PDA

Zobacz pełną wersję : zakup działki od agencji nieruchomości rolnej



orion200
19-08-2006, 06:08
Witam.Mam spory dylemat może Wy mi pomożecie.Jak już pisałem we wcześniejszych postach w tym tygodniu jestem na etapie zakupu działki 1100 m w Tomicach koło Góry Kalwarii.Wczoraj byliśmy z żoną u notariusza w celu podpisania umowy przyżeczenia sprzedaży okazało się o czym nie wiedzieliśmy wcześniej że Firma ze statusem spółki z.o.o od której mamy zamiar zakupić działke zakupiła tą działke miesiąc temu na przetargu (jako działke budowlaną o powierzchni 8400 m i teraz są w trakcie podziału na mniejsze średnio po 1100 m) od agencji nieruchomości rolnej co powoduje że agencja nieruchomości rolnej może w ciągu 5 lat odkupić od nas tą działke po cenia za jaką ją sprzedała tak jest w przepisach no i nie ukrywam że troche mnie to zaskoczyło :o ponieważ nie uśmiecha się mi się sprzedawać coś co kupiłem i wychodziłem po niższej czyli cenie za jaką sprzedała na przetargu.Z tego co już się dowiedziałem to:Agencja nie może sobie tak bez podania przyczyny przyjść i zarządać odkupu działki musi mieć konkretne przeznaczenie dla tego terenu(autostrada,oczyszczalnia ścieków itp...) mam wypis z zagospodarowania terenu i nic takiego tu nie powstanie.Jestem w kropce i mam dylemat czy warto w to wchodzić?Może ktoś zakupił działke od agnecji nieruchomości mienia i wie więcej na ten temat.Prosze o pomoc. :D

lutek34
19-08-2006, 07:30
A nie jest tak że wpierw podpisujesz wstępną umowe sprzedaży, występujesz do agencji o wykreślenie ze swoich rejestrów tej działki. Kiedy otrzymasz od nich pozytywną odpowiedz wtedy podpisujesz właściwą umowe kupna sprzedaży. Ja tak miałem, też byłem lekko zdziwiony kiedy notariusz mi o tym powiedział, ale kiedy zadzwoniłem do agencji to paniusia powiedziała mi że ich działki poniżej hektara nie interesują i raczej nię będą robić problemu.

siłaczka
19-08-2006, 08:00
My kupiliśmy rok temu działkę od ANR. Wiedzieliśmy o prawie pierwokupu i odkupu, ale dostaliśmy zapewnienie, że agencja na ogół nie jest zainteresowana odkupem, zwłaszcza małych działek - nie po to sprzedaje, żeby je odkupić. Poza tym w przypadku odkupu agencja powinna zwrócić właścicielowi poniesione koszty.

Nam właściwie tyle wystarczyło, żeby się zdecydować na kupno. Nie wiedzieliśmy tylko, że będziemy mieć potem problem z uzyskaniem kredytu na budowę. Na szczęście nie wszystkie banki widzą w tym przeszkodę. Dlatego budujemy.

aik
19-08-2006, 08:26
Witam, ja bylabym zainteresowana kupnem takiej dzialki od ANR, mozecie mi powiedziec gdzie, w jakim urzedzie moge sie dowiedziec czy w mojej okolicy sa na sprzedaz takie wlasni dzialki.
Poz

orion200
19-08-2006, 11:19
My kupiliśmy rok temu działkę od ANR. Wiedzieliśmy o prawie pierwokupu i odkupu, ale dostaliśmy zapewnienie, że agencja na ogół nie jest zainteresowana odkupem, zwłaszcza małych działek - nie po to sprzedaje, żeby je odkupić. Poza tym w przypadku odkupu agencja powinna zwrócić właścicielowi poniesione koszty.

Nam właściwie tyle wystarczyło, żeby się zdecydować na kupno. Nie wiedzieliśmy tylko, że będziemy mieć potem problem z uzyskaniem kredytu na budowę. Na szczęście nie wszystkie banki widzą w tym przeszkodę. Dlatego budujemy.
O problemie z kredytem notariusz też nas poinformował ale powiedział dokładnie to co wy zrobiliście że nie dla każdego banmku jest to kłopot i jak widze jest to prawda.

orion200
19-08-2006, 11:22
A nie jest tak że wpierw podpisujesz wstępną umowe sprzedaży, występujesz do agencji o wykreślenie ze swoich rejestrów tej działki. Kiedy otrzymasz od nich pozytywną odpowiedz wtedy podpisujesz właściwą umowe kupna sprzedaży. Ja tak miałem, też byłem lekko zdziwiony kiedy notariusz mi o tym powiedział, ale kiedy zadzwoniłem do agencji to paniusia powiedziała mi że ich działki poniżej hektara nie interesują i raczej nię będą robić problemu.
Widzisz jest to niezła myśl.Musze w poniedziałek zadzwonie do nich i spróbuje coś pokombinować.

