 16:43
Będę miała w domu ogrzewanie podłogowe - na całości domu - 185m2 pow. użytkowe...W domu będzie kocioł gazowy kondensacyjny - Junkersa - taki pakiet: JUNKERS CS 22KW + ZASOBNIK 200-220L.
Ja trochę z innej beczki. Po co Ci kocioł o mocy aż 22kW do takiego domu ? Nie ocieplasz go ? Prawdopodobnie wystarczył by w zupełności 12-14kW. Proponował bym zastanowienie się nad Junkersem CS 14kW, bo będzie on sprawniej ogrzewał dom w przyszłości, co przełoży się na mniejsze rachunki za gaz. Masz wszędzie podłogówkę, co jest idealnym rozwiązaniem dla kondensata, to teraz zadbaj, żeby mógł on pracować w idealnych warunkach czyli w jak najniższej temperaturze - bez zbędnych mieszaczy i z jak najmniejszą mocą. Wracając do pytania, możesz pokombinować z gazem z butli, ale trzeba na taki przestawić kocioł. Później trzeba go ustawić z powrotem na gaz ziemny (chyba że będziesz mieć podłączony propan-butan z dużej butli).

atika
04-04-2011, 17:53
rwxw - mówisz że 14 kW wystarczy ??
Mi te 22kW wyliczyli w jednym z punktów sprzedaży - może się mylili.

Chociaż na stronie junkersa też jest napisane:

Moc 14kW gwarantuje wysoki komfort cieplny dla domów wybudowanych zgodnie z obecnymi wymaganiami ocieplenia o powierzchni 100-150 m2.

Mój dom jakby nie było jest sporo większy.
Mam 185m2 pow. użytkowej + 40 m2 garaż. Wszystko w parterówce.
W garażu chcę pociągnąć z 2 pętle wokół samochodów ...
Dom będzie ocieplony 20cm genderką 0,32 lub o podobnych parametrach termoorganiką.
Na stropie ok. 35-40cm granulatu wełny.

Wiem że pewnie trzeba by było przestawić piec - ale z jakimi kosztami to się wiąże ?? i jakie butle mogłabym podłączyć ??

rwxw
04-04-2011, 21:45
W sklepie Ci niczego nie liczyli, tylko tak im się powiedziało, jak zwykle sie wszystkim mówi - taki jest bezmyślny standard. Z tego co piszesz jestem pewien, że 14kW Ci z powodzeniem wystarczy (ja mam 8kW, a ocieplenie ciut słabsze i wystarcza), bo nie masz ocieplenia zgodnego z obecnymi wymaganiami prawnymi lecz dużo lepsze. Pewność da policzenie ozc, które powinnaś mieć dla projektu lub swiadectwa energetycznego.
Zastanów się nad grzaniem garażu - drzwi garażowe do szczelnych nie należą i garaż jest czarną energetyczna dziurą. Czy nie lepiej odizolować garaż od domu i nie dawać ocieplenia pod posadzką garażu - garaż w bryle budynki w takich warunkach nie powinien zamarzać. Chyba że zależy Ci na 15 stopniach w garażu, bo coś tam będziez robić to trzeba grzać. Ja bym jednak w garażu nie montował podłogówki tylko zwykły 1-2 grzejnik/i. Dla tych grzejników nie trzeba robić mieszaczy, tylko wpiąć je w rozdzielacze jak sekcje podłogówki - to wystarczy bo maja grzać symbolicznie. Jeśli jednak w garażu ma być podłogówka, to musi być i ocieplenie pod spodem i nie powinna być przy drzwiach garażowych. Skoro jesteś na etapie instalacji, to proponuję do garażu pociągnąć rurki na 1-2 grzeniki, wpiąć je bezpośrednio do rozdzielacza podłogówki a zamiast grzejników zamontować na razie zawory. Rurki są tanie, więc koszt 100zł więcej za zrobienie czegoś takiego nie jest duży, a w przypadku gdy się okaże, że podłogówka w garażu żre za dużo ciepła, będzie można odciąć podłogówkę, podłączyć i użyć grzejnika, aby zapewnić małym kosztem dodatnią temperaturę w garażu. Z doświadczenia i opisów innych osób na forum wiem, że garaży się nie grzeje, bo nie ma takiej potrzeby, a garażowa podłogówka moze być sporym zbędnym pożeraczem ciepła. Ja w garażu mam tylko rurki na wszelki wypadek i grzejników juz nie zamontuję bo bez ogrzewania nic mi nie zamarza.
Żeby podłączyć butle do kotła musisz znaleźć sprytnego gazownika, który zna się na ziemnym i propanie-butanie i który Ci to zrobi. Koszt nie powinien być duży, bo do podłączenia wystarczy tylko kawałek rurki i reduktor plus jakaś przejściówka - jak do kuchenek na butlę. Jak przestawić kocioł powinno pisać w instrukcji, o ile Twój można przestawić - też sprawdź w instrukcji. Przy gazie z butli wentylacja powinna być przy podłodze - bo ewentualnie ulatniający się gaz jest ciężki i ściele się po ziemi. Przy ziemnym wentylacja jest pod sufitem.

malux20
30-08-2012, 18:09
witam u mnie pompa ma program do wygrzewania posadzki boję się że jakiś taki podejrzany
pierwsze 3 dnii 25 stop
3-7 dzień 55 stop
7-17dzień codziennie dodaje po 5 stop aż do 55
17-23 dzień znowu 55 stop
24 dzień -zjazd do o 5 stop do 25
dla mnie podejrzana jest temp 55 stopnii
czytam że ludzie dają max 40-45 stopnii
co o tym myśleć

hydraulik_
30-08-2012, 18:43
czasem źródło ciepła nie jest w stanie osiągnąć takich temperatur np.pc

hydraulik_
30-08-2012, 18:49
Poradzcie prosze, wylewki zrobione w czerwcu, grzeje od tygodnia. W miejscach dylatacji zauwazylem, ze pojawila sie roznica w wysokosciach (ok 2-3 mm) dylatowanej posadzki. Dodatkowo rusza sie posadzka w tych miejscach. Co z tym robic i co moglo spowodowac taki tefekt wylewki?
Dzieki za pomoc.
To właśnie wylewka pracuje i układa się podczas wygrzewania.
Podgrzana od spodu wygina się i układa

malux20
30-08-2012, 20:18
podoba mi się że pompa przez miesiąc reguluje wygrzewanie
no ale ta temperatura?

