PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozprowadzić ciepło z kominka po pokojach?



marzena&tomek
19-08-2006, 21:16
Kupiliśmy francuski wkład kominkowy o mocy 14KW.Chcielibyśmy ogrzać nim 1 poziom.Najlepiej,zeby rury z nawiewem rozprowadzili nam fachowcy,ale niestety za to trzeba płacić grubą kasę. :wink: Nie wiemy jak się do tego zabrać.Czy jest to możliwe,żeby zrobić to samemu ???
Czy ktoś mógł by nam podpowiedzieć co jest najważniejsze w budowie takiego kominka?
Ile cm od podłogi powinien stać wkład kominkowy?
Również ile cm od komina powinien stać owy wkład?
Ile mniej więcej kosztowały by materiały licząc 10m do najdalszego pokoju,a tych pokoi do ogrzania razem z pokojem w którym stoi kominek jest -5 ?
Jeśli ktoś byłby chętny,żeby coś podpowiedzieć to z góry bardzo dziękuję :D 8)

jabko
19-08-2006, 21:26
hmmm
Jak nie masz o tym pojęcia to naprawdę nie radzę robić samemu.
A już na pewno nie przez najbliższy miesiąc puki nie przeczytasz tysiąca informacji i nie obejrzysz kilku kominków (najlepiej w trakcie budowy).

Najprosciej sprowadź znajomego gościa który robi takie rzeczy i on ci dokłdnie wytłumaczy.

Od podłogi - nieważne (stoi przeważnie na nogach jeśli są w zestawie)
Do komina rura prosto w górę (z 0,5m) potem dopiero kolano
Ważna jest odległość zabudowy z tyłu (ocieplenie z boków prawie dotyka żeber wkładu. A w rogu odchodzi gdzieś na 12cm.
Jeśli zakładasz pompkę to już nie jest takie ważne a przy 10m poziomego kanału na pewno potrzebujesz pompke.
Kanały ocieplane koniecznie.
Przy rozkładaniu kieruj się logiką (kierunek przepływu powietrza, rozgałęźniki itp.

Ale jeszcze raz: Jeśli nic o tym nie wiesz to nie rób samodzielnie

adam_mk
19-08-2006, 21:36
Witam
Poczytaj sobie o zapachu przypalonego kurzu i o okopconych kratkach DGP.
Zastanów się nad dobrym reku zamiast DGP. Uśredni i równomiernie rozprowadzi to Twoje ciepełko kominkowe po całym domku.
Może tak?
Adam M.

marzena&tomek
19-08-2006, 22:26
Witam
Poczytaj sobie o zapachu przypalonego kurzu i o okopconych kratkach DGP.
Zastanów się nad dobrym reku zamiast DGP. Uśredni i równomiernie rozprowadzi to Twoje ciepełko kominkowe po całym domku.
Może tak?
Adam M.

dzięki adam za poradę :) ,ale jesteśmy jak narazie laikami w tej dziedzinie :wink: czy możesz powiedzieć mi co to jest DGP i "dobre reko" :wink:

