PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek- na co zwrócic uwage kupując wkład?



jajmar
15-08-2006, 19:42
No własnie jak w temacie, na co zwracać uwage? Z założenia kominek ma byc uzywany sporadycznie jako palenie dla relaksu a nie jako ciągłe źródło ciepła. Nie będzie rozprowadzenia cipła na budynek. Czy w takiej sytuacji zakup "marketowego" wkładu za ~1000 zł bezie mial znaczenia dla uzytkowania ? Czy jednak warto zainwestowac X tyś w jakis "lepszy" ?

raru1
15-08-2006, 20:40
Witam.

Dwie podstawowe sprawy:
dzisiaj palisz mało ,jutro może być inaczej -więc może lepiej kupić droższy. ale przez to bardziej uniwersalny
Jedną z ważniejszych rzeczy we wkładach jest to ,aby miały demontowaną tylną ścianę-jest przykręcana do reszty korpusu śrubami-gdyż to właśnie one najczęściej pękają pod wpływem zbyt wysokiej temperatury w palenisku.W razie takiej sytuacji nie trzeba demontować całej obudowy-co często wiąże się z jej zniszczeniem-tylko przychodzi serwisant robi swoje w 10 min. i można dalej mieszkać bez robienia remontu całego salonu.
Dobry wkład można kupić już od 2500.-.
Pozdrawiam.

jajmar
15-08-2006, 21:12
Witam.

W razie takiej sytuacji nie trzeba demontować całej obudowy-co często wiąże się z jej zniszczeniem-tylko przychodzi serwisant robi swoje w 10 min. i można dalej mieszkać bez robienia remontu całego salonu.


Czy te tylne sciany sa wyjmowane do przodu wkładu ? Przez drzwi?

raru1
15-08-2006, 21:29
Witam.

W razie takiej sytuacji nie trzeba demontować całej obudowy-co często wiąże się z jej zniszczeniem-tylko przychodzi serwisant robi swoje w 10 min. i można dalej mieszkać bez robienia remontu całego salonu.


Czy te tylne sciany sa wyjmowane do przodu wkładu ? Przez drzwi?

Naturalnie.Jeżeli teraz Wiesz na co patrzeć to na pewno zauważysz.
Całkiem dużo takich wkładów robi FONTE FLAMME.

lukol-bis
15-08-2006, 21:30
Wyższej klasy wkłady kominkowe są wykładane w środku komory paleniskowej szamotem.
Niektórzy stwierdzają wyraźną wyższość wkładów stalowych nad żeliwnymi.
Może warto zainwestować trochę więcej pieniędzy na początku i mieć pewność, że nic nie zepsuję się.
W Niemczech zdecydowanie preferowane są wkłady stalowe, wyłożone szamotem.
Pozdrawiam.

jajmar
15-08-2006, 21:57
Niektórzy stwierdzają wyraźną wyższość wkładów stalowych nad żeliwnymi.

Co praktycznie to oznacza? Czym objawia się ta wyższość ?

Pytanie drugie, komu pękł wkład ? [mały sondaż] :-)

raru1
15-08-2006, 22:24
Witam.

Wkład potrafi pęknąć (pomijając wady samego odlewu),podczas palenia np.przy otwartym palenisku.Większy dopływ powietrza-większa temperatura i żeliwo może nie wytrzymać.
Ponoć przy wkładach z wylotem dymnym fi 200 i wyższych to ryzyko maleje.ale zawsze pozostaje.

Forest-Natura
15-08-2006, 22:39
Witam.
Cztery takie przypadki - wszystkie we wkładach żeliwnych.
Dwa razy we wkładach porządnych firm, które sam montowałem - wymiana wkładu i pokrycie kosztów nowego kominka bez jakichkolwiek problemów ze strony producenta, po wcześniejszych oczywiście oględzinach i ekspertyzach technicznych - wina odlewni żeliwa.
Pozostałe dwa przypadki to wkłady z marketu, jeden wymieniałem na wkład lepszej marki, drugi czeka właśnie na wymianę z powodu braku w tej chwili funduszy (klient zdecydował się wstawić tym razem wkład za prawie 7 tys. z wyłożeniem szamotowym) - po wypytaniu się klientów - raz nieuznanie reklamacji, drugi raz po okresie reklamacji (trzy lata). Wkłady były popękane w tylu miejscach że nie dało się nic wymienić. Prucie kominka i robienie na nowo. Obydwa montaże przeprowadzały firmy całkiem porządne, ale montujące z reguły wkłady kupione przez klienta.
Ten pierwszy wkład dostałem od klienta "w spadku" na wystawkę.
Pozdrawiam.