zieli
08-10-2012, 11:26
zamierzam niedługo odpalić ogrzewanie podłogowe nie będę tam jeszcze
mieszkał i tem. w pomieszczeniach będzie ustawiona na 16st
czy powinienem zastosować się do tej procedury wygrzewania
czy nie ma takiej potrzeby?

byry007
09-10-2012, 11:10
A po jakim czasie można rozkładać terakotę od zalania wylewki? czy trzeba czekać te 29 dni czy można wcześniej? gościu od wylewki mówił że po 15 dniach można rozkładać , kiedy mogę wyłączyć podłogowke żeby w domu była gdzieś 16 C żeby przy rozkładaniu było w miarę i żeby nie zaszkodziło wylewce no i kleju do płytek żeby nie zrobić w popiół?

dominka76
09-10-2012, 12:57
A po jakim czasie można rozkładać terakotę od zalania wylewki? czy trzeba czekać te 29 dni czy można wcześniej? gościu od wylewki mówił że po 15 dniach można rozkładać , kiedy mogę wyłączyć podłogowke żeby w domu była gdzieś 16 C żeby przy rozkładaniu było w miarę i żeby nie zaszkodziło wylewce no i kleju do płytek żeby nie zrobić w popiół?

Jesteśmy przed wylewaniem posadzek, podobno posadzka wysycha 1cm przez tydzień. U nas będzie 6cm, czyli 6 tygodni.

zk140t
09-10-2012, 21:33
Jesteśmy przed wylewaniem posadzek, podobno posadzka wysycha 1cm przez tydzień. U nas będzie 6cm, czyli 6 tygodni.

Ale czy twoja posadzka będzie wysychała 1 cm na tydzień od dołu, czy 1 cm na tydzień od góry?
Wbrew pozorom ma to duże znaczenie...

Powiedzieli Ci to Fachowcy, czy to jest Twoje przypuszczenie?

zyzolek
09-10-2012, 21:48
Tylko 6 cm, to po tygodniu można ruszyć z robotą. Ważne by była dobra wentylacja.

cte
18-11-2012, 07:41
Hmm, ta dyskusja toczy się długo (o to mniejsza) latem i zimą (o tym mówię) - a przecież puszczenie wody o temp. np. 45 stopni w podłogówkę przez jeden dzień w zimie (np. 5 stopni w domu i płyta też tyle ma) a przez dzień w lecie (25 stopni dom - płyta z 15) to jakby dwie różne rzeczy?

hydraulik_
18-11-2012, 08:26
posadzka nie powinna wysychać za szybko bo cement do wiązania potrzebuje wody.Betom bez wody nie zwiąże .
Woda jest konieczna ,żeby nie dochodziło do pękanie w pierwszej fazie wiązania.
Po miesiącu beton uzyskuje wytrzymałość obliczeniową
Wtedy należy go podgrzać i odprężyć .
Takie są zasady
wszystko inne to gdybania ,że może się uda (a czasem się uda) tak jak w LOTTO

Justyna P
21-12-2012, 06:39
Błagam doradźcie. Już pisałam i w dzienniku i na innych wątkach że nam woda w podłogówce zamarzła. Miało to miejsce przy uruchamianiu pieca więc nie było sytuacji, że ona tam stała. Napuścili wodę do wszystkich obiegów - ZIMNĄ - i odpowietrzali obieg po obiegu - lecz zanim dotarli na poddasze to tam na całej powierzchni woda zamarzła. Teraz instalator mi mówi że tego nie można było uniknąć gdyż wówczas w domu było zimno i wilgotno!!! Błagam podpowiedzcie czy to prawda. Druga sprawa apropo wygrzewania - wylewka wiązała 5 tygodni mieliśmy uruchamiać instalacje po 4 tygodniach lecz nie było wszystko gotowe od strony instalatora! Więc zawiązała. I po tym zamarznięciu wody ustawił piec na 50 stopni> Teraz twierdzi że nawet jak on to dopowietrzy to nie powinniśmy uruchamiać cyklu wygrzewania od 25 stopni tylko zostawić to na 40 stopni lub 50 stopni cały czas. Gdyż ta woda przy 25 stopniach w piecu zanim wróci to nam znów zamarznie. POMOCY

Alina&Mariusz
21-12-2012, 07:47
Nie rozumiem... jak nie można było uniknąć zamarznięcia to po jakiego ... napuszczał wodę do podłogi? Ciężko było zaczekać te kilka dni na odwilż? To puszczenie 50 stopni w podłogówkę też niezłe :D

Justyna P
21-12-2012, 08:47
Wiecie co bardzo proszę o konkretną pomoc. Ja się na instalacjach totalnie nie znam. Staram się ufać naszemu instalatorowi ale coś tu nie halo. Napóścił całą podłogę - zminą wodą - nie wiem czy nie można było napóścić jakoś częściowo żeby tego uniknąć lub nie zimną tylko zagrzać tę wodę w zbiorniku w piecu gazowym i puścić letnią lub ciepłą? I teraz czy ustawienie pieca na 50 stopni jest prawidłowe instalator twierdzi, że tak, że przy takich temeraturach nie można ustawić pieca na 20 stopni gdyż woda w obiegu zamarznie. Dom ocieplony z zewnątrz, dach nie ocieplony.

Alina&Mariusz
21-12-2012, 09:13
Nic konkretnie nie pomożemy, bo nie wiemy jak masz zbudowaną instalację. Wg mnie puszczenie w podłogę 50 stopni to głupota. Szczególnie przy nowej wylewce.

