PDA

Zobacz pełną wersję : izolacaj fundametow..czy az tak potrzeba?



marcin_u
20-08-2006, 11:42
Mam na dzialce wysoki poziom wod gruntowych 0,5-0,7mppt.
Moj wojek ktory zajmuje sie budownictwem od lat..i jest dobrym fachowcem i robi wszystko bardzo staranie polecil mi na moje warunki takie izolacje (tak mi sie wydaje ze o to mu chodzilo)
http://images3.fotosik.pl/132/4e9029d8243dc446.jpg (www.fotosik.pl)
czy uwazacie ze az tak dobrze i w tylu miejscach musze izolowac fundamety?
Czy moze wystarczy zrobic izolacje pozioma na gorze ?
ławy beda ponizej poziomu wod gruntowych.
Jak wy byscie zrobili zeby bylo dobrze i nie wyszla wilgoc po czasie?
Czy powinnienem zrobic rowniez drenaz opaskowy mimo ze nie bede mial piwnicy?

20-08-2006, 13:32
Moj wojek ktory zajmuje sie budownictwem od lat..

Marcin - czy Twój wujek to wczesniej nie budował okrętów ? :wink:

beton w wodzie czuje sie jak ryba - zobacz sobie kiedys przyczółki i filary mostowe ... czy tam ktos przejmuje sie ze one ciagle stoja w wodzie nieizolowane ?!
nie ma sensu chronic betonu przed woda, chroni sie tylko w wypadku wystepowania wód agresywnych, torfowych itp

jesli zrobisz porządna izolacje pozioma - mozesz sobie odpuscic zbedne wydatki na izolacje pionowe i poziome gruntu - te pod całym budynkiem na poziomie ław, oraz drenaze - izolacje które i tak nigdy nie bedziesz w stanie wykonac idalnie szczelne bo wystarczy mikroskopijna dziurka, a woda podejdze ... :-?
acha
poza tym zapytaj sasiadów czy maja takie izolacje i drenaze jak Tobie proponuja i czy oczuwaja z powodu ich braku jakis dyskomfort ...

pzdr

jareko
20-08-2006, 13:42
hmmm....mimo tego co napisal brzoza w przypadku wysokich wod gruntowych przewaznie stosuje sie izolacje typu ciezkiego i prawie taka zaproponowal Ci Twoj wojek - bedacy takze specjalista jak mowisz
Posluchalbym sie wojka
aczolwiek.......zamiast dawac chudzial i izolacje pod piasek w obrebie chalupy od wewnatrz zrobilbym tak samo jak od zewnatrz tzn izolacje na wewnetrznej stronie sciany fundamentowej - czyl;i cala sciane pomazalbym lepikiem
Jako tradycjonalista hihihi zastosowalbym lepik na goraco - mam do niego wieksze zaufanie a i jego warstwa bedzie grubsza
I jakby ostatni akwestia - przy takich warunkach gruntowych wybierz sie do jakiegos konstruktora by wyliczyl Ci szerokosc lawy - by pozniej chalupa Ci sie nie bujala :lol: na boki na niestabilnym gruncie
Lub wrecz wylej plyte zamiast law
Ale tutaj naprawde pogadaj z kims madrzejszym od nas :)

20-08-2006, 13:54
hmmm....mimo tego co napisal brzoza w przypadku wysokich wod gruntowych przewaznie stosuje sie izolacje typu ciezkiego i prawie taka zaproponowal Ci Twoj wojek - bedacy takze specjalista ...
w kwesti formalnej - wujek pisze sie przez "u"
a wracając do tematu - izolacji cięzkiej (zapewne ze wzgledu na koszty) to nawet szanowny wujek Marcina nie zaproponował
to co wujek zaproponował nazywa sie "izolacja lekka" ... :)

pzdr

jareko
20-08-2006, 13:59
z ortografia zawsze mialem klopoty - przepraszam :( :oops:
Napisalem ze prawie - lekka nie ilozoluje od srodka ;)
Ale zostawmy to
Mimo wszystko sadze ze na pewnym etpaie budowania nie ma co oszczedzac
Fundament - jak sama nazwa wskazuje ma fundamentalne znaczenie dla calej budowli
i na tym stwierdzeniu bym poprzestal

marcin_u
20-08-2006, 14:24
Jezeli chodzi o grunt to jest nosny (30cm humus, 3-4m piach i dopiero potem warstwa gliny).
To ze betonowi nie zaszkodzi woda to wiem..ale czy ta woda nie zaszkodzi wyzej domowi?
Czy uwazcie ze wystarczy zrobic pozadna izolacje pozioma z papy i lepiku na goraco na fundamentach i olac izloacje ław i pionowa fundamentów?

Tak sobie mysle ze jak fundament bedzie stal w wodzi nie zaizolowany na dole (tak jak na rys.) to jak bedzie sie zmienial stan wody gruntowej to tak samo bedzie sie zmienial stan pod budynkiem,a w przypadku zaizolowania tak jak na rys i w przypadku dostania sie tam wody(miedzy fundament) pod wplywem malego uszkodzenia izolacji lub przeoczenia to woda tam wejdzie i tak zostanie..

Czy stosowac jakis specjalny beton do ław i fundamentow i czy fundament monolit czy z bloczkow?

Projektantka bedzie mi dopiero robic adaptacje ale chcialbym sie ustrzec bledow ktore moze zle zaprojektowac i po czasie bede mial wilgoc w domu..i wtedy to juz bedzie problem to poprawic.

20-08-2006, 14:44
Marcin, na Twoim miejscu nie bawiłbym sie z izolacja pionowa i drenażem a wylał monolityczny fundament ze szczelnego betonu i zrobił dobra izolacje pozioma

pzdr