PDA

Zobacz pełną wersję : Zabezpieczenie kotła przed zimnym powrotem



ambresil
15-08-2006, 19:16
Jak w temacie , który z układów jest najpoprawniejszy ?
Pompa na zasilaniu czy powrocie , zawór 3-drogowy przed czy za
pompą ?
Może jakiś z fachowców chciałby zabrać głos

[/img]

Mały
15-08-2006, 19:43
Jak w temacie , który z układów jest najpoprawniejszy ?
Pompa na zasilaniu czy powrocie , zawór 3-drogowy przed czy za
pompą ?
Może jakiś z fachowców chciałby zabrać głos

[/img]
Naprawdę najprościej?
Po pierwsze - użyj szukaj.
Po drugie - między zasilaniem, a powrotem jak najbliżej kotła zainstaluj zwyły 3/4 lub lepiej 1" zawór termostatyczny, nakręć na niego gowicę z kapilarą do 70st i...tyle.
Ojć byłbym zapomniał - końcówkę kapilary zamontuj najlepiej na króćcu powrotnym kociołka.

VPS
15-08-2006, 20:54
Zobacz i przeczytaj schematy podłaczeń (http://www.termsystem.com/schematy.htm) i zawory mieszające. (http://www.termsystem.com/zawory_trojdrogowe.htm)

ambresil
15-08-2006, 22:07
No i całkiem zgłupiałem po przeczytaniu tego linku :

" jeżeli chodzi o zawory czterodrogowe, to największą ich zaletą jest ochrona kotła przed niskotemperaturową korozją, poprzez podwyższenie (podmieszanie) temperatury powrotu;"

"Mieszacze trójdrożne są przeznaczone do systemów, gdzie nie ma konieczności ochrony przed korozją niskotemperaturową "

jack_
09-09-2012, 18:08
Odgrzeję stary temat.

Czy stosuje ktoś, najlepiej z powodzeniem, 3-drogowe zawory termostatyczne w trybie rozdzielacza w celu ochrony powrotu ??

Mam teraz 3-drogowy ręczny w trybie mieszania, tzn. część z powrotu miesza się i wraca na dom.
Teoretycznie temperatura w domu spada i jest OK, tylko, że powrót również leci w dół na łeb na szyję.

Dotychczasowe metody to:
- zawór 3-drożny ręczny/sterowany w trybie rozdzielacza
- zawór 4-drożny ręczny/sterowany
- pompa mieszająca
- pompa CWU załączana również jako mieszająca gdy opada temperatura powrotu.

Mam więc pytanie o zastosowanie 3-drożnego zaworu termostatycznego, np. ESBE VTA370.
Ma większy duży przepływ na części zimnej. Jak temperatura by opadła to wtedy się otworzy i dopuści ciepłej z kotła.