PDA

Zobacz pełną wersję : Zamiana suporeksu na Ytong ?



HyenoX
15-08-2006, 18:53
Witam ,

mam nadzieje ze nie zdublowalem temetu :)
a wiec tak:
w projekcie mam suporeks + styropian , czy moge wprowadzic zmiane jego na Ytonga (bez styropianu) sciana jednowarstwowa ?
jakie beda tego kosnekwencje , czy taka zamiane mozna dokonac bez ingerencji w projekt a jezeli nie to czy projektant moze miec jakies zastrzezenia?

dziekuje

Sp5es
15-08-2006, 19:35
Konsekwencje będą finansowe. Ytong to bardzo drogi materiał.
Ma sens przy ścianach jednowarstwowych.
Przy zastosowaniu styropianowego ocieplenia rodzaj gazobetonu jest bez znaczenia. Nie widzę dla takiego rozwiązania celowości zamiany, to tylko podniesienie kosztów.

Mirosław Kotuszewski
16-08-2006, 13:37
Zgadzam się. To tylko koszty, a w zamian nic lepszego.

malgoss
16-08-2006, 14:10
A ja się nie zgadam z powyższymi opiniami.
Zabieram się powoli do budowy domu i naszš decyzjš jest postawienie budynku w technologii Ytong'a.

Najproœciej ujmujšc - œciana (36,5) na klej cienkowarstwowy, klocek w klocek, od œrodka gładŸ, od zewnštrz tynk i zapominam o tym że trzeba zbierać pienišżki na ocieplenie i otynkowanie.

Podejmujšc decyzję o budowie domu przyjęliœmy kilka zasad od których nie ma żadnego odstępstwa:

1. Powierzchnia użytkowa do 100m2 maksymalnie,
2. Bez garażu,
3. Żadnego styropianu,
4. Żadnej blachodachówki
5. Technologia Ytong

Podliczajšc wszystkie koszta i przyjmujšc powyższe założenia niekoniecznie wychodzi dużo taniej ale też na pewno nie wyszło drożej a nie mamy ochoty na babranie się potem ze styropianem "bo dom brzydko wyglšda" :wink: :wink:

daggulka
16-08-2006, 14:27
Według mnie to też wywalenie kasy w błotko-jeśli dom i tak ma być ocieplany to lepiej zaoszczędzić i wybudować go z suporexu niż dokładać niepotrzebnie do ytonga. Ja zamierzam co prawda budować z Ytonga, ale to będzie ściana jednowarstwowa 36,5 i tu nie warto oszczędzać na materiale bo się zemści kosztami ogrzewania :wink: . Pozdrawiam.

sSiwy12
16-08-2006, 14:38
A może ściana jednowarstwowa o U=0,19 z bloczków FORTIS - efekt taki sam jak przy, bensensownym , moim zdaniem, pomyśle docieplania ytonga, a przy tym znacznie tańsze rozwiązanie

Rafal_G-ce
16-08-2006, 14:46
czytam i czytam i nie widzę nigdzie żeby autor pisał o dociepleniu Ytonga...... raczej chce zamienić suporex + styropian na ytonga, co jest dobrym pomysłem.

malgoss
16-08-2006, 14:49
Ogólnie rzecz bioršc...

Docieplanie Ytong' to totalne nieporozumienie, nie po to ktoœ to wyliczał, przyjmujšc optymalnš gruboœć œcian 36,5cm żeby dodatkowo jeszcze kleić na niego styropian czy wełnę :D :wink: :wink:

daggulka
16-08-2006, 14:56
No właśnie czytam pytanie forumowicza już dziesiąty raz i zaczynam się zastanawiać nad sensem tego pytania. No bo faktycznie może miał na mysli zamianę suporexu + styropian na jednowarstwową Ytonga , a nie na ytonga z dociepleniem. Trochę nieprecycyjnie zadane pytanie. Ale jeśli chce zamienić na jednowarstwową ytonga to ja też doradzam na tak.
A co drugiej części pytania -o sprawy zmiany w projekcie to ja też jestem ciekawa jak to wygląda, bo mnie też podobna zmiana czeka, więc podzielcie się informacjami jeśli na ten temat jakieś macie. Czyli : jak wygląda zmiana w projekcie ściany dwuwarstwowej z dociepleniem na jednowarstwową. Czy są to duże problemy?

malgoss
16-08-2006, 15:08
(...) jak wygląda zmiana w projekcie ściany dwuwarstwowej z dociepleniem na jednowarstwową. Czy są to duże problemy?