Justyna P
21-12-2012, 09:25
No właśnie. Ja rozumie. Pytanie zadawałam w wielu wątkach stąd prośba o konkrety. Ja sobie to tak wyobrażałam, że poczekamy 4 tyg. dla wiązanie wylewek. Włączą piec - zrobią zgodnie ze sztuką i nawet ściągnęłam cykl wygrzewania wylewki. A tu się okazało, że woda w obiegu w ciągu kilku godzin zamarzła i żeby zagrzać w domu ustawili piec na 50 stopni. Gdzieś na początku czytałam, że właśnie powinno się rozpocząć od niższych temp. A tu instalator twierdzi że koniecznie musi być 40 lub 50 żeby jak woda wróci (cokolwiek to znaczy) to nie zamarzła. I teraz nie wiem czy ktoś mi ciemnote wciska czy co. Więc szukam pomocy

Alina&Mariusz
21-12-2012, 10:27
Wyobraźmy sobie, że woda o temp. 50 stopni idzie w podłogę. Co będzie się działo z częścią wylewki w którą pójdzie taka temp? Z pewnością nic dobrego... Ja bym próbował mimo wszystko puścić temp. 30-kilka stopni. Np. 32.
A pomijając wszystko to jak on to robił, że woda zamarzła??? Pompki nie chodziły?

Justyna P
21-12-2012, 10:32
Nie wiem. Uwierzcie mi baba jestem. Ale siedze tu na forum i czytam od dwóch lat! Ragularnie czytam o izolacjach, ścianach, dachach itp. I czasami lukam na wykończenia. Ale instalacji nie przeskocze zbyt trudne dla mnie ale właśnie tak jak piszesz dla mnie to trochę nie do wyobrażenia. Mój mąż nie hydraulik - pracuje na znacznie większych urządzeniach ale też go to wścieka - generalnie i tak gość mi tłumaczy że to jest ok i tak musi być gdyż jak będę miała na 30 stopni to ta woda mi zamarznie w obiegu. No jakim cudem, w domu teraz cieplutko no i wg mnie ta woda cały czas krąży.
Ja właśnie o tę wylewkę się martwie.

Alina&Mariusz
21-12-2012, 11:30
gość mi tłumaczy że to jest ok i tak musi być gdyż jak będę miała na 30 stopni to ta woda mi zamarznie w obiegu.

:lol2::lol2::lol2:

Mam nadzieję, że jeszcze mu nie zapłaciliście....

zieli
21-12-2012, 12:13
nie jestem fachowcem ale coś tu śmierdzi
ten Wasz fachowiec pewnie coś spieprz... i teraz próbuję to ukryć
w jaki sposób woda puszczona w podłogówkę (bo tak to rozumiem)
o temp. 30 stopni może zamarznąć
ja mam podłogówkę wodną i pompę ciepła i woda w podłogówce
prawie zawsze ma taką temp. (trzydzieści kilka st) i nic mi nie zamarza
przykładowo woda wchodząca ma 32*C a powrót 27*C
najlepiej wypytaj go dokładnie o co mu chodzi tzn
jakie 50*C ?
czemu w jaki sposób jest to możliwe że ma zamarznąć
jak długo oni odpowietrzali że woda na poddaszu zamarzła?
czy na poddaszu nie masz wylewek? i rurki leżą na wierzchu?

Justyna P
21-12-2012, 12:20
no właśnie mam wylewki, dom ocieplony z zew., co prawda jak uruchamiali to w domu było ok 0 gdyż w domu nie grzane a na podwórku ok minus 5-10 stopni. No ale za poddasze wzięli się w ciągu 2h od wlania wody.

zieli
21-12-2012, 12:27
no właśnie mam wylewki, dom ocieplony z zew., co prawda jak uruchamiali to w domu było ok 0 gdyż w domu nie grzane a na podwórku ok minus 5-10 stopni. No ale za poddasze wzięli się w ciągu 2h od wlania wody.
więc jeśli w domu było zero to mało prawdopodobne aby w podłodze
był minus
nie mam pojęcia w jakim celu on tak mówi ale to bardzo dziwne
ile masz metrów podłogówki?

Alina&Mariusz
21-12-2012, 12:28
Mnie to wygląda na s.... instalacji.

Justyna P
21-12-2012, 12:31
Trudne pytania - mamy ok 272 m2 podłóg - nie potrafię tego przełożyć na km podłogówki. Nie martwcie mnie że mam spierdzieloną instalacje. Nie wiem czy dzwonić do jakiegoś innego instalatora i zapytać - teraz podłoga jest ciepła i w domu również jest ciepło ale temp na piecu 50 stopni.

zieli
21-12-2012, 12:34
Trudne pytania - mamy ok 272 m2 podłóg - nie potrafię tego przełożyć na km podłogówki. Nie martwcie mnie że mam spierdzieloną instalacje. Nie wiem czy dzwonić do jakiegoś innego instalatora i zapytać - teraz podłoga jest ciepła i w domu również jest ciepło ale temp na piecu 50 stopni.

chodziło mi o te 272m2 i całość to podłogówka?

zieli
21-12-2012, 12:37
napisałaś że woda na poddaszu zamarzła czyli teraz to poddasze nie grzeje?

robdk
21-12-2012, 12:42
Jak zamarzło to musiało nie być przepływu przez pętlę lub zapowietrzenie (co w sumie też nie daje przepływu)
Jeśli wylewki były mocno wychłodzone to temperatura powrotu mogła być nawet bliska zeru przy zasilaniu 30stC. Niemniej jednak jeśli woda jest w ruchu to nie powinna zamarznąć.

Alina&Mariusz
21-12-2012, 12:47
Mamy mniej więcej tyle samo podłogówki i jest zasilana wodą o temp 30 stopni.

Justyna P
21-12-2012, 12:55
Mój mąż powiedział że woda w ruchu nie powinna zamarznąć. Na poddaszu przy tych 50 stopniach jest już ciepło i tylko jeszcze jeden obieg nie grzeje - pewnie sie zapowietrzył. Ale cały czas zastanawia mnie czy nie można było jakoś tej wody w zbiorniku przy piecu (100l) zagrzać przed puszczeniem w obieg lub robić to partiami. Teraz na poddaszu mam ciepło ale instalator twierdzi że nie można było tego uniknąć :) Druga sprawa czy po odpowietrzeniu kanałów nadal mam utrzymywać 50stopni - piszecie że przy 30 stopniach powinno być już w miarę ciepło (dach jeszcze nie ocieplony) ale chyba temp tak nie spadnie żeby podłogówka zamarzła. Obawiam się że to i tak za dużo dla wylewek cykl wygrzewania rozpoczyna się niby od 25 stopni,...

