PDA

Zobacz pełną wersję : co w tym przypadku...... humus?



Qzol80
17-08-2006, 13:24
Mam taką sytuację. Na działki ktora kupilem (dawniej pole uprawne) zostało nasypane ok 0,7-1,2 m ziemii z wykopów , przez wlaciciela dzialki sasiedniej , ktory to mial zamair te dzialke kupic dla siebie ale zrezygnowal.
Stało się to parę lat temu.
Na nasypanej ziemii rosną liczne i dorodne chwasty. Więc pewnie jest to dość urodzajne.
Czy całą nasypaną warstwę wymienić trzeba na piach?
Czy humus z dawnego pola (pod nasypem) ma znaczenie i też trzeba się go pozbywać?

Geno
17-08-2006, 13:28
Geolog, geotechnik niech sprawdzi czy grunt się nadaje - teraz to koszt 400-600 zł, przy posadawianiu od kilku do kilkudziesięciu tys.

Heath
17-08-2006, 13:30
wg mnie tak. Musisz się dokopać do poprzedniego poziomu i stamtąd zdjąć wierzchnią warstwę ziemii. Jest pewnie bogata w spróchniałe pozostałości traw/ zbóż i drobnoustroje mogą w przyszłości zaszkodzić betonowi.

remx
17-08-2006, 14:31
Chodzi raczej o to że taki humus osiada i tym samym za ileś lat będziesz miał pustkę pod wylewką betonową

Qzol80
17-08-2006, 15:09
czyli jak teraz wybiore to co kiedys poprzednik nasypal + wlasciwa ziemia (humus)pod tym wszystkim, dopiero wowczas beda mogl ma to nasypac piasek aby podniesc teren i w tym dopiero "rzezbic" fundamenty?-jednak co z utwardzeniem swiezo usypanej ziemi?

remx
17-08-2006, 15:24
1. Wybierasz oba humusy
2. Kopiesz pod fundament
3. Wykonujesz fundament (ława i ściana fundamentowa)
4. Nasypywanie warstwami piasku do środka. Warstwy rzędu 20cm i zagęszczanie każdej z takich warstw zagęszczarką. NIE rób w ten sposób że nasypujesz cały piasek a dopiero potem zagęszczasz.

Tyle odnośnie nasypywania piasku.

Qzol80
17-08-2006, 15:41
ok
ale jezeli zrobie tak jak mowisz to moj przyszly dom bedzie duzo ponizej domu sasiada (chodzi o poziom podlogi) dlatego pytam jak sprawe zalatwic aby oba domy 9moj i sasiada) byly na jednym poziomie?
czy wowczas mam poprostu w projekcie zmienic wysokosc fundamentow ?

Heath
17-08-2006, 15:46
ok
ale jezeli zrobie tak jak mowisz to moj przyszly dom bedzie duzo ponizej domu sasiada (chodzi o poziom podlogi) dlatego pytam jak sprawe zalatwic aby oba domy 9moj i sasiada) byly na jednym poziomie?
czy wowczas mam poprostu w projekcie zmienic wysokosc fundamentow ?
przy adaptacji powiedz architektowi żeby zaznaczył na mapce poziom zero na wysokosci jakiej chcesz. Jeżeli chcesz mieć poziom taki jak sąsiad - możesz go spytać jaki ma, niech sprawdzi na swojej mapce.