PDA

Zobacz pełną wersję : Gorąca prośba o pomoc w ocenie/wycenie



cYßer!u§
20-08-2006, 12:23
Cześć,

Rozpoczynamy w przyszłym miesiącu budowę (w końcu! te przeciągające się formalności to jakaś paranoja) i jesteśmy na etapie rozmów z potencjalnymi wykonawcami. Spotkaliśmy się wczoraj z szefem pewnej dobrze rokującej ekipy i jesteśmy wstępnie zainteresowani skorzystaniem z jej usług, ale wg naszego KB wykonawca zażyczył sobie stanowczo za dużo (ok. 50 tys. zł za robociznę: stan surowy z dachem, bez okien i drzwi; dokładna wycena za parę dni). Byłbym wdzięczny gdyby ktoś znający się na rzeczy mógł rzucić okiem na projekt i powiedzieć co o tym myśli. Wg naszego KB cena powinna być o 10 tys. zł niższa ("szukajcie dalej") ale np. w kosztorysie dołączonym do projektu (ceny z końca zeszłego roku, a w najlepszym razie z początku 2006 r.) robociznę wyceniono na ok 45 tys. zł. Z tego co wiemy duży koszt robocizny wynika m.n. z faktu, że projekt ma skomplikowany dach. Dodatkowo coraz ciężej o wykonawców, a już na pewno o dobre ekipy. U nas co lepsze z nich proponują obecnie terminy "lato przyszłego roku".

Na tyle na ile jesteśmy w stanie stwierdzić w tej chwili, ekipa zapowiada się dobrze. Widzieliśmy ich poprzednią budowę (stan surowy - inwestor chwali) i wcześniejszą (dom gotowy). Nie grymaszą na materiał (silikat) i na fakt, że chcemy budować "na klej" ("większa precyzja, bardzo dobrze, szkoda zaprawy na taki materiał"). Ekipa ma zająć się budową od samego początku - w tym zbudowaniem baraku na materiały i narzędzia (polecają z płyt OSB, które później można wykorzystać - dobry pomysł?), wykopaniem fundamentów, najprawdopodobniej też wykonaniem tymczasowego ogrodzenia (to jeszcze nie ustalone).

Projekt: dobredomy/Atlas
http://www.dobredomy.pl/?id_project=32

Materiał: Silka E 24/klej (+ ocieplenie prawdopodobnie wełną 16 cm, ale to dopiero w przyszłym roku)

Dach: pełne deskowanie, papa, dachówka betonowa (najprawdopodobniej)

Ekipa: 7 osób

Lokalizacja: okolice Wrocławia (30 km.)

Zalety ekipy (wg nas):
+ wydaję się być porządni i najprawdopodobniej cechuje ich wysoka kultura pracy
+ duży zespół, szansa na szybką realizację, co ma znaczenie zważywszy, że do końca sezonu już mało czasu
+ znają naszego KB, choć dotąd robili z nim tylko jeden dom
+ nie mają żadnych zastrzeżeń do wybranego materiału i sposobu budowania
+ cała ekipa z naszego miasta, szef mieszka 500 m od nas

Wady:
- drogo (?)

W razie czego mogę podesłać mailem skan projektu dachu.

Proszę o pomoc w wycenie. Nie zależy mi na tym, by po prostu wytargować jak najniższą cenę, tylko by wiedzieć, czy warto tyle zapłacić. Nie chcę przepłacać ale zależy mi na jakości, bo dom budujemy z założenia dla siebie i nie chcemy np. za 10 lat żałować, że głupio na czymś przyoszczędziliśmy. Fundusze z kredytu, więc proszę nie udzielać rad w stylu "masz kasę i stać cię na to, to płać cwaniaku" :)