Justyna P
21-12-2012, 13:01
zieli - poddasze teraz grzeje - całe zamieszanie było w zeszłym tygodniu i żeby na poddaszu zrobiło się na tyle ciepło żeby obiegi puściły ustawili piec na 50stopni żeby się zrobiło ciepło.

zieli
22-12-2012, 21:10
zieli - poddasze teraz grzeje - całe za. eszanie było w zeszłym tygodniu i żeby na poddaszu zrobiło się na tyle ciepło żeby obiegi puściły ustawili piec na 50stopni żeby się zrobiło ciepło.
Teraz wszystko jasne przynajmniej tak mi sie wydaje
wychodzi na to ze wszystko jest ok podlogowka dziala!
A to chyba najwazniejsze
Jedyny problem to to ze w instalacje idzie 50*C ?
I chyba wiem dla czego
Wina lezy w nieocieplonym dachu
Ja mam podobna sytuacje do Ciebie mam ocieplony dom ale
dach nie jest jeszcze ocieplony wiec spuscilem wode z poddasz bo nie na sensu go grzac

Mozesz zrobic to samo powiedz insatatorowi ze chcesz spuscic wode z calego poddasza
I mozna bedzie zmijszyc temperature na piecu do powiedzmy 32*C

Teraz cale cieplo ucieka przez dach dlatego piec jest ustawiony na 50*C aby na poddaszu
utrzymac tam temp w plusie

brunet wieczorową
25-12-2012, 09:45
Witam,

wkrótce uruchomię ogrzewanie i zacznę wygrzewanie podłogówki. W wątku jest podane aby zacząć od 25 stopni i codziennie zwiększać o 5 stopni aż do 45 stopni.

Ja widziałem/słyszałem aby zacząć od 20 stopni i zwiększać codziennie temperaturę o 1 stopień. Na mój rozum, ten drugi sposób wydaje się być zdrowszy dla wylewki.

Co sądzicie? Jak najlepiej wygrzewać wylewkę i jakimi temperaturami?

Pozdrawiam,
BWP

hydraulik_
25-12-2012, 18:24
Witam,

wkrótce uruchomię ogrzewanie i zacznę wygrzewanie podłogówki. W wątku jest podane aby zacząć od 25 stopni i codziennie zwiększać o 5 stopni aż do 45 stopni.

Ja widziałem/słyszałem aby zacząć od 20 stopni i zwiększać codziennie temperaturę o 1 stopień. Na mój rozum, ten drugi sposób wydaje się być zdrowszy dla wylewki.

Co sądzicie? Jak najlepiej wygrzewać wylewkę i jakimi temperaturami?

Pozdrawiam,
BWP
można po 5 * do 40 (45) i na duł

brunet wieczorową
25-12-2012, 20:07
można po 5 * do 40 (45) i na duł

Czyli jak? Możesz to jaśniej opisać?

kasik6
06-01-2013, 18:54
Witam serdecznie,
Proszę o pomoc w ustawieniu harmonogramu prac bo po przeczytaniu wątku wyszło mi że miałam inne wyobrażenie o kolejności i czasie trwania poszczególnych etapów.
Teraz wydaje mi się że w takiej kolejności należy działać
1. Ok 25 kwietnia wstawią okna i drzwi
2. Kładziemy styropian –planujemy w 3 warstwach ale 1 lub 2 lub 3 (w zależności od ceny) będą o jakiś lepszych parametrach niż tradycyjny styropian bo możemy dać max 10 cm a chcemy uzyskać efekt 15-20 cm (nie wiem czy tak się da) potem instalacja i wylewko 6 cm
3. Schnie do miesiąca czyli mniej więcej do końca maja –
4. czy po tym można chodzić bo w między czasie musimy zainstalować piec i może położyć instalacje elektryczne i inne typu komputerowa i położyć tynki.- i tu właśnie nie wiem czy taka kolejność może być
5. Wygrzewanie podłogówki – miesiąc czyli do końca czerwca
6. I co mogę robić dale j wykończeniówkę typu płytki, panele sufity podwieszane- może na to wystarczy miesiąc – dwa czyli połowa lub koniec sierpnia
7. ocieplenie poddasza i karton gipsy – ile czeka się na wyschnięcie tynków, czy te tynki już wyschną żeby wilgoć z nich nie właziła w ocieplenie dachu ? czy lepiej poczekać jeszcze z ociepleniem dachu na to ile czasu 2-3 tygodnie
8. Malowanie, zabudowy, kuchnia
9. Wychodzi mi że koniec września lub połowa października można się wprowadzać
Czy o czymś zapomniałam (pewnie tak) no i czy te tynki można kłaść w trakcie wiązania jastrychu
Zapomniałam dopisać że będzie również ogrzewanie ścienne taka „ścienna podłogówka” to tynki muszę traktować tak samo jak wylewki ? – 28 dni schnie i wygrzewanie 29 dni?
Proszę o weryfikacje moich wypoci i z góry dziękuję.
Kasia

zyzolek
07-01-2013, 07:01
Skoro będziesz robić to latem, to po co wygrzewać wylewki.
Po wylewkach można już chodzić po kilku dniach (2-4), jak tylko beton zwiąże. Można a nawet trzeba prowadzić dalsze prace wykończeniowe, z tym że panele i płytki dopiero po 4 tygodniach od wylania betonu.

kasik6
07-01-2013, 11:19
Dziękuje za odpowiedź

owp
07-01-2013, 12:18
@kasik6
Wylewkę lepiej wygrzać, bo sama nie wyschnie w miesiąc. Tydzień powinna być pod folią, lepiej wtedy nic nie robić nie wchodzić, zwróć uwagę, żeby nie było samego piachu, tylko raczej piach/żwirek i nie za mało cementu (oszczędzają na tym). Sam przerabiałem temat pół roku temu, takie mam doświadczenie, może niesłuszne. Ja miałem elektrykę wcześniej - część kabli idzie pod wylewką i styropianem. Pomyśl o papie na chudziaku na parterze i żeby wodę poprowadzić na styropianie (albo w) - niby dają w otulinach, ale to tylko 1cm izolacji,z tym, że ekipy się bronią przed taką robotą. Umów się z tynkarzem, że ma puszki osadzić, no albo z elektrykiem, ale trzeba jasno to ustalić.
10cm wystarczy, styropian podłogowy jest dość drogi,jak Cię stać możesz dać płyty PUR/PIR (prawie 2 razy cieplejsze niż 'zwykły' styro), ale to się raczej nie zwróci. Daj 10cm trochę lepszego i tyle.