lukol-bis
15-08-2006, 22:47
Pytanie było skierowane do mnie, ale koledzy juz za mnie odpowiedzieli i całkowicie zagadzam się z tym. Dodam jeszcze, że dobry wkład stalowy z szamotem jest eksploatacyjnie nie zniszczalny, a i sprawność oraz całkowite dopalenie gazów ma znacznie lepsze od wkładów zeliwnych.
Pozdrawiam.

jajmar
16-08-2006, 08:13
Dziękuję za odpowiedzi, dały mi one do myslenia :-)

pati25
21-12-2009, 08:25
jajmar jaki wkład kupiłes ?Równiez palnuję miec kominek w takiej formie jak ty .No chyba ze cos sie zmieniło ..
Moze polecisz jaki wkład kupiłes?

arturromarr
21-12-2009, 09:28
Za racji zadanego pytania jako właściciel wkładu za 1000PLN czuję się wywołany do odpowiedzi.
Jeśli palenie ma się odbywać jedynie rekreacyjnie to polecam. Przy dużym niedławionym ogniu szyba jest czysta, wkład mam kilka lat i nie ma z nim żadnych problemów.
W najbliższym czasie będę go jednak wymieniał bo przeniosłem go do nowego domu i jest intensywnie użytkowany z dławieniem ognia i niestety szyba brudna szybko, do tego chcę kominek z płaszczem, żeby włączyć go w CO.
Dlatego najważniejsze to zastanów się czy kominek będzie faktycznie tylko dla wyglądu czy jednak do ciągłego ogrzewania.
Z drugiej strony to lepiej kupić taki za 1000PLN i sprawdzić czy chce się nam palić i w razie konieczności odsprzedać z grosze i kupić profesjonalny niż kupić taki za 7000PLN a po roku stwierdzić, że dokładanie drewna i wyciąganie popiołu to nie dla nas i będzie sobie sał jako "martwa natura"

pati25
21-12-2009, 10:25
Za racji zadanego pytania jako właściciel wkładu za 1000PLN czuję się wywołany do odpowiedzi.
Jeśli palenie ma się odbywać jedynie rekreacyjnie to polecam. Przy dużym niedławionym ogniu szyba jest czysta, wkład mam kilka lat i nie ma z nim żadnych problemów.
W najbliższym czasie będę go jednak wymieniał bo przeniosłem go do nowego domu i jest intensywnie użytkowany z dławieniem ognia i niestety szyba brudna szybko, do tego chcę kominek z płaszczem, żeby włączyć go w CO.
Dlatego najważniejsze to zastanów się czy kominek będzie faktycznie tylko dla wyglądu czy jednak do ciągłego ogrzewania.
Z drugiej strony to lepiej kupić taki za 1000PLN i sprawdzić czy chce się nam palić i w razie konieczności odsprzedać z grosze i kupić profesjonalny niż kupić taki za 7000PLN a po roku stwierdzić, że dokładanie drewna i wyciąganie popiołu to nie dla nas i będzie sobie sał jako "martwa natura"
Bede mieć C.O piec na paliwo stałe więc płaszcz wodny jest nam nie potrzebny .Chcemy w okresie zimowym raz w tygodniu w nim zapalic ...nie wiem czy to czesto?

arturromarr
21-12-2009, 13:48
Piec na paliwo stałe też mam, tylko chcę włączyć w jego obwód również kominek.
Myślę, że jak chcesz rekreacyjnie zapalić raz na tydzień to nie ma co szaleć z ceną kominka. Teraz w promocjach są nawet 1600 z podstawowym systemem czyszczenia szyby, ale trzeba trafić.