Z góry dziękuję,
/cYb

Waldziu
20-08-2006, 17:15
Witam,
widze, ze masz podobny problem a mianowicie jestem na tym samym etapie co ty. Tez zastanawialem sie czy wycena, ktora zaakceptowalem nie jest zawyzona, ale biorac pod uwage to co czytam na forum i wycene innego wykonawcy wydaje mi sie, ze jest norma w przypadku tego typu proj. Musze dodac, ze do proj, Tytana musielismy doprojektowac piwnice bo niestety (a moze stety bo widok jest piekny) dom ma stac na skarpie. Krotko piszac - moj projekt to Tytan z tego samego biura proj., dach wiec taki sam jak w twoim przyp., jesli chodzi o ekipe - bardzo podobnie jak u ciebie - sami zapewniaja sobie barak i inne rzeczy. Nawet maja swojego kierownika budowy ale z tego zrezygnowalem bo wole miec swojego juz sprawdzonego czlowieka na budowie. Wole wiedziec, ze ich prace ocenia osoba niezwiazana z nimi. Poza tym, ekipa ta wybudowala juz kilka ladnych domow w tym rejonie i nikt nie ma zadnych zastrzezen.

wykonanie domu: siporex na zaprawie klejowej a dach - pelne deskowanie i dachowka

TYTAN : http://www.dobredomy.pl/?id_project=49&infopage=1&lustro=1

Wycena ekipy, ktora wybralem robocizne domu w stanie surowym otwartym+doprojektowana piwnice wyceniala na 40 tys.

Wycena innej ekipy 38 tys. - gdzie musialbym zapewnic barak i interesowac sie roznymi innymi sprawami i to bez doprojekt. piwnicy

budowa na podkarpaciu a jej rozpocz. w przyszlym roku na wiosne.

Pozdrawiam i zycze trafnych decyzji

cYßer!u§
20-08-2006, 19:35
Dziękuję za odpowiedź :) Jak sądzisz - ceny (robocizna) u Was są na podobnym, wyższym czy niższym poziomie niż u nas (okolice Wrocławia)? Jeśli niższym, to wstępnie podana stawka 50 tys. może nie być wcale bardzo zawyżona, a jeśli uda się coś jeszcze wynegocjować, to być może warto się na taki zespół zgodzić...

Pozdrawiam,
/cYb

maximdoradca
20-08-2006, 20:07
napisano:
Zalety ekipy (wg nas):
+ wydaję się być porządni i najprawdopodobniej cechuje ich wysoka kultura pracy


Chciałbym w to wierzyć :D :D :D

cYßer!u§
20-08-2006, 21:22
napisano:
Zalety ekipy (wg nas):
+ wydaję się być porządni i najprawdopodobniej cechuje ich wysoka kultura pracy


Chciałbym w to wierzyć :D :D :D

Wiem, wiem ;) To tylko takie tam moje pobożne życzenia...

areq
21-08-2006, 06:31
Oczywiście podaje tylko cenę robocizny tak w przybliżeniu,ale sądze,że to właściwe ceny dla okolic dużych miast /Wrocław jest chyba dużym miastem?:)/
Prace ziemne,przygotowawcze,baraczek,kibelek itp + geodeta 2,5-4,0tys
Fundamenty i murarka 16-20tys
Strop 3-4tys
Kominy,podbetony i inne dodatkowe duperele 4-6tys
Konstrukcja dachu 4-6tys
Pokrycie dachu + orynnowanie + deskowanie pełne 7-9tys
Czyli razem wychodzi jakieś 42-46tys
A jak firma ma dużo zamówień,to dołoży z 5tys zł do wyceny aby Twoja budowa była dla niego opłacalna.Lub inaczej - za 40tys kogoś się znajdzie w razie gdy samemu nie będzie się w stanie wyrobić w terminie.

cYßer!u§
23-08-2006, 10:23
Dziękuję bardzo za pomoc. Jesteśmy w trakcie negocjacji i prawdopodobnie uda się cenę obniżyć do akceptowalnego dla nas poziomu. W każdym bądź razie dzięki Twojej (Waszej) pomocy wiemy na czym stoimy i jaką mamy możliwość manewru.

Pozdrawiam,
/cYb