adam_mk
19-08-2006, 23:21
DGP - Dystrybucja Gorącego Powietrza. Układ, w który wielu budujących wkłada pasję i kasę w nadziei, że system ten ma sens, generuje oszczędności i wzmaga komfort. Uzyskuje się w wyniku sporadycznego palenia w kominku aromat przypalonego kurzu, łomot i skrzypienie wentylatora poganiającego kanałami bardzo (często ponad 100stC) gorące powietrze po domu. W przypadku palenia permanentnego "obdymiają" się okolice kratek nadmuchowych, z których ten war jest wdmuchiwany. Są tacy, co są zadowoleni. Jak już mają, to muszą być zadowoleni.
Rekuperacja - korek dla ciepła wstawiony w strumień powietrza wywiewanego systemem wentylacji wymuszonej (mechanicznej). Usuwane jest zużyte powietrze, nadmiar wilgoci, aromaty kuchenne i łazienkowe, ale ciepełko, za które już raz zapłaciliśmy jest zawracane na salony.
Rekuperator - urządzenie wykonujące powyższą funkcję. Specyficzny wymiennik ciepła z wentylatorami nadmuchu i wywiewu. Często montowany jako "kompakt", skrzynka "wszystko w jednym" nazywany wtedy centralą rekuperacyjną.
GWC - Gruntowy Wymiennik Ciepła. Tanie i naturalne uzupełnienie rekuperacji. Klimatyzacja latem i znaczne wspomaganie rekuperacji zimą.
Dobre reku to takie, które bezszelestnie (współpracując z wentylacją mechaniczną) wymienia do 1 kubatury budynku na godzinę (w szczycie, na max) i odzyskuje "w locie" ponad 90% ciepła zawartego w strudze wywiewanej.
Coś mi się wydaje, że sporo lektury Was czeka :lol: Dużo tu na takie tematy było. Za a nawet przeciw!
Pozdrawiam Adam M.

kazber
20-08-2006, 04:38
Czy mozesz polecic jakie sa dobre i pracuja bezszelestnie.
My napewno zainstalujemy reku ale budujemy z odleglosci w okolicach Lublina. Budowa zajmuja sie tesciowie i nasluchali sie bzdur na temat halasu.
Pozdrawiam,
Kazik

adam_mk
20-08-2006, 07:59
Na stole praktycznie każdy jest cichy. Przy montażu można każdy "spieprzyć". W tym sensie, że źle zabudowany da nieporządane efekty akustyczne.
Adam M.

lutek34
20-08-2006, 10:37
DGP - Dystrybucja Gorącego Powietrza. Układ, w który wielu budujących wkłada pasję i kasę w nadziei, że system ten ma sens, generuje oszczędności i wzmaga komfort. Uzyskuje się w wyniku sporadycznego palenia w kominku aromat przypalonego kurzu, łomot i skrzypienie wentylatora poganiającego kanałami bardzo (często ponad 100stC) gorące powietrze po domu. .

Ja u siebie zmontowałem DGP i turbiny prawie wcale nie słychać.
Rekuperator-też jest wyposażony w wentylatory które mogą wywoływać hałas. Wiadomo że rekuperator ma więcej zalet jak DGP ale ma jedną wade cena.

marzena&tomek
21-08-2006, 07:41
DGP - Dystrybucja Gorącego Powietrza. Układ, w który wielu budujących wkłada pasję i kasę w nadziei, że system ten ma sens, generuje oszczędności i wzmaga komfort. Uzyskuje się w wyniku sporadycznego palenia w kominku aromat przypalonego kurzu, łomot i skrzypienie wentylatora poganiającego kanałami bardzo (często ponad 100stC) gorące powietrze po domu. .

Ja u siebie zmontowałem DGP i turbiny prawie wcale nie słychać.
Rekuperator-też jest wyposażony w wentylatory które mogą wywoływać hałas. Wiadomo że rekuperator ma więcej zalet jak DGP ale ma jedną wade cena.

No właśnie ,a jaka jest cena DGP i rekuperatora?? :wink:

adam_mk
21-08-2006, 08:38
Tego się tak jak kostki masła nie wyceni. Jakie to ma być duże? Jak bardzo zautomatyzowane? Jak szybko postawione?
Ceny podawane to od kilku do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy(full wypas).
Adam M.

wbrat
21-08-2006, 09:23
No właśnie ,a jaka jest cena DGP i rekuperatora?? :wink:

Mówiąc w skrócie: nieporównywalna...

1. Przy rekuperatorze wychodzi nieco więcej kanałów (nie tylko nadmuch powietrza, ale też wywiew, do tego dochodzi czerpnia i wyrzutnia), nie mówiąc o ew. GWC
2. Cena samej centrali - turbinka do DGP to kilkaset zł (dajmy, że 300 zł). Ceny rekuperatorów zaczynają się od 3000 zł.