Taka zamiana jest Twojš indywidualnš sprawš, jeœli parametry wytrzymałoœciowe nie odbiegajš od założeń projektanta (w przypadku Ytong'a na pewno nie) to jest tylko i wyłšcznie Twoja prywatna sprawa.

Czy wybierajšc rodzaj i kolor drzwi lub czym wykończysz cokół ingerujesz w projekt ?

daggulka
16-08-2006, 15:11
Nie wiem czy się nie mylisz, wydaje mi się że to się nazywa "dostosowanie projektu" i sprawa zmiany materiału budowlanego powinna zostać ujęta w projekcie przez architekta prowadzącego-tak jak zmiana np. dachówki na blachodachówkę (i zmiana więźby co za tym idzie).Czy może się wypowiedzieć ktoś kto robił takie coś?Będę wdzięczna.

Rafal_G-ce
16-08-2006, 15:24
Moim skromnym zdaniem trzeba robić adaptację jeśli zmienia się rodzaj sciany. Przecież zmienia się jedna z podstawowych wartości domu - grubość ścian zewnętrznych.

malgoss
16-08-2006, 15:42
Niekoniecznie, naprawdę uwierzcie, wiem co piszę :wink:

Zmian dotyczšcych dachówki i zamiany na blachodachówkę też nie musisz uwzględniać, chyba że działka jest na terenie "pod specjalnym nadzorem" :wink: i z góry sš narzucone wymagania przez architekta miasta lub konserwatora zabytków a to czy dach będzie z blachy, dachówki, będzie miał kolor czerwony, zielony to naprawdę nie robi żadnej różnicy - to Twoja indywidualna sprawa jeœli powyższe ograniczenia nie obowišzujš na Twojej działce. Tak samo jest z materiałem na œciany - jeœli decydujesz się na budowę w technologii murowanej to Twój wybór gdy parametry wytrzymałoœci nie zmieniajš się a stosowne zmiany wprowadzasz w Dzienniku Budowy.

Odnoœnie zmiany gruboœci œcian - najproœciej:
- œciana Ytong = 36,5cm,
- œciana ze zwykłego bloczka + styropian = ?? (czy przypadkiem nie wychodzi taka sama gruboœć a nawet więcej bioršc pod uwagę ile trzeba pod tynk nawrzucać warstw - klej, siatka?? )

sSiwy12
16-08-2006, 15:50
Jest to wbrew pozorom bardzo istotna zmiana ze ściany dwuwarstwowej na ścianę jednowarstwową. Zależy to też od tego na jakie zmiany zezwala projektant - powinno to być zawarte w projekcie.
Przykładowe zezwolenie projektanta w tym zakresie - jednej z pracowni projektowych:
Każdy projekt z naszej oferty można dostosować do własnych wymagań i gustów. Na każdy zakupiony projekt można nanieść swoje poprawki. Dokumentacja projektowa zawiera autorską zgodę na zmiany, wyszczególnione przez kupującego przy zamówieniu projektu. Zgoda może obejmować m.in:
Użycie innych materiałów na elementy konstrukcyjne budynku (ściany, stropy) pod warunkiem
zachowania wymagań konstrukcji i ochrony cieplnej budynku oraz jego elewacji.
» Zmiana warstw ścian zewnętrznych przy zachowaniu dopuszczalnego współczynnika
przenikalności cieplnej.
Zmiany musi nanieść osoba uprawniona.

malgoss
16-08-2006, 16:02
sSiwy12 masz rację - zmiany zapisujesz w Dzienniku Budowy.
W projekcie nanosisz zmiany kiedy przesuwasz przykładowo œcianę, okno, rezygnujesz z wykusza lub balkonu.

Rafal_G-ce
17-08-2006, 07:55
Niekoniecznie, naprawdę uwierzcie, wiem co piszę :wink:


czyli jednak nie do końca wiesz co piszesz ;)

malgoss
17-08-2006, 09:01
czyli jednak nie do końca wiesz co piszesz ;)

oj, wiem, wiem :wink:
na co dzień mam do czynienia z takimi sprawami, projektami i "mundrymi pomysłami" inwestorów :-?