Ekipy ustawiaj jak najwcześniej, potem są różne kwiatki - mi tynkarz się odwołał na kilka dni przed robotą, musiałem na szybko kogoś brać. Styropian też wcześniej zamawiaj - lepsze ceny, potem na składach trzeba kupować drogo i mały wybór. Myśl już o elewacji zewnętrznej - na wrzesień, bo potem różnie z pogodą, a im wcześniej umówisz ekipę, tym lepszą cenę znajdziesz.

owp
08-01-2013, 08:38
Czyli jak? Możesz to jaśniej opisać?
No normalnie - najpierw codziennie zwiększasz o 5st,a potem codziennie zmniejszasz o 5. Chyba kilka dni też się grzeje na tej najwyższej (45-50st).
Jak będziesz co 1 st operował, to Ci zajmie 2 miesiące, przy dzisiejszej pogodzie trochę popłyniesz finansowo...

kasik6
08-01-2013, 10:11
Dzięki za informację
Wydaje mi się że po wstawieniu okien muszę zacząć od stelażu sufitów podwieszanych po potrzebne mi to będzie do elektryki , potem elektryka, styropian (jaki jest ten lepszy?) instalacja ogrzewania podłogowego i ściennego (hydraulik sam nam zaproponował zastosowanie styropianu w dwóch warstwach żeby woda nie oddawała ciepła w podłoże) potem wylewki i tynki. A kiedy kominek? Bo o nim zapomniałam.
Pozdrawiam
Kasia

pionan
08-01-2013, 15:17
Dzięki za informację
Wydaje mi się że po wstawieniu okien muszę zacząć od stelażu sufitów podwieszanych po potrzebne mi to będzie do elektryki , potem elektryka, styropian (jaki jest ten lepszy?) instalacja ogrzewania podłogowego i ściennego (hydraulik sam nam zaproponował zastosowanie styropianu w dwóch warstwach żeby woda nie oddawała ciepła w podłoże) potem wylewki i tynki. A kiedy kominek? Bo o nim zapomniałam.
Pozdrawiam
Kasia
rób najpierw instalacje (wod-kan, elektr.), pózniej tynki. Po tynkach hydraulik wróci, rozłoży rurki OP. Zawołasz wtedy posadzkarza, wyleje Ci posadzki. Po posadzkach zostanie Ci kominek - podłączenie wkładu i obudowa, uzbrojenie kotłowni. No a póżniej już wykończeniówka.

kasik6
10-01-2013, 07:18
Dzięki:)

owp
11-01-2013, 06:13
Z tym styropianem, to chodziło mi o instalację wodną, nie ogrzewanie (bo to wiadomo). Po co Ci stelaże do elektryki? Zresztą byle nie k/g :)
Styropian podłogowy np. Genderka 0,038 za 170zł/m3, a przesadą będzie dla mnie np. Besser parking 0,034 za 260zł/m3. Na kominek masz pewnie fundament - zwróć uwagę posadzkarzom na dyletacje wokół, tak żeby wylewka nie popękała, w ogóle ponoć 30m2 w kwadracie to max bez dylatacji, chyba że wylewka anhydrytowa.
Aha - jak robisz alarm możesz pomyśleć, żeby podłączyć pompę recyrkulacją pod czujki w łazienkach, albo zrobić zegar w skrzynce rozdzielczej (tak mi zaproponował elektryk) - większe możliwości ustawień, żeby pompa nie chodziła non stop.

pado
26-07-2014, 13:02
Zastanawiam się nad jednym dylematem : posadzka gdzie jest podłogówka powinna byc wygrzewana po 28 dniach od wylania posadzki betonowej.Ale co w sytuacji gdzie nie ma zamontowanego pieca i nie można tej operacji wykonać . Czyli zacznie być wygrzewana np. po kilku miesiącach od wykonania posadzki jak będzie podłączony gaz. . Kto z Was miał taką sytuację i jak to wyszło praktycznie (jak zachowywał się beton w posadzce (spękania i inne problemy)

autorus
26-07-2014, 13:10
:) niedługo ten wątek mi się bardzo przyda .

gentoonx
26-07-2014, 13:33
Zastanawiam się nad jednym dylematem : posadzka gdzie jest podłogówka powinna byc wygrzewana po 28 dniach od wylania posadzki betonowej.Ale co w sytuacji gdzie nie ma zamontowanego pieca i nie można tej operacji wykonać . Czyli zacznie być wygrzewana np. po kilku miesiącach od wykonania posadzki jak będzie podłączony gaz. . Kto z Was miał taką sytuację i jak to wyszło praktycznie (jak zachowywał się beton w posadzce (spękania i inne problemy)

po kiego grzyba dublujesz tematy?

autorus
26-07-2014, 13:40
Kolego, na logikę to lepiej że dopiero za jakiś czas zaczniesz grzać. Lepiej oczywiście dla posadzki. Tutaj ludzie się spieszą i chcą jak najszybciej. W drugą stronę IMO nie ma problemu.

Qprmark
28-08-2014, 20:00
Witam.
Podłoga dojrzewała u mnie przez 28 dni po wylewkach. Po tym czasie dom wietrzony około 2 tygodnie w upały.
Po 2 dniach od uruchomienia ogrzewania podniosłem paczkę ze styropianem.
Jeżeli ktoś zastanawia się jeszcze czy wygrzewać podłogówkę przed położeniem płytek niech spojrzy na zdjęcie:cool:
277122

Parkiet
30-08-2014, 06:58
Witam.
Podłoga dojrzewała u mnie przez 28 dni po wylewkach. Po tym czasie dom wietrzony około 2 tygodnie w upały.
Po 2 dniach od uruchomienia ogrzewania podniosłem paczkę ze styropianem.
Jeżeli ktoś zastanawia się jeszcze czy wygrzewać podłogówkę przed położeniem płytek niech spojrzy na zdjęcie:cool:
277122
Pod styropianem ( na zdjęciu ciemniejsze miejsce) wylewka została lepiej wygrzana, ponieważ miała wyższą temperaturę.http://forum.muratordom.pl/images/smilies/stirthepot.gifhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/happyyes.gifhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/happyno.gifhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/sad.gif

Pozdrawiam.

