PDA

Zobacz pełną wersję : kominek a rekuperator



Bartt
27-03-2003, 18:52
Powstał pewien problem niezgodności przepisów.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim ... W par. 148.2 wyklucza współistnienie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej w jednym pomiesczeniu.
Podobno jednak jednocześnie jeden z wymogów PN wymaga, by przy kominku był kanał wentylacji grawitacyjnej. Fachowiec który mi projektuje wentylcję (oblatrany gość) konsultował się u speców z Politechniki i optowali za uznaniem wymogu kanału grawitacyjnego.

Czy ktoś może to kompetentnie naświetlić. Bartek

Bartt
28-03-2003, 17:14
Hej-ho kominiarze i instalatorzy :smile:

waldek102
28-03-2003, 18:25
Do kominka przy wentylacji mechanicznej konieczna jest instalacja dopływu świeżego powietrza do paleniska. Najlepiej zrobić to doprowadzając rurą powietrze pod samo palenisko. Najlepiej jak kominek jest z zamknieta komorą spalania, powietrze doprowadzone jest tylko do paleniska i szczelnie z nim połączone. Ja mam tak zrobione i pracuje rewelacyjnie.

Bartt
28-03-2003, 22:07
Waldek, ja tak właśnie planuję. Z tym że oprócz tego sugerują mi konieczność posiadania wentylacji grawitacyjnej w salonie - podobno bez tego kominiarz nie podbije odbioru kominka.

PS, jaki masz wkład, bo tylko nieliczne mają możliwość ścisłego połączenia zewnętrznego wlotu powietrza pod kominkiem.

waldek102
29-03-2003, 22:20
Ja przerobiłem wkład Franco-Belge poprzez wycięcie otworów pod pojemnikiem na popiół. nastepnie szczelnie połączyłem kominek z wymurowanym kanałem gdzie jest doprowadzone powietrze z zewnątrz.
To wszystko jest uszczelnione sznurem wełanianym, który mi został z komina Schidla.

tdxls
03-04-2003, 13:05
A czy może ktoś polecić dobrego kominkarza z okolic Łodzi?

03-04-2003, 20:14
On 2003-03-27 19:52, Bartt wrote:
Powstał pewien problem niezgodności przepisów.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim ... W par. 148.2 wyklucza współistnienie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej w jednym pomiesczeniu.
Podobno jednak jednocześnie jeden z wymogów PN wymaga, by przy kominku był kanał wentylacji grawitacyjnej. Fachowiec który mi projektuje wentylcję (oblatrany gość) konsultował się u speców z Politechniki i optowali za uznaniem wymogu kanału grawitacyjnego.

Czy ktoś może to kompetentnie naświetlić. Bartek

Konsultowalem ten problem z Stowarzyszeniem od wentylacji i stwierdzili, ze wedlug przepisow mozna stosowac went. mech. jednoczesnie z kominkiem pod warunkiem ze bedzie ona tak dobrana aby byl nadmiar powietrza nawiewanego w stosunku do wyciaganego.
Pozdrowienia
Karol N.