Poniżej informacja jednego z biur



Zmiany w projekcie, które można wykonać bez naszej zgody:
- zwierciadlane odbicie,
- zamiana materiałów i rodzajów elementów konstrukcyjnych (np. stropów) przy zachowaniu nie gorszych walorów technicznych,
- drobne zmiany elementów niekonstrukcyjnych układu wewnętrznego (np. drzwi, okien, œcianek działowych),
- rodzaje pokryć dachowych z uwzględnieniem zaprojektowanych spadków i ciężaru pokrycia.

hedom
17-08-2006, 09:15
Witam ,

mam nadzieje ze nie zdublowalem temetu :)
a wiec tak:
w projekcie mam suporeks + styropian , czy moge wprowadzic zmiane jego na Ytonga ? jakie beda tego kosnekwencje , czy taka zamiane mozna dokonac bez ingerencji w projekt a jezeli nie to czy projektant moze miec jakies zastrzezenia?

dziekuje

Witam. Ja zmieniałem z Ytonga na U-220 + styropian i powiem Ci że trzeba bardzo uważać na etapie wykonastwa.
Problem polega na tym, że budynek musi zostać naniesiony "na osiach". innymi słowy środek suporeksu musi być środkiem Ytonga. Spowoduje to w Twoim przypadku cofnięcie budynku "do wewnątrz" o 6 cm. i zmniejszenie się powierzchni wewnątrz o 6 cm.
U mnie sytuacja była odwrotna - zmieniałem z Ytonga na U-220 + styropian, spartaczyli mi robotę, bo sugerowali się wymiarami z projektu, nie uwzględniając właśnie tych przesunięć.

Ps. na zmianę musiałem mieć zgodę od projektanta

Graczyk
17-08-2006, 13:28
Hedom jakoś niełapię tych ucieczek ścian. Jeśli nosna miała 24+15 styro+1 cm elewacyjny czyli 40 cm. to zamieniając to na 40 Ytong nic nigdzie Ci nie ucieka ani nie wpada do budynku. Przecież inwestor nie powinien nad tym myśleć to kierownik budowy, geodeta i ekipa mają tak wytyczyć budynek aby nie był on ani większy ani mniejszy po obrysie ścian jak ten na rysunku.
JA własnie tak mam że dom nie może być szerszy niż 8 m. a zmieniam ściane 39 cm (2W) na 40 cm (1W) czyli ta trójka musi tak ustawić ławy, ścianki fund, i ściany aby wszystko grało. Fakt przy mojej zamianie troszkę ubędzie metrażu ale co tam. mniej sprzątania.

hedom
17-08-2006, 21:37
Hedom jakoś niełapię tych ucieczek ścian. Jeśli nosna miała 24+15 styro+1 cm elewacyjny czyli 40 cm. to zamieniając to na 40 Ytong nic nigdzie Ci nie ucieka ani nie wpada do budynku. Przecież inwestor nie powinien nad tym myśleć to kierownik budowy, geodeta i ekipa mają tak wytyczyć budynek aby nie był on ani większy ani mniejszy po obrysie ścian jak ten na rysunku.
JA własnie tak mam że dom nie może być szerszy niż 8 m. a zmieniam ściane 39 cm (2W) na 40 cm (1W) czyli ta trójka musi tak ustawić ławy, ścianki fund, i ściany aby wszystko grało. Fakt przy mojej zamianie troszkę ubędzie metrażu ale co tam. mniej sprzątania.

Ja nie jestem ani projektantem, ani kierownikiem, ani murarzem - ot zwykłym użytkownikiemm forum Muratora :wink: ,
Problem rozumiem w ten sposób, że ktoś kto projektuje dom, dokonuje konkretnych obliczeń biorąc pod uwagę grubość ściany nośnej - ściany - nie ściany + ocieplenie. Od tej grubości (czy szerokości), zależy np. długość belek stropowych, ułożenie więźby. Jak rozumiem, nie można zmieniać sobie dowolnie ustawnienia ław.
Także szerokość ław musi być zalana w taki sposób jak jest w projekcie, następnie "wyciągasz" budynek z bloczka fundamentowego i dokładnie na tym bloczku musi znaleźć się cegła, pustak, suporeks, czy cokolwiek innego.
W związku z tym, u mnie geodeta naniósł osie budynku (wg. projektu) i wg. tego wylano ławy. U mnie ściana była z 36 Ytong, ja zamieniłem na 24cm U-220 + 12 styro. Oś pustaka musi wypadać w osi bloczka. Jeśli tak, to od tej osi winno być 18 cm po obu stronach (przy Ytongu) i 12 przy U-220. Dodając styro NA ZEWNĄTRZ, robi się nam 12 cm + kolejne 12 = 24 cm, czyli o 6 cm więcej NA JEDNEJ ŚCIANIE ZEWNĘTRZNEJ, czyli budynek poszerza się (i wydłuża) o 12 cm - nie licząc tynku.
Może mieć to znaczenie dla kogoś takiego jak ja, gdzie z jednej strony buduję 3m od granicy sąsiada - a tu trzeba uważać żeby tej granicy nie przekroczyć.
W sytuacji odwrotnej - jak u Was - oś wypadać będzie w połowie Ytonga czyli 20 cm z zewnątrz i 20 cm do wewnątrz.Tym samym traci się wewnątrz po 8 cm ale z zewnątrz dom zmniejsza się o 7 cm na ścianie (było od osi: 12 cm + 15 styro - jest 20 cm Ytonga) czyli po co najmniej 14 cm szerokości i długości.
Ale najważniejsze, żeby potem wykonawcy nie sugerowali się wymiarami wewnątrz budynków od ścian nośnych tylko za każdym razem uwzględniali tą zmianę.
Soryy że tak się rozpisałem.
Pozdrawiam.