CoolaTT
19-08-2006, 12:09
Witam, ja bylabym zainteresowana kupnem takiej dzialki od ANR, mozecie mi powiedziec gdzie, w jakim urzedzie moge sie dowiedziec czy w mojej okolicy sa na sprzedaz takie wlasni dzialki.
Poz


Polecam stronę agencji, są tam oferty działek oraz ewentualne adresy siedzib agencji.

CoolaTT
19-08-2006, 12:09
Stronka agencji to:

http://www.anr.gov.pl/pl/

CoolaTT
19-08-2006, 12:13
A tak na marginesie agencje nieruchomośi rolnych są tak biedne, że szok. Napradę nie kupują nic poniżej hektara (nie było takiego przypadku jak do tej pory w Polsce).

Jednym słowem nie ma się czym przyjmować, kupujcie i się nie zastanawiajcie, chyba że chcecie wpisać kwotę np. 100 złotych zamiast 100 tysięcy złotych. Jeżeli wpisujecie wartość realną ziemii to nie trzeba sie niczym przejmować.

Goni_Mnie_Peleton
19-08-2006, 16:25
Rowniez posiadam dzialke z ANR , tym 5 letnim "okresem" w ogole sie nie przejmuje. Moge potwierdzic opinie , ze agencja korzysta z prawa wykupu bardzo rzadko. Zreszta cos za cos , ziemia w agencji jest generalnie tansza. W samej zas agencji , troche "kombinuja" i nie jest latwo trafic u nich na prawdziwa okazje.

Jola_K
19-08-2006, 16:54
Faktycznie jest taki przepis:
Art.29.pkt. 4 tu podstawa prawna: http://www.anr.gov.pl/pl/article/562

4. Agencji przysługuje prawo pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa przy odsprzedaży nieruchomości przez nabywcę w okresie 5 lat od nabycia tej nieruchomości od Agencji.
Ale jesli dobrze to rozumie to o tym czy agencja jest zainteresowana pierwokupem dowiesz sie w ciagu miesiaca po zawarciu umowy przedwstepnej u notariusza.
Mialam podobna sytuacje, agencja nie byla zainteresowana pierwokupem.

orion200
20-08-2006, 06:31
Witam.Mam spory dylemat może Wy mi pomożecie.Jak już pisałem we wcześniejszych postach w tym tygodniu jestem na etapie zakupu działki 1100 m w Tomicach koło Góry Kalwarii.Wczoraj byliśmy z żoną u notariusza w celu podpisania umowy przyżeczenia sprzedaży okazało się o czym nie wiedzieliśmy wcześniej że Firma ze statusem spółki z.o.o od której mamy zamiar zakupić działke zakupiła tą działke miesiąc temu na przetargu (jako działke budowlaną o powierzchni 8400 m i teraz są w trakcie podziału na mniejsze średnio po 1100 m) od agencji nieruchomości rolnej co powoduje że agencja nieruchomości rolnej może w ciągu 5 lat odkupić od nas tą działke po cenia za jaką ją sprzedała tak jest w przepisach no i nie ukrywam że troche mnie to zaskoczyło :o ponieważ nie uśmiecha się mi się sprzedawać coś co kupiłem i wychodziłem po niższej czyli cenie za jaką sprzedała na przetargu.Z tego co już się dowiedziałem to:Agencja nie może sobie tak bez podania przyczyny przyjść i zarządać odkupu działki musi mieć konkretne przeznaczenie dla tego terenu(autostrada,oczyszczalnia ścieków itp...) mam wypis z zagospodarowania terenu i nic takiego tu nie powstanie.Jestem w kropce i mam dylemat czy warto w to wchodzić?Może ktoś zakupił działke od agnecji nieruchomości mienia i wie więcej na ten temat.Prosze o pomoc. :D
Zastanawiam się nad jeszcze jedną sprawą.Fiima która działke teraz mi sprzedaje zakupiła tą działke od Agencji Nieruchomości Rolnej jako działke budowalną o powierzchni 8400 m i teraz dzieli je geodezyjnie na mniejsze po 1100 m i sprzedaje oczywiście z jakimś tam zarobkiem.Piszecie że poniżej hektara nie kupują ale 8400 m bo taka była wielkość w momencie jak sprzedawała ANR tej firmie to już niewiele do hektara i mogą po nią wyciągnąć rękę :roll: ale znów musieliby właścicielom tych 7 działek po podziale jakoś to wytłumaczyć.Mam wrażenie że raczej nie będą chcieli tego odkupić ale pozostaje to ale............. :D

CoolaTT
20-08-2006, 10:23
Bez przesady. Po pierwsze działka musiała być w momencie zakupu działką rolną, agencja nie ma prawa wykupu działek budowlanych. Potem poszło to pewnie do gminy o wyłączenie z użytków rolnych, potem był dopiero podział. Wartość działki kilkakrotnie w tym momencie wzrosła, tak więc nie sądzę ażeby agencję było stać... buduj spokojnie nie ma szans, że to od Ciebie wykupią, chyba,że się okaże, że jest tam pole roponośne... :D