Qprmark
30-08-2014, 17:51
Pod styropianem ( na zdjęciu ciemniejsze miejsce) wylewka została lepiej wygrzana, ponieważ miała wyższą temperaturę.http://forum.muratordom.pl/images/smilies/stirthepot.gifhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/happyyes.gifhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/happyno.gifhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/sad.gif

Pozdrawiam.
Ciemniejsze miejsce to nic innego jak woda:cool:
Dlatego wrzuciłem fotę by uświadomić, że warto wygrzewać, przed ułożeniem podłogi:)

Parkiet
30-08-2014, 20:45
Ciemniejsze miejsce to nic innego jak woda:cool:
Dlatego wrzuciłem fotę by uświadomić, że warto wygrzewać, przed ułożeniem podłogi:)

Ok., ja z kolei chciałem zwrócić uwagę, że samo wygrzewanie to za mało, przy okazji wygrzewania trzeba myśleć o wysuszeniu.

Pod styropianem i innymi materiałami znajdującymi się na podłodze, możemy mówić o wygrzewaniu, z wysuszeniem jest tu gorzej.

Tak czy inaczej Twój post ma swoją wartość praktyczną.

Pozdrawiam.

Tomaszs131
30-08-2014, 21:52
Parkiet mam do Ciebie pytanie.
Miesiac temu polozylem posadzki z mixokreta, wygrzewanie ich bedzie sie odbywac gdzies za 3 tyg.
Czy plytki na podloge moge klasc przed wygrzewaniem czy raczej po?
Z gory dziekuje.

Parkiet
30-08-2014, 22:04
Parkiet mam do Ciebie pytanie.
Miesiac temu polozylem posadzki z mixokreta, wygrzewanie ich bedzie sie odbywac gdzies za 3 tyg.
Czy plytki na podloge moge klasc przed wygrzewaniem czy raczej po?
Z gory dziekuje.
Płytki również po wygrzewaniu, ponieważ para wodna wydostająca się z wygrzewanej wylewki, może uszkodzić spoinę klejową.
Pozdrawiam.

Tomaszs131
30-08-2014, 22:18
A, czy grubisc wylewki ma zwiazek z dlugoscia i sposobem jej wygrzewania?
W piwnicy ma jej 8 cm, na parterze i poddaszu od 10-12cm.
Pozdrawiam.

Parkiet
30-08-2014, 23:00
A, czy grubisc wylewki ma zwiazek z dlugoscia i sposobem jej wygrzewania?
W piwnicy ma jej 8 cm, na parterze i poddaszu od 10-12cm.
Pozdrawiam.
Tak grubość ma znaczenie, ale nie tylko.
Czas wygrzewania i wynikające z tego osuszanie zależy bardziej od odległości między rurkami grzewczymi, od temperatury wody w rurkach w trakcie wygrzewania i gęstości, zwartości betonu.
Często trzeba stosować dwu czy trzy lub czteroetapowy sposób wygrzewania.
Pozdrawiam.

Crisiano
31-08-2014, 09:28
Tak grubość ma znaczenie, ale nie tylko.
Czas wygrzewania i wynikające z tego osuszanie zależy bardziej od odległości między rurkami grzewczymi, od temperatury wody w rurkach w trakcie wygrzewania i gęstości, zwartości betonu.
Często trzeba stosować dwu czy trzy lub czteroetapowy sposób wygrzewania.
Pozdrawiam.

A czy pora roku też ma znaczenie dla wygrzewania i zużycia gazu?

Z tego co rozumiem to przy wygrzewaniu podawana jest stała temp. na wejściu przez określony czas a potem zwiększana i na koniec zmniejszana (co 5 stopni itd). Więc ani czujka zewnętrzna ani temp. wewnętrzna w domu nie ma znaczenia. Czy dobrze to rozumiem?

Parkiet
31-08-2014, 12:39
Z wygrzewaniem - wysuszeniem wylewki latem jest bardzo duży problem, praktycznie bez serwisanta się nie obejdzie.

Temat zbyt szczegółowy, by o tym na forum.

Ostatnio miałem kilkanaście budynków które były po wygrzaniu wylewki wg programu i bez programu - ręcznie, bez żadnych pozytywnych efektów w zakresie osuszenia.

Pozdrawiam.

Crisiano
31-08-2014, 18:31
Jestem w trakcie takiego wygrzewania. Program wg sterownika buderus RC35. Temperatura pomieszczenia wzrosla do 26 stopni gdy na zasilaniu bylo 40stopni. Gdy zaczynalem wygrzewac w budynku bylo 19 stopni. Gazu poszlo juz 50m3 a jeszcze pozostaly 4 dni.

Parkiet
31-08-2014, 20:20
Jestem w trakcie takiego wygrzewania. Program wg sterownika buderus RC35. Temperatura pomieszczenia wzrosla do 26 stopni gdy na zasilaniu bylo 40stopni. Gdy zaczynalem wygrzewac w budynku bylo 19 stopni. Gazu poszlo juz 50m3 a jeszcze pozostaly 4 dni.

Powyższe wskazuje na to, że jest ok.

Pozostaje sprawdzić wilgotność wylewki a w przypadku za wysokiej wilgotności, włączyć program dogrzewający lub powtórzyć wygrzewanie.

Sprawdż czy wygrzewasz beton czy anhydryt, tu zdarzają się pomyłki.

Pozdrawiam.

Crisiano
31-08-2014, 21:03
Powyższe wskazuje na to, że jest ok.

Pozostaje sprawdzić wilgotność wylewki a w przypadku za wysokiej wilgotności, włączyć program dogrzewający lub powtórzyć wygrzewanie.

