PDA

Zobacz pełną wersję : Jego wysokość - Komin !



Koko
28-03-2003, 21:19
Inspektor nadzoru zwrócił mi uwagę na wysokość komina. Architekt zprojektował kominy do pieca i kominka niższe niż kalenica dachu. Inspektor twierdzi, że może to spowodować, że wiatr w niektórych sytuacjach będzie wpychał powietrze do komina zamiast odwrotnie. Zalecił podwyższenie kominów do wysokości kalenicy. Co o tym sądzicie ?

Smok
28-03-2003, 22:22
ma rację, no chyba że masz komin przy ścianie zewnętrznej. Zawirowania wiatru odbitego od połaci częściowo mogą wpadać do komina.

Luśka
29-03-2003, 20:37
Moi budowlańcy (również inspektor nadzoru) zgodnie stwierdzili, że komin powinien wystawać ~60 cm ponad kalenicę. I tyle wystaje.

kominiarz
29-03-2003, 20:43
Zgoda, komin powinien wystawać ponad kalenicę ale tylko i wyłącznie jeżeli pokrycie dachu wykonane jest z materiałów łatwozapalnych np. gont.

Luśka
29-03-2003, 20:46
Słusznie, Kominiarzu. Zapomniałam dodać, że mam dachówkę bitumiczną :smile:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Luśka dnia 2003-03-29 21:47 ]</font>

Bartt
29-03-2003, 21:58
Do kominiarza. Które rozwiązanie będzie lepsze:
1 - komin bardziej zbliżony do kalenicy (ok. 2m),
2 - czy od niej odsunięty (2,5m)
Mam powody by się zastanawiać nad jego umiesczeniem i liczę na opinię

01-04-2003, 08:04
Stary jak tylko masz taką możliwość to daj komin nad kalenicę i nie słuchaj tych bajek teoretyków że poniżej kalenicy też jest ok.
Ja posłuchałem się "fachowców" i co? mam problem.(odbijanie piłeczki między wykonawcą a inspektorem).
Jak z dobrej strony wieje to mam ciąg w kominie, jak ze złej to pojawiają się cofki w kominie, piec się wyłącza, i w konsekwencji przeklinam tego który mi doradził taki komin.
Muszę komin przedłużać i wiążą się z tym same problemy.
A cha jak będziesz palił w kominku mokrym drewnem przy niskim kominie to okopcenie dachówek masz jak w banku.

Bartt
01-04-2003, 08:21
OK, ale ja nie pytam o wysokość, a o odległość w bok od kalenicy :smile:

Bartt
01-04-2003, 08:24
I jeszcze jedno, czy kominek wywiewny kanalizy też musi spełniać jakieś normy wysokości i odległości tak jak komin, czy ma on standardowo okresloną wysokość np. 30 cm nad dachówkę?

Dave
01-04-2003, 08:34
Kominek kanalizy ma byc ponad dachowke i nie musi byc wystawiany nad kalenice. Komin de facto tez nie musi ale sadze ze jednak lepiej zeby byl. Wszystko zalezy tez od wysokosci. Jesli ma 5m to nawet wystwienie 0,5m nad kalenice moze dawac za slaby ciag. A jesli ma 9m to moze byc pod kalenica i raczej wielkich problemow nie powinno byc. Ale jak sie da - to wystawic nad kalenice, chociaz 10cm.

D.

pitbull
01-04-2003, 08:41
To wszytsko fajnie jesli komin wychodzi przy kalenicy ale jesli przy okapie dachu to przeciez nie bedziecie go murowac ponad kalenice.

viator01
01-04-2003, 11:05
Jeśli komin wystaje powyżej kalenicy, to ze względów technicznych nie ma znaczenia jego odległość, ma to wpływ na estetykę, im dalej od kalenicy znajduje się komin, tym wydaje się ona większy (bo część wystająca ponad dachem musi być większa)

Bartt
01-04-2003, 11:23
A jak przewidzieć i wyliczyć sytuację, w której ciąg będzie zbyt silny?
Komin od podłogi parteru do kalenicy 7,50, wkład kominkowy 14-18kW - jakie dać fi by ciąg był w sam raz :smile:

viator01
01-04-2003, 11:58
Zależy od producenta - zapytaj sprzedawcę, bo przy zastosowaniu zbyt małęgo przekroju możesz stracić gwarancję

DarekRz
01-04-2003, 15:00
W Muratorze 6/2001 jest wyczerpujący artykuł o wymiarach komina w stosunku do dachu i kalenicy.
DarekRz

avzi
01-04-2003, 15:12
O ile ja wiem, to komin powinien wystawać 60 cm nie ponad kalenicę, ale ponad punkt w którym odległość komina od połaci dachu wynosi 1m. Tak przynajmniej stanowią przepisy.

avzi
01-04-2003, 15:43
Prostuję swą wypowiedź cytatem, który znalazłem w Internecie:

"Wyloty kominów powinny być wyprowadzone ponad dach na następujące wysokości:

- przy dachach płaskich niezależnie od konstrukcji, dach o kącie nachylenia połaci ł12°, a także przy dachach o kącie większym niż 12° o pokryciu łatwo zapalnym co najmniej 0,60 m od poziomu kalenicy (rys. 5a i 5b).
- przy dachach stromych o kącie pochylenia połaci większym niż 12° i pokryciu niepalnym wyloty przewodów powinny znajdować się co najmniej 0,30 m od powierzchni dachu oraz w odległości co najmniej 1,0 m mierzonej w kierunku poziomym od tej powierzchni,
- przy usytuowaniu kominów obok przeszkody, przy dachach wgłębionych - dla prawidłowego działania ich wyloty powinny się znajdować:

co najmniej 0,30 m wyżej górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości mniejszej niż 1,5 m od tej przeszkody,
co najmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody dla kominów usytuowanych w odległości Ł 1,5 i ł 3,0 m od tej przeszkody,
co najmniej 0,30 m ponad płaszczyzną poprowadzoną pod kątem 12° w dół od poziomu przeszkody do kominów usytuowanych w odległości ł 3,0 m do Ł 10,0 m od tej przeszkody "