Moim zdaniem:
reku - fajna rzecz, ale kosztowna.
DGP - też fajna rzecz (trochę mniej niż reku), ale dużo tańsza.

PS. tak czy owak nie zalecam stawiania kominka samemu. Rozprowadzenie ciepła (DGP) owszem, ale przy samym kominku radzę wziąć specjalistę.

marzena&tomek
21-08-2006, 09:25
Tego się tak jak kostki masła nie wyceni. Jakie to ma być duże? Jak bardzo zautomatyzowane? Jak szybko postawione?
Ceny podawane to od kilku do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy(full wypas).
Adam M.

Rozprowadzenie ogrzewania na 120 m2.

adam_mk
21-08-2006, 11:01
Jak już koniecznie trzeba....to zaczynajmy.
Dom 120m po podłodze to kubatura jakieś 360m3.

Czy dom będzie docieplony z zewnątrz? tak-nie
Czy dom będzie doszczelniony powietrznie? tak-nie
Czy dom będzie wentylowany grawitacyjnie? tak - koniec rozważań
nie-czy konsekwentnie? (fixy, brak kominów, rozprowadzenia kanałami, czerpnia naścienna wyrzutnia dachowa, zasadnicze źródło ciepła - jakie?)
Czy celujemy w niskie koszty eksploatacji? nie - koniec rozważań
tak- podłogowe wodne, rekuperacja w pełni, gruntowy wymiennik ciepła.
Co z wodą podziemną? Jest? jak głęboko? Jaki GWC? wodny1, wodny2, żwirowiec, rurowy?
Co z CWU? razem czy osobno z ogrzewaniem? Jaki układ pomieszczeń? Co z cyrkulacją CWU (wór bez dna!)?.
Jaki kominek (typ), jak ma już być?
Jaka bogata automatyka? Wszystko nastawiamy czy wszystko samo się robi a my o tym nawet nie wiemy- bo po co?

Cena od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Wygoda od "komfort" do "brak"
Moc potrzebna (i opłacana) do ogrzewania od pojedynczych kW do 35kW.
Koszt ogrzewania od blisko tysiąca do kilku tysięcy rocznie.

To decyzje posiadające wływ bezpośredni na cały projekt chałupy. Pomijam już lokalizację i posadowienie wzgl. stron świata.
Pozdrawiam Adam M.

lutek34
21-08-2006, 21:50
[quote=marzena&tomek]

PS. tak czy owak nie zalecam stawiania kominka samemu. Rozprowadzenie ciepła (DGP) owszem, ale przy samym kominku radzę wziąć specjalistę.

a to czemu? możesz jasniej?

wbrat
22-08-2006, 08:05
a to czemu? możesz jasniej?

Po prostu ja bym z ogniem nie igrał. Pewne rzeczy trzeba zrobić zgodnie z zasadami, których ja nie znam i myślę, że Ty również nie. Dotyczą one chociażby odprowadzania spalin, konstrukcji obudowy i ruchu powietrza wewnątrz niej, ochrony elementów konstrukcyjnych domu przed wysoką temperaturą (komora dekompresyjna), odległości jakie trzeba zachować między wkładem a obudową itd. itp.

Natomiast jeśli chcesz to robić samemu, to zanim się do tego zabierzesz - przeczytaj na ten temat jak najwięcej.

Dochodzi jeszcze kwestia odbioru tego wszystkiego przez kominiarza - ale tutaj nie wiem, czy własna robota może coś przeszkodzić.

lutek34
22-08-2006, 10:10
W tam widzę że na forum jest dużo ludzi którzy sami postawili kominki i nie narzekają, ja też stawiam sam kominek i nie widzę w tym nic trudnego. Troche wcześniej poczytałem i do pracy.