Sprawdż czy wygrzewasz beton czy anhydryt, tu zdarzają się pomyłki.

Pozdrawiam.

Wilgotnosc sprawdze przed ukladaniem kafli i paneli. Jesli bedzie za wysoka to powtorze wygrzewanie.
W programie jest tylko "wygrzewanie jastrychu".
W sumie trwac bedzie 18 dni. Zaczelo od 20 stopni i co dwa dni zwieksza sie o 5 stopni. Max bylo 40 stopni i tylko jeden dzien, a potem w odwrotnej kolejnosci na dol.
W tym programie nie wszystko mozna bylo zmienic, np temp. poczatkowej dlatego zaczelo od tego pulapu mimo ze we wszystkich poradnikach internetowych pisano o temp. poczatkowej 25 stopni.
Moglem ustawic mocniejsze wygrzewanie ale wole powtorzyc niz potem patrzec na popekane wylewki. Nigdy tego nie robilem i nie mam doswiadczenia wiec lepiej nie szarzowac.

Parkiet
31-08-2014, 21:40
Wilgotnosc sprawdze przed ukladaniem kafli i paneli. Jesli bedzie za wysoka to powtorze wygrzewanie.
W programie jest tylko "wygrzewanie jastrychu".
W sumie trwac bedzie 18 dni. Zaczelo od 20 stopni i co dwa dni zwieksza sie o 5 stopni. Max bylo 40 stopni i tylko jeden dzien, a potem w odwrotnej kolejnosci na dol.
W tym programie nie wszystko mozna bylo zmienic, np temp. poczatkowej dlatego zaczelo od tego pulapu mimo ze we wszystkich poradnikach internetowych pisano o temp. poczatkowej 25 stopni.
Moglem ustawic mocniejsze wygrzewanie ale wole powtorzyc niz potem patrzec na popekane wylewki. Nigdy tego nie robilem i nie mam doswiadczenia wiec lepiej nie szarzowac.
Z programami jest różnie, bardzo różnie, często trzeba z nimi kombinować.
Twoje zaangażowanie na pewno da pożądany efekt, czego Ci życzę. Pozdrawiam.

MikeTNK
22-09-2014, 09:58
Przed chwilą natknąłem się na pewien ciekawy zapis w dokumentacji Purmo odnośnie wygrzewania przy podłogówce:

- przez pierwsze 3 dni należy utrzymywać temperaturę zasilania 25°C
- przez kolejne 5 dni należy utrzymywać maksymalną temperaturę zasilania
- po łącznie 8 dniach wygrzewania należy ochłodzić go do temperatury pokojowej i sprawdzić wilgotność

Czy to nie jest zbyt "optymistyczny" program wygrzewania ? Nie powiem - bardzo byłby mi na rękę, ale jednak mam wątpliwości. Podłogówka ułożona z rurek PEXPENTA właśnie produkcji Purmo.

Tomaszs131
22-09-2014, 10:18
Przed chwilą natknąłem się na pewien ciekawy zapis w dokumentacji Purmo odnośnie wygrzewania przy podłogówce:

- przez pierwsze 3 dni należy utrzymywać temperaturę zasilania 25°C
- przez kolejne 5 dni należy utrzymywać maksymalną temperaturę zasilania
- po łącznie 8 dniach wygrzewania należy ochłodzić go do temperatury pokojowej i sprawdzić wilgotność

Czy to nie jest zbyt "optymistyczny" program wygrzewania ? Nie powiem - bardzo byłby mi na rękę, ale jednak mam wątpliwości. Podłogówka ułożona z rurek PEXPENTA właśnie produkcji Purmo.
Podlaczam sie do pytania, mam te same rury.

Tomaszs131
15-01-2015, 18:32
Parkiet moglbys mi podpowiedziec jak sprawdzic wilgotnosc jastruchu i jaka wilgotnosc podloza musi byc uzyskana by zaprzestac jej wygrzewania?
Z gory dziekuje za odpowiedz.

Parkiet
15-01-2015, 19:49
Wilgotność mierzymy przyrządami, które posiadają fachowcy z branży podłogowej.
Są to wagosuszarka, przyrząd karbidowy CM, przyrządy elektryczne oraz termohigrometry lub termohigrografy.
Wartości dopuszczalne to <2% wagowo, <1,5 CM i < 50% stałej emisji wilgoci podczas grzania wylewki.
Niezwykle przydatna jest kamera termowizyjna obrazująca rozkład temperatur w jastrychu grzewczym. Pozdrawiam.

Tomaszs131
15-01-2015, 19:56
Dziekuje Ci bardzo za odpowiedz. Ja niestety dysponuje higrometrem powietrza, staram sie wilgotnosc powietrza utrzymywac na poziomie 60%.
Co do termowizji to w Lutym bede mial okazje przeprowadzic owe badanie u siebie na budowie. A mozesz jeszcze wspomniec jaki powinien byc wlasciwy rozklad temeratur na posadzce?

Adam626
15-01-2015, 20:03
Czy wylewki które zostały wylane 22 września 2014 wymagają jakiegoś specjalnego obchodzenia się z temperaturą obiegu po prawie 4 miesiącach tj 15 stycznia?

Tomaszs131
15-01-2015, 20:05
Czy wylewki które zostały wylane 22 września 2014 wymagają jakiegoś specjalnego obchodzenia się z temperaturą obiegu po prawie 4 miesiącach tj 15 stycznia?

Jesli nie wygrzales jastrychu,to koniecznie musisz to zrobic. Trzeba pozbyc sie wilgoci, ktora jest w dolnej warstwie. Ja mam podobny problem- wygrzewam od tygodnia.

Adam626
15-01-2015, 20:11
Nie nie wygrzewałem dotychczas. Wrzuce 30C na kocioł i będzie OK? Bo mniej nie mogę dać w podłogę

Tomaszs131
15-01-2015, 20:15
Nie nie wygrzewałem dotychczas. Wrzuce 30C na kocioł i będzie OK? Bo mniej nie mogę dać w podłogę

Rozumiem, podnos temperature stopniowo. W zaleznosci jaka masz gruba wylewke wygrzewanie powinno potrwac od miesiaca wzwyz.
Ja zaczalem wygrzewac od 25oC ale przy mojej grubosci posadzki potrwa to pewnie gdzies z 7-8 tyg.