HyenoX
18-08-2006, 00:04
czytam i czytam i nie widzę nigdzie żeby autor pisał o dociepleniu Ytonga...... raczej chce zamienić suporex + styropian na ytonga, co jest dobrym pomysłem.

brawo :)
ciesze sie ze rozszyfrowales moje pytanie chociaz niespecjalnie go szyfrowalem,
Czy ja napisałem suporeks + styropian zamienic na Ytong czy,
suporeks + styropian zamienić na Ytong + styropian (to tak na marginesie nieprecyzyjnego zadawania pytań :wink: )

pozdrawiam :)

Notoco
18-08-2006, 13:51
Witam ,

mam nadzieje ze nie zdublowalem temetu :)
a wiec tak:
w projekcie mam suporeks + styropian , czy moge wprowadzic zmiane jego na Ytonga (bez styropianu) sciana jednowarstwowa ?
jakie beda tego kosnekwencje , czy taka zamiane mozna dokonac bez ingerencji w projekt a jezeli nie to czy projektant moze miec jakies zastrzezenia?

dziekuje

Postaram CI sie odpowiedziec na pytanie ktore wlasciwie zadales.
Zmiany wprowadzic mozesz ale musisz to skonsultowac z kierownikiem budowy. Czasami odpowiedzni wpis w dziennik zalatwia cala sprawe.
Innym razem Kierownik prosi o wyliczenie czy sciany sa tak dobre jak poprzednie (to kierujesz sie do projektanta)
Inna wazna rzecz, musisz zwrocic uwage to fundamenty.
Jesli na przyklad fundament byly 25 cm, wystaczy na suporeks ale bedzie nie wystarczajace na Ytong 40. Zasada mowi ze nie powinna sciana wystawac (nawis) wiecej niz 1/3 grubosci fundamentu.

Dodatkowo - wymiary pokoi moga sie zmniejszyc. W najgorszym wypadku mozesz miec waskie drzwi, waski korytaz lub inne nie przyjemne sytuacje. Ale to ekstremum, kierownik budowy po szybkiej analizie projektu powinien wylapac zmiany wazne dla Ciebie.

Sam bede budowal z Ytonga i planuje docieplenie welna (U~0.18 dla fachowcow).
Wiem wiem ... ale mam w planach budowe domu pasywnego (drogo ale mam taka mala szajbe :lol: ). i potrzebuje trzymac cieplo jak nigdy ....

Graczyk
18-08-2006, 21:42
Notoco wspomniałeś o dwóch istotnych sprawach a mianowicie o poprawnie wytyczonych ławach fundamentowych a następnie ścianach i co za tym idzie o ścianach nadziemia. Fakt trzeba to zrobić w porozumieniu z kierownikiem, wykonawcą, inwestorem i geodetą a nie samemu. 8)
Druga sprawa to nawis. Ostatnio rozmawiałem ze specjalistą z Ytonga ale nie sprzedawcą a technicznym odpowiedzialnym za moj rejon który powiedział że Xella dopuszcza zbudowanie ściany 40 na bloczkach 25 ale tak aby nawis był po obydwu stronach bloczków fundamentowych. powiedzmy 3 od strony domu, 25 bloczek, 12 na ocieplenie fundamentu i kolejny nawis.