Parkiet
15-01-2015, 20:58
Dziekuje Ci bardzo za odpowiedz. Ja niestety dysponuje higrometrem powietrza, staram sie wilgotnosc powietrza utrzymywac na poziomie 60%.
Co do termowizji to w Lutym bede mial okazje przeprowadzic owe badanie u siebie na budowie. A mozesz jeszcze wspomniec jaki powinien byc wlasciwy rozklad temeratur na posadzce?
Rozkład temperatur powinien być jednorodny.
Zdarzają się pętle zapowietrzone, bywają miejsca, gdzie rurki nierównomiernie rozłożono, bywają czujki zablokowane i szereg innych rzeczy, które pomimo działania ogrzewania, w niektórych miejscach ograniczają wygrzewanie wylewki.
Kamera termowizyjna pozwoli to wychwycić. Pozdrawiam.

Adam626
15-01-2015, 21:17
Parę dni temu hydraulik wymienił mi wodę w układzie na wodę ze stacji uzdatniania i odpowietrzył każdą z petli więc mam nadzieje ze zapowietrzeń w pętlach nie bedzie. Grubość wylewki około 6cm.długosc obwodów od 60 do 95m

Parkiet
16-01-2015, 13:46
Czy wylewki które zostały wylane 22 września 2014 wymagają jakiegoś specjalnego obchodzenia się z temperaturą obiegu po prawie 4 miesiącach tj 15 stycznia?
Nic szczególnego z nimi nie trzeba robić. Włączyć ogrzewanie, gdzie nagrzewanie rozłożyć na dwa dni i tyle. Przed montażem drewna sprawdzić wilgotność betonu lub emisję wilgoci podczas grzania. Powodzenia.

Gos**c
17-01-2015, 09:12
Nic szczególnego z nimi nie trzeba robić. Włączyć ogrzewanie, gdzie nagrzewanie rozłożyć na dwa dni i tyle. Przed montażem drewna sprawdzić wilgotność betonu lub emisję wilgoci podczas grzania. Powodzenia.

Czyli po takim czasie juz nie trzeba wygrzewac?
U mnie jest podobnie z tym, ze ogrzewanie dziala od poczatku listopada.
Moze ustawic na 2, 3 dni wyzsza temp. 40, 45 stopni. Chodzi teraz na 35 stopniach zasilania.

Z pewnych powodow nie byla wygrzana podlogowka. Niedlugo beda kladzione kafle.

Parkiet
17-01-2015, 09:45
Od początku listopada to już się wygrzała i nie ma sensu stosować procedur przypisywanych wylewkom, które nie widziały ciepła.
Sprawdż czy wszystkie obwody grzeją, bo tu może być problem. Pozdrawiam.

Gos**c
17-01-2015, 09:49
Obwody grzeja na szczescie.

Tomaszs131
10-02-2015, 17:44
Posadzki wygrzewam od miesiaca. Zrodlo ciepla Pci, doszedlem do max temp. zasilania 35.2oC. Aktualnie w domu jest 18oC i Tz 26oC.
Czy mam zejsc jeszcze w dol z temp. czy moze rozpoczac ponowne jej podnoszenie do Tz max?

asolt
10-02-2015, 19:35
Posadzki wygrzewam od miesiaca. Zrodlo ciepla Pci, doszedlem do max temp. zasilania 35.2oC. Aktualnie w domu jest 18oC i Tz 26oC.
Czy mam zejsc jeszcze w dol z temp. czy moze rozpoczac ponowne jej podnoszenie do Tz max?

Nie zaszkodzi ponowne podnoszenie Tz, nie m sie co spodziewac ze tak szybko osiągniesz odpowiednią wilgotnosc posadzki

Tomaszs131
10-02-2015, 19:50
Panie Andrzeju, przy ponad standartowej grubosci jastrychu jaki mam- musze przeprowadzic dwukrotne jej wygrzewanie. Chcialbym podziekowac jarkur i Parkiet za wyjasnienie tej kwesti. Interesuje mnie do jakiej wartosci temperastury zasilania mam zejsc by ponownie zaczac ja podnosic?
Pozdrawiam.

Beskidziak
10-02-2015, 19:58
W sumie mój przypadek jest podobny, wylewkę miałem zrobioną końcem maja, ogrzewam do 20st od 3 tygodni.Grubość wylewki 7 w porywach do 9.
Wczoraj podpisywałem umowę na deskę wielowarstwową. Na pytanie czy potrzebne jest jeszcze wygrzewanie panowie stwierdzili że spodziewają się iż wilgotność jest w normie (przed położeniem ma być robiony pomiar), natomiast zalecają wygrzewanie ze względu na odkształcenia, które ta ponoć powoduje.
Czy to rzeczywiście może być prawda, czy tylko dmuchanie na zimne parkieciarzy?

asolt
10-02-2015, 19:58
Panie Andrzeju, przy ponad standartowej grubosci jastrychu jaki mam- musze przeprowadzic dwukrotne jej wygrzewanie. Chcialbym podziekowac jarkur i Parkiet za wyjasnienie tej kwesti. Interesuje mnie do jakiej wartosci temperastury zasilania mam zejsc by ponownie zaczac ja podnosic?
Pozdrawiam.

Tyle ile mozna przy pompie najmniej, nie ma jakichs narzucownych wartosci. Wszelkie harmonogramy stosujemy gdy chcemy osiągnąc wymaganą wilgotnosc w któtkim czasie, jezeli wylewka moze schnac dłuzej wystarczy grzanie z jednakową temperaturą.

autorus
25-02-2015, 17:28
ja wygrzewam już dwa tygodnie. Z tego co czytałem to poczekam jeszcze dwa. Chciałbym zwiększyć temperaturę żeby szybciej pozbyć sie wilgoci ale to chyba nie za dobry pomysł.

Tomaszs131
25-02-2015, 18:02
Ja dwa miesiace i wilgotnosc mam na poziomie 62% przed wietrzeniem. Przy jakiej wilgotnosci powietrza mozna bylo by przystapic do kladzenia plytek?